SG.hu

Franciaország áll a legjobban Európában a mesterséges intelligencia terén

Az ország irigylésre méltó számítógépes szakértelemmel és virágzó vállalkozói kultúrával büszkélkedhet.

Sok minden jól alakul a francia startupok világában. Az ország oktatási rendszere tehetséges szakemberek végtelen sorát ontja magából. Párizs Londonnal versenyez, mint Európa első számú mesterséges intelligencia központja. Franciaország üzleti kultúrája az elmúlt két évtizedben átalakult, elfogadhatóvá, sőt divatossá tette a vállalkozóvá válást. A kockázati tőke könnyebben elérhető, mint valaha. Emmanuel Macron elnök a nagypolitikában tapasztalható gondjai ellenére aktívan támogatja az ágazatot.

A legtöbb nagy amerikai MI-vállalattal ellentétben a francia MI-startupok a nyílt forráskódú modelleket részesítik előnyben, amelyek ösztönzik a nagyobb együttműködést és a technológiához való szélesebb körű hozzáférést. Remélik, hogy ez versenyelőnyhöz juttatja őket a mesterséges intelligencia szinte minden gazdasági ágazatban történő alkalmazásában. A kérdés azonban továbbra is fennáll: képes-e Franciaország élénk technológiai ágazata legyőzni a politikai zűrzavart és a gazdasági bizonytalanságot, amely az ország többi részét sújtja?

A Franciaországban manapság uralkodó morózus hangulattal ellentétben a párizsi Station F üzleti inkubátorházban optimizmus és ambíció tölti be a levegőt. A világ legnagyobb startup campusában 2017-es megnyitása óta 7000 vállalkozás nevelkedett, köztük két unikornis: a Hugging Face nevű, ma már az Egyesült Államokban működő MI-vállalat és az Alan egészségügyi biztosító. A Station F-ben működő vállalkozások alapítóival beszélgetve nehéz ellenállni a technológiában rejlő lehetőségek iránti lelkesedésüknek és Franciaország, mint cégalapítási helyszín vonzerejének. Az inkubátor 40 legjobban teljesítő induló vállalkozása közül 34-nek a mesterséges intelligencia áll az üzleti tevékenységének középpontjában. A Mistral, a párizsi székhelyű, mesterséges intelligenciával foglalkozó, ma már 6 milliárd dollárra értékelt startup gyors felemelkedése szintén sok okot ad az örömre.

„Európa ma már képes versenyképes MI-modelleket létrehozni” - mondta nemrég Xavier Niel, a Station F és a Mistral francia befektetője. "Úgy gondolom, hogy néhány százmillió euróból nagy dolgokat hozhatunk létre." A Station F fiatal startup-alapítói nem kételkednek ebben. Történelmileg a francia vállalkozók sokkal sikeresebbek voltak az Egyesült Államokban, mint Franciaországban, de ez most változik - mondja Thomas Le Corre, a Rakoono nevű oktatási startup vezérigazgatója. A párizsi HEC üzleti iskolában és a Berkeley-i Kaliforniai Egyetemen tanult. "Erősen hiszek az európai tudásban” - mondja. Az ország bőséges technikai képességei tökéletesen illeszkednek az MI-iparhoz, így Franciaország kiváló hely egy technológiai vállalkozás felépítéséhez - teszi hozzá Joel Belafa, a Biolevate, egy MI-alapú terápiás kutatással foglalkozó vállalat vezérigazgatója. "Franciaországban már régóta kialakult a mérnöki kultúra” - mondja. Úgy véli, hogy a hasonlóan képzett mérnökök a forrongó amerikai piacon öt-nyolcszor annyiba kerülhetnek.

A francia technológiai ágazat lendülete tavaly mégis lelassult, részben a parlamenti választásokból eredő politikai zavarok miatt. A francia startupok 2024 második felében mindössze 3 milliárd eurót gyűjtöttek, szemben az első hat hónap 5,9 milliárd eurójával. A legfrissebb Global Startup Ecosystem Index szerint Franciaország a nyolcadik legsikeresebb startup nemzet a világon, a 2020-as 12. helyről feljött, de Európában még mindig az Egyesült Királyság, Svédország és Németország mögött van.

Bármekkora előrelépést is tett a francia technológiai szektor, az USA még mindig erős gravitációs vonzerőt gyakorol. A párizsi Pathway AI startup múlt hónapban jelentette be, hogy székhelyét az Egyesült Államokba helyezi át, hogy közelebb legyen legnagyobb ügyfeleihez. "Ott kell lennünk, ahol az élet zajlik - és ez a Bay Area-ban történik” - mondta Zuzanna Stamirowska, a Pathway társalapítója. Párizsban olyan pletykák keringenek, hogy a Mistralnak is el kell adnia magát egy amerikai óriásvállalatnak, ha azt akarja, hogy globális erőforrásokhoz férjen hozzá - ahogyan a brit DeepMindot is felvásárolta a Google 2014-ben.

A Brexit utáni Egyesült Királyságban működő versenytársaikkal ellentétben a francia MI startupoknak meg kell küzdeniük az EU MI-törvényének magasabb szabályozási terheivel. Egyes vállalkozók azonban azzal érvelnek, hogy a jogszabály segíthet a bizalom kiépítésében és a kreativitás fellendítésében. "Ez nem csak Európa számára negatív. Jobb innovációra ösztönözhet” - mondja Samuel Bismut, a Corma szoftverlicenc-kezelő vállalat társalapítója. Optimizmus és ambíció nélkül keveset lehet elérni, de miután az elmúlt néhány évben erős hátszélben részesült, a francia technológiai ágazat most inkább ellenszéllel néz szembe. Az idei év minden eddiginél nagyobb próbatétel elé állítja Franciaország tech-vállalkozóit.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #1
    Ugyan Europaban a tudas is kezd keves lenni, de a bevonhato toke hianya es a kedvezo szabalyozasi kornyezet sokkal nagyobb gatjai a szabad fejlodesnek. Mig a tokehiany tortenelmi okokra vezetheto vissza, addig a szabalyozasi kornyezetnek hagyomanya van. Nem veletlen, hogy a vadnyugat gyorsabban fejlodott mint az abszolutista monachiak. Persze attol meg nem biztos, hogy a vadnyugaton aranyasonak lenni jobb volt mint kispolgarnak egy monarchiaban...