133
  • halgatyó
    #53
    Ja, és tömegessé vált az állati erővel közlekedés???
    (Bár ahhoz a hígtrágyás disznóólhoz, ami a 13.kergület egyes utcáit borítja, még közlekedés sem kell ... főleg hóolvadások után)

    Az elektromos autó jövője az akkumulátorok jövőjétől függ!
    Remélem, hogy ezt nem kell hosszasan taglalnom.

    Az akkunak nemcsak az 1 kg súlyra eső energiatárolása érdekes, hanem:
    -- az ára,
    -- az élettartama (a legprecizebben betartott töltési technológia esetén)
    -- az érzékenysége a töltés előírt technolóhiájától való kisebb-nagyobb eltérésekre,
    -- a tömeges (!) előállításához szükséges anyagok hozzáférhetősége (nemcsak 30 évre,amíg egy érc kitart, mert az történelmileg egy pillanat. A platinakatalizátorral már most is gondok vannak, ha a jövőbe tekintünk)
    -- a biztonsága (hogy nem robban fel az autó, mint egy laptop, mert az jóval nagyobbat szólna)
    -- az önkisülés (mert az autót lehet hogy csak hétvégenként használjuk)
    -- a töltött állapot fenntartásához szükséges egyéb kellemetlenségek (pl. hogy ne kelljen folyamatosan 500 C fokon tartani az aksit),
    -- a feltöltési idő (mert pl. egy külföldi úton rendszeresen újra kell tölteni vagy ki kell cserélni) ill. a cserélhetőség megszervezése
    Ez utóbbi pontban kezdünk áttérni a technikai kérdésekről a társadalmi-jogi-szervezési témakörbe, ami magában foglalja pl. az elhasználódott aksik tömeges újrafeldolgozásának kérdéseit is, és még rengeteg mindent
    ezért itt abbahagyom.

    Az akkuk jelenlegi állapotában (és ez fokozottan érvényes a 90-es évekbeli állapotra) az elektromos autó egy kisérleti stádiumban lévő ötlet, nem több
  • Sir Quno Jedi
    #52
    Azt tudod ugye, hogy nem szórakozásból tettek ilyet bele, hanem mert a normál autók hangjához szokott közlekedők számára életveszélyes egy efféle csendben lopakodó járgány. Így valószínűleg a jövőben még egy ideig kötelező is lesz az elektromos autók hangkeltő berendezéssel való felszerelése. Persze ha csak ilyenek lesznek az utakon, idővel ezt el is lehet hagyni, mert megszokják az emberek és fejlődik annyit a járművek vezérlése/érzékelői, hogy jobban vigyáznak a puhatestűekre. :D
  • Sir Quno Jedi
    #51
    Én is személyeskedhetnék veled, de az ilyen "emberekkel", mint te, nem érdemes, inkább várom a perdöntő érveidet, mivel abból egy sem hangzott el!
  • whisper
    #50
    Ez egy jó hír
  • Calisius
    #49
    Keresgéltem az SG cikkei között, de sehol nem bukkantam rá erre:

    "Egy fiatal japán tudós, Takasi Jabe évtizedek óta megszállottan kereste a nem megújítható energiaforrások minél előbbi kiváltását, és a jelek szerint megtalálta azt, amit keresett. Ígérete szerint 2025 előtt föl lehet váltani a kőolajat a magnéziummal. Jabe nem akármit ért el: módszere révén környezetkímélő közlekedési üzemanyagot kapott, amely bőven elegendő a gépek működtetéséhez, a lakások energiaszükségleteinek ellátásához is. A tudós elmagyarázta az interjúban, hogy a világ jelenleg nyersolajból és szénből is naponta tízmillió tonnákat használ föl, és az alternatív energiaforrások – szél, nap és más források – bevonása még mindig kevés az emberiség egyre nagyobb szükségleteinek kielégítéséhez. A többi lehetséges energiaforrás azért nem jöhet szóba, mert kevés van belőlük a Földön. Ezen a ponton kap döntő szerepet a magnézium, mert a tenger vize korlátlan mennyiségben tartalmaz magnéziumot. Szilárd formában jelenlegi becslések alapján 18 trillió tonnáról tudnak. Ha kivonják a magnéziumot a tengervízből és az erre a célra kifejlesztett lézerrel összeolvasztják a szilárd magnéziummal, máris megkapják azt az anyagot, amely már tökéletesen alkalmas az említett felhasználásokra."

    Azt hiszem ez a 2025-ös dátum eléggé kézzel fogható. Ha csak annyi támogatást kap, mint eddig, akkor is 2025-re egy élhetőbb világ nyílhat ki az emberiség előtt.

    Ezt a rövid cikket több hírportál is lehozta. Lásd. MNO vagy kurucinfo
  • whisper
    #48
    Nem tudom helyesn írom-e ,de az MTV-s Pimp my car-ba csináltak egyszer egy kocsit amire sok sok hangszórót raktak és belehetett állítani ,hogy milyen autó hangot imitáljon a gázfóröcs mértékéhez mérten!

    Tolsz egy ilyet a v8-as mustangodra aztán üvölt azt mad max-es hangon 8)és rögtön HD ready lesz a elektromos kocsid! 8)))
  • lapaleves
    #47
    hát ez elég gyengusznak hangzik, ilyennel biztos nem égetném magam.

    nemrég én is megfigyeltem, hogy kicsit öblösebb lett a hangja a kocsinak, de nálam nem a brabus járt, csak leszakadt a kifup csonk az uccsó dob után.
  • vasziszdasz
    #46
    Remélem összejön a dolog, a köcsög arabok meg beszopják a faszt, és csődbe mennek, nem marad pénzük terroristáskodni
  • USAMEN POWER
    #45
    Egy V8 -as motor hangjánál nincs szebb, és pont ezért vannak kifogásaim az elektromos autókkal kapcsolatban ... Pl. egy Mustangot semmiképp nem tudnák elképzelni egy akármilyen porszívó hangal. De a Tesla -nál úgy tűnik hogy meg tudták oldani, lesz ez még jobb is ha komolyan ráfekszenek a témára. Az lenne a legjobb ha a jövőben az elektromos autókhoz hangot is lehetne választani a szín, kárpit, és egyéb kiegészítők mellett. :)


  • philcsy
    #44
    Az EV1 ólomakukkal majd NiMH akukkal ment. Az a 200km pedig nevetségesen kevés főleg ha hozzáveszed hogy ez a 'peak', idővel ez csak romlik. 1 év és jó ha 150km-et megteszel vele. Ahhoz hogy biztonsággal használható legyen 100km-enként töltőállomás kellett volna kiépíteni! Nem hiába kezdték el tervezni a hibrid gépjárműket.
    Egyszerűen be lehet látni hogy ez életképtelen. A közeljövőben max városi autónak lenne jó.
    Persze a 10x akkumlátor kapacitás majd megold mindent :)
  • philcsy
    #43
    "Igazan valoban csak az elmult 3-5 evben indult be fejlesztes [...] de az elmult 2-3 evben kb 100 hirt olvastam". Komolyan azt hiszed hogy 2-3 év alatt fejlesztették azokat a dolgokat amiről olvstál?
    "A trend szerintem egyertelmu, mernokok, kutatok ezrei foglalkoznak napi 24 oraban az akkuk fejlesztesevel, a vilag minden tajan, es ez nehany ev mulva eredmenyre fog vezetni." Ahogyan a fúzióserőművön is már ~50éve dolgozik az egész világ és még ugyanennyit fognak rajta dolgozni. A hasonlat mint mindig most sem jó, de érzékelteti azt, hogy egy dolog az hogy valamin dolgoznak és egy másik az hogy forradalmi áttörést érnek el. A kettő nem jár kéz a kézben. (x10 kapacitás már bőven forradalmi)
    "Kedvenc peldam a nanotechnologias szuperkondik "esete"." A kondenzátornál a rétegek vastagságának a csökkentésével nő a fajlagos felület és mivel a kapacitás a felülettel egyenesen arányos, nő a kapacitás is (feltéve hogy megfelelő szigetelőt találsz). Te ebből kiindulva 'vízionálod' az akkumlátorok kapacitásának a növekedését? (Megjegyzem hogy a két kapacitás elég távol áll egymástól.) És mindezt 3-5éven belül?
    Én szeretném ha igazad lenne.
  • T2k
    #42
    A nanotechnológiás akksijaidra ne várjál, mert már évek óta kaphatóak: A123Systems termékei és a DeWalt egyes barkácsgépeiben használják (némelyik ilyen lítium akkumulátoros fúró erősebb mint a madzagos változata )
  • duke
    #41
    "A GM elektromos autója nem egy nagy puffanás. Te is össze tudsz rakni a garázsműhelyben olyan autót, ami meg tud tenni 200km-t. Csak lassú lesz (max. 50km/óra), nagyon súlyos (és drága!) lesz a sok ólomakkutól, és csak egy aktatáskával lehet majd benne közlekedni."

    Ez marhasag az Ev1 egy minden szempontbol teljes erteku auto volt.
    roviden:

    "EV1 működő elektromos autókat bezúzták

    1990-ben az USA a Clinton kormány alatt kibocsát egy programot mely szerint csökkenteni kell a kipufogógáz kibocsátását és elindítja a zero kipufogógáz programját mely szerint olyan autókat kellet volna fejleszteni az autógyáraknak melyeknek nincs kipufogógáza. Főleg bizonyos államokra vonatkozott ez. A General Motors 1996 ban le is gyártotta az EV1 nevű tiszta elektromos autóját mely hatótávolsága 100km később új akkumulátorokkal 190km hatótávolságú volt. Végsebessége 120-130km/h, mert le volt korlátozva.
    Ezek kétüléses sportautók voltak melyeknek árai 33000 és 44000$ közt volt viszont csak bérelni lehetett őket. 2005-ben a Bush kormány új programot indít és ezt leállítja. A felhasználók legnagyobb elkeseredésére az autókat nem bírták megvenni habár volt rá érdeklődő és bezúzták őket.
    ez az autó a forgalomban teljes mértékben működő jármű volt."

    A lenyeg, hogy mar a 15 evvel ezelotti akkumlator technikaval is lehetett elektromos autot gyartani, a mostanival meg siman.
    Az EV1 megsemmisiteserol keszult egy film is.
    WHO KILLED THE ELECTRIC CAR
  • T2k
    #40
    Persze, ha kellően hülyén nézed akkor semmi sem nagy puffanás. Pl. egy atomerőmű sem nagy puffanás, fehér köpenyes muksók szaladgálnak, nyomkodják a villódzó gombokat és jön az áram, ennyi nem nagy cucc.
    Az akksikhoz annyit értesz mint ez a félresikerült jedi. A hasonlatod arra hajaz, ami a múlt század elején volt, amikor a hozzád hasonló "nagyokosok" megmutatták, hogy nem válhat tömegessé az állati erővel történő közlekedés, mert a városokban mindenki hasig gázolna a trágyában.
  • duke
    #39
    "Mesélhetnél nekem erről a rohamléptékben fejlődésből, amikor egyértelmű, hogy szándékosan visszatartják az akkuk fejlesztését, hogy jó ideig ne jelentsen veszélyt az olajiparnak."

    Igazan valoban csak az elmult 3-5 evben indult be fejlesztes addig inkabb csak nehany nagy ceg szinte csak hobbibol fejlesztgetett neha.
    Nem fogom most megkeresni, de az elmult 2-3 evben kb 100 hirt olvastam a vilag minden reszerol a legkulonbfele akkulator fejlesztesrol. Rengeteg bejelentes volt nagy cegektol, egyetemektol, kutatointezetekbol. A trend szerintem egyertelmu, mernokok, kutatok ezrei foglalkoznak napi 24 oraban az akkuk fejlesztesevel, a vilag minden tajan, es ez nehany ev mulva eredmenyre fog vezetni.
    Kedvenc peldam a nanotechnologias szuperkondik "esete". Kb 5-6 eve jelentek meg es egyik naprol a masikra hirtelen szazszorosara not a kondenzatorok kapacitasa.
    Az akkuknal azert nem varhato ekkora ugras,de 10-20 szoros kapacitas novekedes siman elkepzelheto az elkovetkezo 3-5 evben.
  • T2k
    #38
    Fiam, az jól látszik, hogy a témában zéró tudással rendelkezel, de cserébe gondolkodni sem tudsz.
  • philcsy
    #37
    Önmagában az hogy cériumot (#34 nem keverendő a céziummal!) tartalmaz és a cérium ritka nem jelent semmit. Az árat elsősorban nem a %-os előfordulás szabja meg. Sokkal fontosabb hogy van-e érce, és ha van mennyi. (pl.: A titán a gyakoriságához képest drága.)
    Attól hogy valami drága még nem biztos hogy alkalmatlan tömegtermékekbe való felhasználásra. Itt a lényeg a felhasznált mennyiség. A platina is drága, mégis (majdnem) minden benzines kocsiban benne van.

    Bár a cikkben csak a cérium-oxid van megemlítve, nem valószínű hogy csak ezt tartalmazza. Ezeket általában valamilyen más fém-oxid (régen alumínium-oxid mostanában a titán-dioxid a menő) felületére viszik fel 'katalitikus mennyiségben'.
    Persze ez csak spekuláció, de nem hiszem hogy ne vették volna számításba az árat.
  • lapaleves
    #36
    kitűnő fejlesztés.

    én inkább biodízelt vennék, de sajnos nem lehet kapni. tud valaki eladót, hivatalosan? ez most sajnos nem vicc.
  • BlackVoid
    #35
    "Az akkumlatorok rohamleptekben fejlodnek, par ev mulva 10 szer olcsobb 10 szer nagyobb kapacitasu akkumlatorok lesznek. 2-3 ev es itt vannak a nanotechnologias akuk."

    Ja, olyan kurvara rohamleptekben fejlodnek, hogy ar/teljesitmeny aranyban MEG MINDIG (!!!) az olmos-savas akkumulator a legjobb, meghozza nem is kevessel. Majdnem minden autoban az indito akkumulator ezt a technologiat alkalmazza.

    Most epitek ki magamnak napelemes rendszert, vajon milyen aksit erdemes hozza vanni? Olmos aksit. A tobbi draga, alacsony az elettartama.
  • BlackVoid
    #34
    Ebbol a budos eletbe nem lesz olcso uzemanyag. Csak el kell olvasni a cikket. Cezium, 1500 fok....

    Az egesz folyamat hatasfoka rendkivul alacsony lehet. Az elso hozzaszolas jol leirja a lenyeget az energiamerleg, a kinyert netto energia a lenyeg. Ha a berendezes eloallitasa milliokba kerul, akkor biztos hogy megawatt orakba kerult az epites.
  • halgatyó
    #33
    A hozzászólsá vége felé írtakat úgy értettem, hogy nem kell az olajipari lobbi "kezemunkája" ahhoz, hogy a korai elektromosautó-kisérletek abbamaradását megmagyarázzuk
  • halgatyó
    #32
    Nem tudom, talán nem eléggé feltűnő, de a cikkben nem a "final solution" van leírva, hanem egy embrionális állapotban lévő kísérlet, egy ötlet, próbálkozás. Lehet, hogy nem lesz belőle semmi sem (erre én most 80%-ot becsülnék)
    Ugyanis a cérium az ún. "ritka földfémek" csoportjában van, az elnevezés nem véletlen. Az olcsóbb és gyakoribb elemeket valószínűleg már kipróbálták, mielőtt a cériumnál lyukadtak ki (szerintem).
    Ha csak nem találnak ki valami olcsóbb anyaggal bevont nanoszerkeztű izét, ami ugyanolyan hatékony, hosszú élettartamú, stb..stb. (ennek is van esélye).
  • halgatyó
    #31
    Nem hiszem, hogy az olajiparnak ekkora hatalma lenne. Több jel utal arra, hogy ez csak rizsa a szemünkbe, hogy ne lássunk tisztán. Gondolkodás-félreterelő manőver, dezinformáció. (Hogy csak pár példát említsek, amit a saját bőrödön is érzkelhetsz: fizetőparkolás megőrült terjedése, sétálóutcák erőszakos és tömeges nyakunkbaborítása, "dugódíj", az autózás folyamatos gyalázása a maistream sajtóban, globális felmelegedés hanta világpolitikai szintre emelkedése(!!!!), stb.)

    Kétségtelen, hogy létezik egy háttérhatalom, de az sokkal ravaszabb annál, minthogy ilyen egyszerűen megmutassa magát. A nyomai ott vannak világszerte, átnyúlnak térben és időben kontinenseken, országhatárokon, választási ciklusokon, kormányokon, politikai irányzatokon.
    Az olajipar csak egy kicsiny játékos ezen a nagy sakktáblán.
    Ha ennek a háttérhatalomnak a nyomait megnézzük, akkor azért néhány dolog látható:
    -- Normális hétköznapi értelemben vett erkölcsei és gátlásai nincsenek. (Azt is mondhatnám, hogy iszonyatosan aljas.)
    -- Több jel mutat arra, hogy az emberiség lassú (vagyis gazdaságos, kis energiabefektetéésel végrehajtható) elpusztítására tör
    -- A gondolkodásmódja meglehetősen távol áll az emberi gondolkodásmódtól. (nemcsak értékrendben, ami a második pontba logikusan illik, de olyan vonásokban is, amiket valószínűleg nem vesz észre, pont azért, mert máshogyan gondolkodik, ment mi, nem teljesen érti, hogy bizonyos infók alapján mire jönnek rá az emberek és mire nem)

    A GM elektromos autója nem egy nagy puffanás. Te is össze tudsz rakni a garázsműhelyben olyan autót, ami meg tud tenni 200km-t. Csak lassú lesz (max. 50km/óra), nagyon súlyos (és drága!) lesz a sok ólomakkutól, és csak egy aktatáskával lehet majd benne közlekedni.
    Az akkuk korlátozott élettartama miatt néhány évente új aksit kell majd venni bele.
    És ha a többi 3 millió autó tulajdonosa (mondjuk Magyarországon) ugyanígy barkácsolásba kezd, akkor nem lesz elég ólom a fémpiacokon, és nagyon fel fog menni az ára.
    Az elhasznált akkukat pedig (évente kb pármillió tonnányit) valahogyan fel kell dolozni (kénsav, ólomvegyületek, műanyag) szerintem nehéz lenne manapság olyan falut találni, amelynek a 30km-es körzetében ilyen akkufeldolgozó giga-üzemet fel lehetne építeni
    És még lehetne sorolni a problémákat
  • djw
    #30
    nem tudom feltűnt-e valakinek a sok energiaveszteségről fecsegők közül, hogy ezek a megoldások azért jók, mert nem kell minden kocsit elektromosra vagy vízhajtásúra vagy akármilyenre lecserélni... csinálnak benzint kőolaj nélkül, ami azért jó, mert nem lesz egyre több co2 a légkörben, hanem a mostani (akkori) szint marad, csak azt forgatják, alakítják oda-vissza. A nap meg mindig süt valahol, szóval miért is veszteség ez?
  • halgatyó
    #29
    Egyefene, akkor legyenek környezetbarátNŐK
  • JoinR
    #28
    90-es évek akart lenni.
  • JoinR
    #27
    Mesélhetnél nekem erről a rohamléptékben fejlődésből, amikor egyértelmű, hogy szándékosan visszatartják az akkuk fejlesztését, hogy jó ideig ne jelentsen veszélyt az olajiparnak. Ez a pár hibrid esetleg full elektromos autó nem fogja rombadönteni az olajipar virágzását.
    Csak hogy alá is támasszam mondandómat: http://www.kulturaliskreativok.eoldal.hu/oldal/az-olajlobbi-tunteti-el-az-uj-talalmanyokat-es-a-feltalaloikat_ - csak 1 legyen igaz belőle...

    De amúgy is volt a GM-nek már a 70-es években 200 km-t megtevő elektromos autója, csak a projektet hirtelen abbahagyták valami miatt...
  • philcsy
    #26
    "Az akkumlatorok rohamleptekben fejlodnek, par ev mulva 10 szer olcsobb 10 szer nagyobb kapacitasu akkumlatorok lesznek. 2-3 ev es itt vannak a nanotechnologias akuk." Ja persze. 10x nagyobb kapacitás? Max ha 10x nagyobbak lesznek. 10x olcsóbb? A nanotechnológia? 2-3 éven belül? Link pls mert valamiről nagyon lemaradtam.

    "A suly pedig sosem volt problema" A súly mindig is probléma volt. Kezdődik azzal hogy egy autó hasznos/teljes súlyaránya borzasztó.... De ez lerágott csont. Olyan akkumlatorok kellenének, amelyek egyben szerkezeti anyagként is szolgálnak a járműhöz.

    "Az olajiparhoz kepest barmilyen technologia szennyezese jelentektelen" A nem-olajipar sok olajipar által előállított dolgot felhasznál, így a szennyezéseik nem választhatóak egyértelműen szét.
  • duke
    #25
    " mert Ha nem lesz kőolaj, és jönnek az elektromos autók, mint pl a Renault Fluence is rendelhető lesz hasonló változatban, akkor majd semmi motor, semmi hang, csak egy kis süvítés. Elég elkeserítő. "

    Ez erzelmi kerdes :)
    En peldaul a belso egesu motorok hangjat meg a szennyezesuknel is jobban utalom. Az a pofoges, recseges, durrogas primitivseget, elavultsagot, ocskasagot sugaroz. Mig ezzel szemben az elektromos autok halk nyuszito zummogese korszeruseget, modernseget, erot sugaroz.
  • evolution8
    #24
    Nana, csak finoman egymás sértegetésével. Nem vagyok kocka, ezekhez se értek. Inkább az autóbuzeráns meg bulizósabb kategóriába tartozok. Az már persze más tészta, hogy én picit másképp látom a világot, mint a többi agysejtpusztító barátom. Amúgy tényleg szép pirossal húzza.
    Engem azért érdekelnek nagyon ezek a cikkek, mert Ha nem lesz kőolaj, és jönnek az elektromos autók, mint pl a Renault Fluence is rendelhető lesz hasonló változatban, akkor majd semmi motor, semmi hang, csak egy kis süvítés. Elég elkeserítő.
    philcsy
    Hát ez igaz. És akkor miért nem csinálják? Nem adják az arabok a Szaharát?
    Jah, és az autókból a felesleges dolgok? :D Amiket felsoroltál, na körülbelül pont ott kezdődik az autóépítés :D Ami árammal megy, az fűnyíró! Nem baj az, én szeretek füvet vágni. Csak nálunk az is benzines. :D Azt hiszem, kitalálom a biobenzint. Mi lenne, ha lenne egy szervezet a világban, egyik este elrontanák az összes autót a földön, és előhoznának fél milliárd villamost? Más drasztikus lehetőség nem nagyon van áramra váltásra.
  • Sir Ny
    #23
    "A suly pedig sosem volt problema, ha egy autobol kiveszel minden felesleges marhasagot, motort, kuplungot, valtot, uzemanyagtartajt, indito akkut generatort, ezek sulya legalabb annyi vagy tobb, mint amennyi egy elektromos auto akkumlatorainak sulya."

    Az autóban felesleges marhaság a MOTOR!
  • duke
    #22
    "Aksik elcseszettül drágák, vagy rohadt nehezek, esetleg mindkettő, de az biztos hogy elmebeteg módon környezeteszennyező az előállításuk és megsemmisítésük is, élettartamuk pedig egy vicc (akkor is ha nem is használják őket). Majd 1x (sebiztos)."

    Az akkumlatorok rohamleptekben fejlodnek, par ev mulva 10 szer olcsobb 10 szer nagyobb kapacitasu akkumlatorok lesznek.2-3 ev es itt vannak a nanotechnologias akuk.
    A suly pedig sosem volt problema, ha egy autobol kiveszel minden felesleges marhasagot, motort, kuplungot, valtot, uzemanyagtartajt, indito akkut generatort, ezek sulya legalabb annyi vagy tobb, mint amennyi egy elektromos auto akkumlatorainak sulya.

    Kornyezetszennyezesrol beszelni meg nevetseges.
    Az olajiparhoz kepest barmilyen technologia szennyezese jelentektelen, ugyis mondhatnam "csepp a tengerben".
    Az akkumlatorok elettartama, pedig mar ma sem problema.Mar most is van 20 ezer-szer feltoltheto lithium vasfoszfat akku, a kesobbiekben ez csak jobb lesz.
  • Sir Ny
    #21
    " Jah, és az SG is aláhúzta pirossal ebben a hozzászólásomban a környezetbarátakat."

    Buta vagy! Az SG nem húz alá semmit. Ami aláhúzza neked szép pirossal, az a böngésződ, nem az SG.
  • philcsy
    #20
    "Jah persze, van benne napenergia, nem kell hozzá más forrás. Akkor mégse éri meg nekik." Ezek a vámpírok nem félnek a naptól, ezek fénybenjárók:)

    Egyébként a legtöbb energetikai óriás foglalkozik alternatív energiaforrások kutatásával is. Azért nem terjednek el mert nem gazdaságosak, nem azért mert "akkor nem fogyna az olaj". Ha megépül a napelemtelep a szaharában (vagy a fúzióserőmű istentudjahol) ugyanazoknak az emebreknek fogod kifizetni a számlát mint ma. Ők nem vesztenek semmit.
  • philcsy
    #19
    Hogy mennyire fogynak a kőolajtartalékok az azért erősen vita tárgya. Tény hogy ha valaki nem jut kőolajhoz ezt csinálja (pl.: Délafrikai Közt.).
    "Ők aztán leszarják mit okoznak vele, nekem elhihetitek." Nem szarják le, csak hozzák az átlagot.
  • evolution8
    #18
    OFF
    Nos, ha itt van nyelvtani kérdésekről vita, akkor:
    Mindegy, hogy környezetbarátok, vagy környezetbarátak vagyunk, mert a szófaja néha(nagyon sokszor) függ a mondatban való elhelyezkedéstől, és az ott betöltött szerepétől az éppen használt szónak. Jah, és az SG is aláhúzta pirossal ebben a hozzászólásomban a környezetbarátakat. Amúgy meg ilyeneken kár problémázni, az anyanyelv formálódott régen is, a nagy nyelvújítók szerinted mit csináltak? Amilyen szavakat használunk, és megértik mások, mások akik egy nemzethez tartoznak, és más nemzetek nem értik meg, na az ilyen szavakból áll össze az anyanyelvünk.

    A témához kapcsolódóan: Érdekes, hogy a nagy olajtársaságok nem érdeklődnek ezek iránt. Vagy a szénkitermeléssel. Nem értek se a fizikához, se a kémiához, 16 és fél vagyok, de ha CO2ből lehetne C-t előszedni, akkor nekik megérné ezt támogatni. Nem? Jah persze, van benne napenergia, nem kell hozzá más forrás. Akkor mégse éri meg nekik. Ahol pénz van, ott mindent meg tudnak csinálni. Hiába találjuk ki itt mi, hogy kellene, meg hogy nem. Ott a lé, megveszik a tudósokat, azoknak az agykapacitását meg egyelőre arra fordítják, hogy hun' vana olaj, meg hogy lehetne előszedni a földből. Van még pár évük, utána majd meglátjuk. Ha elfogy az olaj, úgyis átállnak majd másfajta energiahordozóra, biztosan van erre elég tőkéjük, főleg jó pár kőolajtengerrel a markukban.
    Nem nagyon értek ezekhez a dolgokhoz, de azért kíváncsi vagyok, hogy nem látom-e szarul, vagy jól a dolgokat, várom hogy mit gondoltok erről a véleményről.
  • Sir Quno Jedi
    #17
    Mert? Kurvára nem érdekes a környzetszennyezés (amin most trendi lovagolni), sokkal égetőbb a kifogyóban lévő kőolajtartalékok (most senki se jöjjön a biodízellel, mert lenyelem keresztbe). HA (azaz mikor) Kína kifogy az olajból szemrebbenés nélkül átállnak a kőszénre, mivel jelenleg is hőerőművekkel halmozzák teli az országot és szénbányászatuk kiemelkedő. Ők aztán leszarják mit okoznak vele, nekem elhihetitek.
  • philcsy
    #16
    Ezzel ott vagyunk ahol a part szakad...
  • Sir Quno Jedi
    #15
    Az lenne a vicces, ha teliraknák ilyenekkel a várost (mint a fák az út szélén) és amit az autók kipuffognak, ezek máris alakítanák vissza üzemanyaggá és csurogna le egy csőrendszerben, menne a kutakhoz, ahol visszatankolhatnánk. Ojvé!
  • philcsy
    #14
    Kit érdekel hogy a németek annó hogy csinálták. A cikk nem ezzel foglalkozik, hanem magával a Fischer–Tropsch szintézissel.