258
  • Epikurosz
    #258
    Mert nem vagyok fórum-bot, néha gyorsabban jár a kezem, mint az eszem. Nem is gondoltam komolyan, és remélem, hogy endrev nem haragszik meg rám ezért.
  • toto66
    #257
    Miért "hülyézel" rögtön?
  • dez
    #256
    Hát ja, adott bolygó felszínén lévő tájakra szokták írni, hogy itt-és-itt fekszik.
  • Epikurosz
    #255
    Hülye vagy, fiam.

    A térbeli elhelyezkedésre MAGYAR ember használja a "fekszik" szót. Csak ez ugye a te kis fejedbe nem fér bele. Családi hagyomány, gondolom.
  • endrev
    #254
    Amúgy köszi a cikket, tetszett. :)
  • endrev
    #253
    Csak egy apró megjegyzés. Ha már űrkutatási cikkről van szó, próbáljunk elszakadni a síkagyúságtól: a bolygó nem fekszik, hanem úszik vagy kering, esetleg csak van. Tehát helyesen pl: "Metánt észleltek egy 63 fényévnyire lévő bolygó légkörében"

    Nem kötözködni akartam, csak gondoltam megjegyzem, mert a síkgondolkodás általános belemerevedettség egy egyre háromdimenziósabb világban, amiből már illene kinőnünk úgy am blokk. :)
  • toto66
    #252
    bocs
  • Epikurosz
    #251
    inge
  • toto66
    #250
    Én nem szállok bele... csak zavar...
    Akinek nem ingje, ne vegye magára...
  • dez
    #249
    Címezz...
  • toto66
    #248
    Engem zavar az egymás gúnyolása! És ha írsz valamit, ne fitogtass érvelj!
  • toto66
    #247
    "Planck-hossz"
    Nem azt jelenti, hogy nincs kisebb, hanem hogy nem tudunk kisebbet meismerni az elmélet szerint! Szó szerint: ennél kisebb távolságot nem tudunk elkülöníteni.
  • dez
    #246
    még jobban mondva: értetted?
  • dez
    #245
    Jobban mondva: vajon az én válaszomat értedded? (Olvastad egyátalán?)
  • dez
    #244
    Kár, hogy te nem érted a választ..
  • droidka
    #243
    Pontosítok:

    Lehet, hogy egy kicsit félreérthető volt, amit mondtam (de akinek van egy kevés esze, az úgyis megértette, hogy mire céloztam, akinek meg nincs, az értsen félre nyugodtan, magyarázza mellé nyugodtan a lényeget!

    Természetesen amikor azt mondom, hogy nem tudok elképzelni oszthatatlan dolgokat, akkor nem valaminek a DARABSZÁMÁRA, hanem a ’’NAGYSÁGÁRA’’ értem!!!… Például ha azt mondod, hogy tíz darab gyümölcs van a kosárban, akkor ÍGY ÉRTVE természetesen van értelme az oszthatatlanságnak, ez valóban véges fogalom, de csak erre elvonatkoztatva! Arra, hogy AZOK KÖZÜL EGYET gondolatban hány részre tudnál felezni, ARRA már nem!… És hogy nincs jogod önkényesen kijelölni elméletileg elképzelhető legkisebb egységeket, mert végső soron nincs ilyen! És ezért nem is tudnál válaszolni arra a kérdésre, hogy
    -számold össze, hogy hány darabból áll a Föld-.

    Lehet hogy, ebben egy kissé talán félreérthető voltam… Aki érti a mondandóm lényegét, az érti, aki nem érti, az nem érti.
  • dez
    #242
    Csillagászok háborúja :)
  • Epikurosz
    #241
    Csillagászok lázadása
  • willcox
    #240
    Ennek a gyenge képességűnek inkább dicséret. Másrészt meg tényleg éjjeliőr, csak nem a szó klasszikus értelmében. Arról nem tehet, hogy szellemileg visszamaradott. Én sajnálom.
  • WoodrowWilson
    #239
    A te éjjeliőrös "poénod" n+1. alkalommal nem személyeskedés?:DDD
  • dez
    #238
    Elhiszem, hogy ezt mondja neked a belső hang, de nem azért mondja, hogy leírd!!!
  • willcox
    #237
    Mást sem tudsz, csak személyeskedni. Ebben nem vagyok partner. Majd ha lesz önálló gondolatod, és nem csak halandzsázol, akkor ismét szólok hozzád.
    De addig is várom az egyenleteket, éjjeliőr.
  • dez
    #236
    Igenis, Szőke Kapitány! Hát persze... Csak még ezt a bogyót vegye be, mielőtt teljesen belefullad a babgulyásba!
  • Epikurosz
    #235
    Elmagyarázom a szakmunkásoknak is:
    Arp szerint ezeknél a rendellenes galaxisoknál a galaxismagból kifröccsenő anyag kvazárokatat hozhat létre, amelyeknek anyaga új, épp megszülető, emiatt a vöröseltolódása is nagyobb, és úgy tűnik, mintha közel akár fénysebességgel távolodna tőlünk. Arp szerint ahogy az anyag öregedik, úgy fog közelíteni a vöröseltolódás a normál galaxisoknál megfigyelt értékekhez. Tehát az eddig ismert vöröseltolódás mellett van egy belső, az anyag életkorára jellemző vöröseltolódás is ("intrinsical redshift").
    Én egyébként rég cikkeztem erről itt az SG-n, mármint, hogy gond van azzal, hogy a távolabbi galaxisok közel fénysebességgel távolodnak, mert ilyen nincs, és szerintem arról van szó, hogy időben ezek a gyorsan mozgó galaxisok távolabb vannak tőlünk. No, tessék, most egy csillagász mondja ugyanezt, mérések alapján.

    Arp teóriájában van még egy érdekes elem: Ha ezek az érdekes kvazárok galaxismag kiköpött anyagai, akkor a fekete lyukak modelljéhez is hozzá kell nyúlni.
  • dez
    #234
    Te valami varázslónak képzeled magad, akiknek a szavai hipp-hopp valósággá válnak? Képzelem a frusztrációdat amiért a valóságnak esze ágában sincs alávetni magát ennek.
  • willcox
    #233
    Önálló gondolat egy szál sem, és hiába keresgélsz őrülten az interneten, senkitől sem tudod ellopni beidézve a megoldást, hogy hogyan lehet a babgulyás elkészítését kvantumfizikai egyenletekkel leírni. Persze előtted vannak még a dolgos éjjeliőrzéssel eltöltött órák, keresgélj szorgosan. Holnap is, meg utána is.
  • Epikurosz
    #232
    "It is truly remarkable that authoritative astronomers and physicists can measure galaxies in a well defined cluster and accept without question that some of the members are 1,000 Mpc from other members (that is, over 3,000,000,000 light years distant from other members).
    What do they think this cluster is? In fact they are forced to say it is a structure that I would compare to a great sausage stretching out from us toward the outer reaches of the Universe. The miraculous aspect is that this sausage is pointing directly at us, the observer.
    But perhaps an even stranger aspect is that the far end would be receding from us at an appreciable fraction of the speed of light. Quick, the mustard!" (Isten ujjai egy táguló világegyetemben)
  • willcox
    #231
    Ezzel az óvodás stílussal próbálod leplezni, hogy nem tudsz semmit, csak innen-onnan felcsípett morzsákat szajkózol?
    Hol vannak az egyenletek?
  • dez
    #230
    Áh, tényleg, az infantilis csúfolódás még nem volt... :P
  • dez
    #229
    Nem tudom, mi a gond - szóltam hozzád egy rossz szót is?
    Az, hogy egyesekkel hogy beszélek - nem teljesen véletlenül - miért zavar?
  • willcox
    #228
    Halandzsa-bandzsa éjjeliőr. Ezt most kiérdemelted.
  • willcox
    #227
    Nem kifejezetten a vöröseltolódásos mérésre reagálok, mert az vagy jó, vagy nem (szerintem nem), de elvi lehetőség van arra, ha egy mag gyorsabbnak tűnik, mint a körülötte forgó karok. Ugyanis ha a kar éppen felénk tart az elliptikus mozgás következtében (és nagyrészt síkban látjuk) és a "kerületi sebesség" összemérhető a mag távolodási sebességével, akkor kijöhet éppen ilyen érték. De majd ennek a mért sebességnek egy idő múlva nagyobbnak kell lennie, mint a mag sebessége (ha távolodik éppen).
  • dez
    #226
    Nem csak tök hülye vagy, hanem még hazudsz is. Mi jön még?
  • LPG
    #225
    Bezzeg az nem zavar, amikor szanaszét kottázol másokat. Más szemében a szálkát, de a sajátodban a gerendát nem veszed észre. De ne aggódj, szinte az összes többi fórumozóval egy cipőben jársz. Gondolom a legtöbbje diplomás - vagy annak készül. De valahogy nincs kisebbségi érzésem, pedig csak egy SZAR senki szakmunkás vagyok. Még bölcsész sem.

    Epikurosz: 8700 és 17-80, nem elírás? Kicsit nagy eltérés lenne.
  • Epikurosz
    #224
    Hát, igen.
  • Epikurosz
    #223
    Halló, NGC 7603 mond valamit?

    Ez a galaxis azért érdekes, mert a központi mag körül örvénylő karokban 4 kvazárt is feldedeztek. És ekkor jött a meglepi:
    A központi mag kb. 8700 km/s sebességgel távolodik tőlünk, míg a kvazárok (amelyek egyértelműen a galaxishoz tartoznak) vöröseltolódással mért sebessége 17k km/s-tól 80k km/s-ig terjed. Nos, egy rendszer egyes részei között ekkora eltérés nem lehet. Arp szerint a vöröseltolódás nem alkalmazható a galaxisok tőlünk számított távolságának mérésére, és végsősoron az ősrobbanás elmélete is helytelen.
    Szerintem még nincs lejátszva a meccs, mert elképzelhető, hogy ezek a rakoncátlan kvazárok nagyon gyorsan forognak, és emiatt a vöröseltolódás más sebességet ad ki náluk.
    Ötlet?
  • willcox
    #222
    Csak nem ideges vagy? Előveszel egy adagot, ahogy szoktad, majd akkor megnyugszol. Csak el ne aludj! Éjjel is dolgozni kell ám!
  • willcox
    #221
    Ennyi telik tőled. Meg mások halandzsáinak szajkózása. Végül is éjjeliőrtől nem vár mást az ember.
  • willcox
    #220
    Tényszerűen cáfoltak!
    Láma butaságokat inkább te írtál oda...
  • dez
    #219
    Sok sikert ehhez a stílushoz...