Gyurkity Péter

Lassulóban az AMD előretörése

A kisebbik processzorgyártó tovább növelte részesedését az asztali konfigurációknál és a laptopoknál, ám a szervereknél már erősen érződik az Intel ellentámadása, így 2006 vegyes eredményekkel zárult.

Az x86-piac megoszlásáról a Mercury Research készítette el legújabb éves jelentését, amelyben kiemelik az Intel magára találását. Az óriás ugyanis az összesített adatok szerint is felébredt Csipkerózsika-álmából, igaz ez egyelőre csak a szerverchipeknél érződik, a másik két szegmensben töretlen az AMD terjeszkedése. A folyamatos árcsökkenések azonban kikezdhetik a kisebbik gyártó terveit.

A jelentés szerint 2006 utolsó negyedévében a teljes x86-piac immár 25,3 százalékát birtokolta az AMD, történetének legjobb eredményét elérve. Egy évvel korábban ez mindössze 23,3 százalék volt, miközben az Intel tekintélyes szelete 76-ról 74,4 százalékra csökkent. A maradékon olyan kisebb jelentőségű cégek osztoznak, mint a VIA és a Transmeta, így a két nagy elsősorban egymástól hódítja el a vásárlókat. Tavaly fontos eseménynek számított, hogy a Dell végre beadta derekát és az AMD processzorait is hajlandó volt beépíteni saját konfigurációiba, míg az Intel a Sun partnerségével bővítette kapcsolatait.

A laptopoknál és az asztali számítógépeknél egyelőre töretlen az előretörés. Előbbinél az AMD egy év alatt 15,1-ról 19,4 százalékra, utóbbinál pedig 24,4-ről 29,1 százalékra növelte részesedését, így az asztali szegmens a cég egyértelműen legerősebb területe. Ez nem véletlen, hiszen az elmúlt években az Athlon 64 révén főként a játékosokat sikerült meghódítani, akik tömegesen váltottak az új architektúrára. Most valami hasonló zajlik le, ez azonban egyelőre nem látszik meg az adatokban - kétségtelen ugyanakkor, hogy a Core 2 alaposan feladja a leckét a kisebbik gyártónak, kiváló teljesítményével és kedvező fogyasztásával maga mögé utasítva az ikermagos Athlon 64 X2 chipeket.

A szerverek szegmensében azonban már egyértelmű a visszaesés az AMD szemszögéből, hiszen itt az egy évvel korábbihoz (16,4 százalék) képest ugyan javítottak, ám a csúcspont a harmadik negyedévben volt 23,6 százalékkal, ez az év végére lecsökkent 22,2 százalékra. Szakértők elsősorban az ikermagos Woodcrest, valamint a négymagos Clovertown sorozat megjelenésével magyarázzák a gyors váltást, kiemelve, hogy utóbbi rendkívül gyorsan terjed. Kérdés, hogy az AMD időben tud-e minderre válaszolni négymagos Opteronjaival.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dez #34
    Bocs, most nézem, hogy csak pontosítottál valamit.
  • lee56 #33
    He, valami rosszat mondtam? Ha ilyen felületesen válaszolsz, tényleg nem értem mi a problémád...
  • dez #32
    Ha ilyen felületesen nézed, nem értesz meg belőle semmit.
  • lee56 #31
    Pontosabban 1 CPU van, csak 4 külön magból áll, intelnél az egyszerübb utat választották, simán fogtak 2db c2d-t és begyömöszölték egy tokba :)
  • dez #30
    #23, de mindegy.
  • Sanyix #29
    Jakuza újra megelőzött és leírta neked mégegyszer, talán így felfogod. "Faszikám"
  • [Jakuza] #28
    Na akkor en elmagyarazom neked.
    A Kenstfield ugy negymagos processzor, hogy nem egy lapkan van a 4 mag, hanem 2 kulonallon.
    Gyakorlatilag nem mas mint 2db ketmagos Conroe egy tokozasban.
    Ezzel szemben az AMD megoldasa mas, ott mind a negy CPU egy lapkara kerul.
  • huuu #27
    mit írt le a Dez?
    Faszikám?
  • Sanyix #26
    És még az is fos egy x2-höz vagy 1magosban a64-hez képest, főleg árban :)
  • Sanyix #25
    Pontosan. Dez már le is írta :)