Gyurkity Péter

Oxigént találtak a marsi légkörben

A NASA ezzel megerősítette a hetvenes években végrehajtott első megfigyeléseket.

Négy évtized telt el azóta, hogy a Mariner, illetve a Viking űrszondák az oxigén jelenlétét mutatták ki a marsi légkörben. Azóta nem került sor ilyen megfigyelésre, az elmúlt hetekben azonban a NASA és a német űrközpont közös küldetése hasonló eredménnyel végződött, bár a megfigyelést ezúttal egészen már körülmények között végezték el.

A NASA közleményéből kiderül, hogy a friss eredményeket a Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA) névre hallgató eszközzel végezték el, amely tulajdonképpen egy átalakított, speciális műszerekkel ellátott Boeing 747-es sugárhajtású repülőgép. Ez természetesen nem az űrszondák által elért magasságban végzi a hasonló jellegű méréseket, de elég magasra merészkedik ahhoz, hogy kiszűrje a földi légkör zavaró hatását, így az általa alkalmazott 2,5 méteres teleszkóp, valamint a German Receiver for Astronomy at Terahertz Frequencies (GREAT) lehetővé tette, hogy visszaigazolják az oxigénatomok jelenlétét.

Ezen atomokat a marsi légkör felső rétegeiben, az úgynevezett mezoszférában mutatták ki, ezzel pedig megerősítették a hetvenes években a helyszínre érkező űrszondák korábbi méréseit. A marsi légkör persze egészen más összetétellel rendelkezik, hiszen míg a Földön az általunk is belélegzett levegő 78 százaléka nitrogén, 21 százaléka pedig oxigén, a Marson ez nagyjából 95 százalék szén-dioxid, az oxigén aránya pedig alig 0,13 százalék - nem éppen az oly sokak által áhított hegyi levegő.

A mostani mérésben az oxigén mennyisége éppen fele volt a korábban vártnak, amit a marsi légkör változatosságával magyaráznak, de a pontos válasz megtaláláshoz további megfigyelésekre lesz szükség.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ostoros #3
    Meg van a magyarázat. A NASA közleménye atomos oxigénről szólt, nem pedig molekulárisról.
  • ostoros #2
    Ő... én a 0,13%-os adatot már több mint egy éve is olvastam a Wikipédián.
    Nem inkább arról van szó csak, hogy egy másfajta mérés is megerősítette a korábbi adatot?
    https://hu.wikipedia.org/wiki/Mars_%28bolyg%C3%B3%29#L.C3.A9gk.C3.B6re
    A második pedig az angol verzió, ott még többet is írnak, 0,146%-ot.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Atmosphere_of_Mars
  • Palinko #1
    remélem majd megpróbálnak rá elültetni egy génmódosított növényt hamarosan