274
  • Déta
    #34
    Hát valami nem jó... Ezek a japánok erőssen hülyék.
    200km/óra*24 óra = 4800 km naponta.
    A 98000 elérése (98000 div 4800)+1 napba telne, ami barátok között is 21 nap. Az nem egy hét...
  • Doktor Kotász
    #33
    "Amúgy meg hiába kell azokhoz üzemanyag, arra nem gondoltak, hogy itt ugyanazt a távolságot kell megtenni a gravitáció ellenében, akkor ugyanannyi energiát fog igényelni?"

    Erre mondják azt, hogy hülye kérdés.
    Mondok egy példát. Egy furgon egy szerpentinen 2 tonnát felvisz mondjuk 500 méter magasra mondjuk 1 liter benzinből. Egy rakéta 1 liter benzinnel meg sem mozdítaná a két tonna terhet. Csakhogy értsd, mekkora hülyeség volt a felvetésed. Nem kell rajta megsértődni, azért írtam ezt, mert nyílvános fórumon írtad, és nehogy már kritika nélkül maradjon ekkora béődség.
  • Doktor Kotász
    #32
    Nincs centrifugális erő. A centrifuga egy ruhaszárító eszköz. Olyan, mint a turmixgép után turmixiális erőről beszélnénk.

    Na a cikkhez. A baj az, hogy a szén nanocső rákkeltő. Nem kicsit, hanem nagyon. A belélegzett szilánkjaitól azonnal véreznek a hörgőcskék. Nem annyira rákkeltő, mint az aszbeszt, hanem annyira, mint mondjuk a plutónium.

    Ipari méretekben gyártásnak a közelében sem jár még senki.
  • gforce9
    #31
    http://www.youtube.com/watch?v=Kl083LAYnoU&feature=related

    A nanoszál előállításáról. Bár, hogy kifeszíteni ezt hogyan is gondolták, az passz. Ha a helyén van elképzelhetőnek tartom, hogy akár még működhet is, gondolom kiszámolták, hogy kibírná, de a kábelt kihúzni... na az érdekes.
  • szabi0
    #30
    Ha kész lesz onnan fogok bungee jumping-olni.


  • Frosty01
    #29
    majdnem egészen biztos vagyok benne hogy a 96k km nem marad egyben
  • Dany007
    #28
    Nekem kicsit furcsa kérdőjeleket vet fel az egész.

    Addig okés, hogy a szén nanocsőben látják a jövőt. És, hogy ez milyen erős.
    Na de mindezt 96 ezer km-en? Mert ahogy a fenti fantáziarajzból is látszik, ehhez a lifthez nem elég egy cérnaszál vastagságú valamit kihúzni azt jóvan...
    Elég komoly szerkezetre van szükség, mindez 96 ezer km-en át...

    Szép az igyekezet, az elképzelés és a kitartás. Főleg, hogy mernek nagyot álmodni. De szerintem a határidőre simán rádobhatnak még 50 évet.
  • Shiny Copperpot
    #27
    Az ötlet nem rossz, de valószínűleg Molninak van igaza, hogy a meghajtás jobban fog fejlődni. Legalábbis én a Ramjet/Scramjet hajtóművektől várok előrelépést. (Mert az oxidálóanyagot nem kell magával cipelnie az űrhajónak.)
    Az űrlift, bár hosszabb távon nyilván előnyösebb lehetne (hatékonyabb - minden egyébként nem hasznosuló energiát felhasználva, pl. villámok, gyorsabb - maglev elven, környezetbarátabb - elektromos meghajtással), de egyelőre túl sok a kérdőjel, ahogy írtátok is.
    Mindenesetre én drukkolok nekik, lepjenek meg! :)
  • Mardekár
    #26
    +1. Tudományos bulvár, vagy még csak az sem, csak bulvár.

    "A Daily Yomiuri napilap beszámolója szerint"
  • lapaleves
    #25
    a megvalósíthatóságról annyit, hogy a nasa szerint a szén nanocső 5 km-es önhordó képessége elég lenne.

    és nekik tuti van pár szebszámológépük meg fizikusuk is.
  • Molnibalage
    #24
    Egy szuperkönnyű repülőgép annyia könnyű lehet, hogy saját gt. hajtóművel felmegy akár 20 km-re. Onnen meg baromi kis hajtóanyag tömeg is felemelheti a gépet. Számolgatni kellene. Az űrlift beruházási költsége akkora és annyira között helye van, hogy soha nem váltaná le egy fellőhető űrezköz rugalmassságát szerintem.
  • Archenemy
    #23
    "ha meg lezúg a földre az egész kóceráj.... nos akkor kellően messze van tőlünk szal np"

    hát azért ha a Föld szépen felcsavarja mondjuk, a 96k km-ből jut ide is...
  • teddybear
    #22
    Az elemi szálakat össze lehet fonni, mint a normál köteleket. A fonás még erősebbé is teheti a kötelet.
  • meteoreső
    #21
    én úgy tudom az egyik probléma jelenleg hogy ezt egyben is kell legyártani.
    mármint a nanoszálakat.
    Nem lehet több részletben, és összekapcsolgatni.márpedig elég limitált amit tudnak jelenleg, és hát ugye itt nincs gyártáshibára mód.
  • teddybear
    #20
    Nem idelenn kéne legyártani, hanem odafent, ahogy Clarke leírta "Az Éden szökőkútjai" című regényében. Így könnyebb lenne kifeszíteni a kötélzetet. Olvass utána!
  • Frosty01
    #19
    biztos nem foteltudósok találták ki, ha nekikezdenek majd csak számolgatnak. ha meg lezúg a földre az egész kóceráj.... nos akkor kellően messze van tőlünk szal np
  • NEXUS6
    #18
    Hát a megépítése kb annyi rakéta indításba kerülne, mint amennyit egész további működése során kiváltana.
  • KopaszIsten
    #17
    Hát én nem értek hozzá ezt előre leszögezem, de az a laikus véleményem, hogy képtelenség ilyet építeni.

    Kezdve azzal, hogy olyan erős lenne ez a centrifugális erő a földnél, hogy feszesen tartaná a "kötelet"? (think) Folytatva az általatok is forszírozott szakítószilárdsággal...
  • Frosty01
    #16
    gundamokat mikor kapunk hozzá?
  • thsanyi5
    #15
    Sehogy sem tetszik az ötlet. Még ha működne is, ez egy nagyon nagy technikai kihívásokat jelentő építmény lenne ami ennek ellenére csak egy pár embert tudna felvinni napok alatt. Nem túl hasznos az árához és nehézségéhez képest...
    Ebből a pénzből inkább fejlesszék az űrhajókat. Amúgy meg hiába kell azokhoz üzemanyag, arra nem gondoltak, hogy itt ugyanazt a távolságot kell megtenni a gravitáció ellenében, akkor ugyanannyi energiát fog igényelni? Az egyetlen előnye lehetne, ha gazdaságosabban használja az energiát, de ha 1 tonnát vontatnak fel az 1 tonna tömeg mozgatása lesz itt és és egy űrhajón is. 2050ig ha össze hoznak egy jobb hajtóművet esetleg akkor dobhatják kukába az addig ebbe fektetett összes pénzt.
    Másrészt én ennyi év alatt már azt várnám, hogy legalább a naprendszeren belül legyen egy kis forgalom. Elszörnyülködök mikor ilyen 30-40 éves terveket olvasok ahol még mindig csak az űrbe jutással problémáznak. Mégis mi a fenéből számolták ki, hogy addigra tudnak találni egy anyagot ami ilyen teherbírással rendelkezik? :O
  • JethroHUN
    #14
    Poetro: A rakéta forog a tengelye körül, mint a kilőtt golyó. A lég örvény amit kelt az tartja a stabilan. De ez a űrkötél baromság. Nincs ilyen erős anyag, irreálisan sokba kerülne, nincs módja kiépíteni. Baromira pontosan kellene belőni a kötél végén lévő "súly" űrállomás pályáját és sebességét. Ha csak egy pindurit lassabb/gyorsabb, ilyen hosszú kötélnél nagy görbülést okozna, amitől + erők lépnének fel. Nincs ilyen szakító szilárdságú anyag a világon.
  • Poetro
    #13
    Tegyük fel, hogy megvan az anyag, amivel képesek áthidalni ezt a távolságot, és képes ezeket a zord körülményeket is kibírni. De hogyan gyártják le, raktározzák, és juttatják fel? Mert egy ilyen kötélnek azért hatalmas súlya van, hatalmas kiterjedése, és gondolom nincs olyan űreszköz ami pár millió tonnát fel tudna juttatni az űrbe. Na meg természetesen egy ilyennek hatalmas lehet a kimozdulása is ha jön egy nagyobb szél, és ezt valamilyen energiával ellensúlyozni kell.
  • teddybear
    #12
    A repülőeszköznek fel kell jutnia a LEO-ra legalább. Ahhoz viszont üzemanyag kell, ami drága. (mindegy, hogy az űrrepülő részben, vagy egészben rakéta és/vagy sugárhajtású, üzemanyag kell bele)

    Az űrlift kocsiját elektromossággal is meg lehet hajtani, ami azért műszakilag egyszerűbb.
  • teddybear
    #11
    Ha meg tudják csinálni, az nagyon jó lenne. Ezután jöhetne a Clarke-öv.

    A gond az, hogy olyan szál kellene, ami kellene, ami legalább 5000 km-t bír el saját magából. Az eddigi rekorder anyag a bazaltfiber 180 km-nél tart a tesztek szerint. A sokat emlegetett nanoszén kötél talán 300-at tud.
  • johnsmitheger
    #10
    Devil 2010

    Két nagyon fontos dolog: Kivel kell majd utaznod és milyen zene szól majd a liftben.
  • Nailyenugysincs
    #9
    arra is kíváncsi lennék ha ez a cucc keresztülmegy a légkörön akk találkozni fog néhány felhővel vagy hasonlóval. ott viharok is lesznek. azzal mi lesz?
  • Prof William
    #8
    Igen ám de most a japánok mondják. :) És ha ők valamit a fejükbe vesznek...
  • Molnibalage
    #7
    Senki nem teszi fel a kérdést. Ha lesz olyan erős anyag, amiből lehet ilyen erős űrliftet építeni, akkor nem célszerűbb egy pehelykönnyű repülőekszöz...?
  • saki04
    #6
    A legérdekesebb ebből nekem még mindig az lenne amiről túl sok szó nem esik egyébként hogy hogyan akadályoznák meg ilyen űrlifteknél hogy az űrszemét szanaszét szedje az egészet. A föld légkörében már most több száz tonna hulladék kering és az űrben egy darab kavics elég ahhoz hogy egy űrhajó komplett burkolatát hazavágja.
  • Cef
    #5
    Pedig nem új keletű a terv, már évtizedekkel ezelőtt felvetették, elméletileg még lehetséges is, csak elég komoly technológiai akadályai vannak.
  • endrev
    #4
    Babázás már megint..
  • dzsagon
    #3
    ennél nagyobb ökörséget én még életemben nem hallottam
  • mcsaba
    #2
    Érdekes volna ha valóban megvalósulna, bár szerintem ez is olyan álmodozás mint az állandó Hold vagy Mars bázis. Ha sikerülne megfelelő anyagokat kifejleszteni akkor is hogyan tudnák megvalósitani? Mikor látom a tv-ben hogy egy tengeri telefon vagy egyéb kábelt fektetnek, amijóval egyszerübb én már akkor is csodálkozok, és az sem egy egyszerü feladat, de mikor ilyesmit hallok akkor csak csodálkozni tudok.
  • Luthero
    #1
    Begin