266
  • Pharaoh
    #26
    Nem, csak wednes szerint a későbbi piramisok nem olyan jók, pedig csak ott is olyan szemlélet volt, mint a mostani építészetnél. Nem építették őket örök időkre.

    Idézet a wikiből:
    "Közönséges agyagtégla-rétegekből készült piramisában csak annyi kő van, amennyi feltétlenül szükséges volt a szilárdsághoz, és az időleges stabilitáshoz. Két átlós kőfal és az azokhoz csatlakozó mellék-támfalak tartották össze az egészet, közöttük pedig agyagtégla, kőtörmelék, sőt homok volt a töltőanyag. Az egész építmény csinos mészkőburkolatot kapott, és külsejében már nem különbözött az óbirodalmi elődjeitől"
  • wednes
    #25
    Ott van az az írás, amit előbb linkeltem. Pontosság, tájolás, stb.
  • dronkZero
    #24
    Mert nem is arra épültek. Egyébként ugye nem azt akarod mondani, hogy nagyobb mérnöki teljesítmény összehordani egy kupac követ, mint építeni egy majd egy kilométer magas épületet?
  • wednes
    #23
    De nem is ezért épülnek a felhőkarcolók.
  • Pharaoh
    #22
    Nem vagyok benne biztos, hogy a modern felkőkarcolók kibírnának 1-2 ezer évet.
    A később piramisok miben nem olyan tökéletesen, mint a régebbiek?
  • wednes
    #21
    Igazad van a IV. század előtt is voltak. Ez egy nagyon jó írás:A Gizai Nagypiramis A 10. oldalon ott is össze van szedve időrendbe. De az is tény, hogy utána jövő többség már nem olyan tökéletes. Az is lehet persze nem tartották már fontosnak.
  • Pharaoh
    #20
    Wiki-s cikk a piramisok fejlődéséről. Érdemes elolvasni nagyon jó
  • wednes
    #19
    De ezek nem is a ma legnagyobb építkezések, plázából millió van :) Most kifejezetten a gigantikus beruházásokra gondoltam (gátak, felhőkarcolók, tornyok).
  • Kelta
    #18
    Hm,, ha tegyük fel 10percenként tettek be egy követ átlagban, éjjel nappal, minden nap megállás nélkül, akkor is 43 évig tartott volna míg felépítik.
    Nem véve figyelembe, a munkások elképesztő logisztikai problémáit, mint: étkezés, szállás pihenés, balesetet, műszaki hibák...képzett munkások kiöregedése(43év!)
    Ezt mind összeszervezni, és fenntartani 43 éven át??? kicsit erős elképzelés...

    szerintem valami alap infót nem tudunk a piramis építésekről, és ezért ez a sok találgatás.
  • wednes
    #17
    Igen voltak Kufu előtt piramisok, de a többség inkább utána épült. Egyébként arra van bizonyíték, hogy tényleg fáraó temetkezési helyei voltak a piramisok? Én úgy tudom egyetlen szarkofágot se találtak piramisban (de most ezt lehet rosszul tudom). Erre az volt a magyarázat, hogy a sírrablók mindent elvittek. Ami sírhelyeket találtak azok a királyok völgyébe voltak. Mert ha kivonjuk a képletből a fáraó sírhelyét mint piramist, rögtön nem szükséges betartani az átlag 20 év építési időt (vagy ameddig a fáraó élt). És mindjárt nem olyan feszített tempójú az építkezés.
  • dronkZero
    #16
    "A legrégebbi a legnagyobb és legtökéletesebb. "

    Ez nem igaz.
    Egyiptomi piramisok listája
    A legrégebbi elég kicsi, és lépcsős. Aztán meg gyönyörűen látni, hogy hogyan tanulták a piramisépítést. Először meredek falakat akartak, csak azt úgy sajnos nem lehet megépíteni. Erre menet közben jöttek rá. Sneferu első és második piramisánál látszik jól, az egyiken van egy nagy lépcső, a másiknak meg törik az éle, a teteje laposabb, mint az alja.
  • kukacos
    #15
    Annyi igaz viszont, hogy a későbbi dinasztiák nem akartak vagy nem tudtak ennyi energiát haszontalan épületekre fordítani, inkább a Királyok Völgyébe temetkeztek.
  • kukacos
    #14
    Semmi sem áll messzebb a valóságtól. Egyiptom tele van Khufu előtti piramisokkal, amelyek pontosan kirajzolják a piramisépítés művészetének fejlődését. Ott van Dzsószer lépcsős piramisa, vagy van egy híres másik, ami szögben megtörik egy bizonyos magasság felett, mert valószínű rájöttek, hogy az épület instabil lesz, ha így folytatják, de láthatók a tévedéseik is, amelyek összeomlottak még építés közben.

    Az igazság az, hogy mielőtt a három híres piramis megépült, az egyiptomiak már vagy ezerötszáz éve kísérleteztek piramisokkal. Volt idejük bőven kidolgozni a technikákat.
  • dronkZero
    #13
    "Fáraó lett jó esetben 10 évesen, és meghalt jó esetben 30 évesen, de addigra kész kellett legyen a piramisa. "

    Vannak elképzelések, ami szerint ez egyáltalán nem így történt.

    Fáraó1 építtetett egy "kis" piramist, Fáraó2 RÁépíttetett egy nagyobbat, stb, stb, Fáraó(n)(Kheopsz) meg végül "befejezte".

    Nem találom a linket sajnos, de egészen hihető egy elképzelés volt, ábrákkal, hogy különböző "félkész" állapotaiban hogyan volt sorban sziklatemplom, szentély, kispiramis, nagypiramis...
    A lényeg, hogy így nem 25-30 év alatt építették, hanem összességében többszáz évig. (pontos számra nem emlékszem)

    Ha megtalálom, linkelem.
  • gombabácsi
    #12
    bocs, ez wedness-nek ment
  • gombabácsi
    #11
    hát én azért komolyabbnak és jobbnak tartok egy masszív várat mint egy panelházat vagy egy plázát :)
  • Pharaoh
    #10
    Azért ez nem teljesen így van. A piramisok is egy fejlődésen mentek át. Az igaz, hogy ahogy haladunk előre egy idő után spórolás agy valami miatt nem építettek olyan időtálló nagy piramisokat, de nem hiszem hogy azért mert ne tudtak volna
  • wednes
    #9
    Ezt én is megnézném. Az külön érdekes, hogy a piramisok "fejlődése" fordított, mint például a mai vagy régebbi építészet. Mostanában, ahogy fejlődünk úgy egyre nagyobb pontosabb tökéletesebb épületeket építünk. Na a piramisoknál ez totál fordítva volt. A legrégebbi a legnagyobb és legtökéletesebb. És ahogy haladunk előre az időben egyre kisebbek, pontatlanabbak, tökéletlenebbek és be nem fejezettek a piramisok.
  • Kara kán
    #8
    Azért volt olyan fáraó, aki 70 évet élt. A végén elég nehezére eshetett a termékenységi szertartás végigcsinálása.
  • torreadorz
    #7
    Ha másért nem is, ezért biztos visszamennék az időben, hogy megnézzem mégis hogy a túróba sikerült nekik felépíteniük.
  • Mister
    #6
    Muszáj volt elkezdenie a lehető legkorábban, ha nagyobbat, szebbet akart, mint az elődjei.
    Akkoriban az átlagéletkor nem 70-80 év volt, még végelgyengülésben sem, nemhogy háborúban.
    Egy nagy piramis meg hát igen, 20 év volt felépíteni kb.
  • gosub
    #5
    még jó hogy tudta mikor fog meghalni és lóhalálában megépíttette 20 év alatt.
  • Mister
    #4
    jah, ezt mondom én is :)
    azért ezek elég nagy kérdések
  • Mister
    #3
    De nincs válasz, hogyan került oda a pár darab ( 2,3 milla ) mészkő jópár km-ről, és végül hogyan állt alakzatba...
    Ne feledjük, hogy a Fáraó még életében kitalálta hova és mekkora piramist szeretne. Fáraó lett jó esetben 10 évesen, és meghalt jó esetben 30 évesen, de addigra kész kellett legyen a piramisa.
  • willcox
    #2
    A norvég építész nagyvonalúan átsiklik azon a problémán, hogy hogyan voltak képesek a köveket odaszállítani, és a helyükre felemelni. Amit ő boncolgat, az csak részletkérdés.
  • Chocho
    #1
    Érdekes cikk. Már aggódtam, hogy megint valami okostojás marhaság. Szegény piramisokról annyi bőrt húztak le az utóbbi harminc évben, hogy ihaj...