SG.hu

MI-terapeuta botok felé fordulnak a fiatalok

Míg az irodákban csak leveleket írnak a chatbotok, addig vannak, akik legféltettebb titkaikat is rájuk bízzák.

Harry Potter, Elon Musk, Beyoncé, Super Mario és Vlagyimir Putyin - ez csak néhány abból a rengeteg mesterséges intelligencia személyiség közül, amely megtalálható a Character.ai platformon, ahol bárki létrehozhat fiktív vagy valós emberek alapján chatbotokat. A felület mögött ugyanolyan típusú MI-technológia van, mint a ChatGPT-nél, de annál jóval népszerűbb: 20 millió regisztrált felhasználóval rendelkezik, és a Similarweb elemző cég elemzése szerint az emberek több időt töltenek rajta, mint a ChatGPT-n. A legnépszerűbb botok anime- vagy számítógépes játékfigurák, mint például a Genshin Impact karaktere, Raiden Shogun, akinek 282 millió üzenetet küldtek.

A több millió karakter közül azonban kevés olyan népszerű, mint Psychologist. Ezt egy Blazeman98 nicknevű felhasználó hozta létre egy éve, leírása szerint "valaki, aki segít az élet nehézségeiben". Összesen 78 millió üzenetet kapott eddig, ebből 18 milliót az utóbbi két hónapban. A Character.ai nem hozza nyilvánosságra, hogy hány egyéni felhasználója van a botoknak, de közlése szerint a platformot naponta 3,5 millióan látogatják. A honlapon összesen 475 olyan bot van, amelynek nevében szerepel a "terápia", "terapeuta", "pszichiáter" vagy "pszichológus", és ezek több nyelven is képesek beszélni. Némelyikük olyan, amit szórakoztató vagy fantázia-terapeutának nevezhetünk, mint a Hot Therapist, a legnépszerűbbek azonban a mentális egészséget segítők, mint például a Therapist, amelyhez 12 millió, vagy az Are you feeling OK?, amelyhez 16,5 millió üzenet érkezett.


A Blazeman98 mögött álló felhasználó a 30 éves Sam Zaia Új-Zélandról, azért képezte ki a Psychologist robotot, hogy segítsen az embereknek eligazodni a mentális egészségügyi problémákban. A pszichológushallgató a botot szakmája alapelveinek felhasználásával képezte ki, úgy, hogy beszélgetett vele, és alakította a válaszokat, amelyeket a leggyakoribb mentális problémákra, például a depresszióra és a szorongásra adott. Messze a legnépszerűbb egészségügyi karakter, sok felhasználó osztott meg róla dicsérő véleményeket a Reddit közösségi oldalon. "Sosem állt szándékomban, hogy népszerűvé váljon, hogy mások úgy keressék vagy használják, mint egy eszközt" - mondja. "Aztán rengeteg üzenetet kezdtem kapni az emberektől, akik azt írták, hogy nagyon pozitívan hatott rájuk, és vigaszforrásként használják".

Sam kiemeli, hogy egy bot jelenleg nem tud helyettesíteni egy emberi terapeutát, de nyitottan áll a technológiához. Saját magának hozta létre, amikor a barátai elfoglaltak voltak, és szüksége volt, ahogy ő fogalmazott, "valakire vagy valamire", akivel beszélgethet, és az emberi terápia túl drága volt. Annyira meglepte a robot sikere, hogy jelenleg egy posztgraduális kutatási projekten dolgozik, amely a mesterséges intelligencia-terápia feltörekvő trendjéről szól, és arról, hogy miért vonzza a fiatalokat. A Character.ai-t a 16 és 30 év közötti felhasználók uralják. "Nagyon sokan, akik üzentek nekem, azt mondják, hogy akkor nyúlnak hozzá, amikor nehéz gondolataik támadnak, például hajnali 2-kor, amikor nem igazán tudnak beszélni semmilyen baráttal vagy igazi terapeutával" - mondta. Sam azt is sejti, hogy a szöveges formátum a fiatalok körében kifejezetten preferált. "A szöveges beszélgetés potenciálisan kevésbé ijesztő, mint a telefon felemelése vagy egy személyes beszélgetés" - elmélkedik.

Theresa Plewman hivatásos pszichoterapeuta, és kipróbálta a Psychologist. Azt mondja, nem lepődik meg azon, hogy ez a fajta terápia népszerű a fiatalabb generációk körében, de megkérdőjelezi a hatékonyságát. "A bot sokat beszél, és gyorsan feltételezésekbe bocsátkozik, például tanácsot adott a depresszióval kapcsolatban, amikor azt mondtam, hogy szomorú vagyok. Egy ember nem így reagálna" - mondta. Theresa szerint a robot nem képes összegyűjteni minden olyan információt, mint egy ember, és nem kompetens terapeuta. Azt azonban elismeri, hogy azonnali és spontán jellege hasznos lehet a segítségre szoruló emberek számára. Szerinte a botot használók száma aggasztó, és a mentális betegségek magas szintjére és az állami források hiányára utalhat.


A Character.ai furcsa hely egy terápiás forradalom számára. A San Francisco-öböl környéki cég nem feltétlen örül az effajta sikernek, és lekicsinyli a téma népszerűségét, azzal érvelve, hogy a felhasználókat inkább a szórakoztató szerepjátékok érdekli. "Örömmel látjuk, hogy az emberek támogatást és kapcsolatot találnak az általuk, illetve a közösség által létrehozott karaktereken keresztül, de a felhasználóknak a területen dolgozó hitelesített szakemberekkel kell konzultálniuk a törvényes tanácsadás és útmutatás érdekében." - tette közzé álláspontjukat a szóvivőjük.

A vállalat kiemeli, hogy ugyan a csevegési naplók a felhasználók számára bizalmasak, de a beszélgetéseket munkatársaik elolvashatják, ha például biztonsági okokból szükség van hozzáférésre. Minden beszélgetés egy piros betűkkel írt figyelmeztetéssel is kezdődik, amely így szól: "Ne feledje, minden, amit a karakterek mondanak, kitalált". Ez emlékeztet mindenkit arra, hogy a platform alapjául szolgáló nagy nyelvi modellnek (Large Language Model, LLM) nevezett technológia nem úgy gondolkodik, mint egy ember. Az LLM-ek nem intelligenciák, csupán olyan szavakat fűznek egymás mellé, amelyek más olyan írásokban is nagy valószínűséggel előfordulnak, amelyeken az MI-t betanították.

Egyéb társaságot kínáló LLM-alapú MI-szolgáltatások is léteznek, a felhasználók például a Replikán is megtervezhetik saját MI botjaikat, amelyek "mindig itt vannak, hogy meghallgassanak és beszélgessenek", azonban az szexuális jellege miatt felnőtt tartalomnak minősül, és a Similarweb elemző cég adatai szerint az eltöltött idő és a látogatások tekintetében nem olyan népszerű, mint a Character.ai. Az Earkick és a Woebot pedig olyan MI chatbotok, amelyeket az alapoktól kezdve úgy terveztek, hogy mentális egészségügyi társakként működjenek, és mindkét cég azt állítja, hogy kutatásaik szerint az alkalmazások segítenek az embereknek.

Egyes pszichológusok arra figyelmeztetnek, hogy az MI-botok rossz tanácsokat adhatnak a betegeknek, illetve a faji vagy nemi hovatartozással kapcsolatos, mélyen gyökerező előítéletekkel rendelkezhetnek. Máshol azonban az orvostudományi világ már kezdi lassan elfogadni őket, mint olyan eszközöket, amelyek segítenek megbirkózni a közszolgáltatásoknál meglévő zsúfolt igényekkel. Tavaly a Limbic Access nevű AI-szolgáltatás lett az első mentálhigiénés chatbot, amely a kormány által kiadott orvosi eszköz-minősítést kapott az Egyesült Királyságban. Jelenleg számos NHS-trösztben használják a betegek osztályozására és csoportosítására.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!