SG.hu

Kína vizsgálatot indít az Nvidia ellen lehetséges trösztellenes jogsértések miatt

A kínai szabályozó hatóságok lépése egy héttel azután történt, hogy a Biden-kormányzat kiterjesztette a fejlett amerikai technológia Kínába történő értékesítésére vonatkozó korlátozásokat.

A kínai monopóliumellenes szabályozó hatóság bejelentette, hogy vizsgálatot indított a trösztellenes törvények lehetséges megsértése miatt az Nvidiánál, amely a mesterséges intelligencia rendszereket működtető számítógépes chipek túlnyomó többségét gyártja. A vizsgálat - amely ritka lépés Peking részéről - egy héttel azután történt, hogy a Biden-kormányzat kiterjesztette a fejlett amerikai technológia Kínába történő értékesítésére vonatkozó korlátozásokat. Az azóta eltelt napokban a kínai kormány bejelentette, hogy megtiltja több ritka ásványi anyag Egyesült Államokba történő exportját, és több mint egy tucat amerikai védelmi céggel és védelmi ipari vezetővel szemben szankciókat vezetett be.

A pekingi lépések együttesen azt jelzik, hogy háború indul az ellátási láncok terén, és a világ két legnagyobb gazdasága között kiéleződik a kereskedelem és a technológia feletti ellenőrzés körüli politikai verseny. Jelenleg az MI chipek a világ egyik legkeresettebb technológiája, és az Nvidia sarokba szorította a piacot, tavaly év végén a globális eladások 90 százalékát birtokolta. Az Nvidia dominanciája hozzájárult ahhoz, hogy az elmúlt évben a világ egyik legértékesebb vállalatává vált. Graham Webster, a Stanford Egyetem geopolitikával és technológiával foglalkozó akadémikusa szerint Kínának számos eszköze van arra, hogy külföldi vállalatok ellen forduljon, és megmutassa, hogy ellenzi az Egyesült Államok politikáját. „Az Nvidia elég nyilvánvaló célpont” - tette hozzá.

A kínai állami piacszabályozási hivatal konkrétan azért indított vizsgálatot az Nvidia ellen, mert az szerintük megszegte a Mellanox Technologies, egy hálózati berendezéseket gyártó vállalat felvásárlása során tett vállalásait. A kínai szabályozó hatóság az Nvidia 2020-as felvásárlását olyan feltételekkel hagyta jóvá, amelyekkel megakadályozta a versenyellenes gyakorlatokat és biztosította a Kínába irányuló szállítást. Az Nvidia közleményben közölte, hogy „szívesen válaszol” a kínai szabályozó hatóságok kérdéseire. „Keményen dolgozunk azért, hogy minden régióban a lehető legjobb termékeket nyújtsuk, és mindenhol, ahol üzleti tevékenységet folytatunk, tiszteletben tartjuk kötelezettségvállalásainkat” - áll a közleményben.

Mivel a Biden-kormányzat fokozatosan szigorította az Nvidia Kínába irányuló chipértékesítésére vonatkozó korlátozásokat, a vállalat erre úgy reagált, hogy a kínai piacon a chipek kisebb teljesítményű változatait kínálta. A washingtoni tisztviselők, miközben megpróbálják megakadályozni, hogy a kínai vállalatok fejlett chipeket és az azok előállításához szükséges gépeket vásároljanak, azt állítják, hogy a technológia nemcsak az okostelefonok és a chatbotok, hanem a katonai fölény szempontjából is elengedhetetlen.

A kínai technológiai vállalatok a chipek felhalmozásához folyamodtak, miközben csempészekhez és fedőcégekhez fordultak a készletek biztosítása érdekében. Ezzel egyidejűleg Peking nagy összegeket önt saját chipgyártó vállalataiba, hogy technológiai ágazatát kevésbé függővé tegye a külföldi technológiától. "A kínai kormány már jóval a Biden-kormányzat előtt nagyobb önállóságot akart a kulcsfontosságú technológiák terén” - mondta Webster, a Stanford geopolitikai, technológiai és kormányzati programjának tudósa.

A Biden-kormányzat az MI-chipek globális értékesítésének további korlátozását fontolgatja, ami az Nvidiát és versenytársait is érintheti. Az egyik új szabály több követelményt támasztana az Egyesült Államok és más országok vállalatai felé, amikor fejlett chipeket szállítanak Kínába, hogy megpróbálják biztosítani, hogy ne szegjék meg a meglévő amerikai szabályokat.

Az új szabály azokra a levelekre épülne, amelyeket az amerikai kormány a Samsungnak és a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company-nak, a világ két legnagyobb chipgyártó vállalatának küldött, és amelyekben felszólította őket, hogy ne küldjenek több fejlett chipet Kínába. A Biden-kormányzat felfedezte, hogy a TSMC megsértette az exportszabályokat és a kínai Huawei távközlési vállalat által gyártott MI-chipekhez gyártott egyes alkatrészeket. Egy másik függőben lévő washingtoni szabály engedélyezési követelményeket és az egyes országokban eladható chipek számának felső határát szabhatná meg, valamint biztonsági előírásokat írhatna elő a nagyobb csoportokban vásárolt MI chipek számára.


A kínai kormány Nvidia elleni trösztellenes vizsgálata nem az első alkalom, hogy Peking amerikai chipgyártókat vesz célba. Októberben egy, a kínai internetszabályozó ügynökséggel kapcsolatban álló agytröszt az Intel amerikai technológiai vállalat felülvizsgálatára szólított fel, mert olyan termékeket értékesített, amelyek „folyamatosan ártottak” Kína nemzetbiztonságának és érdekeinek. A legutóbbi kiberbiztonsági felülvizsgálat alá vont vállalat a Micron amerikai chipgyártó volt, amelyet végül elzártak a kínai piac jelentős részének chipekkel való ellátásától. Egy másik amerikai chipgyártó, a Qualcomm 2015-ben 975 millió dolláros bírságot fizetett, miután a kínai kormány vizsgálatot folytatott ellene monopóliumellenes jogsértések miatt.

A múlt héten a kínai ipari csoportok, amelyek számos üzleti ágazatban - többek között a félvezetők és az autógyártás területén - működő vállalatokat képviselnek, felszólították a kínai vállalatokat, hogy vásároljanak több chipet belföldön vagy az Egyesült Államokon kívüli országokból. "Az amerikai chiptermékek már nem biztonságosak és megbízhatóak, és a kapcsolódó kínai iparágaknak óvatosnak kell lenniük az amerikai chipek vásárlásában” - írta a Kínai Félvezetőipari Szövetség az exportellenőrzés bevezetéséről szóló amerikai döntést követően.

Ahogy az Nvidia növekedett, a Kínából származó bevételek összességében kevésbé lettek fontosak a vállalat számára. A legutóbbi pénzügyi évben az Nvidia ottani eladásai a teljes üzletág 14 százalékára csökkentek a korábbi 19 százalékról. De egyetlen kínai vállalat sem volt képes olyan fejlett chipeket gyártani, mint az Nvidia. "Kína még mindig az Nvidia technológiáját akarja, részben vagy egészben” - mondta Kevin Xu, az Interconnected Capital amerikai székhelyű, mesterséges intelligencia technológiákba befektető fedezeti alap alapítója. „Piaci részesedésének dominanciája már jóval az exportellenőrzés előtt is megalapozott volt Kínában”.

Az amerikai igazságügyi minisztérium vizsgálja az Nvidia értékesítési gyakorlatát és legutóbbi felvásárlásait. Az amerikai vizsgálat nagyrészt azzal foglalkozik, hogy a vállalat milyen hatalommal rendelkezik egy szűkös, de alapvető fontosságú technológia elosztásának módját illetően. A versenytársak és a vásárlók világszerte panaszkodtak arra, hogy az Nvidia birtokolja az MI ellátási lánc kritikus darabjait. Amellett, hogy a vállalat gyártja az MI-rendszerek építéséhez elengedhetetlen chipeket, az adatközpontokat irányító szoftvereket is ellenőrzi, és értékesíti a nagy teljesítményű számítógépeket vezérlő berendezések némelyikét.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!