224
  • wraithLord
    #184
    A folyamatok játszódnak le lassabban. Mi az, hogy az idő jár lassabban? :D És mivel az óra működése is egy rakás folyamatot foglal magába, nyilván más folyamatokra is ugyaniígy hatással van.
  • Hugo Chavez
    #183
    Igazából azt kérdeztem, hogy nem e hagy ki az agyam és nem emlékszem arra mivel bizonyították az idő telésének sebesség függését.

    Szerinted mi a bizonyíték arra, hogy lassabban telik az idő?
  • Hugo Chavez
    #182
    Ebből következne az, hogy biztos az idő jár lassabban?

  • Nos
    #181
    Az a vicc, hogy majdnem elmagyaráztad, amit kérdeztél :)
  • JMáté
    #180
    "Mert mi van akkor, ha csak a gyorsabban haladó test időmérő eszköze jár lassabban?"

    Ez jogos felvetés, de azt tapasztaltuk hogy bármilyen periodikus folyamatot használtunk is időmérésre mindig ugyanakkora eltéréseket kaptunk. Ezért aztán joggal feltételezzük hogy azok a dolgok is azonos mértékben lassulnak (pl. szívverés, érzékelés, gondolkodás, öregedés) amiket nem időmérésre akarunk használni.
  • JMáté
    #179
    Ha képesek leszünk az időutazásra nehogy már egy nyomvadt kis jégkorszak megállítson minket.
  • Hugo Chavez
    #178
    Olvasgatva itt a hozzászólásokat, azt látom, többen írták már, hogy az időutazás technológiája önmagában kevés az üdvösséghez, mert könnyen a Naprendszeren kívül találhatja magát az időutazó.

    Viszont felmerült bennem egy kérdés. Lehet, hogy hülyeség, mert van rá egyértelmű válasz, meg olvastam is már róla, csak most nem ugrik be.

    Szóval, a relatívitás elmélet szerint, ha gyorsabban mozog egy test, akkor lassabban telik a saját ideje? Van erre egyáltalán hiteles bizonyíték?
    Mert mi van akkor, ha csak a gyorsabban haladó test időmérő eszköze jár lassabban? Lomhává válik az óra, megnő a radioaktív anyagok felezési ideje, mert, mint azt szintén úgy tudjuk, a sebesség növekedésével nő a testek tömege és nyilván a gravitációs ereje is.

  • Nos
    #177
    Te kicsit komolyabban nyúltál hozzá a fórumhoz, én csak viccelődtem.
    Tudományos vitában nem lenne helye olyan álfilozofálgató "eszmefuttatásnak", amit az előbb vázoltam.
    De ez a time travel definíció sem a legjobb. Egyrészt ha igaz a térbeli mozgáshoz kapcsolódó analógia, akkor én nem mondtam hülyeséget (pedig mondtam), másrészt elég általános ahhoz, hogy a definíció alapján minden ami egymáshoz képest mozog időutazó legyen.
  • wraithLord
    #176
    Az "időutazásnak" van egy meghatározása. Érdekes lenne, ha a szavakhoz tetszőleges jelentést lehetne társítani. Márpedig sokan azt hiszik, és ezért valóban "érdekes" is. X)

    "Time travel is the concept of moving between different points in time in a manner analogous to moving between different points in space, either sending objects (or in some cases just information) backwards in time to some moment before the present, or sending objects forward from the present to the future without the need to experience the intervening period (at least not at the normal rate)."

    Az, hogy "tellik" az idő, nem időutazás. Végül is nincs olyan, hogy 'idő', hanem a környezet (és mi magunk) különböző fizikai, kémiai, fizikai-kémiai, biológiai stb. folyamatok hatására állandóan változik.
    Pl. az időt értelmezhetjük termodinamikailag egy adott rendszer entrópiájának növekedésével. Az "élő" rendszerek entrópiája is csak "látszólag" csökken, az összentrópia mindig növekszik.

    Igazából azt sem értem, hogy hogy lehet valamit megfordítani/befolyásolni, amit csak közvetve lehet észlelni, amúgy nem is létezik. Ahány tudomány, annyiféleképpen lehet megközelíteni és magyarázni. Csak egy idealizált dolog, ami az órákban "materializálódik". :) Csak nekünk van rá szükségünk, hogy tudjuk, mennyi idő telt el valamihez képest, mert ahhoz igazítjuk az életünket. Amúgy az univerzum leszarja, hogy mennyi az idő. X)

    De nem is az én dolgom érteni. :D Bár gondolom itt a koncepciómmal van a gond...:)
  • Nos
    #175
    Mi az, hogy nincs időutazás???
    Csak az van. Vagy próbáltad már megállítani? Bár ha megállna senki nem venné észre.
    Ugrálás az időben, na az nincs a cikk szerint.
    Ezer évekkel ezelőtt pedig mondták azt is, hogy a Föld lapos, meg azt is, hogy gömbölyű. Az egyik bejött. Ez is bejöhet, akkor is ha nem tetszik.
    Csak olyan nehéz lemondani az illúziókról.

    De most melyik az illúzió???
  • wraithLord
    #174
    Szerintem 30000 év múlva már nem okoz semmiféle gondot az emberiségnek sarki körülmények között élni. (És már most inkább 7 milliárdan vagyunk.) Sőt, az is lehet, hogy addigra mi fogjuk irányítani a Föld éghajlatát, és nem lesz jégkorszak.
    De az is lehet, hogy addigra már nem lesz senki a Földön, vagy nem lesz Föld stb.

    philcsy: Az meg a másik, hogy 30k év alatt elég sokat fejlődhet az ember. Lehet, hogy addigra jobban fogunk hasonlítani a kis szürke idegenekre, mint arra, amilyenek most vagyunk. És esetleg tele leszünk mindenféle mű alkatrésszel. :D
  • Shiron
    #173
    Pedig én szoktam időben utazni... jó időben, rossz időben, attól függ ugye, esik-e vagy fúj, megilyenek...
  • B0nFire
    #172
    Elvileg 30 000 éven belül újabb jégkorszak jön, amikor is az emberek levándorolnak majd az egyenlítői zónába, és mivel ez a zóna kicsi 6 000 000 000-nak, így megkezdődik a háború a víz, az energia birtoklásáért. Szóval ritkulni fogunk.

    Egyébként meg:

    "Kihűl a Föld.
    Kihűl a leves.
    Jaj nekünk, jaj nekünk!"

    By Marabu
  • philcsy
    #171
    Lesz az, csak maximum nem embernek hívják.
  • TreDoR
    #170
    10000000 év múlva az emberiség már rég sehol nem lesz... (szerintem már 10000 év múlva se)
  • torreadorz
    #169
    Örökké nem fog tartani, hisz előbb utobb a Föld is bekrepál a Nap is stb.

    Illetve megemlitek még egy dolgot:

    ha nagyon régre küldenek vissza embert, akkor azt valószinüleg megfigyelésre küldik és nem beavatkozásra. Ez miatt viszont nem veszik észre. Képzeld el, visszaküldenél 1000 évvel ezelőtre egy egy űrhajót ami a Föld körül kering és onnan fotozza a dolgokat. Észrevennék a helyi lakosok? Nem.

    Ha meg a közelmúltba küldik vissza, akkor azért nem veszik észre mert nem lesz eltérés. Ha 50 évet kéne visszautazni, akkor a történelmi ismeretek birtokában simán visszaküldhető lenne egy ember anélkül hogy lebukna. Ismerve az emberi arroganciát, ha meg esetleg állítaná hogy ő időutazó és ezt azzal bizonyitani hogy tudja hogy kell hordozható atomreaktort épiteni, másnap már a föld alatt pihenne az olajlobbinak hála :)

  • philcsy
    #168
    Csak akkor ha végtelen ideig tudják ezt folytatni.
    A termodinamika viszont behatárolja a jövőnket.
    Bár ha már időt utazunk, akkor lehet, hogy ez is borulni fog. :)

    Egy másik gondolat. Ahhoz amit mondtál az szükséges, hogy mindig ugyanoda utazzanak vissza az emberek.
    Ha pl. mindenki csak 10 évet utazik vissza, akkor már megint nem fogunk hemzsegni az időutazóktól.
    küldjék
  • DjDano
    #167
    A föld lapos, pont.
  • JMáté
    #166
    Oké, azt én értem, én sem vagyok meggyőzve, sőt szurkolok hogy lehetséges legyen az időutazás, de a hasonlatot továbbra sem tartom jónak. Ugyanis ha évente elmegy 1 ember a Marsra mondjuk 1 napra akkor egy tetszőleges időpillanatban megfigyelve a Marsot 1/365 valószínűséggel találunk rajta embert. Viszont ha 1000000000000 év múlva úgy döntenek hogy 10000000 évente visszaküldenek 1 embert erre a pillanatra akkor most megszámlálhatóan végtelen sokan lennénk itt.
  • matatom
    #165
    Nem ismerem ezt a "forgó, gyűrű alakú fekete lyuk" dolgot, így nem tudom, hogy itt csak "tér-manipulációról" van-e szó. Mindössze meglódította fantáziám amit korábban írt ide valaki. függetlenül ettől ha az időutazás természetes jelenségként is létezik/létezett, akkor az boríthat bilit nagy anyagmennyiség esetén.
  • opeca
    #164
    Ne felejtsd el, hogy a tér-manipuláció az nem! időutazás.
  • JMáté
    #163
    "irreálisan nagy energiaigénye van, vagy nagyon magas a kockázata"

    Más szóval nem lehetséges a civilizációnk számára és a tetszőlegesen sok idő elteltével sem lesz az. Más civilizációk számára se. Persze ez nem bizonyíték, csak van aki számára azt sejteti hogy soha nem leszünk képesek az időutazásra. De igazából simán lehet hogy már most is több milliárd időutazó van közöttünk, csak kínaiaknak álcázzák magukat, vagy ilyesmi.
  • torreadorz
    #162
    Elméletben. Gyakorlatban nem biztos. Az a gond, hogy nem veszitek figyelembe a valós problémákat és ezért nagyon jó hasonlat az űrutazás, csak valamiért mindig skippelitek.

    Mennyi energia kell ahhoz hogy egy embert eljuttassunk a holdig? A marsig?
    Időutazás ugyan ez. Ugyan csak fikcióról beszélünk, de nem értem hogy miért gondoljátok úgy, hogyha egyszer alkotnak egy időgépet, akkor az mindenkinek lesz otthon és 4.5 voltos zsebtelepről fog müködni....

    Egyszerüen simán lehetséges hogy egy időgéphez egy fél csillagnyi energia kell és még igy is csak 50 kilót tud 3 évre visszavinni az időben. 30 évhez már 3000 csillagnyi energia kéne stb.
    És ezt az emberiség nem tudja biztositani, mert többe kerül előállítani ezt az energiát mint amennyit ér az hogy visszamehetsz az időben.

    Stb stb, egy kis képzelőerőt kérnék, ne legyetek korlátoltak. Egyszerüen csak gondoljatok bele, hogy lehet hogy egyszer képesek leszünk időgépet alkotni, de az olyan sok energiát igényel hogy sosem fogjuk használni, vagy csak egy-kétszer. És mire eljutnánk oda, hogy a szükséges energiát biztositsuk, már lehet hogy rég kiirtottuk magunkat, vagy mások kiirtottak minket, vagy jött egy üstökös vagy felrobbant a nap stb stb.

  • matatom
    #161
    Közben az jutott eszembe, hogy ha az időutazás lehetséges, és netán természetes formában is jelentkezik a világegyetemben ("forgó, gyűrű alakú fekete lyuk"?), akkor az időutazás folyamán átvitt anyag megbonthatja a világegyetemben található anyag meggyiségét.

    Egyszóval nem tudhatjuk, hogy amit jelenleg észlelünk anyagot a világegyetemben annak egy része nem a jövőből/múltból jött-e, vagy vice versa, az anyag hiánya nem épp ennek róható-e fel.
  • philcsy
    #160
    Szerintem jó hasonlat. Pl. ha irreálisan nagy energiaigénye van, vagy nagyon magas a kockázata, akkor csekély számú időutazó lesz.
  • opeca
    #159
    Nem értem akkor nekik mi az időutazás. Vagy a cím rossz, hiszen Einstein állítása, miszerint a fényhez közeli sebességgel haladó tárgy számára másképpen telik az idő már bizonyított.

    A sebesség de még a tömeg is hatással van az időre.
  • JMáté
    #158
    Nem jó a hasonlat. Ugyanis időutazás nélkül összesen véges sok embernek volt a mai napig lehetősége az űrben járni. Ezért nagy a valószínűsége hogy jelen pilanatban egy sem tartózkodik ott. Ellenben ha lehetséges lesz valaha az időutazás, akkor semmi oka annak hogy ne nyüzsögjön a Földön végtelen sok ember egyszerre végtelen példányban.
  • torreadorz
    #157
    Nem biztos. El tudunk-e utazni a Holdig? Igen.
    És egy 3 milliárd fényévre lévő bolygóra? Most nem. Később? Talán, de nem biztos.

    @bonfire:
    nem csúsztatás. Képzeld el, 300 évvel ezelőtt vitatkoznak az emberek, hogy lehet az űrben utazni. Simán megállapithatták volna, hogy mivel ők nem tudnak, és egy idegen űrutazó fajjal sem találkoztak még a Földön - pedig ha lehet űrutazni akkor már biztos ideért volna legalább egy- igy nem lehetséges.

    Tehát az időutazás most nem lehetséges, de csupán azért mert egy időutazó turistával sem találkoztunk még nem jelenti azt hogy tényleg nem lehet.
  • philcsy
    #156
    "Feltéve persze, ha a sugárzás kizárólag, de legalább is legnagyobb részt csillagokból származik."
    Még ez a megkötés se fontos. Elég az ha a környezetben, amin keresztül halad a fény, van H vagy He.
  • B0nFire
    #155
    "Hasonló ahhoz, mint hogy lehet-e az ürben utazni. Lehet. Mégsincs teli a világegyetem emberi űrhajosokkal."

    Ez így roppant nagy csúsztatás, ugyanis az űrutazás már be lett mutatva, hogy működik. Csak éppen most nem utazunk, mert nagyon macerás és költséges. Az időutazásól mindezt nem lehet kijelenteni. Soha senki nem utazott még az időben és a tapasztalatait nem osztotta meg a nagyközönséggel, így maradjunk annyiban, hogy _nem lehet_.

    A világegyetem pedig elég nagy ahhoz, hogy bármely véges számú csoport tartózkodjon benne (a végtelenben) az nyugodtan tekinthető jó matematikai megközelítéssel nullának is, így értelmes lények sincsenek az egész világegyetemben, és mi sem létezünk ennyi erővel. Attól még millió nép nap mint nap lehet, hogy igenis furikázik az űrben, csak azért mert mi nem tesszük még nem biztos, hogy mások sem.
  • WoodrowWilson
    #154
    És 3 milliárd évet már nem tud visszajönni?
  • torreadorz
    #153
    Az időutazás ellen az szokott lenni a cáfolat, hogy akkor már telilennénk időutazó turistákkal.

    Valójában ez nem cáfolat, inkább hülyeség, amig nem tudjuk hogy mik a limitei.

    Hasonló ahhoz, mint hogy lehet-e az ürben utazni. Lehet. Mégsincs teli a világegyetem emberi űrhajosokkal.

    Valaki holnap föltalálja az időutazást, majd véletlenül másnap kitör a 3. világháború és kipusztul a teljes emberiség és az időutazás technológiája is. Lehet várni megint 3 milliárd évet, mire valaki eljut oda, hogy megint felfedezze.
  • torreadorz
    #152
    Igy van. Ezért én soha semmit nem dugok be a konnektorba, hanem csak a vezeték mellé teszem... A hülye meg én vagyok...
  • Foga
    #151
    Sziasztok,

    Elolvastam a kommenteket és egy kísérlet jutott erről eszembe amit a "spermektrumon" láttam minap.
    Azaz...egy fickó elé kiraktak két dolgot és megkérték, hogy most akkor válassza ki valamelyiket és vegye a kezébe. Az agyi megfigyelések alapján figyelem 2 azaz két másodperccel hamarabb megmondták a tudományos urak, hogy a páciens melyiket fogja választani. Szal az agyad sokkal hamarabb eldönt mindent, hogy mit fogsz csinálni mint mielőtt te "magadtól" eldöntöd mit is teszel.
    Ennek következtében felvetődik a kérdés...hogy nem is önálló személyiségek vagyunk. Nem is te döntesz a dolgokról, miközben azt hiszed hogy igen. :)

    Így megállapítom, hogy a kis zöld lények nem akarják, hogy rájöjjünk hogy lehet időtutazni. :)
  • B0nFire
    #150
    "És ha megtörténik a jövő, akkor se fogok tudni visszajönni 2010-be, mert akkor még nincs időgép? Vagyis, az időgép feltalálásának napja lesz az első, ahova vissza lehet térni a jövőből? :)"

    Ha elfogadjuk azt, hogy időutazás nem lehetséges, akkor ebből az következik, hogy később sem lesz az. Ha pedig azt, hogy valamikor a jövő tudósai fel fognak találni egy időgépet, amellyel tetszés szerint utazhatnak a jövőben ide-oda, akkor ilyen szempontból indifferens, hogy mikor találják fel az időgépet, tehát ma is létezik, meg ezelőtt is létezett.

    Pont az a legékesebb cáfolata, hogy soha nem fogják feltalálni, hogy jelenleg sincs feltalálva.

    Jajjj, de paradox!
  • NEXUS6
    #149
    Feltéve persze, ha a sugárzás kizárólag, de legalább is legnagyobb részt csillagokból származik.

    Valójában nem tudjuk milyen az univerzum szerkezete. Ez olyan mintha nézel egy 2D-s mozit olyan formákkal, amilyeneket még nem láttál előtte és bizonyos analógiák alapján próbálod kitalálni a 3D képet, ami mögötte van.
  • Doktor Kotász
    #148
    "Mint a szintén fénysebességgel haladó elektromos áram a hosszabbítóban."

    Honnan vetted ezt, hogy az elektromos áram fénysebességgel mozogna a hosszabbítóban? Az elektromos áram az nagyon lassú a fényhez képest.

    Szerintem kevered az áramot a vezetéket körülvevő szigetelőben terjedő elektromágneses hullámokkal.

    Az áram, azaz az elektronok mozgása a vezetőben csak egy kísérőjelenség, és az energia nem a vezetőben halad, hanem körülötte elektromágneses erőtérként. Az áram csak kísérőjelensége ennek, és lényegesen lassabb.
  • Gerygrey
    #147
    "Azért nem jött még vissza senki a jövőből, mert a jövő még nem történt meg, azaz nincs még időgép, ami vissza tudna jönni."

    És ha megtörténik a jövő, akkor se fogok tudni visszajönni 2010-be, mert akkor még nincs időgép? Vagyis, az időgép feltalálásának napja lesz az első, ahova vissza lehet térni a jövőből? :)
  • mad mind
    #146
    Mindig lenyűgöz, amikor egy tudós kijelenti valamiről, hogy az lehetetlen. Mint az 1800-as években, amikor egy tudós kijelentette, hogy 30 mérföldnél nem lehet gyorsabban utazni, mert nem kapsz levegőt és meghalsz.
  • philcsy
    #145
    Ha ez így lenne, akkor a kozmikus háttérsugárzásban is fel kellene lelnünk a csillagok jellemző (főleg H és He) spektrumvonalait.