Tóth Kristóf

Olympus E-330: élőkép az LCD-n

Megjelent a világ első olyan digitális tükörreflexes fényképezőgépe, mely LCD kijelzőjén képes az előnézeti kép megmutatására.

Az új Olympus E-330 készülékkel a digitális tükörreflexes felhasználók számára először érhető el a közvetlenül az LCD monitoron megjelenő folyamatos élőkép nyújtotta kényelem. Ez az úttörő újítás lehetővé teszi a képek megkomponálását a kereső használata nélkül. A prizmás konstrukciónak köszönhetően a modell két különböző szenzorral lett felszerelve, amelyek két különböző üzemmódot biztosítanak. Az "A", folyamatos Live Preview funkció a kereső optikai útjába épített CCD szenzort alkalmaz, és 92%-os látómezőt biztosít folyamatos autofókusz mellett.

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

Mindeközben a "B" üzemmód felső állásban rögzíti a tükröt, és a fényképezőgép Live MOS szenzorának aktiválásával 100%-os látómezejű makró előnézeti képet biztosít. Ez utóbbi különösen makró felvételek készítésekor segíti a vizuális élességállítást, és biztosítja a manuális élességállítás szabadságát, amit tovább segít a kijelölt képterület 10x-es nagyítási lehetősége. Mindemellett két igazolványkép sablon és különböző rácsok teszik egyszerűbbé a képek megkomponálását.

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

Az előnézet előnyeinek maximális kihasználhatósága érdekében az Olympus nagyméretű, 2.5"/6.4 cm átmérőjű, több szögben le- és felhajtható LCD kijelzővel szerelte fel az E-330-at. Így a felhasználók nem csak a kijelzőn megjelenő kép adta lehetőségből profitálhatnak, de az ergonómiai kényelem érdekében a kijelző több szögben le- és felhajtható. Így a képek megkomponálása például fej felett vagy csípőmagasságban sem jelent problémát. Különösen a makró fotósok örömére szolgál az a tény, hogy a képek készítése közben során nem kell gumiembernek lenniük ahhoz, hogy belenézzenek a keresőbe.

A gyártó a modellt MOS szenzorral szerelte fel, az E330 7.5 megapixel felbontású képeket produkál, ez lefordítva 3136 x 2352 képpont. A fényképezőgép 3 kép/másodperc sebességű sorozatfelvétel készítésére alkalmas. Az érzékenység ISO100 és ISO1600 között változtatható, 1/3 Fé-s lépésekben. A záridő 60 mp és 1/4000 között lehet.

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

Négy expozíció-vezérlési üzemmódon felül a legtöbb helyzetben alkalmazható 20 előre beállított program és 7 kreatív üzemmód áll rendelkezésre. Ezek között megtalálhatóak makró természet, xD-Panoráma, két víz alatti és életlenség-korrekciós üzemmódok is. A speciális Live Preview javító funkció különösen gyenge fényviszonyok között segíti a felvételkészítést, mivel jelentősen növeli az LCD kijelzőn megjelenített kép kontrasztját és fényerejét.

Az 49 pontos AE szenzor pontos expozíciós értékeket eredményez az ESP fénymérés során, valamint középre súlyozott és szpot fénymérés is rendelkezésre áll. Mindemellett óriási expozíció-vezérlési lehetőséget biztosít a csúcsfény és árnyék alapú szpot fénymérés. Hisztogram funkcióra is van mód, a fényképezőgép testreszabását pedig professzionális AE rögzítés funkció segíti. Amennyiben több megvilágításra van szükség, a beépített vaku mindig kéznél van.

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

A professzionális szintű funkciók között megtalálható az egyérintéses fehéregyensúly, mélységélesség előnézet és automatikus expozíció, fehéregyensúly illetve élesség sorozat. Fekete-fehér képek is készíthetőek akár színszűrők alkalmazásával is - ahogyan az analóg fotózásból megszokhattuk. A képadatok JPEG, TIFF és RAW formátumban is tárolhatóak

Az összes többi Olympus E-System fényképezőgéphez hasonlóan a Supersonic Wave Filter pormentesítő rendszer alkalmazása megszünteti az objektívcsere során a vázba és a szenzorra kerülő por problémáját. A technológia nagysebességű rezgésekkel rázza le a képminőséget lerontó port és egyéb szemcséket, amelyek egy speciális tapadó felületű membránra hullanak. Ez a funkció a fényképezőgép minden egyes bekapcsolásakor aktiválódik, de a portalanítás manuálisan is bármikor végrehajtható.


Az Olympus E-System: E-1, E-330, E-300

A gépbe nem csak az Olympustól megszokott xD, hanem CompactFlash memóriakártya is rakható. A fényképezőgép tömege 550 g, mérete 140 x 87 x 72 mm. Az E-330 az E-System tartozékok teljes skálájával kompatibilis, készletben ZUIKO DIGITAL 14-45mm 1:3.5-5.6 objektívvel (35 mm-es megfelelője 28-90mm) kapható.

Az objektívek jelenlegi választéka a 7 és 300 mm (35 mm-es megfelelője 14-600 mm) közötti gyújtótávolság-tartományt fed le, a makrózás kedvelőinek pedig ott a ZUIKO DIGITAL 35mm Macro 1:3.5 és a világos ED 50mm 1:2.0 Macro objektív. Persze külső vakuk is rendelkezésre állnak, melyek között megtalálhatóak normál típusok, mint például az FL-36 vagy az FL-50, illetve speciális alkalmazásra szánt körvaku és ikervaku is. 2006. júniusától speciális búvártok (PT-E02) is kapható lesz az Olympus E-330-hoz.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • G_ArchAngel #19
    Ha csak a digitális vázhoz készített objektíveket nézzük, akkor azt mondom legyen igazad, bár a neten terjedő sample-kat nézve az Olympus képalkotása, minden csak nem meggyőző...

    A fényerő meg minden telézésnél, csak előny nem: egy olyan madár, amit 100-400mm-es obival kell lekapni 3.5-ös fényerő mellett, az olyan is lesz...
    Akkor már ott a Canon 70-200/f4 és egy 2.0× konverter, ami kisebb rekesszel is agyonveri - és mennyi is? Olcsóbb...

    Összegezzük: egy másik rendszerből összerakva olcsóbban megúszom, ráadásul jobb a képalkotása és ugyebár ilyenkor f8 a minimum...

    Sehol nem látom az Oly előnyét, azon felül, hogy hobby célra magasan a legjobb, ha az ár/értékarányt nézzük...
    De van, akinek nem hobbyra kell...

    Az olyan eseményeken, ahol fényerős telét kell használni ott pedig olyan objektíveket illik használni, ami Moldávia költségvetésével egyenértékű...

    Ettől függetlenül szurkolok, hogy a Panasonic-Leica-Olympus frigy nagyot durranjon!
  • Antropov #18
    "Látom Te is a média megtévesztettje vagy...
    Egy 300mm-es objekítv mindig 300mm!"

    Egy baj van.
    A 4/3-os rendszernél szó nincs cropról, ez kisebb érzékelő, arra méretezett optikával (ahogy pl. egy APS-es filmes gépnek sem olyan objektíve van, ami kisfilmre való)!
    Kár volt ebbe belevinni a crop-ot (vagy rossz helyen nyomtál "Válasz"-t, ha jól látom elsőként Thrawn hozta fel a crop-os keverést).

    Tegyél egy Oly, E-300/330/500/E-1-re egy 50-200/2,8-3,5-öt, lőjj vele egy max telés képet. Mindezt meglövöd 3,5 fényerővel olyan nagyításban, mint amit egy kisfilmes géppel 400mm-en művelsz (mélységélesség ofkoz nagyobb lesz).

    Most behozhatnánk a KF meg NF dolgot is ide, meg az ottani gyutávokat, de totál felesleges, mert itt nem ez a kérdés.
    KF és NF-nál is azt lehetelmondani, hogy ugyanakkora nagyításhoz, mint amit egy 400-as kisfilmes objetkívvel kisfilmre elérsz, nagyobb gyújtótávolság kell (és még itt sincs semmiféle crop, mert filmmérethez fejleszettt objektívekről beszélünk). No és hogy drágábbak a KF és NF optikák? Naná!

    Hát ezért nem olyan hülyeség a 4/3-os rendszer, bár egy KF mániákus is biztos azt mondja hogy hülyeség a kisfilm, igy hát kisfilmes arcok is (ha másból nem, divatból) azt mondják hülyeség a 4/3, meg hülyeség az APS-C...

    Nemtudom így érthető-e mire gondoltam akkor, amikor összevetettem a 100-400mm-es "Leica" objektívet, f/2.8-3.5 fényerővel (ami nem létezik 275e Ft-ért) a ZUIKO DIGITAL ED 50-200 mm f/2.8-3.5-tel, ami viszont létezik, s a nagyítása ugyanakkora (a kisebb CCD miatt) mint a fenti 100-400-nak.
  • Thrawn #17
    Extrém esetektől eltekintve DSLR-nél a fénymérés, az autofókusz kifogástalanul dolgozik, nyugodtan rábízhatjuk a munkát.
  • Blasta #16
    Ne felejtsük el, hogy egy kényelmi funkcióról van szó, amit nem kötelező használni...
    De kétlem, hogy ha egy E-330 tulaj alsó perspektívából szeretne fotózni, nem ezt a fícsört használja, hanem inkább belefetreng a koszba.
  • concrete #15
    kicsit úgy érzem átsiklunk a lényeg felett az E330 esetében: jópofa ez a fejlesztés, de minek ...

    lcd-n képet komponálni ??? ehhez bitangjó kijelző kéne, vagy majd az automatika megoldja az amit nem látsz rendesen (élesség...)? akkormeg minek tükörreflexes?

    nemértem
  • Nagypapi #14
    Hali!
    Valószínű igazad van az említett obj. kapcsolatban. Továbbra is tettszik a gép, s úgy látom a beírók többsége nyíltan, vagy becsomagolva valami olyasmit fogalmaz meg, hogy a "nagyokkal" szemben a legnagyobb hátránya, hogy nem tartozik közéjük! Ez persze nem az - indultak még - kategória.
  • G_ArchAngel #13
    "A 17,3x13 mm-es "kis" lapka meg pont jó, ha a cél egy kisfilmes SLR-nél nagyobb mélységélességű tárgyfotó, vagy makró elérése. Nikonnál vagy Canonnál igencsak le kell rekeszelni az objektívet, ami komoly problémákat okozhat a megvilágításnál."


    JÓ ISTEN!!!!!
    Kicsit gyúrni kell még a digitális technikának arra, hogy elérje egy diára lőtt makró színvonalát...
  • G_ArchAngel #12
    Talán ez a kis összetákolt rajz segít elképzelni, hogy miről beszélek: a média azért használja a szorzót, hogy el tudd képzelni, hogy mekkora gyújtótáv kellene, ahhoz, hogy azt lásd, amit egy LEICA méretű érzékelőn...
  • G_ArchAngel #11
    Látom Te is a média megtévesztettje vagy...
    Egy 300mm-es objekítv mindig 300mm!
    Ha crop-os gépet használsz, akkor a madár nem lesz közelebb, csak a kisebb érzékelő miatt látod úgy a végterméken, miáltal adatveszteség lép fel a Leica-méretű érzékelőhöz képest.
    Vagy szerinted a természetfotósok szívatják magukat a nagyobb érzékelőkkel?
    Hiszen milyen jó lenne 20D-vel dolgozni, mert akkor az 500-as tele, egyből 800-as!
    Nem, az 500-as marad és leesik az objektív által rajzolható kép jelentős része!
    Úgy képzeld el, mint két gúlát, aminek a magassága ugyanaz, de az alaplapjuk különböző (LEICA vagy crop négyszög)...
  • GregSB #10
    Hát pedig képzeld az :)