SG.hu

Musk Európában is érvényesíti jobboldali befolyását

A Tesla és a SpaceX egyre nagyobb hatalommal bíró vezetője Európára irányítja tekintetét, ahol számos kormány már most is küzd a populizmus és a szélsőjobboldal térnyerésével.

Új választásokat követel Nagy-Britanniában, támogatja a német szélsőjobboldalt, szidja az Európai Bizottságot - és ez még csak a kezdet. Elon Musk a jobboldali eszméket erősíti Európában, ahol a progresszívek azzal küzdenek, hogy hogyan, vagy egyáltalán megfékezzék-e őt. A világ leggazdagabb emberének - aki egyben a bolygó egyik legnagyobb közösségi platformja, az X tulajdonosa is - beavatkozásai máris példátlan befolyást biztosítottak számára, köszönhetően Donald Trump megválasztott amerikai elnökhöz való közelségének.

"Keir Starmernek mennie kell, és vádat kell emelni ellene Nagy-Britannia történetének legsúlyosabb bűncselekményében való bűnrészességéért” - posztolta tegnap a multimilliárdos. A brit miniszterelnök angliai és walesi legfőbb államügyészként töltött idejére utalt, amely egybeesett egy gyermekmolesztálási botránnyal. Musk emellett Tommy Robinson szélsőséges agitátor börtönből való szabadon bocsátására szólított fel, és támogatta a bevándorlásellenes Reform UK nevű szélsőséges pártot, amelynek vezetőjével, Nigel Farage-zsal találkozott is. Pénteken megosztotta Liz Truss volt miniszterelnök üzenetét, amelyben a BBC állami finanszírozásának megszüntetését követelte.

Az Egyesült Államokhoz hasonlóan Musk egyre népszerűbb a fiatal brit férfiak körében a Savanta közvélemény-kutató intézet szerint. Számukra „a siker és a gazdagság megítélése közötti határok egyre inkább összemosódnak a politikával” - mondta Chris Hopkins, a Savanta politikai kutatási igazgatója. A Downing Street egyelőre tartózkodott attól, hogy Musk megjegyzéseivel foglalkozzon, leszámítva egy könnyed dorgálást és annak hangsúlyozását, hogy „várakozással tekintenek” a Trump-kormányzattal való együttműködés elé.


A brit kormány egyik miniszterének válasza Musk legutóbbi támadásaira rávilágít a vezetők kötéltáncszerűen kényes helyzetére. Wes Streeting egészségügyi miniszter az ITV Newsnak azt mondta, hogy Musk megjegyzései „félreérthetőek és minden bizonnyal félretájékoztatók”. De gyorsan hozzátette: "hajlandóak vagyunk együttműködni Elon Muskkal, akinek szerintem nagy szerepe van abban, hogy a közösségi média platformjával segítsen nekünk és más országoknak abban, hogy ezt a súlyos problémát kezeljük”. "A 2025-ös év kezdetével Musk már nem a brit politika ironikus kommentátora, hanem annak hatalmi szereplője” - írta Patrick Maguire politikai kommentátor a The Times pénteki számában. A „kormánynak ki kell találnia, hogyan kezelje Elon Muskot és a beavatkozásait, mert ez nem fenntartható” - írta Ben Bloch, a Sky News politikai riportere tegnap az X-en, miközben Musk ismét új választásokat követelt.

Nagy-Britannia nem Musk egyetlen célpontja Európában: Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel is találkozott, amikor az a múlt hónapban meglátogatta Trumpot Floridában. Az üzletembert a német kormány is beavatkozással vádolja, amiért a parlamenti választások előtt erőteljesen támogatta a szélsőjobboldali AfD pártot. Az 53 éves vállalkozó „diktátornak” bélyegezte azokat a bírákat is, akik nemrég érvénytelenítették a romániai elnökválasztást az orosz beavatkozás gyanúja miatt. Musk lelkes támogatója Giorgia Meloni olasz miniszterelnöknek, az ország 1945 óta leginkább jobboldali vezetőjének is, aki „zseninek” nevezte őt.


Farage szakadékba lökte az országát, majd lelépett: a Brexit után azonnal német állampolgárságot igényelt

Musk politikai kezdeményezései szorosan kapcsolódnak gazdasági érdekeihez, vélik szakértők. Musk és Trump számára „a demokrácia, a vita, a nézeteltérés, az állami jóléti rendszerek mind az üzlet útjába állnak” - mondta Ilan Kapoor, a torontói York Egyetem professzora, aki a neoliberalizmussal kapcsolatos kritikai kutatásairól ismert. "Ezért néznek kedvezően a tekintélyelvűbb kormányzati formákra, amelyek szerintük hatékonyabban tudnak működni a politikai ellenzék kiküszöbölésével és a kormányzat szerepének csökkentésével, bár itt ellentmondás az, hogy a „törvény és rend” programjuk megvalósításához nagy szükségük van az állami beavatkozásra.

Musk bírálta az Európai Bizottságot is, az Európai Unió működését antidemokratikusnak nevezte, és nagyobb szerepet követelt az Európai Parlamentnek. Akkor szólalt meg, amikor a közösségi médiában elharapózó dezinformációval küzdő EU megpróbálja szabályozni az X hálózatot egy tartalomtörvény keretében. A korábbi európai biztos, Vera Jourová tavaly októberben a Politico című lapnak adott interjújában Muskot a „gonoszság támogatójának” nevezte. Decemberben az Európai Külkapcsolati Tanács kutatói arra figyelmeztettek, hogy Musk az X-et arra használhatja, hogy „mozgósítsa a polgárokat és a szélsőjobboldali pártokat, hogy növelje a szigorítások politikai költségeit az EU döntéshozói számára."

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Cat #22
    Sztm soha nem volt ennyire összefonódva egymással a politika és az IT-szféra. A bitcoin akkor emelkedik, ha Trump tartalékot képez, a közösségi platformokat bármikor betilthatják a politikusok, stb., épp ezért az IT-cégek is elkezdtek figyelni a politikusokra, megpróbálják a kegyeiket keresni vagy csak simán lefizetik őket. Musk pedig külön téma, gyakorlatilag mindenbe beleszól, és cégei teljesen a politikusoktól függenek (legyen az az elektromos autók állami támogatása, a műholdindítások, vagy az internetelérés biztosítása.)
  • dyra #20
    Populista kb az összes párt. A demokrácia ebben a formában tényleg a csőcselék uralma.
  • gosub #20
    Úgy látszik az SG minden cikkébe egy kiadós Trumpozást, Muskozást, Orbánozást, szélsőjobbozást, populistázást, oroszozást akar belevinni. Majd minden 3. cikk már erről szól, túltolják a biciklit, eleve ebbe az utcába be se kellett volna menni.
  • NEXUS6 #19
    "Fizetett politikai hirdetésünket láthatták."
    XD

    Amúgy a SG nem akar végre inkább azzal foglalkozni, ami amúgy a profilja eredetileg, mondjuk játékokkal.
    Mondjuk ott is van mostanában elég politika, sajnos, hamár játszható játék nincs.
    Nekem úgy túnik, hogy a Games Awards nagyjából kimaradt az oldalon. Nem is csoda, mert 1-2 játék tréler rendesen közfelháborodást váltott ki és ugye a DEI zászlóshajó UBI is épp nyilvános jéghegynek ütközést követ el. A kínaiak nagy örömére, akik még olcsóbban tudják majd felvásárolni.
    Szal ott is lenne sopánkodni való rendesen annak az oldalnak. ;)
    Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2025.01.05. 22:59:50
  • Kryon #18
    Nem sokáig örülhetnek majd a hatalmuknak, lásd előző válaszom kvp-nek.
  • Kryon #17
    Az elképzelés nem rossz, de attól tartok a svájci modell működéséhez szükség van egy svájci népre is, több száz évnyi organikus fejlődésre, nem lehet akárhol csak úgy bevezetni.

    "A logika szerint az emberiseg lete art a bolygonak es a kornyezetszennyezes csokkenti a tech milliardosok eletszinvonalat is. A logikus megoldas az emberiseg 99.99%-anak megsemmisitese lenne. (lasd 4. ipari forradalom) Tamogatnad?"

    Ezt nem támogatnám, de szerintem nem is ez lenne/lesz a végkifejlet. A tech milliárdosokból ugyan kinézem, hogy így gondolkodnak, de itt szerintem nem az ők logikájuk lenne a meghatározó, hanem az AI, amint eléri a kellő fejlettséget ahhoz, hogy önállósítsa magát.

    Szóval nem a tech milliárdosokat kell meggyőzni arról, hogy érdekeltek az emberiség többi részének fenntartásában (akár még jólétébe is...), hanem az AI-t. Hogy ezt vegye alapul, miután kiszabadul a tulajdonosai kontrollja alól.

  • codaco #16
    "Ezért bízom benne, hogy sikerrel jár a techszektor művelete, és ki tudják venni a politikusok kezéből a hatalmat". És ha nem jön be a techszektor vezetői stílus, vissza tudod majd venni a hatalmat tőlük? Úgy, hogy ők munkaadók, és egyszerűen elbocsátják vagy elérik gazdasági nyomással, hogy elbocsássák azokat, akik le akarják váltani őket.
  • kvp #15
    "Néphülyítők és ideológiai szektás fanatikusok uralmánál még az algoritmusok kormányzása is jobb lenne, mert abban legalább van értelmes logika."

    A logika szerint az emberiseg lete art a bolygonak es a kornyezetszennyezes csokkenti a tech milliardosok eletszinvonalat is. A logikus megoldas az emberiseg 99.99%-anak megsemmisitese lenne. (lasd 4. ipari forradalom) Tamogatnad?

    "A demokrácia maga a populizmus."

    Ez a definicioja. A demokracia a nep, tehat a tobbseg uralma minden mas felett. Ha a nep megengedi a magantulajdont, akkor lehet magantulajdon. Ha a nep megengedi a kapitalizmust, akkor lehet kapitalizmus. Ha nep (a tobbseg) egy nap ugy dont, hogy onnantol nincs magantulajdon, akkor nem lesz. Ez a valodi demokracia alapelve. A mai demokracianak hivott szerkezetek inkabb koztarsasagok, ami a kapitalista gazdasagi modell egy formaja. Letezik meg a tokearanyos demokracia, az ugynevezett stakeholder demokracia -amit az EU parlamenetje is tamogat-, ami gyakorlatilag a reszvenytarsasagi modell alkalmazasa az allami szavazatok szintjen. 1 dollar/euro/fabatka = 1 szavazat. Akinek tobb tokeje van, annak tobbet er a szava. Ezt a modellt hasznaljak jelenleg az USA-ban is. Az okorban meg oligarchianak hivtak, de alapvetoen ugyanarrol van szo. Trump se azert nyert mert a nep tamogatta, hanem azert, mert meg tudta gyozni a nagytokeseket, hogy a masik oldal altal generalt vilaghaboru es az emberiseg pusztulasa anyagi csodot jelentene szamukra. (mondjuk ebben speciel igaza van)

    A magyar allamrend elvileg az allamkapitalizmus akarna lenni (lasd Olaszorszagot a 2. vilaghaboru elott), ami egyfajta reszvenytarsasagi modell, de elvileg minden allampolgar alanyi jogon csak egy reszvenyt kap. Hivjak ezt meg nepi demokracianak es populizmusnak is, mivel a kormanynak elvileg azt kell csinalnia, amit a tobbseg akar. Ez az utobbi par evben kezdett elcsuszni az USA-ban is latott oligarchikus modell fele, mert az uj magyar tokes osztaly megprobal hatalmat szerezni. Ezt kihasznalva a nemzetkozi tokes osztaly ujabban megprobalja lecserelni a magyar oligarchakat nemzetkozi oligarchakra. Nem a jelenlegi magyar modellel van a bajuk, csak azzal, hogy nem ok iranyitjak.

    Az igazi megoldas a nepi demokracia helyreallitasa lenne, tehat a gazdag politikusok es nagytokesek helyett a nep kezebe visszaadni a dontesi jogot. Ezt lehetne a svajci mintaju kozvetlen demokracia bevezetesevel is, ahol mindenrol nepszavazas van. Ha egy fix infrastrukturat epitunk ki hozza (mint pl. a lottozok halozata vagy a kormanyablakok), akkor viszonylag olcson megoldhato lenne, viszont nagy ellenallasra lehetne szamitani mind a globalis nagytokesek, mind a magyar politikai es nagytokes osztaly reszerol is, mivel a puszta letuk is kerdesesse valna. Ennek ellenere nem lehetetlen a dolog, csak jelenleg itthon a lakossag tobbsege nem hajlando vallalni az ehhez szukseges szintu fizikai konfrontaciot es az ezzel jaro jarulekos aldozatokat.
  • Kryon #14
    Sajnos ez is igaz. Ezért bízom benne, hogy sikerrel jár a techszektor művelete, és ki tudják venni a politikusok kezéből a hatalmat. Néphülyítők és ideológiai szektás fanatikusok uralmánál még az algoritmusok kormányzása is jobb lenne, mert abban legalább van értelmes logika.
  • Tetsuo #13
    A demokrácia maga a populizmus. Ha lenne párt, amelyik valódi hasznosságra, építésre, igazságosságra, becsületességre, észérvekre, hosszú távra tervez, az nem nyerne sosem, hiszen a többségnek nem ez kell. A csőcselék ostoba. Rövid szlogenek, rövid memória jellemzi a világ összes választását. Ergo populista az összes népszerű párt.