159
  • philcsy
    #119
    off
    "Nincs ilyen." Van ott.
    "Ha a cigányok munkanélküliségére gondolsz" Nem, nem arra gondolok. Arra gondolok hogy a termeléshez eszközök kellenek. És ha én nem hagyok neked eszközt akkor nem tudsz termelni. Ha elveszik a földed akkor hogy termelsz rajta? Ha bezárják a gyárat hogy termelsz benne? Komolyan azt hiszed hogy akinek nincs munkája az mind csak nem akar dolgozni?
    "a te elkúrt nevelésed sem feladatom nekem itt helyrehozni" Azt hogy melyikünk nevelése van elkúrva... De minek kell itt személyeskedni? És se mondom hogy milyen nagyarcú paraszt vagy. Akkor meg minek sértegetni egymást. Jobb a békesség.
  • Epikurosz
    #118
    Nyuszika!
    Tudod mi a gond ezzel a nagy optimizmussal?
    A világegyetemben a tömör anyag elég ritka, 90 akárhány százaléka hidrogén meg ilyenek. Abból meg nem lesz vaskarika olyan könnyen.
  • Peetkiller
    #117
    Sokan azzal érvelnek, hogy Központi átfogó értelem nélkül nem jöhetne létre semmilyen komplex rendszer, /élet/ mert mindig kell hozzá egy értelem, ami a káoszból rendszert csinál. Ez NEM igaz. mert ha a rendszer annyi komponensből áll, mint itt a földön, akkor a káosz maga a rendszer, és egyszer mindenképp megtörténik, ami megtörténhet. Lásd: ha egy esemény valószínűsége végtelenül kicsi, egy végtelenül nagy térben, a képletet végtelen időbe helyezve eredményként azt kapjuk, hogy az esemény végtelenszer megtörténik!
  • Epikurosz
    #116
    off
    Nincs ilyen. A munkától senkit nem zavarnak el, vagy ha igen, annak oka van.
    Ha a cigányok munkanélküliségére gondolsz, ők a hibások. A munkaalkalmat is mindenki saját magának teremti elő. Amúgy, kinek van kedve mocskos, megbízhatatlan, a közösséget bomlasztó embereket alkalmazni? Aki még a saját ruházatát, házát, környezetét sem tudja tisztán tartani, és erre nem is törekszik?
    De, téma lezárva, nem pazarolom rád az időm, a te elkúrt nevelésed sem feladatom nekem itt helyrehozni.
  • philcsy
    #115
    Pontosítok:
    Mivan akkor ha én nem hagyom hogy valaki más termeljen azért hogy én termelhessek helyette, akkor a megtermelt érték az enyém?
  • philcsy
    #114
    Ott van a kozmikus háttérsugárzás. Lehet hogy pont azzal szkennelnek minket.
  • philcsy
    #113
    Mivan akkor ha én nem hagyom hogy valaki más termeljen, akkor a megtermelt érték az enyém?
  • djhambi
    #112
    A hangyás gondolatod nagyon tetszik.
  • Epikurosz
    #111
    Kb. 10 éve volt egy levélváltásom egy amcsi ipsével. Akkor arról írtam neki, hogy miért nem tapasztaljuk magunk körül ET-éket. Az én elméletem is vmi ilyesmi volt, hogy nem szondákat kell keresni. Ha én ET lennék, magukat az embereket használnám szondaként, és szerintem ha valaki nagyon kontemplatív, minden érdekli, de csak úgy, autista, az már gyanús. Picit poénból is írtam, természetesen.
    A hsz-ed emlékeztet még Carl Saganre. Ő, élete utolsó éveiben elment kicsit a miszticizmus felé, a mindenben értelmet kereső irányzat ("panteizmus") felé. (Remélem te nem vagy halálos beteg...)

    Ami engem zavar, az a következő:
    Most attól függetlenül, hogy létezhet-e olyan intelligens létforma, amely átmegy számunkra láthatatlan dimenziókba, ha elfogadjuk az evolúciót - és nem csak a Földön! - akkor csak itt a galaxisunkban rengeteg átmenetnek kell lennie; az általad említett lehetőségtől a bacilusokig, és közte hozzánk hasonló lényekig. Nekünk igazából ezeket kell keresnünk, hisz a többiekkel nem lenne közös témánk. Erre utaltam társkeresős hasonlatommal korábban, csak ugye a kollégák felfogása nehéz.


    Visszatérve az előző témára: nézegettem Attenborough filmjét a hangyákról és termeszekről. A boly belsejét pici, optikai szálas kamerás cuccal figyelték meg. Nos, nem tudom, hogy a hangyák megcsípkedték-e a cuccot legelőször, mint idegen tárgyat - megszokták csípkedni, amúgy - de utána teljesen figyelmen kívül hagyták, élték tovább az életüket, gyakorlatilag tudomást sem vettek a kameráról. Mindenesetre az tény, hogy ki kell kerülni, rá lehet mászni, ott van fizikai valójában.
    A bolyon kívüli tevékenységhez meg ez sem kellene, csak egy távcső, és igazából - drága beendezésekkel - a bolyba is be lehetne látni úgy, hogy annak nem lenne fizikailag érzékelhető nyoma (szkennerrel).

    Szóval, az, hogy mi nem érzékelünk semmit, az nem jelent semmit, és igazából annyira nem is kell nekünk ezzel foglalkoznunk, mindaddig, amíg olyan létformával nem találkozunk, amellyel kölcsönhatásba tudunk lépni.
  • kukacos
    #110
    Nem egy jól látható élőlényről beszélek, hanem arról, hogy az idegen intelligencia itt lehet körülöttünk, bennünk. Ha nagyon sci-fi párhuzamot akarnék találni, talán a Galaxis Útikalauz áll a legközelebb, ahol a Föld valójában egy szuperszámítógép.

    Elvileg simán lehetséges, hogy bizonyos természetesnek gondolt folyamatok valójában egy szuperintelligencia által formált számítás részei. Az entrópia ugyanis bizonyos értelemben szubjektív mérce, mert a makroállapotok definíciója függ a szemlélőtől. Semmi akadálya, hogy egy gigantikus protuberancia anyagában kölcsönható részecskék "mellékesen" valamilyen óriási számítás részeredményét produkálják. Nekünk az egész csak elektromágneses zajnak látszik, de egy óriási számítási kapacitással rendelkező megfigyelő a kitörésben mintázatokat, egyenletek eredményét látja. Ha esetleg a jelenség kezdőállapotát tudatosan beállítja, ez az entitás a csillagok energiáját számításokra használhatja.

    Ezt a perspektívát figyelembe véve kicsit abszurd végtagokkal rendelkező, űrhajózó, rádiózó lényeket keresgélni. Hamarosan mi magunk is elveszítjük a végtagjainkat. Én azt tippelem, hogy a Planet Finder-hez hasonló programok hamarosan önteni fogják az élettel rendelkező bolygókat, és ha valahogy odajutunk, akkor azt fogjuk találni, hogy valaha volt rajta fejlett intelligencia, de eltűnt. Felszívódott. A nyomok alapján nyilvánvalóan átmentek egy technológiai szingularitáson, de onnantól nem tudjuk, hova tűntek. De az is lehet, hogy olyan pusztaságokat hagynak maguk után, mint a Mars.

    Ez nem csak filozófia. Elvileg egy ilyen intelligencia is észlelhető, bár roppant nehezen: entropikus anomáliákat, a zajból kiemelkedő, nem zajszerű mintázatokat kellene keresgélni a Világegyetem anyagában. De ha találunk is ilyet, inkább egy új természeti törvényt fogunk belelátni.

    És tényleg mi van, ha már most *minden* megfigyelt természeti jelenség egy ilyen, számunkra rejtett értelemnek végez számítást? Ha az ismert mintázatok, a molekulák, az atomok már ezért álltak össze? A Világegyetem "buta", egyszerű törvényekkel szabályozható anyaga az anyagot korlátlanul ismerő és uraló lénynek vagy lényeknek csak játszótér...
  • djhambi
    #109
    Nagyon szépen megfogalmaztad, öröm ilyen hozzászólásokat olvasni! :)
  • Emmegki
    #108
    Nem nyert. A kvantummechanika és a relativitáselmélet pont azt bizonyította be, hogy kicsiben és nagyban nem ugyanazok a törvények a meghatározóak. Érdekes lenne, ha a kvantummechanika emberi méretekben is használható lenne, pl. átmehetnénk falakon az alagúteffektus miatt. A relativitáselmélet esetében meg a nagymamád fiatalabb lehetne nálad, ha sokat fut és lassabban öregszik, mint te.

    Már a hangya esetében sem áll a hasonlat, mert emberi méretben csodálkozna, hogy nem tud a falon vagy plafonon végigmászni, és ebben nincs semmi modern fizika.
  • Epikurosz
    #107
    A vagyon azé, aki megtermeli, nem a tolvajoké.
  • philcsy
    #106
    "újra kell osztani a nemzeti vagyont" ebben mondjuk igaza van. Bár "újra kell osztani a vagyont" így helyesebb lenne.
    Azt viszont nem várhatja Zsigó Jenő se hogy az emberek majd jószendékukból megteszik. A jelenlegi helyzetben meg főleg nem.
    Előbb vagy utóbb meg úgyis kell lennie legalább részleges visszosztásnak.
  • Epikurosz
    #105
    Kb. egy hete néztem egy kerekasztal beszélgetést az ATV-n. (Régen úgy hívták, hogy "magyar ATV", de ma már nyílt kártyákkal játszanak, levedlették a "felesleges" jelzőket.)
    A meghívottak között volt, több más díszpinty mellett, Zsigó Jenő, a Roma Parlament elnöke. Szerinte, újra kell osztani a nemzeti vagyont, és nem ilyyen pár milliárdos programokban kell gondolkodni, hanem több száz milliárdokban. Nem dolgozni kell ám, hanem zsarolni, követelőzni, lopni, csalni.
  • Epikurosz
    #104
    Okos embereink lehet, hogy vannak, de nem a politikában.
    De ha pl. Budapest várostervezését nézem, ott sincsenek.
    Zajlik az ország folyamatos, kíméletlen kirablása.

    Egy kis hír az uzsorások áldozatairól:
    "Nyírő Árpád, a Tolna Megyei Igazságügyi Hivatal osztályvezetője közölte: a sértettek kárenyhítésért fordulhatnak a hivatalhoz; eddig hét család élt a lehetőséggel. A családok a 85527 forintos alapösszegnek legfeljebb a tizenötszörösét kaphatják meg."

    Tehát, ha valaki felelőtlen, és uzsorakölcsönt vesz fel, a végén a magyar adófizetők pénzéből - amelyet jelenleg címeres gazemberek kezelnek - akár 1 282 905 forintot is kaphat kárenyhítésként.
    Jegyezzük meg, hogy az uzsorások áldozatai cigányok, akik sok más felzárkóztató, szociális, iskolai ingyen étkeztetési, közüzemi költségeket megtérítő, és isten tudja még hány támogatás haszonélvezői. A mi pénzünkből.
  • gombost
    #103
    "Viszont a műholdgyártással alapvetően két probléma lép fel: semmi tapasztalatunk sincs űrtechnológia terén, tehát megoldani számos olyan problémát, ami felmerülhet: speciális méretekre csökkenteni az alkatrészeket, speciális anyagokat kikísérletezni, melyek bírják azokat a körüméyneket."

    Nos, nagyjából ez a lényege k+f-nek. Megoldani a problémákat, nem igaz? Kis országunknak nincsenek igazán jelentős ásványkincsei. Már nem vagyunk a vas és acél országa. Bárki bármit mond, a mezőgazdaságunk egy nagy rakás f*s. Ellenben vannak egész jó egyetemeink és egész okos embereink. Szerintem egyszerű a képlet. Kutatás fejlesztés.
  • Epikurosz
    #102
    A kolléga hülyeségeket beszél.
  • philcsy
    #101
    A sugárzás miadt mennek tönkre?
  • djhambi
    #100
    Utána hóapokig űrszemét, majd elég.
  • djhambi
    #99
    Igen, de 100 millió forint a ilövés, hogy max. 2 hétig lesz a vilgűrben, utána nagy folytonos valószínűséggel tönkremegy. Tudod, ilyen exponenciálisan öregedő függvénny mentén.
  • djhambi
    #98
    Egyetértek abban, hogy Magyarországnak lenne jövője egyrészt könnyűipari területen, másrészt a kutatás-fejlesztésben.

    Viszont a műholdgyártással alapvetően két probléma lép fel: semmi tapasztalatunk sincs űrtechnológia terén, tehát megoldani számos olyan problémát, ami felmerülhet: speciális méretekre csökkenteni az alkatrészeket, speciális anyagokat kikísérletezni, melyek bírják azokat a körüméyneket. Ezt nem áltod, mert nincs benne tapastzalatod, de én valamennyire látom a magam körüli technológiai szükségleteket (bátyám dolgozott egy ESA projekten) és tudom, hogy nem lehetne egyből kereskedelmi célokra alkalmazahtó műholdat elsőre összerakni, mert még a légkörben elégne. Az amcsik sem egy űrállomással kezdték az űrversenyt. Lépésenként kell előrehaladni, és úgy érzem, hogy tanácsokat, tapasztalatokat az ESA-val együttműködve szerezhetünk, cserélhetünk, így költséghatékonyabb lenne a vállalkozásunk.
    A másik megoldatlan probléma a pénz. Magyarországon bátyám ESA projektjét offolták, hogy a MASAT-ot támogassák. (Bátyám írta a műhold képtömörítő programját, tucatmagával, és ezt több hónapig, tehát lehet látni, hogy nem csettintésre áll össze a műhold.) Azonban az EU a pénz dolgában is segíthet, nekünk talán csak arra kellene pénz, hogy valamiféle ESA intézményt létesítsünk Magyarországon, és az rengeteg munkahelyet biztosítana, sok okos és jól kereső külföldit, aki Magyrországon költi el a pénzét, persze ehhez meg kéne teremteni az infrastruktúrát is, meg nem ártana tudni angolul-németül országszinten.

    És megoldódna mind a technikai tapastzalatlanság, mind a pénz megteremtésének problémája.
  • Archenemy
    #97
    "és 100 millió forint csak a kilövésre"

    Hát ez az. 100 milla a gdp-hez viszonyítva semmi. Fika. A fika fikája. Egy átlagos számítógépes játék nem készül el ennyiből. Ötvenszer ennyit rá lehetne fordítani.
  • Epikurosz
    #96
    Nem csak presztízskérdés.
    Én teljes szívemmel támogatom az európai együttműködést, ezen a téren is, de az nem zárja ki a nemzeti programokat.

    Minden európai országnak van saját TB-rendszere, meg ilyen-olyan programjai (szélerőművek, atomerőművek stb.).
    Az EU nem fog nekünk ingyen adni egy műholdat, hogy tessék itt van, használjátok egészséggel, sugározzátok vele a Duna Tv-t, meg a többit.

    Még egyszer leírom: egy műhold legyártása olyan projekt, amelyet Magyarország fel tud vállalni. Nem kis játékszeren kell játszani, hanem olyan eszközt kell mindjárt építeni, amelynek valós kereskedelmi haszna is van.

    Hordozórakétát nem tudnánk építeni jelenleg, mert a II. vgh. utáni vesztes államként nem engedték fejleszteni a rakétaipart, de műhold építésére képesek lennénk, ill. vagyunk. Legalábbis nagyon remélem. De minden van itt, borkultúra fejelesztéstől a putrifelszámolásig, csak olyan nincs, ami a jövőt építené.
  • djhambi
    #95
    Persze a presztizsen kívül semmi haszna nem lenne, de el lehetne indítani egy európai-amcsi vs. orosz-kínai versenyt, ami hasonló gazdasági fejlődéssel járna, mint ami a hidegháborúban történt.
  • djhambi
    #94
    Mivel ez az első magyar műhold, leginkább arra jó, hogy tapasztalatokat szerezznek a fejlesztők, hogy ha bármit ki akarnak küldeni világűrbe, mire kell számítani. És hidd el, 3 év tervezés, hardver elkészítés, szoftver megírás, felkészülés az extrém fizikai körülméynekre, és 100 millió forint csak a kilövésre nem "bohóckodás".

    Egyébként, amit mondasz, az nem hülyeség, de én akkor már azzal egészíteném ki, hogy az ESA-t lehetne tuningolni európai összefogssal, és akkor ketten a NASA-val összefogva megőrizhetjük az űrversenybeli előnyünket a kínaiakkal, ruszkikkal szemben.
  • Epikurosz
    #93
    Bevallom neked, pontosan nem számoltam utána ezeknek, mert mindig jönnek olyan fejszámolóbűvészek, mint halgatyó és a többiek, és nem szeretném elvenni a kenyerüket, meg jó látni, ahogy diadalt ülnek a lehengerlő bizonyítékok bemutatása után.

    Amit biztosra állítok: egy komoly, tévéműsorainkat visszasugárzó és esetleg másokra is alkalmas (pl. műholdas telefónia, távérzékelés stb.) műhold megépítésére képes lenne Magyarország, és olcsó pénzért az oroszok fel is juttatnák az űrbe. Jelenleg is fizetünk a műholdas tévéműsorokért, így gazdaságilag teljes mértékben indokolt lenne egy komplex magyar műhold (nem az a maszat, amivel a BME-n bohóckodnak). Ami szintén fontos, hogy a műhold megépítésébe bekapcsolódhatna több hazai egyetem és vállalat, végre kapnának ők is valami érdekesebb feladatot. No, de visszatérünk megint oda, ami úgy látszik, hogy az alfa és az omega nálunk: a politikusaink bunkósága megakadályozza az ilyen projekteket. Pedig, még egyszer mondom, szerintem 5-10 év alatt megtérülne.
  • n0k0m
    #92
    Sajnos a fenysebesseget (normal terben) tullepo kiserletek nemigazan mervadoak, hiszen nemsikerult egyertelmuen bizonyitani oket. Amolyan SG-s kacsa hirek. Egyebkent minimum egy nobeldijat ernenek.

    Persze lassitani lehet, peldaul vizben lassabban terjed a feny, mint koztudott.

    Epikurosz: En is orulnek, ha lenne mar valami egyertelmu nyelvtani szabaly erre vonatkozolag. Kukacos fele erzelekesre visszaterve: Mivel a radiohullam kozel fenysebesseggel terjed, igy egyertelmu, hogy az nem hasznalhato. Viszont nagyon messze vagyunk attol, hogy fenysebesseg feletti komunikaciot hasznaljunk. Igy szerintem ervenybe lep az amit mondtam, hogy egyaltalan lehetseges e?
  • Archenemy
    #91
    s €100 billion over 30 years
    Ja hogy az nem 100 millió hanem 100 milliárd euró, azért úgy már másabb :/
  • Archenemy
    #90
    Én számolgattam, hogy egy SETI fenntartása vagy egy robotos marsmisszió kb. hogyan viszonyul a magyar GDP-hez.
    (adatok a wikiről)

    Mars misszió spirittel meg opportunity-val: mindösszesen kb. 1000 millió dollár

    SETI fenntartása: évi 4 millió dollár

    Űrállomás fenntartása: 100 millió euró 30 évre, azaz mondjuk 140 millió dollár.

    Magyar Bruttó GDP (2005-ben): 22 027 Mrd forint, nagyon nagy vonalakban (220-as dollárral számolva) 10000 millió dollár. Most ne kössetek bele, hogy 190 vagy 230, nem ez a lényeg, a nagyságrend.

    Tehát a magyar bruttó gdp-nek 10%-ából kijönne egy marsmisszió, 1%-ából egy űrállomás 30 évre? Lehetséges, hogy ez tényleg így van, vagy éppen baromira elszámoltam valamit? Osszátok az észt.
  • Epikurosz
    #89
    Egyébként, én jobban szeretném, ha fonetikusan (kiejtésnek megfelelően) írnánk a szavakat, de nem rajtam múlik.

    Témára visszatérve - és ezt hiányoltam kukacosék hsz-ében is - filozofálgatás helyett szerintem arra kellene koncentrálni, hogy miként lehetne tökéletesíteni az érzékelési módszereket, esetleg újakat is találni. Nem tudom, hogy mi magyarok mennyire tudnánk ezen a téren labdába rúgni, de pl. a Föld pályáját súroló aszteroidák terén szépen teljesítenek a csillagászok, sőt exobolygókat is fedeztek már fel.
  • philcsy
    #88
    Szerintem csak összekeverte a fénysebességet a fény sebességével.
  • djhambi
    #87
    Hivatkozás? Engem baromira lenyűgözne... Kb. öngyilkos lennék, de legjobb esetben is bölcsésznek állnék. :P
  • gombost
    #86
    "+ Idetartozik es masok is emlitettek mar, hogy mas civilizacioknak mar lehetett ideje arra, hogy szamunkra elkepzelhetetlen teknologiai szintet erjenek el es meg is talaljanak minket."

    Én továbbra is állítom, hogy amennyiben egy ilyen civilizáció ránk talál egyszerűen nem látná értelmét, hogy kapcsolatba lépjen velünk. Hiszen egy olyan technológiai szintet elért faj, amelyik képes a csillagközi utazásra és valószínüleg több rendszert kolonizált már (esetleg képes arra is, hogy a rendszerek központi csillagaiból közvetlenül nyerjen energiát) nem látna bennünk semmit. Egyszerűen nem vagyunk tényezők egy ilyen civilizációnak.
  • n0k0m
    #85
    Kieg.

    Szakirodalmat/irodalmat olvasok, csak sosem magyarul.
  • n0k0m
    #84
    Nekem annakidejen kiejtes szerint belemvertek K-val, de igazad van szotarban ch-val szerepel mar. Vicces, hogy direkt nem akarom "kulfoldiesen" irni, de megis az a helyes mar. Mindenesetre nemhiszem, hogy ez barmit valtoztat a leirtakon.
  • Epikurosz
    #83
    Szióka!
    A tudomány úgy fejlődik, hogy nem kell mindent újra felfedezni, hanem elolvassuk mások írományait. Ha valaki olvas magyar nyelvű tudományos témájú írásokat, akkor látja, hogy technika, technológia stb. Ha valaki ezeket rosszul írja, mármint úgy, hogy teknika, teknológia, akkor az illető nem tájékozott, nem olvasott szakirodalmat. Ennek ellenére nem kell elcsüggedni, mert az ember fejlődőképes.
  • n0k0m
    #82
    Reggel meg atneztem a kommenteket, aztan valaszolni mar nem volt idom, de latom Sadun Tryst mar reszben megtette helyettem.

    En sem irom le a lehetoseget, de sokan masokkal ellentetben (legtobb ismerosomre gondolva) ugyanakkora eselyt adok arra is, hogy nem kivitelezheto. Ugygondolom az eddigi tenyek inkabb azt tamasztjak ala, hogy a sci-fi-ben latott ide-oda ugralunk talan sosem valosulhat meg.

    Elvegre mi a nagy hiba a vallasos emberek ervelesenek? Hogy van egy megallapitasuk, amihez alakitjak a tenyeket, nem pedig a tenyekbol vonjak le a megallapitast. Tehat, ha tenyekkel tudjuk alatamasztani a fenysebesseg feletti utazast, akkor tudomanyosan gondolkozunk, viszont, ha a fenysebesseg feletti utazas feltevesehez alakitjuk a tenyeket, akkor az nem tudomanyos. Valos peldaval elve, ha a megfogalmazasom kicsit zavaros volt:
    1.Tudomanytalan - Ozonvizrol tudjuk, hogy volt, hiszen irva van a Bibliaban, ezt alatamasztja az, hogy halcsontvazakat talaltak 3000 meter magasan az Andokban.
    2.Tudomanyos - Tengerfenekrol szarmazo, evmilliok alatt kepzodott kozet talalhato 3000 meter magasan, tehat a tengerfenek valamifelekeppen szarazfoldi hegysegge formalodott.
    A vegeredmeny pedig ismeret, vagyis a tudomanyos megkozelites cafolja a tudomanytalant. Persze ehez bizonyitott tenyekre van szukseg, nem pedig olyanra, mint hogy a fold lapos. Az sem veletlen, hogy vallast hoztam fel peldanak, hiszen a tudomanytalan gondolkozas nemtobb, mint puszta hit.

    + Idetartozik es masok is emlitettek mar, hogy mas civilizacioknak mar lehetett ideje arra, hogy szamunkra elkepzelhetetlen teknologiai szintet erjenek el es meg is talaljanak minket.

    Ez az a tema, amibol azonnal tobbszaz kerdest/gondolatmenetet lehet alkotni, egy példa:

    - Ha a robotika/szamitasteknika alapfeltetele a fejlett teknologianak, akkor a fenysebesseg feletti utazas ismeretevel minden egyes bolygora kuldheto reproduktiv szonda, ami ugye mint a bakterium egy szelet huson rovid ido alatt milliardnyi mennyisegre osztodik szet. A visszakuldott adatok alapjan egy ertelmes szamitogep mar megtudja allapitani, hogy van e ertelmes elet az adott bolygon.

    Erre jogosan irnatok, hogy ha olyan fejlett egy civilizacio, akkor a reproduktiv robotokban rejlo veszelyeket is ismeri.

    De erre is ott a valasz, hogy ugyanugy kezelni is tudja. Es mivel a cel igen fontos, felterkepezni mindent, igy vegre is lesz hajtva elobb-utobb. (megjegyzes, hogy igen valoszinu, hogy minden ertelmes lenynek a megismeres a celja, hiszen a teknologiai fejlodesnek is ez az alapja)

    Ne ertsetek felre, nem akarok harcbaszallni az eselyek ellen, viszont ugygondolom erdemes ismerni a pesszimista oldalt is, hiszen az optimista feltevesek altalanosan ismertek.

    Ui. Ha valaki ugyerzi, hogy itt-ott hulyeseget irtam, akkor nyugodtan kijavithat kuluralt formaban, nem fogok megsertodni.
  • harcu
    #81
    Az 1800-as években kiszámolták, hogy 1950(?)-re már annyi zabot fognak zabálni a párizsi lovak, hogy nem tudnak majd annyit termelni. És tényleg.
  • philcsy
    #80
    Ezt NEXUS6 #8 hsz-re írtam