SG.hu

Mindenütt jelenlévő MI-kamerákat vízionál Larry Ellison, az Oracle alapítója

Larry Ellison szerint a mindenütt jelenlévő MI kamerák biztosítják majd a törvénytisztelő viselkedést. "Lesz felügyelet” - mondja a milliárdos Oracle társalapítója.

Az Oracle társalapítója, Larry Ellison a vállalat pénzügyi megbeszélésén osztotta meg vízióját az MI-alapú felügyelet jövőjéről. Egy befektetői kérdésre adott válaszban Ellison egy olyan világot írt le, ahol a mesterséges intelligencia rendszerek folyamatosan figyelik a polgárokat egy kiterjedt kamerahálózat és drónok segítségével, kijelentve, hogy ez biztosítaná, hogy se a rendőrség, se a polgárok ne szegjék meg a törvényt. Ellison - aki a múlt héten rövid időre a világ második leggazdagabb embere lett, amikor nettó vagyona rövid időre meghaladta Jeff Bezos Amazon vezérét - egy olyan forgatókönyvet vázolt fel, amelyben MI-modellek elemzik majd a biztonsági kamerák, a rendőrségi testkamerák, a kaputelefonokban lévő kamerák és a járművek műszerfali kameráinak felvételeit.

"Az állampolgárok a lehető legjobban fognak viselkedni, mert folyamatosan rögzítve lesz minden, ami történik” - mondta Ellison, ismertetve, hogy szerinte milyen előnyökkel jár az MI által biztosított automatikus felügyelet és az automatikus riasztások, ha bűncselekmény történik. "Lesz felügyeletünk” - folytatta. „Minden rendőrtisztet folyamatosan felügyelni fogunk, és ha valami probléma van, az MI jelenteni fogja a problémát, és jelenti a megfelelő személynek”. A 80 éves milliárdos jóslata szerint MI által vezérelt drónok fogják helyettesíteni a rendőrségi járműveket a menekülők elfogásánál. "Egyszerűen csak egy drón követné az autót” - magyarázta. „Ez nagyon egyszerű az autonóm drónok korában”.

Ellison 1977-ben társalapítója volt az Oracle-nek, és 2014-es lemondásáig a vállalat vezérigazgatója volt. Jelenleg a vállalat ügyvezető elnöke és technológiai igazgatója. Bár Ellison igyekezett pozitív színben feltüntetni az általános közfelügyeletre vonatkozó előrejelzését, megjegyzései jelentős kérdéseket vetnek fel a magánélet védelmével, a polgári szabadságjogokkal és a visszaélések lehetőségével kapcsolatban a mindenütt jelenlévő mesterséges intelligencia megfigyelés világában. Ellison víziója nem csak futó hasonlóságot mutat George Orwell 1984 című vészjósló regényében leírt elrettentő világgal.


Orwell fikciójában Óceánia totalitárius kormánya mindenütt jelenlévő „teleszkópokat” használ a polgárok folyamatos megfigyelésére, olyan társadalmat hozva létre, ahol a magánélet megszűnik, és a független gondolkodás szinte lehetetlenné válik. De Orwell híres mondása, a „Big Brother is watching you” (A Nagy Testvér figyel téged) új értelmet nyer Ellison technológia-vezérelt forgatókönyvében, ahol emberi megfigyelők helyett mesterséges intelligencia rendszerek szolgálnának a hatalom állandóan éber szemeként. Az egykor sci-fi toposznak számító automatizált rendszerek már most megvalósíthatók: hasonló automatizált CCTV megfigyelőrendszereket már kipróbáltak a londoni metróban és a 2024-es olimpián.

Kína már évek óta használ automatizált rendszereket (beleértve a mesterséges intelligenciát is) polgárai megfigyelésére. A Reuters 2022-ben arról számolt be, hogy kínai cégek speciális MI-szoftvert fejlesztettek ki, hogy azzal elemezzék a lakosokról a 2015 és 2020 között az ország "éles szemek” kampányának részeként a városokban és vidéki területeken telepített térfigyelő kamerák hálózatának segítségével gyűjtött adatokat. Ez az „egy személy, egy fájl” technológia állítólag rendszerezi az egyes kínai állampolgárokról gyűjtött adatokat, ami a The Economic Times szerint „a digitális totalitarizmushoz vezető út”.

Ellison előrejelzése szerint a mesterséges intelligencia által vezérelt megfigyelés a nagy teljesítményű hardverekre támaszkodik majd, de a mesterséges intelligencia-gyorsító komponensek, például a GPU-k hiánya lelassíthatja őket. A beszélgetésen Ellison elmesélte egy Elon Muskkal és az Nvidia vezérigazgatójával, Jensen Huanggal közös vacsoráját, amelyet úgy jellemzett, hogy „én és Elon könyörögtünk Jensennek a GPU-kért”, kiemelve a chipek iránti intenzív keresletet. Ellison azt állította, hogy könyörögtek Huangnak, mondván: „Kérlek, vedd el a pénzünket. Szükségünk van arra, hogy még többet vegyél el a pénzünkből”.


Nem a megfigyelés az egyetlen MI-alkalmazás, ami miatt Ellison izgatott. Miközben a nagy technológiai cégek versenyt futnak az MI-modellek minden elképzelhető alkalmazásba való beillesztéséért, legyen az jó vagy rossz, az Oracle nemrégiben több MI-kezdeményezést is elindított, például a Musk-féle SpaceX-szel való partnerséget, hogy az MI-t a mezőgazdaságban is bevezessék. A milliárdos befektető a találkozón azt jósolta, hogy a következő öt évben a vállalatok több mint 100 milliárd dollárt fognak befektetni az MI-modellek építésébe és képzésébe, hangsúlyozva a verseny „csillagászati” méreteit.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • reptile1313 #7
    meg a jo kurva anyatokat, azt.
  • kvp #6
    A felsovezetok elfelejtik azt, hogy a technika nem csak az atlagos emberek ellen hasznalhato, de akar ellenuk is. Kinaban nagyjabol megvalositottak amit elmondott es a gazdag vallatvezetok is ugyanannyira, sot talan meg inkabb kitettek a politika donteseinek. Eleg egyetlen rossz nyilatkozat vagy nem megfelelo gondolat es mar le is csereltek oket.

    A masik fele az, hogy az atlagos emberek iranyitasara tervezik ezeket a rendszereket, de az emberi tenyezo kivaltasa technologiaval kompomittalas eseten lehetove teszi barki szamara a teljes rendszer feletti iranyitas atvetelet. Regen a lakossag tobbseget, sot sokszor a hadsereg tobbseget meg kellett gyozni egy forradalom tamogatasarol (vagy legalabb csendes tureserol), de ha a hatalmat nem embereken at gyakoroljak, akkor barki elveheti toluk az iranyitast es ezzel a hatalmat. Nem csak a koznep felett, de felettuk is.

    Az emberi tenyezo mindig arrol szolt, hogy egy normalis katona nem fog ratamadni a sajat csaladtagjaira es szomszedaira, csak azert mert azt mondja neki az uralkodo. Viszont a techika azt csinalja amit mondanak neki. Es arra hallgat, aki rendelkezik a hozzaferesi kodokkal. Barki elveheti ezeket a milliardosoktol es a politikus cseledeiktol. Raadasul nem csak barki, de barmi is, azaz akar egy hibas szoftver is.

    Mivel minden ami meg tud hibasodni meg is szokott elobb vagy utobb, ezert egy tisztan technologiara epulo tarsadalom nagyon serulekeny es sokkal konnyebben ossze tud omlani, mint egy emberekre es emberi kapcsolatokra, raadasul kolcsonos joindulatra epulo (cooperativ) tarsadalom. Jo pelda az izraeli hatarkerites problemaja, ahol az emberek kivaltasa technikaval nagyon serulekennye tette az egyebkent anno meg koherens tarsadalmat a kulso eroszakkal szemben.

    A milliardosoknak a sajat tulelesi osztonuk miatt kellene felismerniuk, hogy ez nem jo strategia, de latva a kulonbozo milliardosokat akik a leg latvanyosabb es kellemetlenebb modokon halnak meg a sajat hibajukbol, egyertelmu, hogy a penz nem jelenti a jozan paraszti esz megletet is, csak azt, hogy birtosokai jokor, jo helyen, jol kezeltek a toket.
  • DeviloftheHell #5
    "beletörödni" azt kihagytad
  • DeviloftheHell #4
    és ha nem engedélyezem a felugró ablakban a fasságukat kötelezöen kitakar a képröl vagy mi a faszom már...
  • harmi2009 #3
    Ezt a dolgot a franciákra kellene bízni.
    Előbb - utóbb úgyis fellázadtak és felgyújtanak mindent. :D
  • Macropus Rufus #2
    hát ez qurva jó lesz de tényleg. Nem lennék ma fiatal, mert aki most 4-5 éves, az ebbe a full kontroll világba fog felnőni és élni...
  • frensys23 #1
    Szép új világ...ja nem.