Berta Sándor

Ibeo LUX - a robotautó

Bár számos érdekes és ambíciózus program van világszerte, Holger Salow, a német Ibeo cég munkatársa szerint az önállóan közlekedő autókra még legalább 20 évet várnunk kell.

Három lézerszkenner, egy Pentium-M számítógép és egy Embedded Windows XP - csupán ez kell egy robotautóhoz. Legalábbis ezek az összetevők találhatók a német Ibeo cég LUX nevű robotjárművében. Az autó külsőre teljesen ugyanúgy néz ki, mint egy átlagos Volkswagen Passat. Az egyetlen különbséget a tetőn elhelyezett GPS-antenna jelenti. Első ránézésre még belül sem mondható meg, hogy valójában egy robotkocsiról van szó. Csupán a tüzetesebb vizsgálódás után tűnik fel a vészhelyzeti, valamint a középső konzolon elhelyezett néhány színes gomb. Az igazi különlegességet azonban a csomagtartóban lévő aktatáska méretű áramelosztó és a kívülről nem látható belső rendszerek jelentik.

"A jármű teljesen önállóan megy és minden helyzetben, illetve alkalommal a rendelkezésre álló információk alapján hozza meg a vezetéshez leginkább illő döntéseket. Ugyan az autónak van engedélye, így közlekedhet a közutakon, teljesen önállón azonban mégsem engedhető ki a forgalomba. Ennek oka a hiányzó jogszabályokban keresendő" - nyilatkozta Holger Salow. A fedélzeti rendszer szemeit a beépített három Ibeo lézerszkenner jelenti, amelyek 0,1 fokos lépésekbe haladva minden 80. milliszekundumban 250 méter távolságig feltérképezik az utat és a környezetet. Két készüléket az első lámpák mellett helyeztek el, míg a harmadik középre, a hátsó lökhárítóhoz került.



A LUX-ba összesen négy számítógépet építettek be. Az első dolgozza fel a lézerszkennerektől érkező adatokat, a második az "agy", amely megtervezi az útvonalat, a harmadik vezérli a monitort, míg a negyedik engedélyezi a végső ellenőrzések után a haladást. Az adatokat a Pentium-M processzorral és 512 megabájt memóriával felvértezett második számítógép dolgozza fel, amelyet egy 128 megabájtos flashmemóriával is kiegészítettek. Operációs rendszerként a kocsiba egy lecsupaszított és így mindössze 110 megabájt helyet foglaló Embedded Windows XP került.

A lézerszkennerek az elhelyezkedésük miatt előre csak 220, míg hátul csak 160 fokban látnak, ugyanakkor képesek mindent meghatározni. Megállapítják egy tárgyról vagy személyről annak irányát, magasságát, nagyságát, hosszúságát, sőt, még azt is, hogy mennyi ideig tartózkodik az autó közvetlen környezetében. A szakemberek a legfontosabbnak a biztonságot tartják és eszerint programozták be a rendszert is. Mind a hardver és a szoftver redundáns kialakítású. A LUX szerepelt a legutóbbi DARPA Urban Challenge versenyen is, ahol viszont nem jutott be a döntőbe, mivel a motorindító automatika leblokkolt. Ez csak ritkán fordul elő, de akkor előjött ez a probléma.

Salow elmondta, hogy még a sok dolguk. Az egyik legnagyobb problémát az jelenti, hogy az átalakított WV Passat nem tudna közlekedni például a párizsi forgalomban. Ennek oka, hogy minimális távolságként mindkét oldalon 5-5 centimétert adtak meg, míg a követési távolságot 3 méterben állapították meg. Ez azonban gyakran nem tartható be. Gondot okoz az is, hogy a szkennerek ugyan meg tudják különböztetni a világosságot és a sötétséget, de nem értik mondjuk egy közlekedési tábla vagy lámpa jelentését. Erre pedig mindenképpen szükség van a közúti forgalomban. Ennek ellenére a technika előnyei kézenfekvőek. "Amikor egy gyerek az utcára fut, a rendszer gyorsabban reagál, mint egy vezető. Utóbbinak akár 3 másodpercre is szüksége lehet" - közölte a szakember.

S hogy mikor jelenhetnek meg az utakon a robotautók? Nos, Salow úgy vélte, erre még minimum 20 évet várni kell, akkor azonban már technikai értelemben is valóban biztonságosan közlekedhetünk majd a robotjárművekkel. Persze arról sem szabad megfeledkezni, hogy az embereknek is meg kell szokniuk a különleges gépkocsikat és ez, valamint a pozitív tapasztalatok gyűjtése időbe telik.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • mmkek #53
    A kedvenc repülőm.
  • mmkek #52
    ez csak egy link egy repülőgépes videóról
  • Epikurosz #51
    A spammelés bűncselekmény!
  • mmkek #50
    Videó

    http://www.youtube.com/watch?v=aR1Png-CtZU
  • Epikurosz #49
    Felesleges annyit okoskodni itten, kérem szépen.
    A robotautó már ma is műszakilag meg van oldva,, csak több gyártó rendszereit kellene egyesíteni, és az útfelügyeletnek kellene szenzorokat és jeladókat kihelyezni az utakra. Lehetőleg műanyagból, ne színesfémből, vagy mindjárt lopásgátlókkal is felszerelve. A többi ugye csak pénzkérdés. A rendőrök közül meg azok a zsaruk, akik tagjai a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének, teljesen okésak.
  • Exen #48
    Elnézést, hogy eltérek a témától, de engem még nem meszeltek le egyszer sem. Viszont biciklin ülve csaptak már el városban úgy 80-90-el (elég nagy, azaz hatalmas szerencsém volt, hogy még itt vagyok).

    A táblákat illetve annyit, hogy jó hogy tudom, hogy egy 2 hónapja!!! befejezett útmunka alatt kihelyezett 30-as tábla lakott terültelen kívül telejsen jogtalan, mivel az út kész. (azzal a toldozgatós módszerrel, de még mindig jobb, mint amikor nem volt kint tábla és hatalmas lyuk volt, akkor bezzeg lehetett menni 90-el).
    Egy adatbázis létrehozása meg nehogy már nehéz legyen, nem 1980-at írunk. Ez csak pénz, és akarat kérdése, a ppénz megvan, mint mondtad, innentől csak jó helyre kell hogy menjen, és akarni kell.

    A rendőri szabályszegésről meg annyit, hogy megkülönböztető jelzéssel, ha mennek valahova, akkor a azt csinálnak amit akarnak, övék az elsőbség mindenhol, ezzel teljesen egyetértek, és én vagyok az első aki félreáll. De ha csak járőrözik, semmi jelzés, és úgy vágja telibe át a záróvonalat egy nap min. 3-szor, azzal nem értek egyet.

    Én is azt mondom, hogy minden tisztelet annak a rendőrnek, aki tisztességesen végzi a dolgát, mert nem semmi dolog, de sajnos az én városomban csak 1-2 akad, a többi pár vagy tesz az egészre, vagy próbálja meghúzni magát sajnos.
    Édesapám is volt rendőr, ő odalépett amikor kellett, sajnos a mostaniak fele már nem. Illetve hogy sokszor előbbre való a kevesebb papaírmunka, mint a rendes munkavégzés, mely talán egy pár plusz oldal kitöltését és nagyobb igazságot jelentene.

    Még egyszer hangsúlyozom, hogy aki rendesen végzi a munkáját, és ismerek is ilyet, azt a legmesszebbmenőkig tisztelem! (csak sajnos túl sok van az ellekezőjéből)
  • kvp #47
    Eloben is megneztem az emlitett autot. Stanley-hez kepest felelmetesen primitiv, gyakorlatilag egy atlagos diakok altal osszebarkacsolt lezeres tavolsagmeros onjaro rendszer szintjen van, amit gps-el es digitalis terkepekkel tamogattak meg.

    Egy idealis robotautonal a lezeres tavolsagmerok kepesek minden a kornyezetben talalhato targy poziciojat, meretet es sebesseget megallapitani, tehat a mas targyakkal (masik auto, fa, gyerek, stb.) valo utkozes elkerulheto. A gps egyseg es a terkep biztositja, hogy az auto nagyjabol jo iranyba induljon el, tehat a megfelelo iranyba kanyarodjon a keresztezodesekben. A fedelzeti videokamerak (amennyiben vannak ilyenek az auton) kepesek felismerni a kozelekedesi tablakat es a jelzolampakat, ez sokkal egyszerubb feladat, mint egy emberi arc felismerese, marpedig mar azzal is eleg jol allunk. A burkolati jelek felismerese pedig trivialis feladat, nem veletlen, hogy a legtobb lego robot is kepes a vonalkovetesre, pedig azok csak gyerekjatekok. A szabalyok betartasarol pedig reszben a felismert tablak es burkolati jelek, reszben a gps-el kiegeszitett terkepes adatbazis gondoskodhat. Abban az esetben ha az auto talalkozik egy olyan szituacioval, ahol a szabalyok betartasaval nem lehet tovabb haladni, akkor biztonsagos modon megall. Ez altalaban jo strategia mert egyreszt a vezeto barmikor atvalthat manualisra es megoldhatja a problemat, masreszt pedig a legtobb baleset pont abbol van, hogy az emberek akkor is megkerulnek egy szabalyt ha azt eppen akkor ott nem kellene.

    A fent emlitett Stanley az elso darpa versenyt megnyero robotauto volt, azon a kovetkezo szenzorok voltak:
    -lezeres tavolsagmerok
    -3d-s videokamera rendszer
    -gps es terkep
    -sebesseg, gyorsulas es dolesszog merok

    A fenti rendszerek adatainak az osszegzese alapjan sikerult egy hasznalhato automata autot epiteni, ami a sok erzekelo miatt viccesebben nez ki mint a cikkben emlitett auto, viszont mukodik. (es ott nem kell megkerni az embereket egy bemutato soran, hogy alljanak el az auto utjabol, mert nem tudja kikerulni oket)
  • ziipp #46
    A rendőrség jelenlegi helyzete szar. Ezt bárki beláthatja egy kis józan ésszel. A törvényi szabályozás rossz, rendelkezésre álló eszközök nem korszerűek, rendőrség morálja alacsony. Egy rendőr nem érezheti úgy, hogy megbecsült tagja a társadalomnak. Mély tiszteletem közülük azoknak, akik ilyen körülmények között is tisztességes munkát végeznek.

    Szerinted miért volt nem rég egy fegyverkezési hullám idehaza? (Gázspray-k, gáz-riasztó fegyverek, gumilövedékes fegyverek.) Miért bíznak az emberek jobban a Magyar Gárdában, mint a rendőrökben? Nem lehet ezeket csak politikai lejáratásra, meg mit tudom én még mire fogni.
  • ziipp #45
    Egy szabálynak addig van értelme, amíg a közösséget szolgálja. Ha öncélúan hoznak létre szabályokat megkérdőjelezendő az érvényességük.

    "A Demszky féle tábla-felszereléseknek volt más oka is. Az a néhány ezer ember akinek a traktorosok megkeserítették az életét."
    Ezt nyilván nem mondod komolyan. Egy undorító módszer volt arra, hogy megakadályozzák a demonstrációjukat. Vegytiszta politikai húzás, a sok ezer ember életének megkeserítése utólag hozzátoldott érvszerűség.

    "Van más megoldás arra is amit a tüntetők kerestek, de én csak a sok milliós traktorokat láttam."
    Sorold őket, kérlek! Tényleg érdekel. Alapvetően a traktor nem olcsó mulatság. A földművesek körében, akinek saját traktora van már tehetősnek számít, legyen az bármilyen márkájú. Ismerőseink most vettek EU-s pályázaton keresztül, 11 milliós volt az árcetli. Egyébként az akkori tüntetők között valóban több volt a tehetős, mert főleg a Dunántúlról jöttek. Ennek az az oka, hogy ott jobban felismerték, hogy fontos a szakszervezet, az érdekek képviselése.

    "De hogyan is üzemeltetne egy útfelügyelet egy ilyen adatbázist, amikor az utak állagának megőrzése is gondokat okoz?"
    Szerintem úgy kéne, hogy először kijelölnek egy kisebb területet, ahol tesztelik a rendszer működőképességét. Vagy a legelején csak nagyobb utakat programoznák be, lekanyarodva róluk emberi irányításra kapcsolna a gép.
  • F33BRydZO #44
    A QR-Kód titka! Beszélgessünk a tárgyakkal - Mondo magazin 2009/03 46.old Technoweird rovátából olvastam, h még a legdrasztikusabban megrongált objektum felületéről is simán olvashatóak a jelek, s ez a lézereknek könnyebb olvashatóságot biztosít egy közlekedési táblán.
    - Esetleg közlekedési csomópont: jelző lámpa mellé fekete fehér 16x16-os elnagyolt kijelzőt is rakhatnának. LED-ekből, a QR-Kód kivetítésére. XD :D