Berta Sándor

20 éves az MP3

A szerencse mellett egy kíváncsi osztrák diák is közrejátszott abban, hogy a formátum világszerte elterjedt.

A Fraunhofer Intézet kutatói eredetileg azt szerették volna megoldani, hogy a zenéket a telefonon keresztül is normálisan lehessen továbbítani, ennek során alkották meg az ISO IS 11172-3 "MPEG Audio Layer 3" szabványt, vagyis az MP3 formátumot, amely örökre megváltoztatta a zeneipart. "Minden kutatónak az az álma, hogy valami hasznosat fejlesszen ki az emberiség számára. Mi akkoriban a digitális rádióról és felhasználók millióiról álmodtunk. Most már több milliárd olyan eszköz létezik, amely támogatja a formátumot és ez jelentős mértékben meghaladja az akkori álmainkat" - jelentette ki Karlheinz Brandenburg. Ő és kollégái, Harald Popp és Bernhard Grill közösen dolgozták ki az MP3 tömörítési eljárást.

Az MP3-ról egyáltalán nem lehetett tudni, hogy a technikai áttörés után vajon a piacon is elterjed-e majd. Popp ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy a kezdeti idők rendkívül nehezek voltak. A pesszimisták azt kérdezték tőlük, hogy vajon lesznek-e egyáltalán olyan készülékek, amelyek egy zenei gyűjteményt ilyen formátumban tudnak majd tárolni és lejátszani, de az élet ezúttal is megoldotta a helyzetet. Már megvoltak ugyanis annak a kódolószoftvernek a tervei, amely képes volt átkonvertálni a zeneszámokat MP3-fájlokká. A programot elsősorban a zeneiparnak készítették és drága lett volna, de 1997-ben egy osztrák hallgató megvette, átlátta a működési mechanizmusát, majd mindenki számára szabadon elérhetővé tette. Ezzel Brandenburg szerint kihúzta az üzleti modelljük lába alól a talajt, így már mindenki képes volt bármely CD MP3-ba való átkonvertálására.

Az új formátum a sikerét annak is köszönhette, hogy a fájlok nem voltak túl nagy méretűek, így az akkori lassú interneteléréseken is továbbítani lehetett őket. A boltokban 1998-ban bukkantak fel az első MP3-lejátszók, de csak az iPod 2001-es bemutatása indította el az őrületet. Az első MP3-ban is elérhető dal Suzanne Vega Tom's Dinner című zeneszáma volt.

Miután a jövőben egyre nagyobb sávszélességek fognak rendelkezésre állni, így felmerült a kérdés, hogy az MP3 mikor lesz kiváltva veszteségmentes formátumokkal. Grill mindenesetre optimista, szerinte 100 év múlva is le lehet majd játszani a mai MP3-fájlokat. Karlheinz Brandenburg professzor tavaly tagja lett az Internetes Hírességek Csarnokának.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Mardel #31
    Ez stílus függő is azért.

    Ha rock/pop/metal és nem jazz, blues, klasszikus zenekedvelő az illető akkor arányaiban nagyobb részben találkozik szarul masterelt cd-vel ahol dinamika kompressziót erősen alkalmazzák és megteremtik a loudness war következő áldozatát.

    Teljesen mindegy hogy neked otthon milyen hangrendszered van, ha a cd-t a studióban szarul masterelik és túlhangosítják, majd a hangrendszereden hallgatod a clipping pattogását.

    Sajnos a 90-es évek közepétől kb csak ilyen studió munkák kerülnek cd-re.

    Legjobb példa erre a Metallica Death Magnetic albuma és a guitar heros változat közti minőségbeli különbség, amihez nem kell sok milliós hanrendszer hogy halld melyik is a jobb. link
  • Tetsuo #30
    Akarod mondani Fourier. Az mp3 által használt pszichoakusztikai trükkök ennél jóval bonyolultabbak, mégis zenét komolyan hallgató emberek nem szeretik, mert rossz, van egy csomó hibája - a praktikussága mellett.
    Vonaton, utcán sőt, háttérzenéhez stb. megfelelő; De ha előveszed a kedvenc albumaidat vagy egy új szerzeményt és tudatosan hallgatod, a zenére figyelve, akkor bizony az mp3 elvérzik. Sokakban talán nem is tudatosul, csak egyszerűen a gyengébb hangminőségű zenére való koncentrálás során enyhén ingerlékenyebbek vagy fáradtabbak lesznek, esetleg megfájdul a fejük.
    Néhány emberben viszont igenis tudatosul, hogy a zene nem korrekten hallatszik: hiányzik egy csomó frekvencia, van helyette érdekes zaj, mindez öléggé korlátolt felbontásban.
    Tartalomfüggő is a dolog, mert bár a fentiek érvényesek minden hangfelvételre, de klasszikus zene esetén hatványozottan (dzsessz, szellősebb akusztikus zenék, szóló játékok tekintetében is kritikus). Ott nüanszok szólnak bele abba például, hogy milyen tisztán érzékeljük a különböző hangszerek pozícióját. (A legtöbb elektronikus zenében ezek nincsenek is pontosan meghatározva. Konkrétan a Quantec Yardstick zengetővel sem lehet előállítani az igazi teret, az mindig mű lesz - ami nem baj. Alatta meg mosoda.)

    Ha valaki komolyan, a zenére koncentrálva akar zenét hallgatni fölvételről, akkor elengedhetetlen a - sajnos - drágább, tudatosan válogatott hangrendszer.
  • VolJin #29
    Az mp3 valójában nem a hangot tömöríti, hanem a hangot elemzi és felbontja a spektrumát, ís kihasználja azt a tapasztalatot, hogy két közeli frekvencia közül az emberi hallásában a nagyobb amplitúdójú hang elnyomja az alacsonyabbat, így egy olyan hanggal helyettesíti, ami sok színuszjel összessége. Magyarán sok kis manó kezébe ad egyetlen színuszjelet fix frekvencián megszólaltató sípot, és az mp3 nem más, mint egy utasítássor a manóknak, hogy mikor melyik manó milyen erővel fújja meg a sípot. Azaz egy furrier transzformációval előállított helyettesítő hang matematikai leírása az mp3.
    Ebből azért sejthető, hogy lehetne kreálni olyan hangot, ami megbukna az mp3 kódolással, csak a zene nem olyan.
    De azért tényleg van egy minimális zavar egy vájtfülünek az mp3-ban.
    Mellesleg a GSM is hasonló hangkódolást használ nagyjából 9kbps sebességgel, ami a beszédre van optimalizálva a vezetékes telefon 64 kbps PCM kódolásához képest.
    Érezni is a különbséget, hogy mobilon milyen tré a háttérben szóló zene a vezetékes telefonhoz képest.
  • wraithLord #28
    A legtöbb ember még hangfalra sem költ annyit, mint egyesek a fejhallgatójuk felére, és nem a zene miatt hallgatja a zenét, hanem a dallam, a hangulat, és a "mondanivaló" miatt. "Vagy a ritmus, vagy az ének, vagy a dallam legyen jó benne" - hallottam már több ismerősömtől.
    Ergo nem tudom, miért ne lenne jó ezen embertársainknak az mp3.
    Nyilván, akit maga a zene, a benne megszólaló hangszerek stb. is érdekelnek, az vesz profi/profihoz közeli hangfalat/fejhallgatót/zenemegjelenítő alkalmatosságot, és ha addig esetleg még nem jött volna rá, akkor ezután rájön, hogy az mp3 nem a legalkalmasabb a zene élvezetére, mert bizony normális dac, amp, és hangszóró esetén az mp3 szarul szól. Ha nem tudod megmondani pontosan, hogy miért, mert nem értesz hozzá, akkor is.
  • bdzsana #27
    Nem akarok belemenni a vitába, de szerintem érted mire gondolok. A "nem követem a divatot, nem megyek a birka tömeg után" szöveg ma már a legalja népek között is nagyon menő. Csakhogy egy példát említsek ott vannak a gyíkemberes kemtrélesek, ők is okosabbnak gondolják magukat a többi embernél, akik már felvilágosodtak, mi meg sötétben tapogatózunk.
    Vagy azok az emberek akik szerint ne higgyünk a médiának, mert hazudik. (Erről neki biztos forrása van egy másik média forrásból :))
    Az emberek sokkal jobban hasonlítanak egymásra, mint gondolnák. De az okos embert még mindig könnyebb megkülönböztetni a többiektől, mert még él a mondás, hogy az okos mindenben kételkedik, a hülye pedig mindenben holt biztos:)
    Én vagyok vele, hogy ha valaki sokkal jobbnak tartja magát a többiektől akkor bizonyítsa be, és lehetőleg ne pofázással.
    Utoljára szerkesztette: bdzsana, 2015.07.12. 20:24:04
  • bdzsana #26
    Ha valakinek alacsonyabbak az igényei az nem feltétlenül igénytelen. Az igénytelen az egy degradáló szó. Ha te naponta 3x szoktál zuhanyozni az a te dolgod. Attól nem lesz igénytelen az aki csak naponta 1x. Aki meg csak minden karácsonykor na azt már lehet igénytelennek nevezni.
    Az mp3 véleményem szerint messze van az igénytelenségtől.
  • Tinman #25
    "Ezenfelül az emberek mint egyének legtöbbje igenis igénytelen és ostoba, ezért néznek négy órát tévét naponta (nem művelő műsorokat), ezért működnek a bugyuta, harsány reklámok, ezért esznek műanyag vackot, ezért használnak 30%-os áruhitelt, svájci frank alapú hitelt... és ezért nyugszanak bele a mindenütt hazug áldemokráciába, ahol egyre sz@rabb minden."

    Ez mehet kőbe vésetve, annyira igaz és az a "jó" ebben, hogy ezek az emberek ezeket az "értékeket" (ha-ha-ha) fogják továbbadni, így tényleg egyre inkább ijesztő valóság a hülyék paradicsoma, ahol Mozart rettentő gáz, Kanye West pedig menő.

    Azért én azt javaslom mindenkinek, hogy gyermek vállalás előtt hallgasson meg egy klasszikust egy normális hangrendszeren, hátha megvilágosodik...
  • duke #24
    "Az mpeg video stream eredeti celja az olcso es mukodo videotelefonalas lett volna,"
    "Innentol ha valakinek jo a dvd-s hang es kepminoseg, akkkor az mp3 is pont jo zenehallgatashoz is."

    Regen volt mar, de ugy emlekszem, annak idejen azt mondtak, hogy a muholdas atvitel miatt fejlesztettek ki a mp3-at.
    Aztan hogy hivatalosan mire, hol hasznaltak azt nem tudom, de a dvd-ken mp2 hang van.
  • Tetsuo #23
    Off:
    Miért, ha valakinek nincs igénye a minőségre, vagy ha esetében a mennyiségi szempontok messze lényegesebbek, mint a minőségiek, az nem igénytelen? :-O Ráadásul Tinman ezt meg sem fogalmazta, én viszont most igen.
    Kissé paradoxon, de a tömeg, a többség mindig lejjebb van, mint az egyének, a 99%-ot jogosan szidja mindenki. ;-)
    Ezenfelül az emberek mint egyének legtöbbje igenis igénytelen és ostoba, ezért néznek négy órát tévét naponta (nem művelő műsorokat), ezért működnek a bugyuta, harsány reklámok, ezért esznek műanyag vackot, ezért használnak 30%-os áruhitelt, svájci frank alapú hitelt... és ezért nyugszanak bele a mindenütt hazug áldemokráciába, ahol egyre sz@rabb minden.
    Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2015.07.11. 21:36:25
  • bdzsana #22
    Szerintem nem az a cseszte fel az agyát, mint nekem, hogy valaki a jobb minőséget szereti, hanem az, hogy mindenki mást igénytelennek tart.
    Kicsit elegem van nekem is abból, hogy az emberek 99%-a jobbnak tartja magát az emberek 99%-ától.
    Komolyan mondom tőlem nyugodtan legyél más mint a többiek, hass, alkoss, gyarapíts! De ne az által akarj már többnek tűnni, hogy másokat fikázol.