SG.hu

A Binance kriptotőzsde minden eddigi tranzakciós adata hozzáférhetővé válik a hatóságok számára

Az amerikai szabályozó hatóságok mostantól hozzáférhetnek a Binance tranzakciós adataihoz, a kriptopénz-tőzsde ügyfelei mélyreható vizsgálatban fognak részesülni.

A 2017-ben alapított Binance legnagyobb vonzereje a nyíltan szabályszegő magatartása volt, emiatt nőtte ki magát a világ legnagyobb kriptopénz-tőzsdéjévé. Miközben világszerte jóval több mint 100 millió felhasználót halmozott fel, nyíltan közölte az Egyesült Államok kormányával, hogy offshore működése okán nem kell megfelelnie az ország pénzügyi szabályozásának és pénzmosási törvényeinek. De a cég a múlt hónap végén kénytelen volt megállapodni az amerikai igazságügyi minisztériummal, elismerték a pénzmosást lehetővé tévő működést, és ez nem csak azt jelenti, hogy a Binance-nek a jövőben változtatnia kell a gyakorlatán. Azt is jelenti, hogy amikor a vállalatot néhány hónap múlva elítélik, kénytelen lesz megnyitni a múltbeli könyvelését is a szabályozó hatóságok előtt. Ami egykor az anarchikus kriptokereskedelem menedéke volt, hamarosan az ellenkezőjévé fog átalakulni: a kriptopénz-ipar talán legeladósodottabb vállalkozása visszamenőleg több mint fél évtizednyi felhasználói tranzakciós nyilvántartást kínált fel az amerikai szabályozóknak és a bűnüldöző hatóságoknak.

Amikor az Igazságügyi Minisztérium november 21-én bejelentette, hogy a Binance vezetői beleegyeztek abba, hogy bűnösnek vallják magukat pénzmosás vádjában, a figyelem nagy része arra irányult, hogy az alapító Changpeng Zhao lemondott vezérigazgatói szerepéről és a vállalat rekordot jelentő 4,3 milliárd dolláros bírságáról. A Binance és a DOJ, valamint az amerikai pénzügyminisztérium közötti egyezségi megállapodások azonban a bűnüldöző és szabályozó hatóságokkal való adatmegosztás szigorú új rendszerét is előírják. A vállalat beleegyezett, hogy eleget tesz a szabályozó hatóságok "információkéréseinek" - ez a kifejezés nem hordozza a végzés vagy akár az idézés megszerzéséhez szükséges bizonyíték vagy gyanú követelményeit -, és mindenféle "információ, tanúvallomás, dokumentum, feljegyzés vagy más kézzelfogható bizonyíték" bemutatását.

A Binance beleegyezett abba is, hogy átvizsgálja a 2018 és 2022 közötti összes tranzakcióját, és gyanús tevékenységről szóló jelentéseket (SAR) nyújt be minden olyan ügyletről, amelyet az amerikai törvények lehetséges megsértésének tekint az említett ötéves időszakból. Ez a "SAR visszatekintés" azt jelenti, hogy a vállalat mostantól aktívan vizsgálja ügyfeleit visszamenőleg, és nem csak passzívan hozzájárul ahhoz, hogy a szabályozó hatóságok átnézzék az adatbázisát. Ezeket a SAR-jelentéseket a FinCEN, a Pénzügyminisztérium pénzügyi bűncselekményekkel foglalkozó részlege gyűjti össze, de aztán a bűnüldöző szervek rendelkezésére bocsátja az FBI-tól az IRS bűnügyi nyomozóirodán át a helyi rendőrségig. És mindezt az új ellenőrzést egy, az amerikai kormány által kiválasztott, de a Binance által fizetett "monitorozó" cég fogja felügyelni - egy házon belüli felügyelő, akinek az a feladata, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a Binance jóhiszeműen betartja a szabályokat.

"Azt hiszem, hogy a Binance ügyfeleinek a leghalványabb fogalma sincs arról, hogy milyen következményei vannak ennek a vádalkunak és a beleegyező nyilatkozatnak. Ez példa nélküli" - mondja John Reed Stark, aki 20 évet töltött az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) ügyvédjeként, többek között az internetes végrehajtó hivatal alapítójaként. "Ha valaki drogkereskedő, terrorista vagy gyermekpornográfiával kereskedik, akkor elkapják őket". A Binance megállapodását úgy jellemezte, mint egy "24/7, 365 napos pénzügyi végbéltükrözést".


Zhao Changpeng, a Binance alapítója és vezérigazgatója nem hagyhatja el az Egyesült Államokat. Jövő februárban várhatóan 18 hónap börtönt kap, és azért csak ennyit, mert mindent beismert

Az egyik amerikai ügyész a Binance nyilvántartásaihoz való hozzáférés mértékét "őrültségnek" nevezte, és továbbra is hitetlenkedik azon, hogy a Binance betartja a megállapodást. "Nem tudom, milyen vállalkozás akarna úgy működni, hogy közben ekkora kormányzati felügyeletet enged, különösen egy olyan, amelynek szándékosan nem az Egyesült Államokban van a székhelye, hogy ne legyen az orrunk előtt" - mondta. "A másik lehetőség nagyon rossz lehetett." Ha azonban a Binance mégis megfelel a feltételeknek, az ügyész szerint "ez megváltoztatná a játékot a transznacionális szindikátusok felszámolásában, amelyek világszerte gonosz dolgokat követnek el, és kriptopénzek felhasználásával próbálják leplezni ezeket a bűncselekményeket".

A Binance megfelelőségi vezetője, Noah Perlman elmondta, hogy a Binance az elmúlt két évben információkat gyűjtött a felhasználókról, és együttműködött az amerikai bűnüldöző szervekkel az adatkérésekkel kapcsolatban. Hozzátette, hogy a Binance-en belüli minden jelentés "bizalmas" - azaz nem osztják meg azokat nyilvánosan, csak az amerikai kormánnyal -, és hogy továbbra is betartják az adatvédelmi törvényeket azokban a joghatóságokban, ahol működnek. De Perlman azt is elmondta, hogy izgatott az új korszak miatt. "Úgy érzem, hogy ez egy nagyszerű lehetőség a Binance számára, hogy megszabja a mércét arra vonatkozóan, hogyan kell kinéznie a megfelelőségnek ebben az iparágban" - mondja. "A nyilvánosság felé az illegális kriptofinanszírozással kapcsolatos aggodalmak eloszlatása az egyik legfontosabb dolog, amit tehetünk az általános elfogadottság előmozdítása érdekében. Remélhetőleg a felhasználók túlnyomó többsége úgy érzi majd, hogy van biztosíték, hogy a pénzeszközök biztonságosabbak, mint valaha, és nincs miért aggódniuk, amíg nem tartoznak a felhasználóknak abba a nagyon kicsi csoportjába, akik a kriptót tiltott célokra használják."

Míg a Binance új, radikális átláthatóságát a bűnüldöző szervek és a szabályozók üdvözölhetik, a felhasználók és a pénzügyi magánélet védelmezői nem, hogy ennyire elégedettek. Alex Gladstein, a Human Rights Foundation stratégiai vezetője "túlkapásnak" nevezte a megállapodást, amely szerinte része az amerikai szabályozói törekvésnek, hogy precedenst teremtsen a kriptó egészére. "Arra próbálják kényszeríteni az embereket, hogy azokat a szabályozott platformokat használják, ahol minden ellenőrizhető" - mondja Gladstein. Hozzáteszi, hogy a Binance "egy gusztustalan vállalat, de mégis riasztó, amit az amerikai kormány tesz".

Az Electronic Frontier Foundation, a digitális polgári szabadságjogokért felelős nonprofit szervezet is felszólította a kriptopénz-tőzsdéket, hogy ne adják tovább a felhasználók tranzakciós adatait a bűnüldöző és szabályozó hatóságoknak anélkül, hogy erről értesítenék a felhasználókat. A Binance-megállapodás a kriptotőzsdei adatmegosztás eddigi talán legszélsőségesebb esetét hozza létre, mivel az amerikai kormányzatnak nagykereskedelmi hozzáférést biztosít majd egy olyan kriptoközpont adataihoz, amely bizonyos időpontokban napi több milliárd tranzakciót dolgozott fel.


"Az EFF egyre inkább aggódik amiatt, hogy a bűnüldöző szervek olyan közvetítőkhöz fordulnak, mint a kriptopénz-tőzsdék és a tárhelyszolgáltatók, hogy érzékeny felhasználói adatokhoz jussanak" - írta az EFF kriptopénzekkel foglalkozó ügyvédje, Marta Belcher egy blogbejegyzésben. "Az a tény, hogy a tranzakciókat kriptovalután keresztül bonyolítják, nem pedig hagyományos pénzügyi csatornákon keresztül, azt jelzi, hogy a tranzakciók nagyobb valószínűséggel érzékenyek, és hogy a tranzakciót végző személy éppen az általa biztosított adatvédelem miatt fordult a kriptovalutához." Ez az érv különösen a Binance-ra vonatkozhat, tekintettel arra, hogy a Binance korai hírneve alapján egy olyan offshore tőzsde volt, amely nem hajolt meg az amerikai kormány adatigénylései előtt.

Valójában egyes Binance-felhasználók talán nem is gondoltak arra a kockázatra, hogy adataik az új elszámolás során a kriptovizsgálók számára elérhetővé válnak, részben azért, mert a Binance sokkal kevesebb adatot gyűjtött a felhasználóiról, mint más tőzsdék. A Binance vonzereje a felhasználók számára részben abban rejlett, hogy évekig csak a felhasználó e-mail címét kérte el egy fiók létrehozásához - ez egyike az amerikai azonosítási követelmények számos, mostanra beismert megsértésének, ami a múlt havi razziához vezetett.

Az amerikai bűnüldözés azonban bebizonyította, hogy még a felhasználók nevét nélkülöző tőzsdei adatok is sokat elárulhatnak a pénzügyi előzményekről - különösen a blokkláncadatokkal és más, olyan tőzsdékről származó információkkal együtt, amelyek betartják az azonosítási irányelveket. Egy 2017-es gyermekekkel kapcsolatos szexuális visszaéléseket bemutató weboldal esetében például az egyik feltételezett visszaélést elkövető személyt úgy azonosították és tartóztatták le, hogy az e-mail címét összekapcsolták a BTC-e kriptovaluta tőzsdén vezetett számlájával, amelyet a hatóságok hónapokkal korábban lefoglaltak. Egy másik esetben a BTC-e adatai lehetővé tették az IRS bűnügyi nyomozóinak, hogy azonosítsák azt a hackert, aki közel 70 000 bitcoint utalt el a Silk Road sötét webes drogpiacról - amely ma több mint 3 milliárd dollárt ér -, majd felkutassák és lefoglalják az összeget. Bár a BTC-e nem gyűjtötte a felhasználók nevét vagy más azonosító adatokat, adatai mégis hiányzó láncszemként szolgáltak mindkét esetben - ahogyan a Binance adatai fogják majd kétségtelenül sok további nyomozás során.

A korább tőzsdefelügyeleti ügyvéd, Stark szerint egy olyan vállalat számára, amely évekig ellenállt a szabályozásnak, komoly kulturális sokkot jelenthet, ha beleegyezik abba, hogy az amerikai szabályozó hatóságok átfésüljék az adatait. Azt mondja, nem lepődne meg, ha a vállalat végül megszegné a megállapodás feltételeit. "Ez olyan, mintha fognánk valakit, aki egy évtizeden át drogfüggő volt, és minden nap drogteszteket végeznénk rajta, és arra számítanánk, hogy nem fog megpróbálkozni valamivel" - mondja. Végső soron, mivel hatalmas pénzbírságok és börtönbüntetések lógnak a vezetők feje felett - és még rosszabb büntetések várnak rájuk, ha a megállapodás nem sikerül -, a Binance-nek talán nincs más választása, minthogy eladja a lelkét az amerikai kormánynak. Ahogyan - akár tudják, akár nem - a felhasználók is megteszik.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • zola2000 #8
    Pont ezért nem volt alkalmas illegális tranzakciókra. Amint valami bebukott már bukott is az anonimitás.

    Arra jó amit a bankkártya társaságok nem engedtek de legális például pornhub
  • kvp #7
    "Valójában normálisék, hazafiak, alternatív közösségek ellen lépnek fel, illetve általánosan a totális kontroll a cél."

    Nem meglepo modon ezen csoportok nem igazan hasznaltak eddig sem a kriptotozsdeket, mivel minden penz legfontosabb tulajdonsaga, a konvertibilitas hianyzott. Ha nem lehet bevasarolni vele a sarki boltban, akkor nem hasznalhato penzkent. Ennel meg a fizikai ezust es arany vagy akar a fegyverek is hasznalhatobbak mint fizetoeszkozok. Barmi ami fizikailag megfoghato es a hasznalhato offline is.

    A kripto rendszerek legnagyobb atka a teljes transzparencia, tehat az, hogy minden tranzakcio publikus. Ez azt jelenti, hogy amig minden fel fenn tudja tartani az anonimitasat, addig nem azonosithato, viszont ez kizarja a fizikai konvertibilis penzre/rol valtast. Azon a ponton, hogy kulso penzugyi rendszerekkel erintkezik egy kripto rendszerben azonnal jol beazonosithatova valik minden fel. A publikus ledger legnagyobb baja, hogy ha egyszer azonositjak az adott user-t, akkor az osszes korabbi tranzakcioja es tranzakcios partnere is publikus.

    Tobbek kozott a fenti ket problema az, amiert szinte csak piramis befektetesi semara es tenylegesen illegalis tranzakciokra volt alkalmas az osszes kripto rendszer. Utobbira is csak egyszer eldobhato stromanok segitsegevel. Egy konvertibilis penzugyi rendszer alapja, a teljes konvertibilitas mas penznemek fele soha nem allt fenn, mivel ehhez szuveren allami jogkor kell. A szuverenitas fenntartasahoz pedig vagy fizikai hadsereg vagy a kornyezo allamok joindulata kell. Kripto eseten egyik sem volt adott.

    Nem veletlen, hogy meg a facebook, azaz a meta is belebukott a sajat penz kiadasaba, egyszeruen nem megy ha nincs mogotte egy biztositott szuverenitasu szervezet, jellemzoen egy elismert allam. Magyaran a penznyomtatas jogat mas allamok joindulata mellett csak egy mukodo hadsereg kepes biztositani.
  • monk00 #6
    Én eddig sem hittem abban hogy nem szolgáltatnak adatokat. Aki ezt elhiszi, az nem komplett. És ez mindenre igaz a neten. Nem kell rosszalkodni, és akkor nincs mitől félni. Amúgy az egész arra megy ki hogy minél többet adózzon mindenki, és ne legyenek olyan rejtett tartalékok, ami után nem fizettél az államnak.
  • Tetsuo #5
    Szerintem a nemzetközi bankrendszer és az arrakötött állami bankok alapvetően bűnőzést szolgálnak, de nem vagyok a pedofilok, emberkereskedők, drogcsempészek levadászása, ellehetetlenítése ellen, viszont attól tartok ez csak a felszín. Valójában normálisék, hazafiak, alternatív közösségek ellen lépnek fel, illetve általánosan a totális kontroll a cél.
    Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2023.12.12. 23:36:09
  • ENVE #4
    Azért reméljük nem halsz bele, ha ezentúl nem lehet bűnözni olyan könnyedén
  • Sequoyah #3
    De meg lehet kerulni, amire jo pelda hogy ezek milyen sokaig mukodhettek mindenfele kontroll nelkul. Ha ezek a kriptotozsdek nem a bunozes es csalas melegagyai lennenek, akkor a hatosagok nem talalnanak fogast rajtuk.
  • kvp #2
    Nem az allami bankrendszereket kell megkerulni, hanem az allami bankrendszerek allampolgari ellenorzeset kell visszallitani. Ezt nem parhuzamos bankrendszer letrehozasaval lehet elerni, az ugyanis csak a bunozoknek segit, hanem a hivatalos allami bankrendszer felugyeletenek jogat kell megszerezni. Ez a nepek demokratikus kontrolljanak helyreallitasat jelenti az allami jegybankok felett. Ez egyedul a politikai hatalom visszaszerzesevel tortenhet meg. Mi volt Ernesto Guevara egyik fontos pozicioja? A kubai nemzeti bank elnoke volt.

    A kivalasztottak (=nagytokesek) magan bankrendszeret pedig legegyszerubben a fiat penzek feletti allami felugyelet visszaallitasaval lehet elerni, tehat a penzkibocsatasi jog allami iranyitas ala vetelevel. Erre a kozponti digitalis penzek az egyik legegyszerubb megoldas, ahol minden fizikai es minden virtualis penzermet a jegybank allit ki. A fizikai ermeket nehezen hamisithato sorozatszammal ellatva, mig a digitalis ermeket nehezen hamisithato sorszamozott digitalis alairassal ellatva. Innentol egy bank pontosan annyi hitelt tud csak kiadni, mint amennyi digitalis penzermet az ugyfelei beraktak es amennyi digitalis penzermeje van sajat tokekent. Minden ezen feluli digitalis ermet a jegybanktol kell kolcsonkernie, mar amennyiben az ad neki. Igy egyreszt a jegybank hatarozhatja meg a fedezeti aranyokat, akar 100%-os hitelfedezetet megkovetelve, masreszt az allampolgarok allampolgari jogon kaphatnak sajat digitalis bankszamlat, tehat a jovedelmuket nem kell bankba utalni, hanem tarthatjak az ingyenes allami szamlajukon, ahol nonprofit alapon vasarolhatnak a megtakaritasaikbol allampapirokat is. Ez drasztikusan lecsokkentene a bankok bevetelet, mivel a megtakaritas nelkuli vagy allampapirokba fekteto emberekbol nem tudnanak semmilyen hasznot termelni. A rendszer mukodesenek kritikus eleme az allami jegybank feletti nepi demokratikus iranyitas minden demokratikus eszkozzel torteno megtartasa.
  • Tetsuo #1
    Vége a játéknak. A kiválasztottak bankrendszerét nem lehet megkerülni.