Hunter

Műanyag olajjal a járművek gazdasá­gosságáért

Egy szép napon műanyag üdítős flakonjaink szolgálhatnak autónk kenőanyagául, állítják az amerikai Chevron és a Kentucky Egyetem kutatói, akiknek laboratóriumi körülmények között már sikerült a műanyaghulladékot kenőolajjá alakítaniuk.

Nem csupán a forrás, de a belőle nyert anyag hatékonysága is érdekes, mivel a polietilén-származék olajok segítenek az üzemanyag takarékosság növelésében és az olajcserék gyakoriságának csökkentésében. Az Amerikai Kémikusok Egyesületének Energy & Fuels című szaklapjában július 20-án megjelenő tanulmány szerzője, Stephen J. Miller, a Chevron Energy Technology szaktanácsadó tudósa szerint a technikának jelentős környezeti hatásai is lehetnek. Az amerikaiak évente körülbelül 25 millió tonna műanyagot használnak el, melyből azonban csupán 1 millió tonnát hasznosítanak újra, a maradék a szeméttelepek földjében végzi. Az arány nálunk, Európában is hasonló lehet.

Több kutatócsoport próbált már műanyag újrahasznosításból üzemanyagot előállítani, azonban a kereskedelmi érdeklődés igen mérséklet volt. A legtöbb műanyag polietilén, melyről a Chevron és a Kentucky Egyetem bebizonyította, hogy hő alkalmazásával lebontható egy viaszra, ami kiváló minőségű kenőolajjá alakítható.

A laboratóriumi kísérletekben alkalmazott műanyag közel 60 százalékát sikerült a megfelelő molekuláris tulajdonságú viasszá alakítani, melyet további folyamatokkal a motorban vagy a sebességváltóban alkalmazható kenőanyaggá dolgoztak át. Az így kapott olaj olyan jó minőségű, hogy elősegítheti az autógyártók számára előírt üzemanyag-takarékossági előírások elérését, tette hozzá Miller.

A tanulmányban alkalmazott átalakítási folyamatot a Chevron már szabadalmaztatta, és a kereskedelemben is alkalmazzák a viaszos petróleumszármazékok esetében.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • babajaga #39
    "Ez az eljárás szerintem jódolog, mert ez is egy lehetöség a többi mellet a palackok ujra hasznositására"

    És mennyi energiabefektetéssel lehet ezt megcsinélni?
  • TeszteloPontHu #38
    Feltaláltad a spanyolviaszt. Ez pontosan így működik ma. Hallottál a termékdíjról?
  • booyaa #37
    az a helyzet hoo bármennyire is frankó az az olaj én tutira nem rakatnám bele az autómba!Majd ha ténylegesen olyan viszhangja lesz hoo korrekt ekkor talán meggondolom!
  • Gade #36
    Ez az eljárás szerintem jódolog, mert ez is egy lehetöség a többi mellet a palackok ujra hasznositására. Menél több alkalmazott ujrahasznositás van anál több palackot tudnak feldolgazni. Persze ehez és a töbi eljáráshoz is pénz kell, és nem is kevés.
  • HUmanEmber41st #35
    Akkor meg csinálják üvegből.. de az abszolút nem megoldás ami most van palackügyben..
  • Tbone #34
    Ha jol tudom, a muanyagot nem lehet a vegtelensegig visszadaralni. Minden egyes feldolgozasnal rovidulnek a molekulak az anyagban. Max 2x-3x lehetne visszadaralni es ugy 10% daralekot alkalmazni a nyersanyagban. Kulonben homalyos, elszinesedett lesz a termek. Azonkivul ugyan ugy meg kell tisztitani, mert a sok kosz is belekerulne a daralekba.
    Az uveg sokkal jobban visszaforgathato az amorf volta miatt.
  • HUmanEmber41st #33
    "Én sose érzem benne a mosószert, "

    Mert biztos nem is volt.. :) :) :)
    Meg az üvegeket régen ultrahanggal "forralt" vízzel tisztították...
  • Hegyikecske #32
    Áhh akor se volt rossz korszak a visszacváltós üveg! Én sose érzem benne a mosószert, viszont azon gondolkoztatok már el h egy "nem visszaváltható" ásványvízes üvegből (müanyag persze) kb 1hónap állás után mennyi kerül a vízbe? Bizonyíthatóan oldódik, ha még a víztől nem is annyira de a különböző üditők, borok hasonlóktól igen... Szal én inkább a visszaváltható mellett voksolok, annál is inkább mer akkor annyival olcsóbb az üditő a palack meg ugyse kell... Amugy nekem még volt 0,5literes visszaváltható palckom is de olyat már régóra nem forgalmaznak (sajnos) mer gondolom nem tértült meg nekik...
    Viszont az üveg hiába lenne gazdaságos a mai világban sajnos több szempontból se lenne praktikus, pl könnyebben sérül, nehezebb törékenyebb, veszélyesebb, a mai világban sajnos nem elhanyagolható h mi van ha leütnek egy üveggel ?:D nem pont olyan lesz mintha egy műanyag palackkal tennék, tom elég abszurd, de ha belegondolsz h palack helyett lenne üveg... És az tény h sulyosabb.....
  • Dj Faustus #31
    Eszembe jutott a '80-as évek MÉH-reklámja: "Gyüjtsd a papírt, rongyot, vasat! Sok hulladék= hasznosanyag!" ;) No ezt a szlogent most is el lehetne sütni!

    Abban a vidéki városnak a kertvárosi részében ahol lakom, az ABC előtt lévő szelektív hulladékgyűjtő (üveg+papír+műanyag) általában teli szokott lenni. A pár percre levő iskolában pár éve még volt papírgyűjtés.

    Szerintem a lakosságot rá lehet venni a hulladék (nem szemét, ez a két fogalom nem ugyanaz!) újrahasznosítására, csak a cégek részéről kéne egy kicsit pozitívabb hozzáállást tanúsítani. De sajnos mivel ez sok pénzbe kerűl, ebben pénzorientált világban eléggé nehéz.

    A cikkre reflektálva: nemcsak olajat lehet előállítani a palackból, hanem műszálat is. Kína tőlünk is vásárol alapanyagot, melyből aztán polárkabátot csinál. ;)
  • rayer #30
    Pikocsöves dugóval ?? :) :)