SG.hu

Egy egész lakópark készült 3D nyomtatóval Texasban

Mint minden asztali 3D-nyomtató, a Vulcan is rétegről-rétegre készíti el a kívánt tárgyat - csakhogy a Vulcan több mint 13,7 méter széles, 4,75 tonnát nyom, és lakóházakat nyomtat.

Az ICON cég nyomtatója nemsokára befejezi az utolsó épületeket a célként kitűzőtt 100-ból Wolf Ranchban, egy a texasi Georgetownban található településen, amely mintegy 40 kilométerre van Austintól. Az ICON 2022 novemberében kezdte el nyomtatni a falakat. A vállalat szerint a hagyományos építéshez képest a 3D nyomtatással készült házak gyorsabbak, olcsóbbak, kevesebb munkást igényelnek, és minimálisra csökkentik az építőanyag-hulladékot. "Ez nagyban megnöveli a hatékonyságot" - mondta Conner Jenkins, az ICON vezető projektmenedzsere. "Ahol korábban öt különböző brigád jött egy falrendszer építéséhez, most egy brigád és egy nyomtató van".


Miután a betonport, a vizet, a homokot és más adalékanyagokat összekeverték és a nyomtatóba pumpálták, egy fúvóka úgy nyomja ki a betonkeveréket, mint fogkrém a kefét. A masina rétegről-rétegre építkezik egy előre beprogramozott útvonal mentén. Az egyszintes, három-négy hálószobás házak nyomtatása körülbelül három hétig tart, az alapozás és a fémtetők hagyományos módon kerülnek beépítésre. Jenkins elmondta, hogy a betonfalakat úgy tervezték, hogy ellenálljanak a víznek, a penésznek, a termeszeknek és a szélsőséges időjárásnak.


Lawrence Nourzad, a 32 éves üzletfejlesztési igazgató és barátnője, Angela Hontas, a 29 éves kreatív stratéga a nyár elején vásárolt egy Wolf Ranch-i házat. "Olyan, mint egy erőd" - mondta Nourzad, hozzátéve, hogy biztos benne, hogy a legtöbb tornádóval szemben ellenálló lesz. A házaspár elmondása szerint a falak erős szigetelést biztosítanak a texasi hőség ellen is, így a belső hőmérséklet akkor is hűvös marad, ha a légkondicionáló nem volt teljes fokozaton.

Vanazonban még egy dolog, ami ellen a 3D-nyomtatott falak szintén védelmet nyújtanak: a vezeték nélküli internetkapcsolat. "Ezek nagyon erős, vastag falak. És ez az, ami számunkra, mint lakástulajdonosok számára sok értéket biztosít, mert igazán jól szigetel a texasi nyarakon. De a rádiójelek sajnos nem terjed jól a falakon keresztül" - mondta Nourzad. Ennek a problémának az enyhítésére az ICON szóvivője elmondta, hogy a legtöbb Wolf Ranch-i lakástulajdonos mesh internetroutereket használ, amelyek a jelet több, az otthonban elhelyezett egységről sugározzák, szemben a hagyományos routerrel, amely egy eszközről küldi a jelet.


A Wolf Ranch 3D-nyomtatású otthonai - amelyeket a fejlesztők "Genesis Collection"-nek neveznek - 450 000 dollárról indulnak, de elérik a 600 000 dollárt is. A fejlesztők szerint a 100 otthon több mint negyedét már eladták. Az ICON - amely 2018-ban, Austinban 3D-nyomtatta első otthonát - reméli, hogy technológiáját egy nap a Holdra is elviheti. A NASA az Artemis Hold-kutatási programja keretében szerződést kötött az ICON-nal egy olyan építési rendszer kifejlesztésére, amely képes menedékházak és más szerkezetek építésére a Hold felszínén.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • slpstream #6
    +1
    mikre rá nem jönnek :D :D :D :D
  • M2 #5
    Ne kritizáljátok már őket, az is valami, hogy nem elfújható házakat építettek,, mint eddig!
    Persze a zónázás megmaradt, mert az annyira bejött eddig is, hogy belerokkan a gazdaságuk...
  • kvp #4
    Ha monolit vasbeton hazakat huznak fel, meg az is gyorsabb, amihez csak a formakat kell felallitani es ott az alaptol a tetoig minden lehet vasbeton. (a vasbeton ferde teto jo hurrikanok ellen es jol birja a napelemeket, tovabba hoszigetelheto tetoter alakithato ki benne) Ennel meg gyorsabb es sokkal olcsobb lenne a nagypaneles technika. A 3D nyomtatasnal meg a teglafal is gyorsabb es a munkaigenye kb. azonos. De a fenti 3 technika nem trendi es eladhato. Figyelembe veve, hogy jelenleg 33%-os ertekesitese ratat irnak, ez se annyira jon be nekik...
  • FICEK9 #3
    "Az egyszintes, három-négy hálószobás házak nyomtatása körülbelül három hétig tart, az alapozás és a fémtetők hagyományos módon kerülnek beépítésre."
    :D :D :D Ennyi idő alatt egy szabócsi brigád is felhúzza azokat a falakat (kis túlzással). De a lényeg, hogy ez nagyon nem gyors, és nagyon nem olcsó! Kivéve ha miniszteri órabérrel dolgoznak már ott a kőművesek! :)
    Plusz amíg összerakják és szétszedik a nyomtató monstrumot, plusz minden más ami nem fal, ami kevésbé nagy volumenű, de tényleg sok időt igényel (gépészet, elektromos, burkolás, stb...) Szóval ez egy nagy parasztvakítás így, főleg ennyi pénzért egy bunker.
    De hasonlót csinált nálunk már évtizedekkel ezelőtt egy nagy "mesterünk", bizonyos Fogarasi Árpád is :D!
  • kvp #2
    Az amerikai fahaz epites mar sokat haladt elore. Az uj epuletek laminalt gerendak kozze rakott szigetelo habbol allnak, ami ontapados papir alapu legzaro burkolatot kap. Osb lapok mar csak a padlo alatt vannak.

    Viszont a 3d nyomtatott falak sokkal lassabban allithatoak elo, mint a formaba ontott (ugynevezett hazgyari) nagypaneles elemek. Utobbi azert is jobb, mert sokkal konnyebb beleonteni a panelokba szukseges szerelvenyeket. Ez utobbi 3d nyomtatott esetben sokszor emberi munkat igenyel, azaz egy vagy tobb ember ott all a nyomtato mellett es kezzel pakolja be a komponenseket nyomtatas kozben.

    A hazgyari technikanak egy hatranya van, hogy jellemzoen par egyszerubb forma hasznalhato csak, persze azzal sem tilos ives falat onteni, csak altalaban olcsobb sik panelokkal dolgozni.
  • repvez #1
    jé az amerikaiak rácsodálkoznak , hogy a beton fal menynivel merevebb jobban szigetel és ,hogy nem engedi át a wifit mint az OSB lapbol meg bramac lécböl összetákolt házaik ? :P