171
Egyetemi hallgatók is vezethetnek gyakorlatot?
  • Pio
    #91
    Mivel napi 24 órában mindenfelől sulykolt közhelyeket böfögtök be ne csodálkozz, hogy sokatok "véleménye" összecseng...
  • scarbatia
    #90
    Ismét akadt egy támogatóm, asszem lassan csinálhatnánk ennek egy facebook oldalt azt lehetne lájkolni agyba főbe :D

    Sajnos viszont nem ennyire mulatságos a helyzet teljesen igazat adok az előttem felszólaló emberrel én is hasonló következtetésre jutottam és mint írtam is, általában arra kéne törekedni, hogy olyan tanítson aki ért hozzá. Lehet az felőlem felsőbb éves is, ha csinálta már gyakorlatban 1-2 évet amiről dumál de ha nem, könyörgöm.....ne
  • Muttley
    #89
    na, ácsi egy pillanatra
    hogy hívják 5-6 éve a felsőoktatást: diplomagyár
    ma már minden h.lye szerezhet diplomát
    tényleg
    jó tanárok? - vannak, csak a magánszférában
    jó tanárok felsőoktatásban - nagyon ritka -> aki ért hozzá, az csinálja -> aki nem ért hozzá, az meg beszél róla
    (tisztelet a nagyon csekély kivételnek: erre tipikus példa a jog)

    ja, és nem annyira keresett már külföldön a magyar munkaerő?
    így van, mert a legtöbb diplomás végzettség felhígult
    pl. JÓÓ műszaki szakember hiány van
    többféle tudás van:
    amit egyetemen, főiskolán megszerezhetsz (szintén csekély kivételtől eltekintve) jó nagy százalékát az életben soha nem fogod használni
    és az "alapkérdés":
    tudás: jó-rossz, olcsó-drága
    van az a mondás: akinek drága a (megfelelő) tudás, próbálja ki, milyen a tudatlanság
    vannak igazán nagy gyakorlati-spieler diákok (értsd: aki JÓL csinálja azt, amiről beszél)
    sajnos azonban NAGYON-NAGYON elvétve
    más dolog valamihez érteni és megint más dolog ÁT TUDNI JÓL ADNI azt a hallgatóságnak
    utóbbit semmilyen szintű szakmai tudás nem tudja pótolni
    és hát ne mesélje nekem senki, h 24-25 évesen egy diák nulla ÉLETBŐL vett tapasztalattal OPTIMÁLIS tudást, OPTIMÁLIS előadói módszerrel tud átadni
    persze kivételek itt is lehetnek
    nekik buli, mert kapnak egy kis zsetont, a felsőoktatásnak meg jó, mert tudja indítani az adott szakot (kemény tandíjért),
    aki meg igazán ért hozzá, az nem megy el annyi pénzért oktatni, inkább csinálja 15x többért
    kivéve presztisz (itt is ellenpélda a jog)

    a következtetés a tiétek
  • scarbatia
    #88
    Ahova meg nekem volt szerencsém ott MVC-ről a gyakorlatban nem is hallottak, SVN meg csak elvétve került szóba:)
  • sanyicks
    #87
    Ahova én jártam, ott meg jegyzettömbben kellett írni a programot, nem szabadott rendes fejlesztő eszközt használni :D
  • scarbatia
    #86
    Egyet értek És ezen szerintem nincs is mit vitatkozni, a ne a "megélhetési profok" szabják meg az oktatás színvonalát.
  • tobias88
    #85
    A mi egyetemünkön, amit most szapulok és ezért a neve maradjon titkos, a c++-t nem szabványos c++ban tanítja a tanár és nem használ header fájlt, mindent 1 fájlban ír
  • tobias88
    #84
    Az tanítson, aki ért hozzá! A mi szakunkon közgés diplomával vannak tanárok, akik infót tanítanak, de alig értenek hozzá...
  • scarbatia
    #83
    Sőt pl nálunk is C volt az első nyelv könnyebb később nehezebb feladatokkal. És igen mutatóktól egészen a többdimenziós tömbökig elég széles palettát be lehet mutatni, a strukturált programozás és az algoritmusok rejtelmeit stb...
    utána nálunk c++ volt és java aztán php(ezt már félig saját kútfőből) kb a sorrend jó is volt. Java kb végig meg is maradt.
    Amúgy valóban nem sokat ér fél év alatt úgymond beseggelni egy nyelvet, mert annyi is ér. De a legtöbb hallgató úgy van vele, hogy "á legyünk már túl rajta meglesz aláírásom azt csá, este megyünk inni haverokkal úgyis ". Döbbenet mennyire nem gondolkodnak előre sokan.
    Az a baj, hogy az oktatók egy jó része is erre buzdít. Idézem egy BME-s profomat "Egy nyelvet két hét alatt is el lehet sajátítani így már felsőbb éven, mi az maguknak"
    Komolyan mondom így programozóként dolgozva a fejem verem a falba az ilyenek láttán, az az ember adott környezettel állítom mélyebben soha nem foglalkozott vele soha nem dolgozott. Mert ha csinálta volna a gyakorlatban tudná hogy egy Senior java fejlesztőhöz de még PHP developerhez is évek kellenek és rengeteg lefejlesztett projekt, amire elmondhatja magáról hogy jól tudom az adott technológiát.
    Sajnos jelen állapotban az egyetemi képzés olcsó tucatképzés, és az olcsó se nagyon áll fenn már, nem alkalmas arra sok esetben, hogy a valós igényekhez egy kicsit is megfeleljen, az oktatók pedig nem feltétlen azt oktatják ami kell, hanem amit tudnak. Sok esetben jobban le vannak maradva az adott technológiából mint esetleg az akinek leadja.
    De hogy egy valós körülmények között nem dolgozó felsőbb éves mi az istentől lenne pl j2ee vagy c# császára esetleg c++-é vagy sima c-jé az számomra rejtély.
    Emberek tudjátok hány ilyennek a kódjával kellett dolgoznom a későbbiekben és ne tudjátok meg miket láttam időnként pedig a környezet csak PHP volt.
    Ettől eltekintve nyilván van joguk oktatni, és megbuktatni az embereket, a való életben is van ilyesmi tehát sajnos ezen nincs mit meglepődni.
  • Pio
    #82
    Pascalban is "eléd lehet b*szni" nehéz dolgot, ahogy C-ben is könnyűt.
    Ahány felsőoktatási intézmény annyiféle nyelven kezdik az alapokat.
    Például az Óbudain C#, az ELTE-n C++, a Pázmányon a saját fejlesztésű PLanG, a BMEn C, a Debrecenin JAVA.
    Ha jól tudom.
  • Hecker007
    #81
    OFF:
    Nekünk C van első félév óta és semmivel nem nehezebb mint a C++ :)
    ON:
    Nálunk akik tartják nem dolgoztak kimondottan programozóként tekintve hogy még ők is csak másodéves hallgatók, de gyakorlatra ők már külsős cégekhez járnak.
  • Cat 02 #80
    Wolframalfa.com
  • Cat 02 #79
    C eléggé nehéz, ha teljesen új vagy a nyelvben. Pl Pascal az laza, meg lehet tanulni az alapokat. De most C-ben elég bsznak egy a+++b-t (ami igazából tök logikus, csak át kell gondolni) vagy egy több dimenziós pointer tönböt, akkor csak bámulni fogsz a fejedből.

    Amúgy meg amit egyetemen tanulsz fél év alatt, szart se ér. Tanulhatsz fél évig Javát is első félévben, akkor se fogsz azzal sehol se elhelyezkedni, mert fél év alatt NEM LEHET mindent megtanítani
  • vegicsek
    #78
    a phd és az msc az hol ugyanaz?
  • vegicsek
    #77
    Ez csak a felsőoktatásban van így, nem kell levetíteni odáig, hogy egy első osztályos már lehet óvónő : )
  • scarbatia
    #76
    Sajnos az a baj, hogy értem, és tapasztaltam is.
    ad 1.
    "És ha te még mindig nem jöttél rá, hogy mi az értelme ezeknek a tárgyaknak, akkor gondolkozz el egy kicsit rajta. Vagy ha nem buksz majd meg halomra belőlük, akkor rájössz..."
    - Nem buktam belőlük halomra, hanem átmentem belőlük az egyetemet pedig elég jó átlaggal zártam le közel 3 éve. És nem, nem jöttem rá mi volt az értelme pl egy IRF-nek vagy miért kellett analízisből vagy pl.: statiszikába úgy elmélyedni mikor az évfolyamnak pl.: olyan egyszerű dolgokról se volt fogalma mint coding standard-ak vagy verziókezelés. Csak mert munkába állásnál első nap szembesülsz vele, és lehet ha ott cseszel el valamit az lesz az utolsó is.
    ad2.
    - Több munkahelyen dolgoztam és dolgozom jelenleg is és a legváltozatosabb végzettségű kollégákkal kellett együtt dolgoznom. Én ezt tapasztaltam, amit leírtam.

    Tehát nem igaz, nem buktam meg, így írok.
    Értem az érvelésed de nem osztom a véleményed
    Nap mint nap kell egyetemet végzett "nagyon okos" emberektől utasításokat kapnom, akik könyékből 2 poén között próbálják az aktuális trendeket kitalálni általában sikertelenül.

    Ettől eltekintve tiszteletben tartom a véleményed,amennyiben te is az enyémet :)
  • Pio
    #75
    Én 19 évesen tartottam gyakorlatot és elégedettek voltak velem tanszéki és hallgatói részről is.
    Illetve jártam már 20 éveshez laborgyakorlatra és teljesen szuper volt.

    Szerintem ez az egész cseppet se korfüggő. Ismerek huszonéves fos oktatót és 60éves példaképet, ahogy fordítva is.
  • Büdös Bohóc
    #74
    Most mi is amúgy a téma? Szerintem kerek perec el lett mondva, hogy (értelmesebb helyeken) hogy szortíroznak hallgatókból gyakvezetőt és hogy miért is van szükség rájuk (talán mert nincs 28371272 tanár erre). Ennyi. Nincs rá keret, hogy csak tanárok oktassanak, továbbá felnőtt emberekről van szó, akik már letették az adott tárgyból a vizsgát, jól is tették le és más tárgyakhoz is keményen konyítanak talán. Szerintem ez bőven elég indok arra, hogy gyakvezető lehessen valakiből. Elmondhatom, hogy az 5 év alatt egyszer nem volt hátrányom se nekem se senkinek az ismerősök közül azért, mert 1-2 évfolyammal felettünk levő tanított. Tudták az anyagot és leadták jól.

    És persze kivételek mindig vannak, mert volt pár balfasz is, de nekem szerencsére nem volt szerencsém ilyenekhez.
  • Büdös Bohóc
    #73
    "ne alapozó hanem szakmai tárgyakból fogják meg az embert, ha már rostálni akarnak." - nem, te tényleg nem érted ezt az egészet
  • Büdös Bohóc
    #72
    Bizony nem abból áll az egyetem, hogy személyre szabva adják ki az órarendet. És ha te még mindig nem jöttél rá, hogy mi az értelme ezeknek a tárgyaknak, akkor gondolkozz el egy kicsit rajta. Vagy ha nem buksz majd meg halomra belőlük, akkor rájössz...
  • scarbatia
    #71
    Részben igazat adok neked de csak részben igen is nem mindenki tud belőle átmenni, és a való életben se lesz mindenkiből pl Matematikus akinek 10-12 féle matematikát leadnak. Nem leszel közgazdász mert tanultál mikrót makrót és még sorolhatnám stb... Bizony az ember az élete során sok mindennel foglalkozhat de igazán jól csak pár dologhoz fog majd érteni. És bizony lesz olyan, hogy széttárja a kezét, és azt kell a főnöknek mondani srácok ezt nem tudom megoldani vagy mert nem ez a szakterületem vagy mert nincs hozzá se affinitása se ideje, hogy megtanulja.
    A lényeg inkább az, hogy ezt már idejekorán tudatosítani kell az emberekben, kinek mik a határai mik az erősségei és mik a gyöngéi. Mert lehetett pl Rembrant bármekkora festő vagy Newton bármekkora matematikus jó felfogóképességgel és kézügyességgel térlátással és egyebek mégse hinném hogy ettől első osztályú ácsok vagy fegyverkovácsok lettek volna ha a sors úgy hozza.
    De nem akarok elrugaszkodni egy szó mint száz ne alapozó hanem szakmai tárgyakból fogják meg az embert, ha már rostálni akarnak.
  • sanyicks
    #70
    "Ha valaki elhasal analízisből és valami olyan problémába fut, hogy elő kell venni a diffegyenleteket, akkor mit csinál? Széttárja a karját, hogy hát bocs, én csak programozni szeretek? Vagy elkezdi bepótolni a lemaradását, csak most nem fél éve van rá, hanem 2 hete?"

    Vagy ha éppen egy mozdony kombinált vezérlését programozza akkor be kell pótolnia a lemaradását a knorr rendszerű légfékek működéséből, meg az igbt áramkörök és a 3 fázisú vontatómotorok motor és generátor módú működéséről... Vagy megtanulni egy autó felépítését ha éppen autógyári robotokat kell programoznia :D
    jaaa hogy ilyet nem tanítanak! Pedig akkora esélye van hogy belebotlik ilyen feladatba mint egy olyan feladatba ahol análizis, meg az a másik már nem emléxem mi a neve tantárgyas matek kell :D

    (lényegében tehát mindenféle programozási feladatba belebotolhat a világban, még is az análizis, meg a másik matek kötelező minden magyar felsőoktatási intézményben. Ez az ironikus.)
  • sanyicks
    #69
    "Nem és nem sajnos, az ember azért is tanul, mert meg akar élni belőle, ezt előbb utóbb mindenki belátja. Érdemes ezért hasznosan művelődni."

    De ezt pont leszarják a magyar felsőoktatásban, tanítanak mindent amire nincs szükség, hogy kapjanak fizetést a tanárok :) (nemtudom hogy vesznek fel oktatót, lehet hogy ott is haveri alapon megy mint a politikában), és akárhogy vergődsz nem fognak olyat tanítani ami hasznos :)
  • sanyicks
    #68
    Akkor aki befejezte a középsulit az már oktathat középsuliban? :D és aki az általánost az meg általánosban?
  • Sadist
    #67
    Azért az ilyen "mellékes" tárgyakból nem olyan lehetetlen átmenni. Csak szorgalom és kitartás kell hozzá, de akiben ez nincs meg, az mit fog csinálni a munkában? Nem fog mindig olyan feladatot kapni, ami neki tetszik, vagy jól fekszik. Ha valaki elhasal analízisből és valami olyan problémába fut, hogy elő kell venni a diffegyenleteket, akkor mit csinál? Széttárja a karját, hogy hát bocs, én csak programozni szeretek? Vagy elkezdi bepótolni a lemaradását, csak most nem fél éve van rá, hanem 2 hete?
  • scarbatia
    #66
    Bingó ott a pont:)
    Igen ez az egész mondandóm lényege olyat kell tanítani, amit el lehet adni. Mert ugye végül is azért megy oda az ember, hogy szakmát szerezzen.

    Fatal: c nem annyira nehéz viszont a szintaktikája pl a c++ java c# php és még sorolhatnám hány nyelvben előfordul, tehát megkerülhetetlen. De jó ilyen logikával tanítsanak ABAP-ot mert vagy FORTRANT.

    Nem és nem sajnos, az ember azért is tanul, mert meg akar élni belőle, ezt előbb utóbb mindenki belátja. Érdemes ezért hasznosan művelődni.
  • bardocz
    #65
    Ezt viszont akárhogy forgatod, nem tudok rá válaszolni:) Nekem igazából mindegy, engem nem ez a része érdekel a járműiparnak. Akit viszont igen nos...hát ő sajnos így járt. De tényleg vicces kicsit, hogy olyat tanítanak, amit sehol sem használnak már.
  • [HUN]FaTaL
    #64
    Talán mert a C kezdésnek kurva nehéz. De nálunk az ELTEn pl. C++ is van már első félévben.
  • scarbatia
    #63
    Megfordítom a kérdést. Miért pascalt tanítanak kezdő nyelvként ha már alig van rá kereslet, gyakorlatilag semmi. Nem lenne jó inkább C-vel kezdeni? Hasznosabbnak tartom, és még mindig eladható, és akkor az általam leírt dolog is teljesülne.
  • bardocz
    #62
    És mondjuk ahol pascalt tanítanak, ott a diák honnan szerezzen tapasztalatot az életből?:ASD
  • scarbatia
    #61
    Ismét megjegyeznem, hogy elsősorban szakmai tárgyakról beszéltem :)
  • Cat 02 #60
    Nálunk kb csak diákok tartanak gyakorlatot (bár, ha olyan tanszék tartja az órát, ahol van elég tanár, akkor nem diákok). De nincs külön gyak jegy semmiből, szóval nem döntenek aláírásról...

    Semmi baj nincs ezzel, lehet ő jobban el tudja mondani, mert velünk 1 idős...
  • Büdös Bohóc
    #59
    ja, dimathoz aztán nagyon kell programozói gyakorlat
  • scarbatia
    #58
    Ez rendben is van úgy ha:
    - Közben mint programozók pl fél állásban dolgoznak valami cégnél vagy ilyesmi
    - Dolgoztak már a való életben mint programozó
    Akkor no para:)
  • Hecker007
    #57
    Persze hogy oktathatnak, sok szakon elég hogyha az adott tárgyból jól teljesített és már tarthatja is belőle a gyakorlatot, nálunk így megy a programozás a másodévesek tartjá nekünk, soknak a mi évfolyamunkból van középsulis osztálytársa is, nincs ezzel semmi gáz hogyha tényleg tudja miről van szó és normálisan el tudja magyarázni, meg persze nem él vissza a hatalmával, az ő munkájukat is felügyeli egy tanár általában vagy egy phd-s
  • scarbatia
    #56
    Nem és ha belegondolsz nem is erről van szó, hanem a tipikus szakmai tárgyakról leginkább :)
    "Mea culpa, mea culpa mea maxima culpa" Így korrigálok, így értettem. Amúgy érdemes azon elgondolkozni, hogy pl. Biot-Savart tétel vagy Bernoulli egyenletnek van-e értelme pl. IT szakon. Amikor annyi más ennél sokkal hasznosabb dolgot lehetne tanítani. Mert attól még, hogy valaki pl nem jó analízisből vagy elkaszálják statisztikán mert nem tudja istennek se letenni. Vagy pl IRF-en vagy IM-en ha BME-t nézzük vagy a G*jd*s féle Adatbázisokon még lehet jó programozó.
    Erre a szokásos reakció: "de hát aki ezt se tudja megtanulni abból soha nem lesz komoly szakember mert lám nem tudta ezt a lécet se átugorni"
    Erre mondom én, hogy a fenéket nem. Akik egy cégnél a saját erejükből mindenféle komolyabb képzés nélkül vagy esetleg félbe hagyott tanulmányokkal jutottak el vezető programozói státuszba sokkal többet tudnak mint egy friss diplomás. Lényegesen szorgalmasabbak is sokszor, tisztelet a kivételnek és még szerények is, pl fizetés terén. S később is megmaradnak a különbségek, nem tudod majd behozni őket. Mert nekik a vérükben van az, amit neked csak tanítottak.

    Ez pedig óriási különbség.

    Persze van ellenpélda is rendesen, de én úgy vettem észre, hogy az élet ezeket a self-made-maneket igazolja inkább, bár sokszor szerényebbek és sokkal kevésbé megbecsültek mint akiknek valami papírja van.

    Konkrétan ismerek olyan embereket, ilyen módon jutottak valamire és óriási tisztelettel adózom nekik, fejet hajtok előttük pedig nekem papírom van. Hogy mást ne mondjak, pl egyik ilyen közülük egyetemi doktoranduszoknak segít és tanulmányi rendszer fejleszt annak az egyetemnek is amiről őt pl kirúgták :) (nem közvetlenül hanem egy cég útján)
  • Sadist
    #55
    Msc sem kell. Bsc sem, ahogy már írták mások is.
  • Sadist
    #54
    Nem csupán felsőbbéves, nagyobb tudása van, mint a hallgatók 90%-ának. Demonstrátori pályázathoz 5-ös kell az oktatandó tárgyból és legalább 4,5 körüli átlag. Ha sok gyakvezér kell, akkor talán a 4,0 is elég.
  • qetuol
    #53
    hát nemtom milyen szakról van szó, vagy melyik egyetemről, de nálunk kell
  • qetuol
    #52
    nem phd, hanem phd tanulmányt folytató, azaz Msc