171
Egyetemi hallgatók is vezethetnek gyakorlatot?
  • scarbatia
    #131
    Szerintem nem trollkodott itt senki beszélgetünk dolgokról valaki egyet ért valaki nem
  • Molnibalage
    #130
    OFF

    Mindig is szerény voltam. Ne téveszd össze a szerénységet azzal, hogy a trollokat képtelen vagyok már tolerálni.

    ON
  • scarbatia
    #129
    köszi a pacsit ^^
  • sapkafej
    #128
    kinek sikerült végre ilyen szerénnyé tennie téged? add meg a nevét, had adjak neki egy pacsit
  • scarbatia
    #127
    Akkor azt mondom, hogy amit leírtam az infó oktatásra vonatkozik elsősorban így jó ?:) És tartom is a véleményem ez ügyben, meg definiáltam egy konstanst a fejemben és valahogy az se akar változni :D
  • kifli
    #126
    én nem látom sem a topik címben, sem a leírásban, hogy kifejezetten az infosokról lenne szó.
  • vegicsek
    #125
    Az egész topic egy általános felsőoktatási téma volt, ti vertétek az asztalt és korlátoztátok le az infóra az álláspontotokat : )
  • scarbatia
    #124
    Mondjuk ahány szakma annyi féle elvárás de igazából nem a gépészmérnökökre volt a vita kihegyezve, hanem az infósokra értsd db adminisztrátortól SAP-son keresztül egészen a programozóig.
    Egy szót nem írtam a gépészmérnöki oktatásról vagy annak igényeiről, mert hát hogyan is tehetném , nem vagyok gépész nem foglalkoztam vele csak arról a szak terültről írok amit ismerek.
  • Papirzacsi
    #123
    Pontosan. Pl. az áramlástechnikai gépek működésének ismeretéhez elengedhetetlen pl. egy Bernoulli tétel,Euler egyenlet, stb. aminek a beveztetéséhez,levezetéséhez, alkalmazásához, gyakorlati mérések végrehajtásához nem kell x év szakmai tapasztalat, max. az oktatásban.
    De ezt az infósoknak megmagyarázni... nem is erőltettem.
  • Cat 02 #122
    Jó, de pl egy gépészmérnök nem tud annyira gyakorolni, mint egy infós.
    Mert infós leül gép elé, olvas, programoz, gyakorol, de egy gépésznek ez nehezebb (mármint a gyakorlati része).
  • scarbatia
    #121
    De nem is az orvosokról vagy bölcsész professzorokról esetleg jogászokról volt itt szó hanem kimondottan az infóról :)

    Amúgy meg szerintem minden szakma érdekes, pl egy mai mérnöknek egy spéci terülten, hogy telnek a napjai, milyen kihívásokkal szembesül. Mik azok amiket tudni kell neki stb...
    Szerintem ez érdekes dolog és kapcsolódik is valamennyire a témához
  • Molnibalage
    #120
    Mármint én? Mi olyan különlegesen izgalmas a gépészmérnök munkában? Olyan mérnöki munka, mint a többi. :)
  • Koppixer
    #119
    Az infós szakosok sokkal nagyobb előnyben vannak, ha egyetem mellett a szakmájukban szeretnének dolgozni. Nekik úgymond "csak" programozniuk kell. Más szakok esetében általában nem sok mindent tehetsz, amíg nincs meg a diploma.
  • scarbatia
    #118
    EZ izgalmasan hangzik, szerintem fejtsd ki részletesebben ha nem céges titok, hogy mivel is foglalkozol akkor. Szerintem sokakat motiválna adnak nekik jövőképet vagy ilyesmi... :)
  • Molnibalage
    #117
    Nem vagyok programozó, nem tudom megítélni, hogy ott mi az előnyös.

    Én azt látom, hogy a gépészmérnök szagák olyannyira széles, hogy kvázi csak mázli kérdése, hogy a 6 hét / x hét félállásod olyan szakterület, amire szakosodsz vagy majd felvesznek máshol.

    Én pl. azzal domborítottam, hogy egy szimulátorfejlesztő csapat tagja voltam és vagy vagyok is. Olyan emberekkel dolgoztam együtt, akiket soha nem láttam, mert mind külföldi. Bizonyos képességeket validál. :)
  • scarbatia
    #116
    Képletesen értettem úgymond. :)

    Vagyis szerintem interjúkon minél nagyobb gyakorlati tudást kell domborítani még ha beszéd szintjén is és sokszor belekérdeznek a részletekbe. Utána kap az ember ált. valami teszt feladatot is főképp, ha az illető developer lesz.

    Nekem ezek a tapasztalataim, nekem és rajtam kívül többeknek ilyen általános egyetemi rizsa még nem jött be konkrét állásinterjún. Személy szerint inkább egy olyan embert vennék fel, akinek nincs papírja és úgy jutott el viszonylag vezető programozói státuszba mint akinek van és kinevezgették vagy valakinek fia-lánya öccse volt stb...

    De megint megjegyzem semmi személyeskedés nincs abban, amit írok csak azt "vésem papírra" amit láttam, hallottam és a saját bőrömön tapasztaltam.
  • Molnibalage
    #115
    Mivel dolgozom nem igazán értem az, hogy menjek el. 0 órás mérnökként kaptam tapasztalatot és elméleti hátterem miatt egyből sok téren domboríthattam. Az elején persze több segítség kellett, de nem elméleti téren.

    Hiába van valakinek tapasztalata egy téren gyakorlat miatt, az ha nem tanul elég elméletet, meghal.

    Hol írtam, hogy 24 éves pályakezdő vagyok? Adatlapon megnézted...? (28 vagyok.)
  • scarbatia
    #114
    Nah nem olyan biztos az, azon az egyetemen ahol pl önlabot is jó pénzért-sörért lehet venni értsd: találsz olyan embert aki megcsinálja neked a cuccot. A szemem előtt csinálták :)
  • Cat 02 #113
    Hát, ha szopott ott x évet és sikerült elvégeznie, akkora hülye nem lehet.
  • scarbatia
    #112
    Azért írtam ezeket mert épp ellenpéldaként hoztam fel arra, hogy ezekre kutya se emlékszik kérdés érdemes volt-e megtanulni akkor. A választ mindenki döntse el magában:)

    Azért persze egy valami miatt bizonyára volt értelme, átment belőle az illető XD

    Amúgy hadd jegyezzem meg számos java vagy c++ fejlesztőt ismerek mindenféle komolyabb végzettség nélkül és vezető fejlesztőként dolgoznak nem csak script kiddelnek tehát. És a fentiekbe nagyon is beleillenek sőt egyikük simán ugyanezt mondta, amit én most leírtam.
    Ennek ellentéteként láttam én már szánalom kódot ELTE-t vagy BME-t végzett embertől és nagyon okos dolgokat mondtak mindig, marha jó előadókészséggel csak a mögöttes tudás hiányzott. Olyan dolgokba vitték bele a céget, hogy hihetetlen, és nem hajlandóak belátni általában a hibájukat talán a "jóféle" egyetem nevelte beléjük ezt a fajta arroganciát, de ötleteikkel sokszor milliós károkat okoztak.
    Természetesen ezek kisarkított példát csupán az előítélet és a téves következtetések ellen hoztam fel, miszerint akinek nincs papírja az nem viheti sokra akinek meg van és valaki nyomott belé egy pecsétet a BME-n az máris zseni és legalább elfogadható szintű munkát végez.
    Persze ebbe is bele lehet kötni, hogy a kivétel erősíti a szabályt....
  • scarbatia
    #111
    Ne is mondd:( ott is hagytam őket +ugye jött a gazdasági válság...
  • Sadist
    #110
    "És bizony a legkisebb kispista lesz az ember ilyenkor a cégnél, tudom mert én is így kezdtem aki csak tudott belém rúgott egyet és még csak nem is szólhattam."

    Akkor elég szar céget sikerült kifognod, ha a kollégák egymást tapossák.
  • Sadist
    #109
    "Simán elboldogulsz ezen tárgyak behatóbb ismerete nélkül az élet sok területén akár még fejlesztőként vagy könyvelőként stb..."

    Csak nem mindegy, hogy valaki megragad a PHP-s script kiddie szinten, vagy esetleg szeretne valami komolyabbat is csinálni.
    Az elméleti tudás nem arra való, hogy bemagold és azt a sablont próbáld minden problémára ráhúzni, hanem hogy szélesebb ismereted legyen és ha valamit újra elő kell venni, akkor rövid idő alatt meg tudd oldani a problémát és ne kelljen nulláról megtanulnod.
    Ott írod, hogy törekedni kéne a normális egyensúlyra elmélet és gyakorlat között, de pont a nyers elméleti tudást kéred számon, amikor azt írod, hogy ki tud fejből felírni egy Taylor-sort.
  • scarbatia
    #108
    Menj el pályakezdőként egy állásinterjúra és ezt add elő, ha kapsz egy konkrét feladatot. Majd meglátod mit szólnak hozzá.
    Ha nevetségesnek érzed, hogy inkább gyakorolva mint seggelve kell tanulni akkor a futást úgy kellene kezdeni, hogy 3-4 évig anatómiát tanulsz :|
    Én ezt érzem nevetségesnek, nem azt mondom ettől függetlenül, hogy nem kell elmélet csupán azt, hogy gyakorlat orientáltabban kellene oktatni és valós ismereteket. Azoktól akiknek valami köze is van az adott témakörhöz.
    A lényeg nem az, hogy mi ebben nem értünk egyet sem az, hogy fél vagy teljes munkaidőben megy-e valaki el egyetem mellett melózni vagy nem is próbálja meg. A lényeg szerintem az, mivel ez egy fórum, hogy valaki nyíltan a sablonszöveg ellen is fel emelte a hangját és ez talán figyelemre int másokat és jobban elgondolkodnak hogy mégis nem lenne-e jó utolsó 1-2 évben suli alatt dolgozni.
    Amúgy szvsz ugyanott vagy 24 éves pályakezdőként mint 22 évesként hidd el a diplomától nem esnek már sokan hasra. És bizony a legkisebb kispista lesz az ember ilyenkor a cégnél, tudom mert én is így kezdtem aki csak tudott belém rúgott egyet és még csak nem is szólhattam. Bárcsak mást írhatnék, de én ezt láttam, szerencsére lekopogom ezen már túl vagyok :)
  • scarbatia
    #107
    EZ részben igaz sok mindennek az alapja, meg kell tanulni vagyis valamennyit érteni belőle.
    De:
    - NEM igaz, hogy a túl sok elmélet és túl általános dolgok közelebb visznek a megoldáshoz, a túl sok elméleti óra sem.
    - Simán elboldogulsz ezen tárgyak behatóbb ismerete nélkül az élet sok területén akár még fejlesztőként vagy könyvelőként stb...
    - Nem igaz, hogy azért tanulod mert később ha nem is veszed hasznát bármikor előrántod a cache-ből azt szeva máris eszedbe jut minden.
    Csakhogy az ember nem ilyen, egyetemen pl kampány szerű tanulást folytat a diákok 90%-a ami azt eredményezi, hogy az okosabbikja gyorsan magába szív 1-2 hét alatt 2 könyvnyi anyagot és a cache-t feltölti de ugye a cache nem háttértár :) Elég hamar ürül az vizsga után, hogy 1-2 hónap múlva alig tudod majd miről volt szó, vagy legalábbis kevesebbet. És főképp a milliónyi elmélet amiket nem tudsz gyakorlathoz kötni így járnak. Azt hiszem Oxfordban végeztek egy tesztet nálamnál sokkal okosabb emberek akik
    A teszt lényege a következő volt:
    Írattak illetve szóban feletettek felsőbb éveseket 1-2 éves tárgyakból a teszt erejéig, amiket elvileg fújniuk kellett volna mint a kis angyal, vagy legalábbis nagy biztossággal beszélni róla ill. alkalmazni. De az eredmények elkeserítőek voltak, a konkrét 1-2 félév anyagát ugyan jól tudták de kis százaléktól eltekintve szinte az összeset meg kellett volna buktatni 1-2 éves tárgyakból. Főképp elméleti jellegűekből, magyarul el se juthattak volna odáig ahol épp voltak.

    A tanulságot mindenki vonja le és aki elvégezte a sulit őszintén vallja be magának, vajon egy Mclaren sort fel tudnék -e írni esetleg egy Taylor-sor vagy megoldani egy komplex algebrai feladatot. Esetleg egy komolyabb differenciálegyenletet, tegyük fel magukban a kérdést, tudnánk-e még különböző próbákat végezni statisztikából esetleg Kolmogorov axiómákra ki emléxik, hát a függvényanalízis összes lépésére?

    Mégis megéltek valahogy.

    Látjátok és még mindig nem azt mondom, hogy ezekre nincs is semmi szükség, csupán azt, hogy nem ezek a tárgyak az igazán fontosak nem ezek a vízválasztók a való életben és a gyakorlat ezeknél fontosabb. Az ideális egyensúlyt kéne eltalálni.





  • Molnibalage
    #106
    Naná, hogy nem. Az egyetemnek nem az a feleadata, hogy "adatbázist" építsen fel az agyadban. Az egyetem egy szemléletet és természettudományos alapokat ad, hogy képes legyél magadtól és munka közben fejlődni. Sokan sajnos nem látják az egyetemek korlátait itton és azt, hogy ennek ellenére sokat lehet tenni.

    Az egy nevetséged érv, hogy mindent csinálva kell tanulni. Egyetlen nagy mérnök sem úgy lett sikeres, hogy hasraütéssel tervezett és alkotott. Komoly alapokat kaptak ők is oktatásban, csak a kreativitásuk messze átlag feletti volt. Az, hogy úgy próbálsz elmenni félállásba, hogy nincsa alapod, annak semmi értelme.

    A 6 hetes szakmai gyakorlat jó lenne, de hova, ha meló sincs lassan...?
  • Cat 02 #105
    Mikor mi diff egyenletet tanultunk, akkor első nap jött valami izé fizika példa, hogy nehogy azt higgyük nem jó semmire :)
  • Sadist
    #104
    A Wolfram Alpha is csak számolni tud, a számolás pedig a matematikának csak egy nagyon vékony szelete. A miértet tudni már teljesen más.
  • Sadist
    #103
    "lényegében tehát mindenféle programozási feladatba belebotolhat a világban, még is az análizis, meg a másik matek kötelező minden magyar felsőoktatási intézményben. Ez az ironikus."

    Szerintem a lineáris algebrára, vagy diszkrét matematikára gondolsz.
    Igazából tényleg nem fontos tárgyak, csak minden fizikai jelenség, egyenletrendszerek megoldásának alapja, minek foglalkozni ilyenekkel.
    A kalkulus tanárunk mikor a diffegyenletek megoldását tanultuk megjegyezte: "de hát minek is tanuljuk ezt, lehet ezt használni valamire? Így ebben a formában nem. Viszont ez mindennek az alapja".
    Amiket felsoroltál azok eléggé speciális szakterületek, a matematika azon részei, amiket az egyetemen nyomnak több féléven át viszont rengeteg helyen használhatók, csak ahhoz érteni kell, és látni kell az összefüggéseket.
  • Cat 02 #102
    Én oda járok, de még sose találkoztam ilyennel :)
    Elméleti háttér nélkül nem is érdemes elkezdeni a gyakorlatot.
  • HiPPoNaX
    #101
    Ebben nagyon is egyetertunk. Az elmelet es a gyakorlat csak egymast kiegeszitve er valamit. Mit er a "hogyan?" ha nem tudod, hogy miert? Illetve forditva ugyanigy van. Ha az elmelet helyettesithetne a gyakorlatot teljes mertekben, akkor egy sarkitott peldat veve miert is kell megtanulni biciklizni? Eleg ha a gyereknek elmondjuk, hogy ha gyorsan megy a bicikli, akkor nem dol el vele, aztan maris tud biztonsagosan kozlekedni.
    A leadott anyag frissessegerol pedig nekem az a tapasztalatom, hogy nalunk a demonstratorok sokszor nem csak emberkozelibben oktattak, de sokkal "modernebb" szellemisegben. Gyakran olyan fogasokat is megtanitottak, amirol ugy erzem, a hivatasos oktato nem tette volna meg. Nem azert, mert rossz tanar lenne feltetlenul, egyszeruen csak nem kovette ugy az ujdonsagokat, mint a huszoneves srac. Nyilvan a demonstratorok keze is meg van kotve, hiszen ha peldaul pascalt kell oktatni, akkor senki sem igazan tud eloremutato dolgot oktatni erzeseim szerint.
  • scarbatia
    #100
    Nyilván :] nincs is ezzel gond a gond azzal van, hogy amit leadnak az gyakorta nem naprakész és, ami gyak van az se jó és kevés is.
    Én egy cég szempontjából vizsgálom a dolgokat, minek pl a doktori baromira nem érdekel se a diploma vagy nem csak az hogy meg tudja-e csinálni vagy nem.
    Ugyanis ha csak beszéd és elmélet marad az oktatásban az nem más mint rizsa."A jó elmélet helyettesít minden gyakorlatot" volt olvasható egy BME-s portálon sokáig. Innen üzenem azoknak, akik onnan vannak és esetleg olvassák ezt a fórumot, hogy nem nem így van és ez butaság ha jól meggondolják. Persze ellent mondhatnak a józan észnek is, tehetik simán hiszen burokban élnek pici álomvilágban az egyetemen sokan, hogy 20-30 éve közük nincs a való élet beli kihívásokhoz, így azt mondhatnak kényelmesen a katedráról amit akarnak úri módon. De minket hívnak, ha valami elromlik ha le kell fejleszteni egy portált és még sorolhatnám. Ennyit erről :) Ismét csak tisztelt a kivételnek
  • HiPPoNaX
    #99
    Erzeseim szerint azert az altalam leirtaknal tobbet is megtanitanak szoftvertechnologia szakiranyon :] De nyilvan az sem eleg mindenre. A "jo pap holtig tanul" elv szerintem az osszes felsooktatasi kepzes eseten ervenyes.
  • scarbatia
    #98
    Alapokból baromira nem lehet megélni el kell sajátítani, de attól fogy egy kisebb gamet összeraksz javaban önlabra vagy pl valami táblarendezőt php-ben esetleg portolod asp .net-re még nem fognak elájulni egyetlen interjún sem.
    Ott a legtöbbször az ember orra alá dugnak néha nem is olyan egyszerű feladatokat, oszt nesze oldd meg... Egy részét ezeknek otthon le lehet még programozni, de sokszor ott előtted az adott nyelvből kérdeznek rá dolgokra és algoritmusokat kell fejtegetned.
    Alap nem elég semmire bár elengedhetetlen megléte de az alapoknál az egyetemi képzésnek többet kell adnia.
  • HiPPoNaX
    #97
    Nalunk C#-al kezdenek, de elso felevben ott sem csinalunk tobbet, mint amit pascalban gond nelkul le lehetne kodolni. A finomsagok kesobb jonnek. Az egyetlen problema az, hogy a pointereket nem tudjak vele a gyakorlatban oktatni. Igaz a kesobbiek soran van lehetosegunk C/C++ iranyban is targyakat felvenni. Nem azt mondom, hogy az osszesen 3,5 ev alatt barmelyik nyelvet nagyon melyen meg lehet tanulni, de legalabb az alapok megvannak, amire szukseged lesz, azt ugy is magadtol kell megtanulni.
  • scarbatia
    #96
    Alapvetően igen ez a baj, bár én azért már nem pascallal kezdenék.
    A tovább nem lépés az egyik alapvető probléma szerintem, és hogy nem naprakészek abból amit tanítani kellene. (tisztelet a kivételnek mert ilyen is van)
  • HiPPoNaX
    #95
    Nem azzal van a baj, ha pascallal kezdenek. Alapozasnak egyaltalan nem rossz, gyakorlatilag pszeudokod angolul, az algoritmusorientalt szemleletet el lehet vele sajatitani. A problema ott van, ha ezek utan nem lepnek "tovabb" es oktatnak valami, a gyakorlatban is hasznalhato nyelvet.
  • scarbatia
    #94
    Ami teljesen rendben is van de 6 hét marha kevés és 6-12 hónapról beszéltem legalább vagy többről :) Sajnos ez nem mindenkinek sikerül, de lehet rá törekedni, hogy komolyabb gyakorlatot szerezzen vaalki.

    PL utolsó két évben nem egy haverom csinálta, hogy elment pl Navisionnal vagy SAP-vel dolgozni egy pesti céghez és levelezőn folytatta a tanulmányokat. Ugyanúgy meg tudták csinálni bár igaz volt 2-3 kemény évük de inkább most fiatalon, mint később amikor család vagy gyerek van már.
  • Pio
    #93
    Halkan jegyzem meg, hogy a sokat szidott BSc képzésen a legtöbb szakmánál elő van írva kötelező 6 hetes teljes munkaidős szakmai gyakorlat.
    ITT az első számú mellékletben az összes megcsillagozottnál.
  • scarbatia
    #92
    Talán lehet valami tenni is ez ellen. Valóban lerágott csont, hogy gond van, de pl egyes személyek igenis tehetnek valamit.
    Pl.: Még egyetem utolsó 1-2 évében el kell kezdeni dolgozni fél állásban valami cégnél méghozzá abban, amivel később szeretnél foglalkozni. A fent említett problemek miatt ugyanis az egyetemi képzés nem farag belőled szakembert. HA valaki így teszt utolsó 1-2 év alatt szert tehet egy "viszonylag jó" gyakorlatra és referenciákra amikre később amikor teljesen végez nagy szüksége lehet. Sajnos sokan nem tesznek így, mert magasról tesznek rá, nem gondolnak előre vagy épp a velem ellentétes véleményeket puffogtatva (szülőtől-tanártól 18 évig ezt hallotta) éldegélnek a buliknak meg haveroknak.
    Arra akarok tehát kilyukadni, hogy előrelátónak kell lennie és idejekorán részmunkaidőben elkezdeni dolgozni.