Gyurkity Péter

Itt a PC-piac nagy esése

A harmadik negyedévben már komoly zuhanást látunk, bár az Apple ezt el tudta kerülni.

A napokban olvashattunk arról, hogy a harmadik periódusra vonatkozóan már egészen csúnya esésre figyelmeztetett az AMD, amely mindenképpen fontos jel volt a terület iránt érdeklődőknek. Most az egyik nagy piackutató cég tette közzé saját számait, amelyek szintén rossz eredményt mutatnak.

Az IDC szokásos negyedéves összegzőjében arról olvashatunk, hogy bár az előre összeállított PC-konfigurációk szegmensében továbbra is a pandémia előtti utolsó időszak szintje felett maradtunk, a harmadik negyedben már egészen komoly, 15 százalék körüli visszaesésre került sor, legalábbis ha a mostani számokat az egy évvel ezelőtti helyzettel vetjük össze. Amíg ugyanis egy évvel ezelőtt még 87,3 millió PC talált gazdára, a most lezárult három hónapban ez a szám már alig haladta meg a 74 millió darabot. Ahogy említettük, ez még mindig jobb a pandémia előtti eredménynél (2017-ben és 2018-ban például 67 millió körül stagnált ez a piac), a mostani visszaesés azonban már arra figyelmeztet, hogy vége a nagy szárnyalásnak.


Az egyes gyártók versenyében igencsak eltérő teljesítményt látunk. Az első helyen továbbra is a Lenovo áll, a kínai gyártó azonban 16 százalékkal kevesebb megoldást szállított le, ezzel pedig a teljes terület 22,7 százalékát uralta. A második ismét a HP lett, viszont ez utóbbi cég már csaknem 30 százalékkal kevesebb konfigurációt adott el, de a harmadik Dell esetében is 21 százalékos csökkenést látunk, ez pedig a piaci részesedés jelentős zsugorodását eredményezte. Az Apple érdekes módon el tudta kerülni a csökkenést, egyedül ők tudtak javítani a korábbi eredményen, mi több, a tavalyihoz képest már 40 százalékkal több terméket adtak el, így piaci részesedésük 8,2-ről ugrott 13,5 százalékra. Az első öt listáját az Asus zárja, amely kisebb mértékben esett vissza, ezzel pedig picit növelni tudták részesedési arányukat.

Az átlagos eladási árak csökkenése és a vásárlói kereslet mérséklődése nem jó előjelek, meglátjuk, ez mire lesz elég a hagyományosan erősebb ünnepi szezonban.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Macropus Rufus #14
    a PC eladás, ha csökken is, az a brand-es gépeke érinti. Az alkatrészekből Pistike által össze rakott vasakat nem tudják csekkolni. Szóval ez megint egy olyan nesze semmi fogd meg jól hír volt.
  • Ender Wiggin #13
    Meggyütt a 4090, 4 hét múlva új AMD videókari, újra fellendül a biznisz.
  • Zsombor99 #12
    A mostani asztali gépemet még 2019 elején vettem, jól alkalmas mindenre is, úgyse játszok a legújabb címekkel, de legalább a 3D teljesítmény meg van. Lehet, hogy nem i3 kellett volna bele, hanem mondjuk i7, de most már mindegy...
    A Lenovo laptopom még akkoriból származik, mikor még csak sima Win8 volt (még 8.1 sem), de simán használható továbbra is, végig kibírta az online oktatást a járvány alatt, 2002 környékéről származó játékkal még simán elbír.
    Valóban, a fejlesztés szükségességének üteme kissé belassult, sokkal tovább elégséges egy gondosan összeállított gép... ☺
  • Sequoyah #11
    En egy 2014-es, akkor kozepkategorias laptopot hasznalok meg mindig, es mindenre jo.
    Egy ujabb jatek van ami nem futott el rajta es amivel akartam jatszani, de arra meg felfedeztem a cloud gaminget, es mukodik:)
  • barret #10
    Otthoni felhasználásra,ha az újabb játékokat kihagyom, Egy 12 éves 2 magos gép tökéletesen elegendő.Tehát eljutottunk odáig,hogy élettartamig használható egy gép!
    15-20 éve 1-2 évente fejleszteni kellett! Már nem vagyunk rákényszerülve,hogy évente új gépet vegyünk.
  • TokraFan #9
    Ez jellemzően csak a játékoknál van így, és független a hardvertől. Itt a hardver fejlődését vetették össze, ennek kapcsán pedig irreleváns, hogy egyes szoftverek nem követik le a fejlődést. A munkaszoftverek követik, sőt igénylik a sok magot. 3D grafika, videószerkesztés, szimulációs szoftverek, CAD alkalmazások, csak hogy néhányat említsek így hirtelen.
  • TokraFan #8
    Amúgy van fogalmad arról, hogy miből épül fel egy iMAC?
  • Dodo55 #7
    A single thread ratinget tekintve 3x-os a különbség sincs amúgy... És ugye sajnos a mai napig akadnak bőven példák olyan esetekre, amikor nem hogy 12 meg 32, de 2-3 szálat sem sikerül jól kihasználni párhuzamosan.
  • TokraFan #6
    Már megint? Az SG azóta vizionálja a PC-k végét, amióta létezik a médiapiacon.
    Anno, sok -sok éve számos cikket hoztak le arról, hogy a tablet adja majd meg a végső kegyelemdöfést, hiszen ki akarna egy bumfordi gépet, ha egy ekvivalens tudású készülék a kezében is elfér. Már akkor megmondtam, hogy ez egy baromság és akkor is igazam lett. A tablet eltűnt, ma már csak a piac egy kis részét adja, azt is jellemzően célhardverként, médiafogyasztási célból, de munkagépként soha nem terjedt el.

    A jelenlegi gazdasági helyzetben nem csoda, hogy esnek az eladások, mivel a cégek költségei elszaladtak és most nem cserélgetik le 2-3 évente az állományt, ahogy eddig. A PC eladások motorja mai napig a céges felhasználás. Ha normalizálódik a helyzet, vissza fog erősödni, mivel semmi más nem válthatja ki a PC-t egy céges környezetben (maximum a laptop, de az is kvázi PC, tehát nem venném ide). Csak az sg megint rárobbant a témára, ahogy szokott, Biztos van ott valami PC hater, akinek ez küldetése.
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2022.10.12. 17:48:54
  • Sequoyah #5
    Vagy inkabb az elmult 2 evben mindenki megvette a gepet ami kell, sokszor elorehozva a vasarlast amit kesobbre terveztek, ezert most az emberek sokkal nagyobb hanyada rendelkezik olyan geppel, ami meg legalabb 5 evig jo lesz.
    Sokan elorejeleztek, hogy a jarvany alatti keresletnovekedes a jarvany utani kereslet karara tortenik jelentos reszben.