665
Szélturbina, a régi szélmalmok modernkori változata, a megújuló energiák meghatározó szereplője
  • ximix #625
    Nem emlékszem melyik TC videóban volt, de konkrétan említették, hogy az új euro 6d temp szabványt betartó autó bizonyos városok levegőjét nemhogy szennyezi, hanem "tisztább" gáz jön ki a kipufogóján mint amit beszív.
    De örülök, hogy egy ismert és hiteles ember végre kimondta az igazságot erről a "zöld rémálomról".
  • Xsillione #624
    És persze ilyenkor kell falra mászni, az elmúlt tíz év ezen támogatásából az egész német elektromos termelést lehetne nukleáris alapra helyezni, és a co2/kwh tizedére esett volna, miközben a fogyasztói áramár is csökkent volna, szemben a zöld program keretében való kétszerezéssel. De nem, az gonozs meg fújorosz (és senki nem tudja miért nem lehet a franciáktól venni ilyenkor a németeknek, ha már nekik nem akarjuk hagyni a saját atomipart)
    Vagy ha ennyire nem akarnak atomot, töredékéből lehetne modern széntüzelésű erőműveket használni amik harmadával jobb hatásfokot tudnak akár.
  • molnibalage83
    #623
    Mert a politikust meg lehet kenni, hogy hagyjon jóvá olyan politikát, aminek eredmény évi 25+ mrd EUR "zöld" áram dotáció....
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.06.17. 14:20:27
  • molnibalage83
    #621
  • molnibalage83
    #620
    Minél jobbak? Nincs összehasonlítási alap.
  • Oddball29
    #619
    Jut eszembe, pár hete futottam bele a hírbe, hogy India 30 GW offshore szélerőmű-kapacitást akar kiépíteni gyakorlatilag a semmiből a következő 10 évben, alapvetően dán technológiával. Adottságaik biztos jobbak.
  • molnibalage83
    #618
    A fő faktorokat kell megnézni, ha azok rendben vannak, akkor lehet tovább menni. Az, hogy 0.12-0.15-ös load factoros erőművekkel kihoz 0.55 feletti termelési arányt már eleve a "ezt mégis hogyan"? Igen, akkuba tárolással mehetne, de...

    ... a 400+400 TWh akku kapacitásnak kb. annyi realitása van, mint pizsamában a Holdon sétálni.

    A német nap + szél beépített meghaladta a csúcskapacitást és ezzel nem tudtak még 23%-ot sem elérni anno.

    Na ez a reality check...

    Innentől fogva hova nézzem a többi rész, ha ez a kettő eleve röhejes? Meg miféle 100% megújuló, ahol vazzeg GÁZerőművekkel balanszolnak?
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.05.13. 22:37:23
  • Oddball29
    #617
    Gyors vagy. Nekem ez hivatkozásokkal együtt legalább egy hétvége átrágni, illetve ellenőrizni a szerzők pedigréjét
  • molnibalage83
    #615
    Átfutottam. Sokkolódtam. Tőmondatokban, amiket láttam.

    Kijelenti, hogy:

    Modelling is performed in hourly resolution for 5-year time intervals, from 2015 to 2050, and considers current capacities and ages of power plants, as well as projected increases in future electricity demands

    Csak nem látom, hogy ez hogyan teljesül, mert ha nekiállok megnézni a tárolási kapacitásokat, akkor nem jön ki az, hogy hol lesz áram, amikor hetekig nem süt a Nap rendesen és az egész alapja a diagramok szerint a napenergia. Eleve a cím is mulatságos. Gázerőművekkel
    és gáztározókkal számol. Ez hol 100% megújuló.

    Aztán az sem világos, hogy miféle akku kapacitásokat haluzik be és miből. Mert hogyan hozza azt ki, hogy a bepítési aránya a napenergiának közelít a termeléshez? Mitől lesz nagyhirtelen a load factor 0,55 tája ezeknek?

    Basszus az egész alapján vagy én nem értem vagy nem értem, hogy kinek a fejét és hogyan akarják átverni. Még, ha eltárolják akkuban a napenergiát, akkor is hogyan lesz az, hogy Európára nézve egy kb. 0,14-es load factorú erőműnél a teljes energia mixben az aránya kb. azonos a beépítettel...?

    A 9. oldalon levő diagramok olyanok, hogy már azon fogja az ember a fejét, hogy ezt így mégis hogyan? 400-800 TWh akksi kapacitás? Oszt miből...? Hogyan?
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.05.13. 13:16:22
  • Oddball29
    #614
    Minden szabad, semmit nem muszáj.
  • molnibalage83
    #613
    Results of the optimisation suggest that the levelised cost of electricity could fall from the current 69V/MWh to 56V/MWh

    Ezek után van értelme tovább olvasni? Már emlékeim szerint vagy itt vagy másik energetikás topikban ki lett fejtve, hogy a LCOE az mire jó és mire nem....
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.05.13. 11:52:14
  • Oddball29
    #612
    Akinek ideje van.
  • molnibalage83
    #611
    Erre válasz.

    Az, hogy egy agyontámogatott valami aránya mire nő, az nem érv a semmire főleg úgy, hogy az áram ára mennyire nő és úgy, hogy a kötelező átvétel miatt, ha leteszed, akkor nőni foga termelés aránya, mert kötelező átvenni. Ezzel szemben, ha építesz egy gázerőművet és olcsóbb nem járatni, mert úgy nagyobb veszteséget termel, akkor az nem működik. Lásd Gönyű.

    A változó teljesítmény miatt már a szél+nap éves aránya is csak akkor mehet 30% fölé, ha durván importfüggésben élsz a balanszolással, mert így is előfordul az, hogy ezek termelése meg tudja haladni a csúcsigényt és a rendszerszabályozó kényszerexportált. Ezt látni a németeknél.

    És ezzel is a német áram mocskosul szennyező a magyarhoz képes is, nemhogy a svédhez vagy franciához képest. Meg jó drága. És paraziták.

    Megkérhetnélek, hogy az propagandával mást fárassz? Vagy, ha a HTKA-s Fade vagy, akkor túl sok kérdésem nincs...
  • ximix #610
    Szélerőmű előnye más szemszögből
  • molnibalage83
    #609
    Csudálatos német eredmények...
  • Kepek
    #608
    "
    Egyre költségesebb a hazai szélerőművek üzemeltetése
    A turbinák szinte csak Nyugat-Magyarországra, a Kisalföldre telepíthetők, élettartamuk viszonylag rövid, és hatásfokuk alacsonyabb más megújuló energiaforrásokénál

    Az évek múlásával egyre többet kell költeni a hazai szélerőművek karbantartására. A magyarországi szélturbinák átlagos életkora tíz év, kötelező átvételi támogatást az egyes erőművek körülbelül tizenöt évig kapnak, míg egy turbina élettartama tizenöt-húsz év. Gazdaságos működtetésüket tovább rontja, hogy a szabályozás és a hazai természeti adottságok korlátozzák a szélkerekek méretét, teljesítményét.
    "
  • molnibalage83
    #607
    A német eredmények. Bukta az egész, de azért továbbra is fullba tolják a kreténségket...
  • Desiderata #606
    Talán majd Google Makani felfuttatja a dolgot

    Utoljára szerkesztette: Desiderata, 2015.10.10. 20:26:42
  • Steel
    #605
    Mindig újabb ötletek érkeznek, de egyik sem foglalkozik a probléma gyökerével. Nincs olyan akku, ami érdemben el tudna tárolni olyan mennyiségű energiát, ami már gazdaságossá tehetné a berendezést. Ez a főprobléma már évek óta.

    Ha pedig kábelt kötne rá, akkor több száz méteren olyan veszteség esik rajta, hogy megint baromság lesz az egész. Plusz a hozzátartozó teljesítményelektronika túl drága (és nehéz) lenne. A "többe kerül a leves mint a hús" esete.
    Amíg nincs akku, addig az egész ipar "egyhelyben toporgás" marad.
  • molnibalage83
    #604
    Ezt ugye viccnek szándtad. A nap nagy részében akkor a zaj, hogy a gépet gyakorlatilag nem is hallani a főváros legtöbb részén. Szigetszentmiklóson laktam 30 évig és ék-i szél esetén minden gép arra jött be. Gyakorlatilag teljesen hozzá lehetett szokni, az utcán vagy az utca mellett elhaladó autók sokkal hangosabbak. Most a Fehérvári úton lakom. A villamos esete 0 háttérzaj mellett olyan hangos, hogy egyszerűen mosolygok, amkor a repcsik zajterhelése miatt sír valaki. A reptér meg ott van 60 éve...
  • ZilogR
    #603
    Persze ezt is le kell kötni a talajra, ha jobban meggondoljuk - de lehet egy kellően nagy követ is választani ;)
  • PrasCo
    #602
    Nem rossz ötlet, különösen a legelején talán, de hosszútávon én ott is inkább az atomra támaszkodnék, vagy talán a Napra, bár kérdéses, a por mennyire ütne be neki. Nem sok kedvem lenne egy extraterresztriális kolónia delejét rábízni pár légvédelmi ballonra.
  • ZilogR
    #601
    Mondjuk egy olyan helyen, ahol van szél, van ember és energiaigény, de bajos a beton és betonvasakat eljuttatni - pl.: Marsra. A gáz mehet folyékony állapotban, a lufi egy hátizsáknyira becsomagolva és kész.
  • PrasCo
    #600
    Az oké, hogy a szélsebességtől köbösen függ a kivett teljesítmény, de a lapátkerék-átmérőtől is négyzetesen, ilyen gigalufiba pedig aligha lehet nyolcvan méter hosszú üveg-, és szénszál laminált lapátokat beletuszkolni. :) Én ennek legfeljebb olyan helyen látom racionalitását, ahol az állandó, betonba horgonyzott létesítmény megépítése nem rentábilis vagy problémásan kivitelezhető, energia viszont kell - ilyen hely meg eléggé kevés van. Mondjuk egy antarktiszi ideiglenes kutatóállomást (a lenti képről ugrott be) el tudok képzelni ilyennel, de azt meg teleburítják benzinnel és meg van oldva a fűtés is.
    Szkeptikus vagyok.
    Utoljára szerkesztette: PrasCo, 2015.09.12. 11:59:12
  • Desiderata #599
    Hidrogén olcsóbb ha nem robban fel. :/
    Csak a földön nem tudod több száz méterre telepíteni. Fent pedig egyre jobb és állandóbb szelek vannak.
    Repülést hogy zavarja-e, erre csak azt tudom mondani hogy repülés is zavarja az emberek mindennapjait, azzal hogy Budapest felett 10 percenként alacsonyan elhúz egy utasszállító, nem kicsi zajszennyezést okozva. Szóval repülés azért ne kapjon már mindenben prioritást, alkalmazkodhatna a helyzethez, nehogy ez legyen az akadálya egy szélfarm telepítésének.
  • molnibalage83
    #598
    A He iszonyatosan drága és korlátos a hozzáférése ezen felül a kábeles lengedezés miatt a teljesítménysűrűsége telepítési szempontból ennek sem sokkal jobb sanszoan, mintha a földra tennéd le, cserébe jóval komplikáltabb, zavarja a radarokat és a repülést...
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2015.08.30. 18:50:55
  • Desiderata #597
    És ez a héliumos nem fog elterjedni egyszer?











  • molnibalage83
    #596
    57 k USD/kW beépített teljesítményre. Ez úgy kb. tízszerese a világ legdrágább atomerőműjének és teljesítmény ténylezője legfeljebb 0.5... Ennél még a szénerőmű is környezetbarátabb...

  • szenyor Lopez
    #595
    "A 400 millió dollár költségű beruházást..."
  • molnibalage83
    #594
    Az árát nem írták oda. Mert kiderülne, hogy olyan fajlagos teljesítménye van, hogy körberöhögi bármi...
  • Desiderata #593
    A világ eddigi legnagyobb, mobil tengeri platformra helyezett szélturbinája kezd hamarosan működni Japánban, pontosabban a 2011. március 11-ei, hatalmas földrengést követő cunamiban megrongálódott fukushimai nukleáris erőmű közelében.

    A konstrukció méretei tiszteletet parancsolóak: magassága 190 méter, súlya 1360 tonna, a három széllapát pedig 82 méter hosszú. Az egész szerkezet egy, Fukushimától mintegy 20 kilométerre a nyílt tengeren elhelyezett, 4500 tonnás platformon áll majd, becslések szerint akár 300 kilométer/órás szélviharnak is képes ellenállni, s csúcsidőszakban körülbelül 7 Megawatt körül lesz a teljesítménye.
  • Molnibalage
    #592
    http://megujulok-maskent.blog.hu/2013/02/24/szel_tevhit
  • Desiderata #591
    A világ legnagyobb szélerőműve

  • polarka
    #590
    bp18: Sikeresen vizsgáztak a szélturbinák
    A reptéren.
  • Desiderata #589
    troposzférikus szélenergia (15 km magasban)
    halandóként egy kicsit nehéz elképzelni
  • Apa27
    #588
    Oké:)
    Mit lehet, illetve fel lehet használni a mosógép villanymotorját a szálkerékhez valamire? Mármint nem a szélkereket hajtani vele:) hanem hogy a villanymotor termeljen áramot! Vagy ilyesmi! Vagy dobjam ki?
  • Dj Faustus #587
    "Ha lenne még aprólékos kérdésem megkereshetlek velük? "
    Tedd fel itt a fórumtopikban, lesz rá ki válaszoljon.
  • Apa27
    #586
    Nagyon szépen köszönöm, hogy írtál és alaposan válaszoltál a feltett kérdéseimre! Neked biztos tök egyértelműek ezek a dolgok, de nekem nem. Érdekel a dolog! Főleg, hogy hogyan lehet ilyet csinálni házilag! Írtam, hogy nem vagyok elektro zseni, ezért is kérem ki a véleményeteket, tapasztalataitokat!
    Ha lenne még aprólékos kérdésem megkereshetlek velük?
  • Dj Faustus #585
    "elméletileg minden nap fúj a szél/nincs megállás!!!"
    Minden nap fúj, csak nem egyenletesen, elegendő mértékben.

    "elméletileg lehetséges házilag készíteni olyan szélerőművet/szélkereket"
    Elméletileg lehetséges, bár...

    "családi hát össz energia felhasználását, vagy akár még túl is termel?"
    ...egy átlagos családi ház TELJES energiaellátását egy házilag készített szélgenerátor nem biztos, hogy fedezni fogja.

    "Illetve még azt kérdezném, hogy egy generátornál mik azok az adatok amik azt mutatják meg, hogy milyen a teljesítménye, hogy mennyi energiát képes előállítani?"
    Egy generátornál W-ban adják meg, hogy egy adott fordulatszámon mekkora teljesítményt ad le. A megadott fordulatszám alatt kevesebb teljesítményt ad le.
    Ha ezt az optimális teljesítményt megszorzod az idővel, megkapod a termelt energiát.

    De mivel a szél nem fog egyenletes sebességgel fújni, a generátor fordulatszáma el fog térni a névlegestől (sajnos nem épp a pozitív irányba), így a leadott teljesítmény is különbözni fog tőle, ebből következőleg a megtermelt energia is.

    "Kiszedem egy régi buszból, vagy teherautóból?"
    A gépjármúvek generátora magas fordulatszámra van tervezve, a szél meg alacsony sebességű, tehát áttétel ildomos a generátor és a szélkerék közé.

    "Az elég egy családi házhoz?"
    Itt ajánlom a szerkesztő megjegyzését elolvasni.
  • Apa27
    #584
    Sziasztok! Kicsit behalt az oldal, de megpróbálkozom a kérdésemmel, hátha lesz, aki válaszol!

    Egyáltalán nem értek a szélenergiához, főleg nem a villamos energiához (nem az én területem), de mégis az lenne a kérdésem, hogy elméletileg lehetséges házilag készíteni olyan szélerőművet/szélkereket (elméletileg minden nap fúj a szél/nincs megállás!!!), ami teljes mértékig ellátja egy családi hát össz energia felhasználását, vagy akár még túl is termel? És most itt értem azt, hogy megy a TV, a hűtő a fagyasztó a számítógép, stb...stb...
    Vagy ha nem is a teljes házét, akkor X-ed részét.

    Illetve még azt kérdezném, hogy egy generátornál mik azok az adatok amik azt mutatják meg, hogy milyen a teljesítménye, hogy mennyi energiát képes előállítani?
    És amúgy egy házi szélkerékhez milyen generátor jó? Kiszedem egy régi buszból, vagy teherautóból? Az elég egy családi házhoz? Vagy ipari/nagyobb teljesítményű kellene?

    Előre is köszönöm a válaszokat!