Berta Sándor

Hamisított félvezetőket foglaltak le

Európai vámosok több mint egymillió terméket vontak ki a forgalomból.

A nyomozók az Operation Wafers nevű akció keretében foglalták le a hamisított félvezetőket, a műveletet az Európai Unió Csalások Elleni Hivatala (OLAF) is támogatta. A Kínából és Hongkongból importált termékek nem csupán pénzügyi problémát jelentenek az európai uniós tagországok számára.

Az OLAF rámutatott, hogy a hamisított félvezetők akár rendszerhibákhoz is vezethetnek, amelyek különösen a szállítmányozásban, az egészségügyben vagy a fegyveres erőknél okozhatnak komoly problémákat, illetve emberéleteket veszélyeztethetnek. A nyomozók többek között tranzisztorokat, integrált áramköröket, diódákat és LED-eket foglaltak le. A hamisított árucikkeket postai és futárszolgáltatások segítségével juttatták el a bűnözők az Európai Unióba.

Giovanni Kessler, az OLAF vezetője kiemelte, hogy ezek a terméklefoglalások nyomatékosították, hogy mennyire fontos az európai együttműködés a hamisított árucikkek illegális kereskedelme elleni harcban. A kooperációnak köszönhetően gondoskodhatnak arról, hogy az európai polgárok ne szenvedjenek kárt a hamisított termékek miatt. Az akciót a holland vámhivatal koordinálta és a résztvevők között voltak az OLAF munkatársai, az Europol, valamint 12 európai uniós tagállam (Németország, Hollandia, Belgium, Görögország, Franciaország, Litvánia, Románia, Lengyelország, Portugália, Szlovákia, Spanyolország, Csehország) nyomozói. A hamisított félvezetők azonosításához a rendőrök és a vámosok segítséget kaptak az Európai Félvezető-ipari Szövetség (ESIA) szakértőitől.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • coyote55 #2
    Még ennél is bonyolultabb...
    Ha a második "MNO" nevű cég funkcionálisan azonos áramkört készít, akkor sem árulhatja XYZ123 néven, mert azt az áramkört már "törzskönyvezték" ABC-nek. Amit tehet a második cég: kifejleszti az áramkör katonai verzióját (klímaállóság, zavartűrés, stb) vagy újfajta tokozást talál ki, és akkor árulhatja az XYZ123D, XYZ123K, stb. néven.
    Az eredeti áramkör kifejlesztőjének logóját viszont akkor sem használhatja.
  • xyl #1
    Azért ez ennél bonyolultabb... Pl. legyen egy ABC nevű cég, amelyik készít egy XYZ123 nevű áramkört, és levédeti az elnevezést. Ha egy MNO nevű másik cég az eredeti XYZ123 áramkörrel teljesen azonos paraméterekkel készít ugyanazon a néven saját áramkört, akkor jogilag az egy gaz, galád hamisító. Máshonnan nézve a dolgot: Ugyanaz az áramkör, ugyanazokkal a paraméterekkel, miért kellene más legyen a neve? Az már más kérdés, ha az ABC cég logoját, nevét is felvési a saját áramkörére.

    A dolog hasonló ahhoz, hogy az acetilszalicilsav Aspirin elnevezése a Bayer cég védett márkaneve, ezért aztán ugyanazt a gyógyszert a többi gyártó egy csomó mindenféle egyéb néven gyártja.

    Érdemes megnézni, hogy az aspirin (csakazértis!) hányféle néven létezik:
    https://www.drugs.com/international/acetylsalicylic-acid.html

    Kinek jó ez?