Berta Sándor

Illegális volt a Kim Dotcomnál tartott házkutatás

A Kim Schmitz, alias Kim Dotcom ügyében eljáró új-zélandi bíró mind a férfi házában és birtokán tartott házkutatást, mind az FBI kapcsolódó akcióját egyaránt törvénytelennek minősítette.

Akár az egész ügy folytatását is befolyásolhatja az a döntés, amit Helen Winkelmann, az új-zélandi legfelsőbb bíróság bírája hirdetett ki. Winkelmann közölte, hogy illegális volt a Kim Dotcom ügyében elrendelt és végrehajtott házkutatás, mivel a házkutatási parancs túlzottan általánosan fogalmazott. Az akciót az amerikai hatóságok nyomására hajtotta végre az új-zélandi rendőrség. A nyomozók számítógépeket, merevlemezeket, autókat és motorokat foglaltak le. A férfit letartóztatták, majd később óvadék ellenében szabadlábra helyezték.

Az új-zélandi legfelsőbb bíróság jelenleg is vizsgálja, hogy visszaadja-e Kim Dotcomnak az összes olyan lefoglalt tárgyat, amelyek nem fontosak a MegaUpload alapítója elleni eljárásban, mivel értelemszerűen ezek lefoglalása is törvénytelen volt. Ebben a kérdésben várhatóan július 4-én születik döntés. Egy független testület dönti majd el, hogy a várható per szempontjából mely információk számítanak fontosnak és melyek nem. Az amerikai hivatalok kizárólag a fontosnak minősített adatok másolatait kaphatják meg és az átadott információkról listát kap Kim Dotcom is.

Winkelmann hozzátette, hogy a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) is illegálisan másolta le a lefoglalt merevlemezeken található fájlokat és az is törvénytelen volt, hogy ezeket a kópiákat az Egyesült Államokba küldték. E fájlokat ezúton hivatalosan is visszakérte az Egyesült Államoktól, emellett a jelenleg Új-Zéland területén lévő másolatok nem hagyhatják el az országot és a helyi hatóságok kötelesek a birtokukban lévő minden kópiát átadni Dotcom jogi csapatának.

Simpson Grierson, Kim Dotcom ügyvédjeinek szóvivője elmondása szerint elégedettek az ítélettel, de egyelőre nem örülnek túlzottan, mert a másik oldalnak még van lehetősége a fellebbezésre. Egyelőre vizsgálják a jogi lehetőségeiket. Az amerikai hivatalokat képviselő ügyvédeket egyáltalán nem lepte meg a döntés, de csak a következő napokban döntik el, hogy fellebbeznek-e. Az új-zélandi rendőrség szintén kivár.

Kim Dotcomot január 20-án három társával együtt vették őrizetbe az új-zélandi hatóságok. Az Egyesült Államok március elején hivatalosan is kezdeményezte a MegaUpload alapítójának kiadatását, ebben a kérdésben augusztus 20-án születhet döntés. Az új-zélandi hivatalok már előre értékesítenék a tulajdonát képező és a korábbi házkutatások alkalmával lefoglalt járműveket, hogy így fedezzék a férfi ellen indítandó jogi eljárás költségeinek egy részét. Júniusban derült ki, hogy a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) titokban hozzáférést szerzett a nyomozás során lefoglalt merevlemezekhez és azokat klónozta, majd az Egyesült Államokba küldte.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • shamanist #13
    "...az FBI kapcsolódó akcióját egyaránt törvénytelennek minősítette."

    "Az akciót az amerikai hatóságok nyomására hajtotta végre az új-zélandi rendőrség."

    Na erről a cikkről az a film jutott eszembe amikor a Cia (talán) egy afroamerikaival az élén Irakban katonai akciókat hajt végre. Akkor azt mondtam arra a filmre, hogy túlzás.

    Most már rohadtul elgondolkozom és hányingerem van...
  • Balintos #12
    Ha ez nem lesz elég elrettentő, akkor a második legnagyobb fájlmegosztó tulajdonosát majd szimplán helyben agyonlövi az FBI.

    "E fájlokat ezúton hivatalosan is visszakérte az Egyesült Államoktól" :D
  • Szemjuel #11
    dehogy... "csak" a letöltések 4%-t ha jól tudom :)
  • TARTYOM #10
    Mondjuk mert az internet legnagyobb %-át a Megaupload "birtokolta"
  • Jawarider #9
    az FBI kapcsolódó akcióját egyaránt törvénytelennek minősítette.......
  • FoodLFG #8
    Volt több oka is. Egy részről példát akartak statuálni az amerikaiak (mindig ezt csinálják), hogy mindenkit el tudnak érni. Valószínűleg az új-zélandi diplomácia pedig akart pár plusz pontot az amcsiktól, buksisimogatás seggnyalásért cserébe. Nomeg ott volt a megabox is. http://torrentfreak.com/top-artists-line-up-for-kim-dotcoms-megabox-120629/


    De egyébként annyira mindegy, gyerekek. Nem lényeg, hogy miért. A lényeg, hogy nem szabad semmilyen médiatartalomért pénzt adni. Nincs nekünk itt szükségünk fontoskodó, élősködő, szarkavaró jogvédőkre, producerekre, zenészekre, senkire. Takarodjanak anyjukba. Game Over van, ideje lenne már felfogni mindenkinek.
    http://torrentfreak.com/music-piracy-is-not-a-problem-its-an-excuse-120630/
  • Rayden02 #7
    Így igaz!
    a Megaupload csak egy volt a sok közül!
  • eternam #6
    Ezer meg egy fájlmegosztó honlap van. Miért pont a Megauploaddal sz@rakodnak a hatóságok mikor megtehetnék a többi ezer meg egy ilyen honlappal szemben is? Én előre megmondom a tutit, az égvilágon semmit nem érnek el ezzel, csak a lakosság gyűlöletét növeszti az ilyen akció.
  • scagnetti #5
    Ezt sosem fogom megérteni!
    "Ennyi meg annyi kárt okoznak az illegális letöltők"!
    Azzal hogy lekapcsolnak egy fájlmegosztó oldalt, azzal a szórakoztatóipar nem fog többet keresni, csak a fagyi nyal vissza, Kim Dotcom esete a legjobb példa rá.
  • TARTYOM #4
    Nem bűnös, mivel ő csak egy file megosztót üzemeltetett. Az egy dolog hogy a userek mit osztottak meg rajt, az meg 1 másik hogy ott volt a jogvédett tartalom jelentése