SG.hu

Elon Musk segített megválasztani Trumpot. Mit vár cserébe?

A világ leggazdagabb embere pénzt és időt áldozott a megválasztott elnök kampányára, most pedig barátságosabb szabályozási környezetet kér.

Még mielőtt Donald J. Trumpot újraválasztották volna, legismertebb támogatója, Elon Musk kéréssel fordult a volt elnök embereihez. Azt akarta, hogy Trump alkalmazza rakétatársaságának, a SpaceX-nek néhány alkalmazottját vezető kormányzati tisztviselőként, akár a védelmi minisztériumban is. Ez a kérés a SpaceX munkatársait egy olyan hivatalhoz juttatná, amelynek az egyik legnagyobb ügyfele. Ez jelzi, hogy Musk milyen előnyökre tehet szert, miután több mint 100 millió dollárt fektetett be Trump kampányába, szinte folyamatosan Trump-párti anyagokat tett közzé közösségi médiaplatformján, az X-en, nyilvános szerepléseket vállalt a jelölt nevében és keményen harcolt a végső győzelem szempontjából nagyon fontos Pennsylvania államban.

A SpaceX alkalmazottaival kapcsolatos kapcsolatfelvétel megmutatja, hogy Musk legközelebbi bizalmasaival szeretne feltölteni egy esetleges Trump-kormányzatot, még akkor is, ha a több milliárd dolláros kormányzati szerződései ellentétben állnának bármilyen kormányzati szerepvállalás esetén. A Musk által felügyelt mind a hat vállalat mélyen összefonódott a szövetségi ügynökségekkel. A SpaceX milliárdokat keres rakéták indításával, műholdak építésével és űralapú kommunikációs szolgáltatások nyújtására kötött szerződésekből. A Tesla további százmilliókat kap az állam által létrehozott kibocsátáskereskedelmi kreditekből. Musk vállalatai ellen pedig legalább 20 vizsgálat folyik, köztük az ellen az önvezető autótechnológia ellen, amelyet a Tesla a jövője szempontjából kulcsfontosságúnak tart.

Musk most közvetlenül annak a vezetőnek a fülébe súghat, aki felügyeli ezeket az ügynökségeket. Akár még azt is elérheti, hogy ő maga felügyelje őket, ha Trump beváltja ígéretét, miszerint kinevezné őt egy kormányzati bizottság élére. Trump korábban azt mondta Musknak, hogy azt szeretné, ha ugyanazt a módszert alkalmazná a szövetségi kormányzatban, mint a Twitternél, miután megvásárolta a vállalatot, és átnevezte X-re. Musk arról beszélt, hogy legalább 2 trillió dollárt szeretne lefaragni a szövetségi költségvetésből. Ez azt eredményezheti, hogy Musk hatalmának egyik legnagyobb fékje, a szövetségi kormány meg fog gyengülni.

A végrehajtást bosszantó dolgok eltűnhetnek. Hal Singer közgazdász, aki a technológiai vállalatok ellen trösztellenes kereseteket benyújtó feleknek adott tanácsokat, és aki egyben a Utah-i Egyetem professzora is, azt mondta, hogy a Tesla és a SpaceX kevesebb vizsgálatra számíthat az Igazságügyi Minisztérium részéről. "Nem valószínű, hogy Elon után mennek, Trump igazságügyi minisztériuma nem fogja megtámadni” - mondta. "Tartózkodnak attól, hogy a barátaik ellen nyomozzanak, de olyan ügyeket indíthatnak, amelyekben az ellenségeik ellen nyomoznak. Ilyet már láttunk az első Trump-kormányzat alatt”.


A kampánykörúton Trump világossá tette, hogy Musk már átformálta nézeteit. Egykor a Tesla üzleti tevékenységének középpontjában álló elektromos autók népszerűsítésére irányuló kormányzati erőfeszítések ellen emelt szót. Most már nem. "Az elektromos autók mellett vagyok” - mondta Trump augusztusban, miután Musk egy hónappal korábban megtámogatta Trump újraválasztási törekvéseit. "Muszáj, mert Elon nagyon határozottan támogatott engem.” Trump a közelmúltban adott interjúkban azt is világossá tette, hogy végrehajtó hatalmát arra fogja használni, hogy segítse Muskot. "Jó életet kell biztosítanunk az okos embereinknek” - mondta Trump egy júliusi michigani gyűlésen, majd így folytatta: "és ő olyan okos, amennyire csak lehet."

Szerdán máris 20 milliárd dollárral nőtt Musk vagyona, mivel a Tesla részvényei a választások után kilőttek, így a Forbes becslése szerint nettó vagyona 285 milliárd dollárra nőtt. A Tesla az elektromos járművek vásárlása esetén 7500 dolláros adójóváírást élvez, ami csökkenti az egyik autója megvásárlásának költségét. A Tesla a legutóbbi éves jelentése szerint tavaly 1,79 milliárd dollárt keresett szén-dioxid-kibocsátási kreditekből is. Ezeket a krediteket más autógyártóknak adja el, amelyek flottája nem felel meg a szövetségi kormány által előírt kibocsátási határértékeknek. Az új autók vásárlóinak nyújtott adójóváírás és az új autókra vonatkozó szövetségi kibocsátási normák változásai hatással lehetnek a Tesla által kapott előnyökre, bár közgazdászok és szabályozási jogászok szerint versenytársainak, a General Motorsnak és a Fordnak még a Teslánál is nagyobb szüksége van segítségre.

Musknak sokkal vitatottabb kapcsolata volt Biden elnökkel, aki 2021-ben nem tartotta sokra, amikor meghívta az összes nagy autógyártót egy elektromos járművekkel foglalkozó csúcstalálkozóra, és nem hívta meg a Teslát, az akkori egyik legnagyobbat. Musk azóta többször is panaszkodott erre. Vállalkozásai közül a szövetségi kormányzathoz a legerősebb szálakkal a SpaceX kötődik, amely csak tavaly 3 milliárd dollárnyi új szövetségi kormányzati kötelezettségvállalást és öt év alatt összesen mintegy 11 milliárd dollárnyi szerződést kapott. De Musk ennél többre vágyik.

Szövetségesei a kongresszusban és a Szövetségi Kommunikációs Bizottságnál (FCC) már megtámadták a bizottság azon döntését, hogy visszavonja azt a tervet, amely szerint a SpaceX 856 millió dolláros támogatást kapna szélessávú internetszolgáltatás biztosítására az Egyesült Államok vidéki részein. Az erőfeszítéseket Brendan Carr, az FCC republikánus biztosa vezette. Ő az elmúlt hónapokban a közösségi médiában támogatta Muskot és a SpaceX-et, sőt, még Musknak a brazil kormánnyal az X-ről folytatott csatájába is beavatkozott, noha a közösségi médiavállalat nem tartozik Carr hatáskörébe. A képviselőház republikánus képviselői nemrégiben vizsgálatot indítottak az FCC álláspontját illetően a vidéki internet támogatásával kapcsolatban, ami arra utal, hogy ha a republikánusok átveszik a bizottság irányítását az ügynökség döntését felülvizsgálhatják.


A SpaceX hatalmas szerződéseket kötött a Védelmi Minisztériummal is, olyan sokat, hogy a Pentagon tisztviselői aggódnak amiatt, hogy túlságosan is Musk cégére támaszkodnak a rakétaindítások terén. "Egy jó barát a Fehér Házban nagyon jó dolog lehet a Tesla és a SpaceX számára” - mondta Scott Amey, a Project on Government Oversight főtanácsosa, egy olyan csoport, amely a szövetségi szerződéskötéseket figyeli. "Aggódni kell az olyan döntések miatt, amelyek nem a legjobbak az adófizetők számára.”

A NASA-nál - amely szintén nagy összegű szerződéseket kötött a SpaceX-szel - Musk azt szeretné elérni, hogy az ügynökség a jelenlegi, a Holdra való visszatérésre irányuló ambíciói helyett a Marsra való utazással kapcsolatos régi rögeszméjét fogadja el. Trump korábban támogatását fejezte ki egy ilyen lépés mellett. "Hé, a Holdon már jártunk” - mondta Trump még 2019-ben, első elnöki ciklusa alatt. „Ez nem olyan izgalmas.” A NASA 2012 és 2025 között összesen 93 milliárd dollárt fog költeni az Artemis nevű holdmisszióra. Már most felszólították arra, hogy értékeljék át ezt a kötelezettségvállalást, amely magában foglalja a SpaceX-szel kötött, akár 4,4 milliárd dolláros szerződést két holdraszállásra.

Musk azon törekvésének legkonkrétabb bizonyítéka, hogy át akarja alakítani azokat az ügynökségeket, amelyekkel üzletel, az, hogy a védelmi minisztériumba is be akarja telepíteni az embereit. Musk két SpaceX-alkalmazottat - a légierő egy nyugalmazott tábornokát és egy kormányzati kapcsolatokért felelős vezetőt - ajánlott lehetséges alkalmazottként. A SpaceX vezetői közül, akiket Musk ajánlott, Terrence J. O'Shaughnessy tábornok, a légierőtől visszavonult tanácsadó és Tim Hughes, kormányzati ügyekkel foglalkozó vezető Musk legközelebbi tanácsadói közé tartoznak.

A szerep, amelyet Musk játszhat Trump számára, hasonló lehet ahhoz, amit egy másik technológiai mogul, Peter Thiel játszott Trump számára nyolc évvel ezelőtt. Thiel az átmeneti csapatba, majd végül a kormányba is számos legfőbb szövetségesét helyezte el, és Musknak valószínűleg ugyanúgy meglesz erre a lehetősége, tekintettel arra, hogy Trump csodálja őt. Ami egyértelműnek tűnik, az az, hogy Musk valószínűleg valamilyen formában meg fogja kapni a Trumpnak a második mandátum megszerzéséhez nyújtott segítségéért tett erőfeszítései ellenértékét. Az előttünk álló hetek és hónapok fogják tisztázni, hogy mi lesz ez a haszon.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!