Gyurkity Péter

Saját fájlcserélőt fejleszt a Microsoft

A szoftvercég szakemberei saját fájlcserélgető szoftvert fejlesztenek, amely több szempontból is hasonlít a népszerű BitTorrentre, de állításuk szerint kiküszöböli annak hátrányait, és gyorsabb átviteli sebességet nyújt.

A Microsoft oldalán tették közzé a technológiát ismertető dokumentumot, amelynek segítségével betekintést nyerhetünk a projekt részleteibe és némiképp céljaiba is. A fejlesztők állítása szerint az Avalanche kódnevű technológia igen hatékony, és nagy sebességet tesz lehetővé, amely az újszerű megközelítésnek köszönhetően a szerveroldalon kódolt adatátvitel esetében 20-30 százalékkal, míg a kódolatlan adatátvitelnél akár 200-300 százalékkal is meghaladhatja a jelenlegi fájlcserélgető szoftverek által nyújtott sebességet.

Maga a technológia nagyban hasonlít a BitTorrentnél alkalmazott eljárására, nem véletlenül, hiszen ugyanazon cél érdekében jöttek létre: nagyméretű fájlok megosztásának és gyors terjesztésének megvalósítása nagyszámú csatlakozó kliens között. Nagy vonalakban: mivel a feladat egyetlen szerver alkalmazásával reménytelen próbálkozás, a megosztani kívánt fájlokat apró részletekre bontják, és a hálózat tagjai ezen apró részleteket továbbítják egymás között. Ily módon minden letöltő egyben feltöltő is, és az apró darabokat összerakva végül megkapjuk a teljes fájlt.

Ennek a megközelítésnek számos előnye mellett egyetlen nagy hátránya van: a letöltés vége felé, amikor már csak igen kevés hiányzik a teljes fájl összerakásához, sokszor várnunk kell, míg megtaláljuk a hiányzó darabokat, mivel előfordulhat, hogy a hálózaton éppen ezekből az adattöredékekből van hiány, és meglehetősen kevés számú kliens tudja rendelkezésünkre bocsátani ezeket az adattöredékeket.

A Microsoft szakemberei - állításuk szerint - áthidalták ezt a problémát, mégpedig oly módon, hogy egy cimkével látták el az apró fájltöredékeket - amely tartalmazza a fájlrész paramétereit - és lehetővé tették a letöltött darabkák lineáris kombinálását. Ily módon a hálózat kevésbé érzékeny a "peer"-ek megfogyatkozására, mivel minden egyes adattöredék ugyanolyan fontos, és a fájlok újrakódolásával nem kell várnunk a hiányzó darabokra.

A vállalat természetesen hangsúlyozza, hogy a technológia segítségével kizárólag legális anyagok terjesztésével illik foglalkoznunk, bár az nem világos, hogy milyen módon szűrnék ki az illegális másolatok csereberélését. Mindenesetre érdekes kezdeményezésről van szó, hiszen korábban - a többi vállalathoz hasonlóan - a szoftvercég sem tanúsított túl sok figyelmet a technológia felhasználása iránt, mi több, többször kifogásolta, hogy a fontosabb frissítések a népszerű fájlcserélő hálózatokon is terjednek. A technológia részletei iránt érdeklődők a Microsoft oldalán tekinthetik meg a dokumentumot, amelynek elolvasásához Acrobat Reader szükségeltetik.

Részletes cikkünk a fájlcserélés fejlődéséről

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • DokySG #125
    Ez szerintem buktatásra szolgál :P
  • mrzed001 #124
    Én már csak azon a híren csodálkoznék, hogy "Operációs rendszert fejleszt a Microsoft" :))
  • Hegyikecske #123
    "A vállalat természetesen hangsúlyozza, hogy a technológia segítségével kizárólag legális anyagok terjesztésével illik foglalkoznunk, bár az nem világos, hogy milyen módon szűrnék ki az illegális másolatok csereberélését."
    Mindjárt gondoltam.. Ha ő elterjedne mint fájlcserélő akkor már cska egy következő verzió kell, és.....
  • Yossarian #122
    "maga a .torrent file sem egy szervert ír elő"

    pedig torrent készítésnél meg kell adnod a tracker URL-jét, a torrent fájlban pedig mindjárt az első sorban ott is van.
  • pemga #121
    Hmm, elmentünk személyeskedés irányba? :). Amúgy a donkey (legalábbis az mlDonkey) folyamatosan olyan szerverek irányába megy, ahol a keresett file-ok gyakrabban / nagyobb részben megtalálhatóak. Tehát a szerverlistában a mozgás is elég dinamikus, arrafelé mész, ahol több hasonló érdeklődésű emberrel találkozol. (Legalábbis így magyaráz Taki Árpi...)

    A BT azért durvább ennél. Többiek már leírták jórészt miért. Én talán azt nem láttam még leírva, hogy maga a .torrent file sem egy szervert ír elő, akármennyi lehet benne. Az meg hogy hol tárolódik, hát szinte bárhol :). Sőt sokan még a torrenteket is anonimizáló proxykon keresztül hirdetik meg... Tény, hogy egy adatbázis szerver kiesése fennakadás lehet, de nem az adatok/file-ok, hanem a jól-megszokott keresés lehetőségének kiesése miatt. (Emberi, nem gépi faktor :)).
  • dez #120
    Jó, mondjuk játék közben is sok. Bár egy 4 éves gép (ami valszeg 4 éve sem csúcsgép volt) amúgy sem a legjobb jétékra.
  • Janek81 #119
    Sztem ebből a dologból nem lehet többet kihozni, meg már kezdem unni is, szal sztem hagyjuk :)
  • Janek81 #118
    Ha semmi más nem futna, nem zavarna... Valszeg fogalmad nincs róla, milyen egy az enyémhez hasonló configon a mai programokat futtatni (lehet régen neked sem volt jobb, de akkor a programok sem ettek ennyit). Az nem ad objektív képet a helyzetről, ha a haverodnak vagy az iskolában is kb ilyesmi van és elszöszölsz rajta fél órát...
    Egyébként jól mondod, pont a nagy gépigénye miatt nem használom már, pedig szvsz egyik legjobb kliens volt már akkor is, amikor megismertem (pedig ez nem ma volt).
  • dez #117
    Bár ez az "alap" nagyon gyenge lábakon áll, azaz már nem is alap. :)
  • dez #116
    Megkérdezhetem, miért zavar annyira az a (nálad) 20%? Renderelsz közben? Ha nem, csak azt akarod elkerülni, hogy a mindennapi feladatokban (amik nem jelentenek folyamatos erős terhelést) esetleg zavarjon, állítsd alacsonyabb prioritásra. De erre szvsz nincs szükség. De persze nem kötelező az Azureust használni. :)