SG.hu
Bill Gates a jövő helyett a múltba néz

A Microsoft társalapítója és nagy filantrópja szünetet tart, és a jövő helyett inkább a múltját vizsgálja - és elgondolkodik azon, hogy a milliárdosok most hova tartoznak.
Bill Gates minél idősebb lesz, annál inkább meglepődik azon, amit lát. Vegyük a milliárdosokat. Sok szerezte vagyonát a technológiai iparból, és jó néhányan olyanok, akiknek a politikája erősen jobbra tolódik. "Mindig is úgy gondoltam, hogy a Szilícium-völgy balközépen helyezkedik el” - mondta Gates. „Az a tény, hogy most már egy jelentős jobbközép csoport is van, meglepett engem”. Vagy vegyük csak a technológia fejlődését az elmúlt évtizedekben, mióta megalapította a Microsoftot, és a világ egyik legértékesebb vállalatává tette. "Hihetetlen dolgok történtek az interneten történő információmegosztás miatt” - mondta Gates. Ezt előre látta - de az olyan közösségi médiavállalatok, mint a Facebook és a Twitter nyomán "olyan betegségeket látunk, amelyeket nem láttam előre”. Vagy a technológia által felgyorsított politikai megosztottság? "Ezt nem jósoltam meg” - mondta. A technológiát fegyverként használják a szélesebb közérdekek ellen? „Erre sem számítottam” - mondta.
Gates techno-optimista, de bizonyos dolgok terén szkeptikus, mint például a kriptovaluták. Van-e valami haszna? "Semmi” - mondta. "Vannak magas IQ-val rendelkező emberek, akik ezzel becsapták magukat.” Még a mesterséges intelligencia is, amelyről Gates lelkesen beszél, és amelybe a Microsoft nagymértékben befektetett, némi fenntartást vált ki. "Most már aggódnunk kell amiatt, hogy rossz emberek használják az MI-t” - mondta. Gates idén tölti be 70. életévét, és mostanában sokat foglalkozik a múlttal. Jövő héten jelenik meg a Source Code: My Beginnings című könyve, amelyben a gyermekkorát vizsgálja. Három tervezett memoárkötete közül ez az első. A könyv már legalább egy évtizede készül, de szokatlan pillanatban érkezik, hiszen a tech-milliárdosok elszabadultak: Elon Musk, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg - sikerük hatalmat adott nekik, amelyet lelkesen, sőt kárörvendően, megosztó módon használnak.
Harminc évvel ezelőtt Gates volt az első és legismertebb tech-milliárdos. Az 1990-es években a Microsoft operációs rendszerét használta szinte minden személyi számítógép, az minden otthonban és irodában megtalálható volt. A vállalatnak nagy tervei voltak egy új dologgal is, amit webnek hívtak. Vállalatát erősnek, könyörtelennek és mindenütt jelenlévőnek látták. A Szilícium-völgy megrémült, és még a szabályozó hatóságok is megijedtek, és beperelték a Microsoftot. A Microsoft-ellenes hangulat a populáris kultúrában a 2001-es „Antitrust” című filmmel érte el a csúcspontját, amely egy IT-vezérigazgatóról szólt, aki világuralomra törekedve embereket gyilkol. A kritikusok kiemelték a Gates-re tett utalásokat, bár a filmet nagyrészt lehúzták.
A harag már rég elmúlt, Gates már nem is emlékszik az „Antitrust”-ra. Egy csipetnyi megkönnyebbüléssel konstatálja, hogy már nincs az erős érzelmeket kiváltó milliárdosok listájának élén. "A jelenlegi technológiai titánok erősebb negatív reakciót váltanának ki." A Szilícium-völgyben is sokan elborzadva figyelik a milliárdosok nagyurakká válását. "Ez egy állandó témája az itteni lehangoló beszélgetéseknek” - mondta Paul Saffo, egy régóta a technológiai iparágban dolgozó elemző. "A konszenzus az, hogy Bill Gates szentnek tűnik ahhoz a szörnyűséghez képest, ami most zajlik.”
Annak ellenére, hogy sok milliárd dollárt utalt át emberbaráti mozgalmának, a Gates Alapítványnak, Gates a Forbes szerint a világ 12. leggazdagabb embere, 100 milliárd dollárt meghaladó személyes vagyonnal. De a fizikuma már nem a régi, nincs saját rakétaflottája sem, és elismeri, hogy nincs mindenre válasza. Élete évekig a nyilvánosság előtt zajlott, bár a Melinda French Gates-től való 2021-es válása határozottan visszavetette a hírnevét. A kegyvesztett pénzemberrel, Jeffrey Epsteinnel is volt egy méltatlan kapcsolata. "Indiában, Japánban, Kínában az amerikai álom egy dicsőített dolog, aminek én egyfajta példája vagyok” - mondta Gates. „És vannak olyanok, akik szerint nem kellene milliárdosoknak létezniük. Vannak emberek, akik azt gondolják, hogy a vakcinákat arra használom, hogy megöljem a gyerekeket. Elég sokféle vélemény létezik.”
Gates ma sem egy a birtokán rejtőzködő, visszahúzódó milliárdos: nemrég jött ki második Netflix-sorozata, a What's Next? The Future With Bill Gates”. Az öt epizódból a negyedik, „Lehetsz-e túl gazdag?” című részben az emberek, köztük Bernie Sanders szenátor határozottan igennel válaszolnak. Ez az önkritika egy olyan enyhe, de valós formája, amelynek kevés más milliárdos vetné alá magát. A műsoron való munka azonban nem változtatta meg a véleményét. „Törvényen kívül kellene helyeznünk a milliárdosokat?” kérdezte Gates. „A válaszom erre - és mondhatják, hogy elfogult vagyok - nem”. De támogatja a progresszívebb adórendszert. Minden évben összeadja az életében befizetett adókat; úgy számolja, hogy eddig 14 milliárd dollárt fizetett, „nem számítva a forgalmi adót”. Számításai szerint egy jobb rendszerben 40 milliárd dollárt fizetett volna. A szeptemberben megjelent „Lehetsz túl gazdag?” már egy másik korszakból valónak tűnik. Gates kérdésére a válasz egy milliárdosokból álló kormányzatban az, hogy nem.
Gates igyekszik politikamentesen viselkedni, de a 2024-es választások következményeit olyan jelentősnek tartotta, hogy most először anyagilag is beszállt. 50 millió dollárt adott a Future Forwardnak, a Harris alelnököt támogató legfőbb külső adománygyűjtő csoportnak. De a másik oldallal szemben sem elutasító: háromórás vacsorán beszélgetett a megválasztott elnökkel, Donald J. Trumppal a világ egészségügyi kihívásairól, például a HIV-ről és a gyermekbénulásról. "Nagy érdeklődést mutatott az általam felvetett témák iránt” - mondta Gates. "„A lehető legjobban be akarom vonni az ügybe ezt a kormányzatot, ahogyan az első Trump-kormányzatot is” - mondta Gates.
Az önéletrajz megírása egy másik dolog, amiben Gates különbözik társaitól, akik közül kevesen tűnnek ennyire magukba fordulónak. Az 1960-as években és az 1970-es évek elején gyerekkorát egy Seattle-i felsőosztálybeli részen töltötte. "Sokan mesélnek arról, hogy milyen nehéz gyerekkoruk volt, és hogy részben ezért olyan versenyképesek” - mondta. „Nekem nincs ilyen.” Ami viszont megvolt neki, az az édesanyja, Mary Gates. Figyelemre méltóan sikeres volt egy olyan korban, amikor a társadalom a legtöbb gazdag nőt arra ösztönözte, hogy maradjon otthon. Ő volt az első női elnöke egy megyei nonprofit szervezetnek, a United Way-nek, később pedig 1983-ban ő volt az első nő, aki vezette azt. Az apja ügyvéd volt, távolabb állt tőle, de mindketten akaratosak voltak. "Hatodik osztályban képes voltam napokig nem beszélni, csak az étkezések és az iskola miatt jöttem ki a szobámból” - írja a "Source Code"-ban. „Ha hívtak vacsorázni, nem vettem tudomást róluk. Provokáltam őket” - mondta.
"Nem értettem miért kell tiszteletet mutatnom irántuk. Anyukám eléggé rámenős volt az 'Így egyél' és a 'Legyen ilyen a modorod' és a 'Ha ketchupot eszel, akkor a ketchupot egy tálba kell tenned, és a tálat ide kell tenned. Elég hanyagnak tartott engem. Mert az is voltam.” Persze nem igazán a ketchupról volt szó. „Nem éreztem negatívan iránta, de úgy tettem, mintha nem érdekelne, hogy mit mondott, ami határozottan irritálta” - mondta. Ideje nagy részét programozással töltötte, gyakran éjszakánként osont el. Aztán valami tényleg rosszul sült el, a középiskola első évének végén. Legjobb barátja, Kent hegyet mászott, lezuhant és meghalt. "Kent független gondolkodó volt, aki feszegette a határait” - mondta Gates. "A szülei aggódtak érte, és nem volt jó a természetes koordinációja. Mégis úgy tűnt, hogy élvezte, és nem álltak az útjába”. Gates azt tanulta meg a tragédiából, hogy az élet lehet igazságtalanul rossz és igazságtalanul jó is. Ő nagyon szerencsés volt; Kent nagyon szerencsétlen.
Gates szerint ha most diagnosztizálnák a tizenéves önmagát, valószínűleg azt mondanák neki, hogy az autista spektrumon van. Talán az anyja intuitív módon megértette, mire van szüksége. "Túl akartam szárnyalni az elvárásait” - mondta. „Nagyon jó volt abban, hogy mindig magasra tette a lécet.” Következetesen magasra tette a lécet, amikor barátjával, Paul Allennel 1975-ben Albuquerque-ben céget alapítottak, hogy szoftvert készítsenek az Altair 8800-as, kezdetleges személyi számítógéphez. Gates alig lépett ki a tizenéves korából, és hamarosan Seattle környékére költöztette a kezdő vállalkozást, közelebb az édesanyjához. Gates úgy gondolja, hogy spektrumzavara adott a Microsoftnak előnyt. "Nem hittem a hétvégékben, nem hittem a szabadságban” - mondta egyszer. Ismerte az alkalmazottai rendszámát, így ellenőrizni tudta őket.
A „Source Code” a Microsoft indulásával ér véget. A táblázatkezelők, az adatbázisok és a szövegszerkesztés kezdetleges eszközök voltak, de a felhasználók termelékenységi előnyt szereztek általuk. Hittük, hogy a jövő jobb lesz. „Nem igazán láttunk sok hátrányt” - mondta Gates. Optimizmusát sokáig megőrizte. 2017-ben elolvasta Yuval Noah Harari izraeli filozófus Homo Deus című könyvét. Gates vitatta a szerző figyelmeztetését a lehetséges jövőről, amelyben az elit a technológia segítségével fejleszti magát, a tömegek pedig rohadásnak indulnak. „Ez a jövő nem eleve elrendelt” - írta Gates. Most Harari legújabb könyvét olvassa. „Nexus: Az információs hálózatok rövid története a kőkortól az MI-ig” című kötetét, amely a technológiától való függőségünk kritikus elemzése.
"Minden okostelefon több információt tartalmaz, mint az ókori Alexandriai Könyvtár, és lehetővé teszi, hogy tulajdonosa azonnal kapcsolatba lépjen több milliárd másik emberrel a világon” - írja Harari. „Mégis, miközben mindezek az információk lélegzetelállító sebességgel keringenek, az emberiség közelebb van önmagának megsemmisítéséhez, mint valaha”. Gates személyesen vette meg a Nexust. "Harari kigúnyolja a magamfajta embereket, akik a több információt mindig jó dolognak tekintették” - mondja Gates. "Azt mondanám, hogy alapvetően neki van igaza, én pedig tévedtem.” Hogy egyértelmű legyen, Gates nem kér bocsánatot. Továbbra is hisz a technológia erejében és jóságában. De bármennyire is ellenállt szüleinek kezdetben, anyja leckéi nyilvánvalóan még mindig vele vannak. Vigyázz a modorodra! Próbálj meg jót tenni. És próbáld meg nem elragadtatni magad.
Milliárdosként mások hatalmas hatalommal ruháznak fel - mondta Gates. Mivel egy területen sikeres vagy, elmélkedett, „azt hiszik, hogy sok olyan dologban jó vagy, amiben nem vagy jó”. Ez szinte úgy hangzik, mint egy figyelmeztetés.
Bill Gates minél idősebb lesz, annál inkább meglepődik azon, amit lát. Vegyük a milliárdosokat. Sok szerezte vagyonát a technológiai iparból, és jó néhányan olyanok, akiknek a politikája erősen jobbra tolódik. "Mindig is úgy gondoltam, hogy a Szilícium-völgy balközépen helyezkedik el” - mondta Gates. „Az a tény, hogy most már egy jelentős jobbközép csoport is van, meglepett engem”. Vagy vegyük csak a technológia fejlődését az elmúlt évtizedekben, mióta megalapította a Microsoftot, és a világ egyik legértékesebb vállalatává tette. "Hihetetlen dolgok történtek az interneten történő információmegosztás miatt” - mondta Gates. Ezt előre látta - de az olyan közösségi médiavállalatok, mint a Facebook és a Twitter nyomán "olyan betegségeket látunk, amelyeket nem láttam előre”. Vagy a technológia által felgyorsított politikai megosztottság? "Ezt nem jósoltam meg” - mondta. A technológiát fegyverként használják a szélesebb közérdekek ellen? „Erre sem számítottam” - mondta.
Gates techno-optimista, de bizonyos dolgok terén szkeptikus, mint például a kriptovaluták. Van-e valami haszna? "Semmi” - mondta. "Vannak magas IQ-val rendelkező emberek, akik ezzel becsapták magukat.” Még a mesterséges intelligencia is, amelyről Gates lelkesen beszél, és amelybe a Microsoft nagymértékben befektetett, némi fenntartást vált ki. "Most már aggódnunk kell amiatt, hogy rossz emberek használják az MI-t” - mondta. Gates idén tölti be 70. életévét, és mostanában sokat foglalkozik a múlttal. Jövő héten jelenik meg a Source Code: My Beginnings című könyve, amelyben a gyermekkorát vizsgálja. Három tervezett memoárkötete közül ez az első. A könyv már legalább egy évtizede készül, de szokatlan pillanatban érkezik, hiszen a tech-milliárdosok elszabadultak: Elon Musk, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg - sikerük hatalmat adott nekik, amelyet lelkesen, sőt kárörvendően, megosztó módon használnak.
Harminc évvel ezelőtt Gates volt az első és legismertebb tech-milliárdos. Az 1990-es években a Microsoft operációs rendszerét használta szinte minden személyi számítógép, az minden otthonban és irodában megtalálható volt. A vállalatnak nagy tervei voltak egy új dologgal is, amit webnek hívtak. Vállalatát erősnek, könyörtelennek és mindenütt jelenlévőnek látták. A Szilícium-völgy megrémült, és még a szabályozó hatóságok is megijedtek, és beperelték a Microsoftot. A Microsoft-ellenes hangulat a populáris kultúrában a 2001-es „Antitrust” című filmmel érte el a csúcspontját, amely egy IT-vezérigazgatóról szólt, aki világuralomra törekedve embereket gyilkol. A kritikusok kiemelték a Gates-re tett utalásokat, bár a filmet nagyrészt lehúzták.
A harag már rég elmúlt, Gates már nem is emlékszik az „Antitrust”-ra. Egy csipetnyi megkönnyebbüléssel konstatálja, hogy már nincs az erős érzelmeket kiváltó milliárdosok listájának élén. "A jelenlegi technológiai titánok erősebb negatív reakciót váltanának ki." A Szilícium-völgyben is sokan elborzadva figyelik a milliárdosok nagyurakká válását. "Ez egy állandó témája az itteni lehangoló beszélgetéseknek” - mondta Paul Saffo, egy régóta a technológiai iparágban dolgozó elemző. "A konszenzus az, hogy Bill Gates szentnek tűnik ahhoz a szörnyűséghez képest, ami most zajlik.”
Annak ellenére, hogy sok milliárd dollárt utalt át emberbaráti mozgalmának, a Gates Alapítványnak, Gates a Forbes szerint a világ 12. leggazdagabb embere, 100 milliárd dollárt meghaladó személyes vagyonnal. De a fizikuma már nem a régi, nincs saját rakétaflottája sem, és elismeri, hogy nincs mindenre válasza. Élete évekig a nyilvánosság előtt zajlott, bár a Melinda French Gates-től való 2021-es válása határozottan visszavetette a hírnevét. A kegyvesztett pénzemberrel, Jeffrey Epsteinnel is volt egy méltatlan kapcsolata. "Indiában, Japánban, Kínában az amerikai álom egy dicsőített dolog, aminek én egyfajta példája vagyok” - mondta Gates. „És vannak olyanok, akik szerint nem kellene milliárdosoknak létezniük. Vannak emberek, akik azt gondolják, hogy a vakcinákat arra használom, hogy megöljem a gyerekeket. Elég sokféle vélemény létezik.”
Gates ma sem egy a birtokán rejtőzködő, visszahúzódó milliárdos: nemrég jött ki második Netflix-sorozata, a What's Next? The Future With Bill Gates”. Az öt epizódból a negyedik, „Lehetsz-e túl gazdag?” című részben az emberek, köztük Bernie Sanders szenátor határozottan igennel válaszolnak. Ez az önkritika egy olyan enyhe, de valós formája, amelynek kevés más milliárdos vetné alá magát. A műsoron való munka azonban nem változtatta meg a véleményét. „Törvényen kívül kellene helyeznünk a milliárdosokat?” kérdezte Gates. „A válaszom erre - és mondhatják, hogy elfogult vagyok - nem”. De támogatja a progresszívebb adórendszert. Minden évben összeadja az életében befizetett adókat; úgy számolja, hogy eddig 14 milliárd dollárt fizetett, „nem számítva a forgalmi adót”. Számításai szerint egy jobb rendszerben 40 milliárd dollárt fizetett volna. A szeptemberben megjelent „Lehetsz túl gazdag?” már egy másik korszakból valónak tűnik. Gates kérdésére a válasz egy milliárdosokból álló kormányzatban az, hogy nem.
Gates igyekszik politikamentesen viselkedni, de a 2024-es választások következményeit olyan jelentősnek tartotta, hogy most először anyagilag is beszállt. 50 millió dollárt adott a Future Forwardnak, a Harris alelnököt támogató legfőbb külső adománygyűjtő csoportnak. De a másik oldallal szemben sem elutasító: háromórás vacsorán beszélgetett a megválasztott elnökkel, Donald J. Trumppal a világ egészségügyi kihívásairól, például a HIV-ről és a gyermekbénulásról. "Nagy érdeklődést mutatott az általam felvetett témák iránt” - mondta Gates. "„A lehető legjobban be akarom vonni az ügybe ezt a kormányzatot, ahogyan az első Trump-kormányzatot is” - mondta Gates.
Az önéletrajz megírása egy másik dolog, amiben Gates különbözik társaitól, akik közül kevesen tűnnek ennyire magukba fordulónak. Az 1960-as években és az 1970-es évek elején gyerekkorát egy Seattle-i felsőosztálybeli részen töltötte. "Sokan mesélnek arról, hogy milyen nehéz gyerekkoruk volt, és hogy részben ezért olyan versenyképesek” - mondta. „Nekem nincs ilyen.” Ami viszont megvolt neki, az az édesanyja, Mary Gates. Figyelemre méltóan sikeres volt egy olyan korban, amikor a társadalom a legtöbb gazdag nőt arra ösztönözte, hogy maradjon otthon. Ő volt az első női elnöke egy megyei nonprofit szervezetnek, a United Way-nek, később pedig 1983-ban ő volt az első nő, aki vezette azt. Az apja ügyvéd volt, távolabb állt tőle, de mindketten akaratosak voltak. "Hatodik osztályban képes voltam napokig nem beszélni, csak az étkezések és az iskola miatt jöttem ki a szobámból” - írja a "Source Code"-ban. „Ha hívtak vacsorázni, nem vettem tudomást róluk. Provokáltam őket” - mondta.

"Nem értettem miért kell tiszteletet mutatnom irántuk. Anyukám eléggé rámenős volt az 'Így egyél' és a 'Legyen ilyen a modorod' és a 'Ha ketchupot eszel, akkor a ketchupot egy tálba kell tenned, és a tálat ide kell tenned. Elég hanyagnak tartott engem. Mert az is voltam.” Persze nem igazán a ketchupról volt szó. „Nem éreztem negatívan iránta, de úgy tettem, mintha nem érdekelne, hogy mit mondott, ami határozottan irritálta” - mondta. Ideje nagy részét programozással töltötte, gyakran éjszakánként osont el. Aztán valami tényleg rosszul sült el, a középiskola első évének végén. Legjobb barátja, Kent hegyet mászott, lezuhant és meghalt. "Kent független gondolkodó volt, aki feszegette a határait” - mondta Gates. "A szülei aggódtak érte, és nem volt jó a természetes koordinációja. Mégis úgy tűnt, hogy élvezte, és nem álltak az útjába”. Gates azt tanulta meg a tragédiából, hogy az élet lehet igazságtalanul rossz és igazságtalanul jó is. Ő nagyon szerencsés volt; Kent nagyon szerencsétlen.
Gates szerint ha most diagnosztizálnák a tizenéves önmagát, valószínűleg azt mondanák neki, hogy az autista spektrumon van. Talán az anyja intuitív módon megértette, mire van szüksége. "Túl akartam szárnyalni az elvárásait” - mondta. „Nagyon jó volt abban, hogy mindig magasra tette a lécet.” Következetesen magasra tette a lécet, amikor barátjával, Paul Allennel 1975-ben Albuquerque-ben céget alapítottak, hogy szoftvert készítsenek az Altair 8800-as, kezdetleges személyi számítógéphez. Gates alig lépett ki a tizenéves korából, és hamarosan Seattle környékére költöztette a kezdő vállalkozást, közelebb az édesanyjához. Gates úgy gondolja, hogy spektrumzavara adott a Microsoftnak előnyt. "Nem hittem a hétvégékben, nem hittem a szabadságban” - mondta egyszer. Ismerte az alkalmazottai rendszámát, így ellenőrizni tudta őket.

A „Source Code” a Microsoft indulásával ér véget. A táblázatkezelők, az adatbázisok és a szövegszerkesztés kezdetleges eszközök voltak, de a felhasználók termelékenységi előnyt szereztek általuk. Hittük, hogy a jövő jobb lesz. „Nem igazán láttunk sok hátrányt” - mondta Gates. Optimizmusát sokáig megőrizte. 2017-ben elolvasta Yuval Noah Harari izraeli filozófus Homo Deus című könyvét. Gates vitatta a szerző figyelmeztetését a lehetséges jövőről, amelyben az elit a technológia segítségével fejleszti magát, a tömegek pedig rohadásnak indulnak. „Ez a jövő nem eleve elrendelt” - írta Gates. Most Harari legújabb könyvét olvassa. „Nexus: Az információs hálózatok rövid története a kőkortól az MI-ig” című kötetét, amely a technológiától való függőségünk kritikus elemzése.
"Minden okostelefon több információt tartalmaz, mint az ókori Alexandriai Könyvtár, és lehetővé teszi, hogy tulajdonosa azonnal kapcsolatba lépjen több milliárd másik emberrel a világon” - írja Harari. „Mégis, miközben mindezek az információk lélegzetelállító sebességgel keringenek, az emberiség közelebb van önmagának megsemmisítéséhez, mint valaha”. Gates személyesen vette meg a Nexust. "Harari kigúnyolja a magamfajta embereket, akik a több információt mindig jó dolognak tekintették” - mondja Gates. "Azt mondanám, hogy alapvetően neki van igaza, én pedig tévedtem.” Hogy egyértelmű legyen, Gates nem kér bocsánatot. Továbbra is hisz a technológia erejében és jóságában. De bármennyire is ellenállt szüleinek kezdetben, anyja leckéi nyilvánvalóan még mindig vele vannak. Vigyázz a modorodra! Próbálj meg jót tenni. És próbáld meg nem elragadtatni magad.
Milliárdosként mások hatalmas hatalommal ruháznak fel - mondta Gates. Mivel egy területen sikeres vagy, elmélkedett, „azt hiszik, hogy sok olyan dologban jó vagy, amiben nem vagy jó”. Ez szinte úgy hangzik, mint egy figyelmeztetés.