Szekeres Viktor

Kevesebben nézünk magyar filmeket

A Zuhanórepülés készítője megmondta, hogy vírust csempésztek az illegális kópiákba, meg is bukott a beharangozott mozi. De mi van a többi hazaival?

Miközben egyes amerikai filmek a nagyobbnál is nagyobb sikert aratva igázták le a hazai moziba járókat, addig a magyar filmek piacán pangás volt megfigyelhető, pedig egyáltalán nem volt rossz éve a magyar filmnek. A közönség is érdeklődött és ki merjük jelenteni, hogy egy kezünk nem lenne elég ahhoz, hogy megszámoljuk a 2007-ben bemutatott JÓ magyar filmeket. De ha szigorúan a statisztikát nézzük, akkor bizony azt látjuk, hogy 2006-tal ellentétben idén nem volt sem Csak szex és más semmi..., sem Szabadság és szerelem, melyek 400 ezer néző fölött hozva meglehetősen magasra állították a mércét.

Az egészet úgyis összegezhetjük, hogy a 2007-es évnek az volt a nagy baja, hogy a fent említett két filmet rendező Goda Krisztina ezúttal nem készített filmet, valamint hogy a Macskafogó 2 csak decemberben került mozikba, így bevételének nagyobb részét csak 2008-ban fogja realizálni, a jövő ilyenkor soron következő cikkünket gazdagítva vele. Most pedig jönne a kérdés, hogy ki hány magyar filmet nézett meg 2007-ben, mi pedig megmondjuk, hogy melyek is voltak ezek a filmek, már ha a statisztikának hinni lehet. A már szóbajött Macskafogó 2 minden bizonnyal az év legsikeresebb filmje lesz, hiszen már 185 ezer nézőnél tart és a kivételesen negatív kritikák ellenére sem lankadnak a nézők.


A 2007-es év legsikeresebb filmje Sas Tamás romantikus vígjátéka, a kritikailag nehezen értékelhető SOS Szerelem! volt, melyre 239 ezer honfitársunk áldozott pénzt és még néhányan DVD-n is megvették a hírek szerint. Koltai Róbert, feledve a Világszám hatalmas bukását, a Megy a gőzösben idézte meg az Indul a bakterház! hangulatát, s az igazán irodalmi forgatókönyvvel bíró komédia megérdemelten tehette zsebre a 209 ezer fizető néző bankóit.

A jól szereplő filmek közül Rohonyi Gábor nyugdíjas hangulatú nyugdíjas road movie-ja, a Konyec 108 ezer nézőt vonzott, ami feltétlenül szép teljesítmény, ráadásul a film a magyar Filmszemle közönségdíját is elvitte. Érdekes módon Szőke András klasszikus, régi rendezéseivel sem tudott akkora sikert elérni, mint leggyengébb filmjével, a Hasutasokkal, azonban médiabeli ismertségének köszönhetően 107 ezren megnézték az alkotást és elkönyvelték, hogy Szőke még rendezni is tud.


A Top 5-ön kívül Herendi Gábor remekül sikerült, azonban teljesen elhibázott kampányával a fiatalokat eltaszító Lorájára végül csak vettek 106 ezren jegyet. A tanulság az, hogy sem a Valami Amerika címe nem ad el egy másik filmet, sem a Magyar vándor viszonylagos leszereplése. Kár érte. Egy kvázi koncert-, vagy musicalfilm, az 56 csepp vér - többek közt Kaszás Attilával a főszerepben - 68 ezer embert érdekelt. A kasszírozott 20 milliós bevétel viszont azt jelzi, hogy a nézők közel sem 1000 forintos, hanem átlagosan inkább 300 forintos jegyárat pengettek ki. Sándor Pál nagy visszatérése, a Noé bárkája, Garas Dezső és Kállai Ferenc jutalomjátéka 52 ezer nézőt, míg Szász János Csáth Géza-adaptációja, az Ópium igen tiszteletreméltó 49 ezer nézőt zsákolt be.

És innentől kezdve a bukások következnek, élükön a kommersz sikernek szánt, de vírusos kampányával igencsak megfertőzött Zuhanórepüléssel, mely ugyan nem sikerült rosszul, mint azt sokan szerették volna, azonban alig valakit (pontosan 32 ezret) érdekelt. Ugyancsak a bukottak közé (11-30 ezer néző) tartozik az azóta az RTL Klubon 1 millió néző előtt leadott Buheramátrix, a Moszkva Teres Török Ferenc Overnight-ja, avagy a magyar animáció újabb kellemes meglepetése, az Egon és Dönci


Ha összehasonlítani akarunk, akkor a 2007-ben moziba került 28 hazai gyártású produkció majdnem 1,3 millió nézőt vett rá mozizásra, ők pedig 889 millió forintot szántak hobbijukra, míg 2006-ban mindez 25 premier esetében, a Goda-filmeknek köszönhetően 2,1 millió nézőt és 1,531 milliárd forintot jelentett.

Persze nem kell félni, hogy kiapadt a magyar filmes tavacska, hiszen már februárban jelentkezik 15-20 kópián Alföldi Róbert Nyugalom című regényadaptációjával, de aki igazi közönségsikerekre kíváncsi, az már készítheti is elő a pénzét a az előkészületben lévő Valami Amerika 2-re, vagy Rudolf Péter Puskás Öcsis filmjére. És persze Goda Krisztina új mozijára, a Kaméleonra, de ne feledkezzünk meg a Filmszemle legjobb filmjléről, a közönségdíjas Nyomozóról sem. (Bocs a forgalmazótól, de a sorozatos csúszások miatt a Kis Vuk-ot már nem soroljuk a kasszasiker-várományos produkciók közé.)

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Rundstedt17 #36
    önkinzás...
  • Rundstedt17 #35
    Talán azért mert a magyar filmek nagyon gyengék..valósággal kínzás nézni...
  • Roosevelt #34
    Jol mondja winnie: a jo es a sikeres film altalaban ket kulon kategoria. A sikeres (ertsd nyereseges) filmhez marketing kell, es fasza latvany (utobbi mar eleg koltseges, de manapsag ezzel lehet igazan keresni. Pl. Transformers). Sot, ha egyszer sikerul egy jo filmet kesziteni, akkor arrol siman lehet meg par bort lehuzni, ugyis elmennek ra az emberek (Shrek, Pirates of the Caribbean, vagy a magyarok kozul a Macskafogo kituno pelda sztem).
  • BaliBoy #33
    A Zuhanórepülés bukta lett.... :DDDDD
    Ennek csak örülni tudok. Akinek van pofája úgy reklámozni a filmjét, ahogy azt tették.... hát megérdemli. Úgy látszik még mindíg nem fogják, hogy a bevételeik egy részét, bármily hihetetlen a kalózmásolatokból szerzik. Mert,
    1. vannak olyanok akik miután letöltik, megnézik és ha tetszik nekik megnézik a moziban is. (legalább egy ilyen van :))
    2. nincs annál jobb reklám amikor az emberek 1mást között beszélgetnek, ajánlanak 1másnak filmeket megnézésre. Namármost ehhez nagy mértékben hozzájárulnak a kalóz másolatok, ha tetszik, ha nem.
    Úgyhogy saját maguk alatt vágták a fát. Nem azért nem lett népszerü, elterjedt a film mert az emberek beparáztak ettől a vírusos marhaságtól - nem volt sztem ember aki ilyen hülyeséget elhitt - hanem egyszerüen ettől a kampánytól amit műveltek.
    Egyébként a 2007-es magyar filmtermés szerintem nagyon gyérre sikerült. Egyedül ami nekem tetszett az 56 csepp vér. Valószínüleg az is csak azért mert musical. Az SOS szerelem egy kalap kaki, a Konyec 1x nézhető, pozitívuma az eredeti sztori az idős rablókkal, Buheramátrix szintén 1x nézhető. A Hasutasok borzalmasan szar volt. A felénél ki akartam kapcsolni. Már csak azért is csalódás volt mert egyébként a szereposztás nagyon jó.
  • Reg5 #32
    Magyar filmek régen jók voltak(elsősorban az Ötvös Csöpiket szerettem nagyon), csak aztán vmi történt... Manapság mind *****.
  • cooldoc #31
    Megnéztem a Zuhanórepülést (DVDRIP XVID), csodák csodája, nem lett vírusos a vinyóm. Egyébként rosszabbat vártem, nekem kellemes csalódás volt.
  • aDannyBoy #30
    kurva jó volt szerintem a zuhanórepülés
    legalábbis megállja a helyét az egyszer-kétszer nézhető amerikai filmek között
    ráadásul magyar kultúra napján ingyen (állami pénzből) vetítették az urániában :)
  • raingun #29
    Én sem nézek magyar filmeket, 1-2 kivételtől eltekinve, amit mindenki ajánl.
  • winnie #28
    "hát szerintem egy jó forgatókönyvre minden magyar producer lecsap mint gyönygytyúk a takonyra...és MINDEN film alapja a forgatókönyv, ha a szar,"

    viszont fordítva sajnos nem áll, miszerint a jó szkript jó filmet is eredményez. és hiába jó egy szkript, ha a producer nem érzi benne az eladhatóságot, akkor nem fog lecsapni rá.

    "de az is igaz, hogy a jó filmeket általában megnézik az emberek."

    most tényleg nem vitatkozni akarok, de az annyira bődületes..., izé. ugyanazokról az emberekről beszélünk? akik napilapból a blikket veszik a legtöbben, akik hetilapból a storyt, akik legtöbben a barátok köztet meg a cobra 11-et nézik?

    szeirnted azok az emberek, ha moziba kerülnek, hirtelen jó filmeket akarnak látni és nem afféle felejtős langyos cuccokat? (utóbbiak közül is vannak jók, de nem jellemző)

    " fizetnek 1-2 millió dollárt, míg maga a film kerül 100-ba. miközben egy forgatókönyvön alapul az egész film. érthetetlen."

    nem annyira. a filmes forgatókönyv iszonyatosan képlékeny és az írónak semmi beleszólása nincs a filmbe, csak kellék, egy mankót ad - a mozifilm abszolút rendezői termék. ellentétben a tévésorozatokkal, ahol is a rendező a kellék és ott az író a főnök.

    (hiba a filmes forgatókönyveket túlbecsülni, hiszen jó részük (van kivétel) csak pársoros szinopszis, egy ötlet. "csináljunk arról filmet, hogy eddie murphy kövér nőt játszik és hozzámegy egy sovány eddie murphy-hez")
  • winnie #27
    "na ez a teljes agymosott igénytelenség netovábbja - teljes tévút. nem jó forgatókönyv kell, hanem pénz a marketingre"

    hiába nem tetszik. van egy csomó jó film a hazaiak és az amerikaiak között is, csak te nem tudsz a feléről sem. miért? mert nem jutott el hozzád a híre.

    "közönségnek minél kevesebbet agyalós sztori kell. és ez így van jól atyaég"

    szép is lenne, ha a tömeg esztátákból állna. az lenne csak a világvége.

    a tömegnek nem a gondolkodás kell, nyilván egy masszának alacsonyabb az igényszintje. de nyilván lesz*rom, hogy nekik mi kell - hadd legyen nekik jü, íme a békés egymás mellett élés. attól még én azt nézek, amit akarok.