SG.hu

Új chipekkel indítja az új évet az AMD

A Las Vegasban megrendezett CES 2025 kiállításon az AMD egy sor új chipet mutatott be, amelyeket az asztali számítógépektől a kézikonzolokig terjedő eszközökbe szánnak.

Az AMD az idei CES-t jó pozícióból indítja: a vállalat 2024 harmadik negyedévében 28,7%-os részesedéssel rendelkezett az asztali CPU-k szegmensében, ami 9,6 százalékpontos növekedést jelent az előző év azonos negyedévéhez képest. A mobilok terén az AMD a tavalyi harmadik negyedévben a chippiac 22,3%-át birtokolta, ami 2,8 százalékpontos növekedést jelent az előző pénzügyi időszakhoz képest. A vállalat azonban nem pihen a babérjain. Az AMD 2025-ös stratégiája agresszív és többirányú - és ez a Ryzen 9 9950X3D-vel kezdődik.

A „játékosoknak és alkotóknak” szánt 9950X3D 16 maggal rendelkezik, amelyek az AMD Zen 5 architektúráján alapulnak. A chip a Ryzen 9 9900X3D-vel együtt - amely egy alacsonyabb szintű processzor 12 maggal, 5,5 GHz-es órajelen - valamikor 2025 első negyedévében kerül forgalomba - közölte a cég. Mindkettő 64 MB extra L3 gyorsítótárat tartalmaz a normál 9900X-hez és 9950X-hez képest, így a cache teljes mérete 144 MB, illetve 140 MB. A játékok várhatóan sokat profitálnak majd ebből a növekedésből. Az AMD még nem jelentette be egyik új CPU árazását sem, de várhatóan az új chipek valamivel drágábbak lesznek, mint a 7900X3D és 7950X3D 599 és 699 dolláros induló ára.


A 9950X3D és a 9900X3D azonban nem azokat célozza meg, akik elsősorban játékra építik a PC-ket - a vállalat szerint a játékteljesítményük általában 1 százalékon belül van a 9800X3D-éhez képest. Ezek a processzorok azoknak szólnak, akik csúcsteljesítményre vágynak, amikor játszanak valamit, de emellett sok CPU-magra van szükségük a hétköznapi munkához. Az AMD benchmarkjai szerint a Ryzen 9 9950X3D körülbelül 8 százalékkal gyorsabb az olyan népszerű játékokban, mint a Hogwarts Legacy és a Starfield az AMD 7950X3D-vel szemben, és körülbelül 13 százalékkal gyorsabb a professzionális tartalomkészítő alkalmazásokban. Ezek a szerény nyereségek nagyjából összhangban vannak azzal a minimális teljesítménynövekedéssel, amit más Ryzen 9000-es sorozatú asztali CPU-knál láttunk.


A Ryzen 9 9950X3D és 9900X3D kiegészítéseként az AMD egy új „Fire Range” chipcsaládot is bejelentett, amely a középkategóriás laptopokat és ultrahordozható számítógépeket célozza meg. A 2025 első felében megjelenő sorozat - amely a Ryzen 9 9850HX, 9955HX és 9955HX3D modelleket tartalmazza - 12-16 magot kínál, amelyek maximálisan 5,2 GHz és 5,4 GHz közötti órajelen futnak. Figyelemre méltó, hogy a Fire Range lapkák fogyasztása alig 54 Watt - ez harmada a 9950X3D 170 Wattos teljesítményigényének.

A Copilot+ PC-k - azaz a Windows 11-et futtató, MI-gyorsított funkciókkal bíró laptopok és kompakt asztali számítógépek - következő generációjának meghajtására az AMD új és felfrissített processzorsorozatokat dob piacra: a Ryzen AI 300 és a Ryzen AI Max sorozatot. Valamennyi lapka dedikált neurális feldolgozó egységgel (NPU) rendelkezik, amely felgyorsítja az MI-munkaterheléseket, például egy szöveg-összefoglaló nyelvi modell vagy a Windows 11 MI-alapú képszerkesztőjének futtatását. A Ryzen 300 sorozatú lapkák 2025 első és második negyedévében kerülnek piacra, és 6 és 8 magot tartalmaznak, amelyek akár 5 GHz-es órajelen is képesek dolgozni. A legoptimálisabb esetben (pl. csak könnyű munka esetén) "több mint 24 órás” akkumulátoros üzemidőt biztosítanak. Négy modell jön: Ryzen AI 7 350, Ryzen AI 5 340, Ryzen AI 7 Pro 350 és Ryzen AI 5 Pro 340.

Ami a Ryzen AI Max-ot illeti, ez az AMD zászlóshajója a Copilot+ PC-k számára. 6 és 16, akár 5,1 GHz-es órajelen futó magokkal, beépített grafikával és új memóriainterfésszel párosítva érkezik. Az AMD állítása szerint a Ryzen AI Max lapkák vezető 3D renderelési és MI-alkalmazási teljesítményt érhetnek el. A sorozat SKU-it - amelyek közé tartozik a Ryzen AI Max+ 395, a Ryzen AI Max+ Pro 395, a Ryzen AI Max 390, a Ryzen AI Max Pro 390, a Ryzen AI Max 385, a Ryzen AI Max Pro 385 és a Ryzen AI Max Pro 380 - az első és második negyedévtől kezdődően dobják piacra. Legalul, legolcsóbb sorozatként, a "mainstream” eszközöket megcélozva debütált az új Ryzen 200-as chipsorozat. Ezen processzorok 6 és 8 magot tartalmaznak 5,2 GHz-es órajelen, és a tervek szerint 2025 második negyedévében kerülnek piacra.


Az AMD közel két évvel ezelőtt a jelentette be első Ryzen Z1 processzorait. Ezek lényegében ugyanazok a lapkák voltak, amit az AMD a csúcskategóriás vékony és könnyű laptopokba tett, de kifejezetten az olyan kézi játék PC-khez hangolták őket, mint a Steam Deck és az Asus ROG Ally X. A CES mai bejelentéseinek részeként az AMD három processzorral frissíti fel ezt a termékcsaládot, amelyek mindegyike 2025 első negyedévében, egy meg nem nevezett időpontban kerül forgalomba. Jön a Ryzen Z2 Go, amely négy, 4,3 GHz-re órajelezett maggal és 12 grafikus maggal rendelkezik, valamint a Ryzen Z2 Extreme, amely nyolc, 5,0 GHz-re órajelezett maggal és 16 grafikus maggal rendelkezik. Ezek csatlakoznak a nyolcmagos Ryzen Z2-hez, amelynek magjai 5,1 GHz-en teljesítenek, és amely 12 grafikus magot tartalmaz. Mindhárom Ryzen Z2 SKU 2025 első negyedévében lesz elérhető.

A Ryzen Z sorozat ugyanaz a technológiai keverék, mint amit az AMD a laptop processzorai esetében alkalmaz: a régi szilíciumokat átnevezi, és a legjelentősebb előrelépéseket a csúcschipeknek tartogatja. De van két jó hír: az első az, hogy ezek a chipek - beleértve az AMD "Rembrandt” architektúráján alapuló, a 2022-es Ryzen 5 6600U gyengített változatát, a Z2 Go-t is - általában jelentős előrelépést jelentenek az alsó kategóriás Ryzen Z1-hez képest, amely mindössze négy RDNA 3 GPU-magot tartalmazott. A második az, hogy a négy öregedő Zen 2 alapú CPU-mag és a nyolc RDNA 2 grafikus mag miatt mindegyiknek legalább egy kicsit gyorsabbnak kell lennie a Steam Decknél is. Vélhetően a következő napokban vagy hetekben hallani fogunk legalább néhány olyan kéziszámítógépről, amely e három chip valamelyikét vagy mindegyiket használja - és némelyiken talán még SteamOS is fut majd a Windows és a saját fejlesztésű szoftverek kínos keveréke helyett.


Végül az AMD leleplezte új asztali számítógépekbe szánt GPU-it is. A Radeon RX 9070 XT és a Radeon RX 9070 a vállalat 4 nm-es RDNA 4 architektúráján alapulnak, amely a vállalat szerint erősebb ray tracing teljesítményt, jobb médiakódolási minőséget és MI gyorsítást kínálnak. Az RX 9070 XT és RX 9070 kártyák 2025 első negyedévében lesznek kaphatók a gyártóktól, többek között az Acer, az Asus, a Gigabyte és az XFX kínálatában. Az AMD kiemelte a FidelityFX Super Resolution 4.0 felskálázási technológiáját, amelyet elmondása szerint az RDNA 4 hardverekhez fejlesztettek ki. A Super Resolution 4.0 az AMD szerint MI algoritmusokat használ a játéktartalmak felskálázására akár 4K felbontásra, minimális késleltetéssel. Az Nvidia DLSS és az Intel XeSS (ha Intel GPU-n fut) szintén gépi tanulás alapú felskálázást használ, ami általában jobb eredményekhez vezet, de szigorúbb hardverkövetelményekkel is rendelkezik, mint az FSR régebbi változatai. Az AMD nem nyilatkozott arról, hogy az FSR 4 működni fog-e a régebbi Radeon kártyákon.

Ha a vállalat valóban jelentősen javítani tudja a ray tracing teljesítményét, az eltörölné az RX 6000 és RX 7000 sorozatú GPU-k egyik nagy hiányosságát. Még ha ezek a kártyák a nem sugárkövetéses játékokban gyorsaságban meg is tudtak felelni az Nvidia hasonló kártyáinak, vagy meg is tudták verni őket, a sugárkövetési effektusok engedélyezése általában elég volt ahhoz, hogy az Nvidia ismét az élre álljon. A lemaradás csökkentése mindenképpen megkönnyítené a Radeon kártyák piaci helyzetét.


Ehhez kapcsolódóan az AMD Adrenalin - az AMD szoftvere, amellyel a felhasználók kezelhetik és hangolhatják AMD hardvereiket, köztük a Radeon grafikus kártyákat - új MI funkciókkal rendelkezik. Az Adrenalin mostantól képes képeket generálni egy beépített képgeneráló modell segítségével, helyi nyelvi modellt felhasználni a fájlok, például PDF-ek összegzéséhez, és egy MI-alapú chatbot-felületen keresztül válaszolni az AMD-vel kapcsolatos kérdésekre.

Az RX 9000-es sorozat másik újdonsága az Nvidia-szerű elnevezési rendszerre való áttérés. Az új elnevezéseknél a legfontosabb szám a második számjegy helyett a harmadik lesz. Amit eddig RX 9700-nak hívtak volna, azt most RX 9070-nek hívják, és így tovább a sorban. Az AMD azzal indokolja a változtatást, hogy a vásárlók közvetlenebbül tudják összehasonlítani a Radeon kártyákat az Nvidia GeForce kártyáinak teljesítményszintjével - bár nehéz megmondani, hogy egy számjegyet jobbra tolva valóban könnyebb lesz-e ez a feladat. Az AMD azonban a Radeon 9000-es kártyák első körét is a jelenlegi generációs RTX 40-es sorozatú GPU-k ellen pozicionálja; a 9070 XT és 9070 az RTX 4070 Ti és RTX 4070, míg a 9060-as sorozat az RTX 4060 és 4060 Ti ellenfelei lesznek.


Hogy mindezt mennyire borítja fel az RTX 50-es széria, azt csak találgatni lehet, bár a kiszivárgott specifikációkat elnézve nem úgy tűnik, hogy az 5090-en kívül bármelyik kártya is igazán nagyot javulna a magszám, a memóriabusz szélessége vagy a memóriakapacitás terén - arra számítunk, hogy az Nvidia mindegyik új kártyája egy szolid frissítést jelent majd, de nem földrengésszerű változást. Az AMD grafikonja hallgatólagosan elismeri, hogy a vállalatnak (jelenleg) nincs válasza az Nvidia 4080-as vagy 4090-es modelljeire, illetve lenne náluk valódi helyettesítője a tavalyi generációs csúcsmodellnek, az RX 7900 XTX-nek. Ha van is fejlesztés alatt egy RX 9080 vagy 9090 sorozat az AMD-nél, a vállalat egyelőre egyikről sem beszél.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • jba123 #1
    Sajnos az árak nem magyar pénztárcákhoz valóak...