SG.hu

1 millió dollárért kelt el egy robot által festett Alan Turing-portré

1 084 800 dollárért kelt el egy árverésen egy mesterséges intelligencia által irányított robot készítette festmény, amely a második világháborús kódfejtő Alan Turingot ábrázolja.

A Sotheby's közölte, hogy 27 ajánlat érkezett az "A.I. God” című digitális műalkotásra, amelyet eredetileg 120 000 és 180 000 dollár közötti árra becsültek. A matematikus Turing a számítástechnika úttörője volt, és a mesterséges intelligencia egyik atyjaként ismert. Az aukciósház szerint a történelmi jelentőségű eladás „új távlatokat nyit a globális műtárgypiacon, megteremtve a humanoid robot által készített műalkotások aukciós referenciaértékét”. Hozzátették, hogy az Ai-Da robot műve „az első humanoid robot művész, akinek műalkotása árverésen kelt el”.

A mű egy nagyméretű eredeti portré Turingról, aki a cambridge-i King's College-ban tanult. A tudós döntő szerepet játszott a szövetségesek második világháborús győzelmében a náci Németország felett, mivel a Bletchley Parkban segített feltörni a kódokat és megfejteni a hírhedt Enigma gép kommunikációját. Turig a háború után részletes tervet készített a mai értelemben vett digitális számítógéphez.


A Sotheby's közölte, hogy a csütörtökön este hétkor véget ért online eladást egy meg nem nevezett vevő vette meg „a műtárgy becsült árát messze meghaladó” áron. Az aukciósház szerint az első humanoid robotművész által készített műalkotás eladási ára „a modern és kortárs művészet történetében egy fontos pillanatot jelez, és tükrözi az MI-technológia és a globális művészeti piac közötti egyre növekvő összefonódást”.

Az Ai-Da robot - amely egy fejlett mesterséges intelligencia nyelvi modellt használ a beszédhez - azt mondta: „Munkám legfőbb értéke, hogy katalizátorként szolgálhat a feltörekvő technológiákról folytatott párbeszédhez”. A mű „arra hívja fel a nézőket, hogy gondolkodjanak el az MI és a számítástechnika istenszerű természetéről, miközben e fejlesztések etikai és társadalmi következményeit mérlegelik” - mondta a robot. Aidan Meller, az Ai-Da Robot Studios igazgatója elmondta: „Ez az aukció fontos pillanat a képzőművészet számára, mert Ai-Da műalkotása a művészeti világ és a társadalom változásaira irányítja a figyelmet, miközben a mesterséges intelligencia felemelkedő korszakával küzdünk.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • felemelő #3
    Üzletileg annyiban normális, hogy ez az "első" .... mivel korlátlan számban készülhetnek "alkotások", így azok értéke tart a nullához, de elsőből csak egy van.
    (ugye nem véletlen hogy a művész halála után lesz értéke a képeinek, hiszen amíg él alkothat sok sok művet ezzel nyomva le a már készek árait).

    Egyébként csatlakozom AndReWsss-hez, pénzügyi trükközés. [*]
    A betett gépi érték és emberi (hisz "instruálták") munka értékét természetesen megéri a kép. [de a jövőben ez is csökken majd, hiszen a méret-hatékonyság (economies of scale) előjön.

    [*] illetve még egy szempont. Túl sok embernek van túl sok nem megérdemelt pénze, és számukra ez olyan, mintha te látsz egy posztert a kirakatban és azt mondod: "tetszik, lesz...rom azt a 10.000 Ft-ot, akarom a szobám falára. Kit érdekel mennyit ér, nekem kell.
    Utoljára szerkesztette: felemelő, 2024.11.12. 10:05:02
  • AndReWsss #2
    Legegyszerűbb pénzmosási technika...
  • Supra-III #1
    Ez csak szerintem nem normális? Aztán csodálkozunk majd, hogy az első értelmes élet ki akar majd irtani minket... :-)

    Meg Turing mennyiben volt az MI atyja? Annyira mélyen nem ismerem a munkásságát, de amit láttam, az lényegében egy elektromos számológép, aminek még az elektonikához sem volt sok köze.