Gyurkity Péter

2010 utáni terveket szövöget az AMD

A processzorgyártó bejelentette legújabb kutatócsapatának megalapítását, amelynek feladata a következő évtizedben alkalmazandó technológiák kiválasztása, az Intellel való párharc erősítése.

Az AMD közleménye szerint a Redmondban megalakult új kutatói csapat élére Rich Witek, a vállalat főtervezője kerül, aki 2002 óta dolgozik a cégnél, de több mint 26 éves tapasztalattal rendelkezik a félvezetőiparban. Az Advanced Architecture and Technology Lab (AATL) névre keresztelt létesítmény a következő évtizedben, vagyis a 2010 után alkalmazandó technológiák kiválasztására specializálódik, a cél pedig az, hogy hosszabb távon biztosítsák a felzárkózást az Intelhez, hogy egyenrangú vetélytársak versenyeként folytatódjon a küzdelem a két gyártó között.

Azt nem árulták el, hogy pontosan mennyi mérnök és kutató dolgozik majd Witek keze alatt, az elképzelések szerint azonban végül mintegy 30-40 szakember alkothatja a csapatot. Az igazgató maga 22 szabadalom birtokosa, korábban részt vett az ARM, PowerPC és Alpha processzorok megtervezésében. Lehetőségként merült fel egyéb hasonló kutatóközpontok megnyitása a világ más pontjain, ám erről szintén nem árultak el részleteket. Egyelőre mindössze annyi biztos, hogy az AATL az öt éves perióduson túlra vonatkozó terveket és fejlesztéseket fogja összesíteni, és kiválasztani ezek közül a legmegfelelőbbeket.

Eközben szépen érkeznek a következő évre vonatkozó adatok is. A legfrissebb kiszivárgott útiterv szerint 2007 első negyedévében a leszállított processzorok már 95 százaléka a Socket AM2 foglalatba illeszkedik, ám a harmadik negyedévben az utód, a Socket AM2+ kapja a főszerepet. A jelenlegi Socket 939 a napokban vonul vissza végérvényesen, míg az 1207 érintkezős változat - az Opteronok eddigi foglalata - a maradék 5 százalékot kapja az első félévben.

A már említett harmadik negyedévben Stars néven jön a 65 nanométeresek új generációja. A Socket AM2+ foglalatba illeszkedő chipek egy év múlva 20 százalékos részesedéssel bírnak majd az AMD teljes termelésében, ez 2008 elejére 60 százalékra ugorhat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Goaulds #43
    Intel ide vagy oda....tőlem csinálhat bármilyen jó gyors procikat, elvből nem fogom megvenni!
    AMD Rulez :) Csak tudni kell mikor milyen AMD procit vegyél és kész...
  • dez #42
    Egyébként jellemző, hogy a 65nm-es K8-ak L2-jének jelentősen nagyobb késleltetése az összteljesítményben 1-2% difit okozott. Tehát még a késleltetés is csak ennyire befolyásoló tényező az összteljesítményre vonatkozóan.
  • dez #41
    Pontosítok. "bizonyos sebesség fölött" -> értsd: sávszélesség fölött. Ami viszont minden egyes hozzáférésnél számít: késleltetés. Nos, nézd csak meg azt a táblázatot! A legtöbb esetben egyforma.
  • dez #40
    Mennyiségről volt szó. A sebesség meg egy másik téma. Mellesleg lassabb proci számára nem kell ultragyors cache. Egy bizonyos sebesség fölött már csak a tesztprogramoknak számít, mert nem egyfolytában olvas/ír belőle/bele.
  • who am I 7 #39
    "Érdekességképpen ezúttal lemértük a cache-sebességeket és késleltetéseket a Sciencemarkkal. Ami igen szembetűnő, az a Core 2 Duo és az Athlon 64 X2-es processzorok L1 és L2 cache sebességének különbsége, a Core 2 mindkét szinten több mint kétszer gyorsabban olvassa az adatokat. Ez elképesztő különbség, az L1 esetében a magasabb szintű asszociativitásnak, az L2 esetében pedig valószínűleg a dupla sávszélességnek tudható be."

    core2 e6300 athlon x2 4000+
    L1 cache sebesség 50802,95 MB/s 23113,86 MB/s

    Tessék a hatalmas L1 sebességed és nagysága.
    forrás : L1
  • lee56 #38
    Ha ettől a hszed-től jobban érzed magad, akkor örülök neked
  • dez #37
    1. Ha azt mondod, xy prociban ennyi és ennyi cache van, akkor nyilvánvalóan az egész procira vonatkozik, nem csak az egyik magra! EZ az egyértelmű, mások is így veszik AMD-s körökben. Jobb, ha hozzászoksz.
    2. Az AMD-s procikban jóval nagyobb a L1, mint az Intel procijaiban. Ha már a nagyon kevés cache-ről (L2) beszélünk, ne feledkezzünk meg a L1-ről sem, mert a L2-höz képest az sem elhanyagolható mennyiségű. És összesen már nem olyan kevés. Ezt szerettem volna közölni, ha megengeded.
    3. Leírtam, hogy véletlenül, álmosan félrenéztem az AMD oldalát, ahol még nem szepelet a 3600+, és ezért véletlenül a 3800+ adatait néztem, mert az volt legalul. Tudsz olvasni?
  • who am I 7 #36
    2 mag révén szó egyértelmü a 2x szorzó..márha neked ez nem lenne egyértelmű.mert nem úgy tűnik :S az L1- cachről senki se beszélt.csak a 256-ot emlitettem meg.
    "Ne beszélj zöldségeket, az 3800+-os X2-ben is 2x512KB L2 van (amihez hozzá jön még 2x128KB L1" eleve nem 3800+ot irtam, és eleve 256KB van a 3600-ba... Ha már ennyire ki oktatsz figyelj már oda...de ez nem elég még másodjára is neki futsz vicces...
    http://prohardver.hu/html/proci/a64x2_3600/results/fc.png
    szerintem meg nevetséges...van ahol az 1.86Ghzes e63om is jobban teljesit mint a 2.8-os ronggyá huzott kis X2...és ez pont a játékokban..ami az egyik legnagyobb üzlet...
  • dez #35
    Jahh, már nem sokat láttam hajnali 5 óra tájt, csak bejelöltem a legalsó rublikákat az összehasonlításban, pedig ott még nem is szerepel az X2 3600+. :D
    Naszóval, akkor is 2x256KB L2, plusz az elmaradhatatlan 128KB L1, az összesen 640KB cache, nem 256.
    Itt van egy jó kis teszt, mit bír a kicsike - kicsikét tuningolva.
  • who am I 7 #34
    és a pénzből vennél 1000 csomag ropit...mert normális se vagy teljesen