Berta Sándor

Vezető informatikai hatalommá válna Ausztria

A "sógorok" által kidolgozott akcióprogram fő célkitűzése, hogy öt esztendőn belül a világ öt vezető informatikai és távközlési országa között legyenek. A programot a Rundfunk und Telekom Regulierungs GmbH (RTR) dolgozta ki, Hubert Görbach alkancellár felkérésére.

A rádiótechnikai és telekommunikációs piaci felügyeleti feladatokat ellátó cég anyagából kiderül, az első célkitűzés az, hogy 2008-ig a világ tíz meghatározó informatikai és telekommunikációs állama között tartsák számon Ausztriát. A 173 oldalas dokumentumot szerda este mutatták be Bécsben. "Célunk, hogy vezető pozíciót szerezzünk az információs társadalmak között. Sajnos, jelenleg a középmezőnyben tartanak minket nyilván, ezen szeretnénk változtatni" - nyilatkozta az eseményhez kapcsolódó sajtótájékoztatón Andreas Reichhardt, az osztrák közlekedési minisztérium részlegvezetője.

A programban négy címszó (Öntudat, Helyszín Ausztria, Infrastruktúra, Felhasználás) alatt összesen 44, különböző prioritású célkitűzés szerepel. Ezek között található például a politikai tevékenységek összehangolása, a cégalapítási folyamatok egyszerűsítése, a kutatás-fejlesztés, az egész országot lefedő infrastruktúra létrehozása és az állampolgárok számítógéphez jutásának megkönnyítése. Az osztrák háztartásoknak jelenleg harminc százaléka rendelkezik szélessávú internethozzáféréssel és negyven százaléka számítógéppel. Ahhoz azonban, hogy növelni lehessen a nagy sávszélességű internetelérések számát, először is még több otthoni PC-re van szükség.

A cél a gyors felzárkózás

Az osztrák alkancellár elsőként a kormány tagjaival és az ipar képviselőivel vitatja meg a javaslatokat, az osztrák minisztertanács ezután dönt az akcióprogramról. Csak ezek után kezdődhet el a gyakorlati megvalósítás, a teendőket, illetve az elért eredményeket évente kiértékelik majd. Magyarországon az informatika fejlesztése területén meglehetősen kusza a helyzet. Elég csak a jobb sorsa hívatott Sulinet-, illetve Sulinet Expressz programokra gondolni, amelyek célja az otthoni számítógépek számának növelése volt.

Hazánkban ezenkívül még számos program és terv indult, így például a Magyar Információs Társadalom Stratégia, aminek fő célkitűzése a gazdaság és a társadalom európai fejlődéshez történő felzárkóztatása. Emellett tény - és ezt hangsúlyozzák az Informatikai és Hírközlési Minisztérium honlapján is -, hogy nagyon komoly esélyt jelent számunkra az Európai Unió új kohéziós politikája, amelynek révén 2007 és 2013 között becslések szerint több mint 12 ezer milliárd forintot fordíthatunk fejlesztésekre, beruházásokra, különösen az ország ma még többszörösen is hátrányos helyzetű térségeiben. Az adat a hazai kormányzati forrásokkal és a vállalkozói szféra befektetéseivel együtt érvényes.

Jelenleg az egyik legfontosabb feladat a hosszú távú fejlesztéspolitika koncepcionális kereteinek a kialakítása. Ennek az alapdokumentuma az Országos Fejlesztéspolitikai Koncepció (OFK), valamint készül az Országos Területfejlesztési Koncepció (OTK). A hazai szakemberek meggyőződése, hogy Magyarország kizárólag akkor tarthat lépést az információs társadalom rohamos fejlődésével, ha a fejlesztés irányairól konszenzusra jutnak az állampolgárok, a közösségi intézmények és a gazdasági élet szereplői.

A fontos hazai informatikai programok közé sorolható még a Közháló is, ami a közcélú intézmények, közösségi hozzáférési helyek (a kormányzati informatikába nem tartozó helyi közigazgatási szervek, közintézmények, iskolák, közfeladatot ellátó egyéb szervek, civil szervezetek) elektronikus kommunikációs infrastruktúráját hivatott biztosítani. Ennek megfelelően a Közháló egy olyan informatikai hálózat, amely egymással összekapcsolt, de önálló egységekből, úgynevezett alhálókból áll össze. Az egyes alhálók egymástól függetlenül valósíthatók meg, illetve fejleszthetők tovább.


A jelenlegi élmezőny

Szintén ide tartozik az eMagyarország pont program, amelynek célja nyilvános internethozzáférési pontok létrehozása Magyarország egész területén úgy, hogy mindazok hozzáférjenek az interneten közzétett információkhoz, akiknek nincsen otthoni (vagy munkahelyi, iskolai) hozzáférésük. Az eMagyarország pontokon elérhetővé válnak az Európai Unióval, az EU pályázataival kapcsolatos olyan információk, melyek köre bővebb az interneten általában elérhető adatok körénél. Az eMagyarország pontok egységes minimális szolgáltatása: meghatározott időben rendelkezésre álló, önköltséges áron biztosított internethozzáférés, regisztrált látogatók számára freemail címen keresztül történő levelezés lehetőségének biztosítása, az IHM által biztosított anyagokhoz (egységes eMagyarország információs nyitólap, EU információs adatbázis, ECDL tananyag, stb.) történő hozzáférés.

Meg kell említeni a Nemzeti Digitális Adattárat is. Mivel a számítástechnika-használat a munka, az oktatás, a szórakozás stb. világának szinte minden területén megjelenik, sőt nélkülözhetetlenné válik, ezért a jelenben, de még inkább a jövőben dokumentumaink már eleve digitális formában jönnek létre és kerülnek a különböző memóriaintézményekbe. A Nemzeti Digitális Adattár (NDA) a nemzeti kultúra fenntartása és továbbélése szempontjából kiemelkedően fontos értékek, dokumentumok, adatbázisok, szolgáltatások digitális környezetbe történő átmentésére, digitális fenntartására, megőrzésére törekszik.

Az NDA-val kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy a kívánatoshoz képest semmi sincs digitalizálva, így az alapműveket - a magyar kulturális örökség egy meghatározott részét - kell előrevenni. Elsődleges feladat a meglévő adatok reprodukálása. A közgyűjteményeknek nem a művek digitalizálása a feladata, hanem a hosszú távú megőrzés, és a hozzáférés biztosítása. A teljes magyar könyvtermés a kezdetektől a mai napig 600-800 ezer címből áll. Az Alapkönyvtárban található legfontosabb 3000 tétel - az összművek 0,3-0,5 százaléka vagyis 8-10 milliárd karakternyi szöveg - digitalizálása 2,1-2,6 milliárd forintba kerülne. A magyar tartalomkészítő műhelyek ismert havi digitalizálási kapacitása 200 millió karakter körül van. Ennek havi költsége körülbelül 50 millió forint. Az NDA ezenkívül összefogja, ellenőrzi a kormányzat digitalizálási programjait.

Sokakban megfogalmazódik az a gondolat, hogy mintha túl sok lenne a projekt és kevés a látható eredmény és tett. Félő, hogy "megvalósul" a több száz éve megfogalmazott a népi bölcsesség, miszerint "sok bába közt elvész a gyermek" és a hazai információs társadalom közel sem fog a kívánt mértékben fejlődni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • GMilton #28
    ájlávöszterrájh ehe-ehe-ehe
  • klastrom #27
    Nagyon igaz de nagyon !!
  • klastrom #26
    Büdöslábú gumicsizmás osztrák Burgenlandi parasztok.Ezek vagytok !
  • klastrom #25
    a rendszerváltás után meg mi magyarok virágoztattuk fel burgenlandot az oda hordott kis schillingeinkel.
    Rettentően igazad !!!!!
  • obe #22
    persze olyan birodalmat vesztettek el ami sosem volt az övék.
    De valóban hagyjuk a multat.Ettől függetlenül gögös , saját nyelv nélküli bugrisok.
  • NEXUS6 #21
    Na ja csak éppen vagy 80 éve ők is ugyan olyan kis pöcsnyi országban élnek mint mi. Úgy hogy tök hülyeség olyanokat felróni nekik ami már 50 éve se volt igaz.

    (Mi kesergünk trianon miatt, pedig ők egy egész birodalmat veszítettek el!!!!)
  • obe #20
    azért megnéztem volna azt is ha szépen kinyitjuk az országkaput és mély meghajlással közöljük a vezírrel hogy egyet pihenjenek meg nálunk(azt is tették), csak semmi harc, gyüjtsétek az erőt fiuk nyugat európa ellen, és széles kézmodulattal ausztria felé mutatunk, hogy arra kell tovább menni, meghogy várjanak meg minket is csak hozzuk a szabjáinkat, hadd segitsünk..de ez már csak fantazmagória:)
    érdekes lett volna egy egyesült magyar-oszmán gőzhenger nyugateurópa ellen
  • 2XP #19
    Ez így nagyon szép gondolat, de a törökök ha akarták volna sem tudták volna elfoglalni Ausztriát. Minden korban megvan az az államméret, aminél nem lehet tovább terjeszkedni (technikai okok miatt). Abban az időben, a törökök esetén ez a Partium területéig terjedt, nem véletlen, h Erdélyben is csak vazallus államot hoztak létre és nem fogalták el, mivel már az is kiesett a körből.
  • obe #18
    persze hogy befizetők van miből, amig mi a törökkel viaskodtunk, ő szépen gyarapodott, később a legyengült közép-keleteurópát megkaparintotta, az első világháború szépen pofáncsapta, a következőben sunyizott csak, a rendszerváltás után meg mi magyarok virágoztattuk fel burgenlandot az oda hordott kis schillingeinkel.
    Azért mert ők befizetők még nem kizárt hogy arrogáns hülye, beltenyésztett nép legyen, és megnyugodhatsz ennek az "eltartásnak bőségesen megfogjuk az árát fizetni, de ugy hogy később majd azt kivánjuk bárcsak ne lettünk volna..
  • obe #17
    igen ez igaz,de az elszlávosodástól nem kellett volna tartanunk, de ettől a tény tény marad, hogy alávaló nemztenek tartom az osztrákokat,ez a hála a nyugat európától és tőlük hogy megvédtük rengeteg vérrel-verítékkel az oszmán birodalomtól.