650
Szélturbina, a régi szélmalmok modernkori változata, a megújuló energiák meghatározó szereplője
  • Kepek
    "
    Egyre költségesebb a hazai szélerőművek üzemeltetése
    A turbinák szinte csak Nyugat-Magyarországra, a Kisalföldre telepíthetők, élettartamuk viszonylag rövid, és hatásfokuk alacsonyabb más megújuló energiaforrásokénál

Az évek múlásával egyre többet kell költeni a hazai szélerőművek karbantartására. A magyarországi szélturbinák átlagos életkora tíz év, kötelező átvételi támogatást az egyes erőművek körülbelül tizenöt évig kapnak, míg egy turbina élettartama tizenöt-húsz év. Gazdaságos működtetésüket tovább rontja, hogy a szabályozás és a hazai természeti adottságok korlátozzák a szélkerekek méretét, teljesítményét.
    "
  • molnibalage83
    A német eredmények. Bukta az egész, de azért továbbra is fullba tolják a kreténségket...
  • Desiderata #606
    Talán majd Google Makani felfuttatja a dolgot

Utoljára szerkesztette: Desiderata, 2015.10.10. 20:26:42
  • Steel
    Mindig újabb ötletek érkeznek, de egyik sem foglalkozik a probléma gyökerével. Nincs olyan akku, ami érdemben el tudna tárolni olyan mennyiségű energiát, ami már gazdaságossá tehetné a berendezést. Ez a főprobléma már évek óta.

Ha pedig kábelt kötne rá, akkor több száz méteren olyan veszteség esik rajta, hogy megint baromság lesz az egész. Plusz a hozzátartozó teljesítményelektronika túl drága (és nehéz) lenne. A "többe kerül a leves mint a hús" esete.
    Amíg nincs akku, addig az egész ipar "egyhelyben toporgás" marad.
  • molnibalage83
    Ezt ugye viccnek szándtad. A nap nagy részében akkor a zaj, hogy a gépet gyakorlatilag nem is hallani a főváros legtöbb részén. Szigetszentmiklóson laktam 30 évig és ék-i szél esetén minden gép arra jött be. Gyakorlatilag teljesen hozzá lehetett szokni, az utcán vagy az utca mellett elhaladó autók sokkal hangosabbak. Most a Fehérvári úton lakom. A villamos esete 0 háttérzaj mellett olyan hangos, hogy egyszerűen mosolygok, amkor a repcsik zajterhelése miatt sír valaki. A reptér meg ott van 60 éve...
  • ZilogR
    Persze ezt is le kell kötni a talajra, ha jobban meggondoljuk - de lehet egy kellően nagy követ is választani ;)
  • PrasCo
    Nem rossz ötlet, különösen a legelején talán, de hosszútávon én ott is inkább az atomra támaszkodnék, vagy talán a Napra, bár kérdéses, a por mennyire ütne be neki. Nem sok kedvem lenne egy extraterresztriális kolónia delejét rábízni pár légvédelmi ballonra.
  • ZilogR
    Mondjuk egy olyan helyen, ahol van szél, van ember és energiaigény, de bajos a beton és betonvasakat eljuttatni - pl.: Marsra. A gáz mehet folyékony állapotban, a lufi egy hátizsáknyira becsomagolva és kész.
  • PrasCo
    Az oké, hogy a szélsebességtől köbösen függ a kivett teljesítmény, de a lapátkerék-átmérőtől is négyzetesen, ilyen gigalufiba pedig aligha lehet nyolcvan méter hosszú üveg-, és szénszál laminált lapátokat beletuszkolni. :) Én ennek legfeljebb olyan helyen látom racionalitását, ahol az állandó, betonba horgonyzott létesítmény megépítése nem rentábilis vagy problémásan kivitelezhető, energia viszont kell - ilyen hely meg eléggé kevés van. Mondjuk egy antarktiszi ideiglenes kutatóállomást (a lenti képről ugrott be) el tudok képzelni ilyennel, de azt meg teleburítják benzinnel és meg van oldva a fűtés is.
    Szkeptikus vagyok.
    Utoljára szerkesztette: PrasCo, 2015.09.12. 11:59:12
  • Desiderata #599
    Hidrogén olcsóbb ha nem robban fel. :/
    Csak a földön nem tudod több száz méterre telepíteni. Fent pedig egyre jobb és állandóbb szelek vannak.
    Repülést hogy zavarja-e, erre csak azt tudom mondani hogy repülés is zavarja az emberek mindennapjait, azzal hogy Budapest felett 10 percenként alacsonyan elhúz egy utasszállító, nem kicsi zajszennyezést okozva. Szóval repülés azért ne kapjon már mindenben prioritást, alkalmazkodhatna a helyzethez, nehogy ez legyen az akadálya egy szélfarm telepítésének.
  • molnibalage83
    A He iszonyatosan drága és korlátos a hozzáférése ezen felül a kábeles lengedezés miatt a teljesítménysűrűsége telepítési szempontból ennek sem sokkal jobb sanszoan, mintha a földra tennéd le, cserébe jóval komplikáltabb, zavarja a radarokat és a repülést...
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2015.08.30. 18:50:55
  • Desiderata #597
    És ez a héliumos nem fog elterjedni egyszer?

• molnibalage83
    57 k USD/kW beépített teljesítményre. Ez úgy kb. tízszerese a világ legdrágább atomerőműjének és teljesítmény ténylezője legfeljebb 0.5... Ennél még a szénerőmű is környezetbarátabb...

• szenyor Lopez
    "A 400 millió dollár költségű beruházást..."
  • molnibalage83
    Az árát nem írták oda. Mert kiderülne, hogy olyan fajlagos teljesítménye van, hogy körberöhögi bármi...
  • Desiderata #593
    A világ eddigi legnagyobb, mobil tengeri platformra helyezett szélturbinája kezd hamarosan működni Japánban, pontosabban a 2011. március 11-ei, hatalmas földrengést követő cunamiban megrongálódott fukushimai nukleáris erőmű közelében.

A konstrukció méretei tiszteletet parancsolóak: magassága 190 méter, súlya 1360 tonna, a három széllapát pedig 82 méter hosszú. Az egész szerkezet egy, Fukushimától mintegy 20 kilométerre a nyílt tengeren elhelyezett, 4500 tonnás platformon áll majd, becslések szerint akár 300 kilométer/órás szélviharnak is képes ellenállni, s csúcsidőszakban körülbelül 7 Megawatt körül lesz a teljesítménye.
  • Molnibalage
    http://megujulok-maskent.blog.hu/2013/02/24/szel_tevhit
  • Desiderata #591
    A világ legnagyobb szélerőműve

• polarka
    bp18: Sikeresen vizsgáztak a szélturbinák
    A reptéren.
  • Desiderata #589
    troposzférikus szélenergia (15 km magasban)
    halandóként egy kicsit nehéz elképzelni
  • Apa27
    Oké:)
    Mit lehet, illetve fel lehet használni a mosógép villanymotorját a szálkerékhez valamire? Mármint nem a szélkereket hajtani vele:) hanem hogy a villanymotor termeljen áramot! Vagy ilyesmi! Vagy dobjam ki?
  • Dj Faustus #587
    "Ha lenne még aprólékos kérdésem megkereshetlek velük? "
    Tedd fel itt a fórumtopikban, lesz rá ki válaszoljon.
  • Apa27
    Nagyon szépen köszönöm, hogy írtál és alaposan válaszoltál a feltett kérdéseimre! Neked biztos tök egyértelműek ezek a dolgok, de nekem nem. Érdekel a dolog! Főleg, hogy hogyan lehet ilyet csinálni házilag! Írtam, hogy nem vagyok elektro zseni, ezért is kérem ki a véleményeteket, tapasztalataitokat!
    Ha lenne még aprólékos kérdésem megkereshetlek velük?
  • Dj Faustus #585
    "elméletileg minden nap fúj a szél/nincs megállás!!!"
    Minden nap fúj, csak nem egyenletesen, elegendő mértékben.

"elméletileg lehetséges házilag készíteni olyan szélerőművet/szélkereket"
    Elméletileg lehetséges, bár...

"családi hát össz energia felhasználását, vagy akár még túl is termel?"
    ...egy átlagos családi ház TELJES energiaellátását egy házilag készített szélgenerátor nem biztos, hogy fedezni fogja.

"Illetve még azt kérdezném, hogy egy generátornál mik azok az adatok amik azt mutatják meg, hogy milyen a teljesítménye, hogy mennyi energiát képes előállítani?"
    Egy generátornál W-ban adják meg, hogy egy adott fordulatszámon mekkora teljesítményt ad le. A megadott fordulatszám alatt kevesebb teljesítményt ad le.
    Ha ezt az optimális teljesítményt megszorzod az idővel, megkapod a termelt energiát.

De mivel a szél nem fog egyenletes sebességgel fújni, a generátor fordulatszáma el fog térni a névlegestől (sajnos nem épp a pozitív irányba), így a leadott teljesítmény is különbözni fog tőle, ebből következőleg a megtermelt energia is.

"Kiszedem egy régi buszból, vagy teherautóból?"
    A gépjármúvek generátora magas fordulatszámra van tervezve, a szél meg alacsony sebességű, tehát áttétel ildomos a generátor és a szélkerék közé.

"Az elég egy családi házhoz?"
    Itt ajánlom a szerkesztő megjegyzését elolvasni.
  • Apa27
    Sziasztok! Kicsit behalt az oldal, de megpróbálkozom a kérdésemmel, hátha lesz, aki válaszol!

Egyáltalán nem értek a szélenergiához, főleg nem a villamos energiához (nem az én területem), de mégis az lenne a kérdésem, hogy elméletileg lehetséges házilag készíteni olyan szélerőművet/szélkereket (elméletileg minden nap fúj a szél/nincs megállás!!!), ami teljes mértékig ellátja egy családi hát össz energia felhasználását, vagy akár még túl is termel? És most itt értem azt, hogy megy a TV, a hűtő a fagyasztó a számítógép, stb...stb...
    Vagy ha nem is a teljes házét, akkor X-ed részét.

Illetve még azt kérdezném, hogy egy generátornál mik azok az adatok amik azt mutatják meg, hogy milyen a teljesítménye, hogy mennyi energiát képes előállítani?
    És amúgy egy házi szélkerékhez milyen generátor jó? Kiszedem egy régi buszból, vagy teherautóból? Az elég egy családi házhoz? Vagy ipari/nagyobb teljesítményű kellene?

Előre is köszönöm a válaszokat!
  • Molnibalage
    Link...
  • Desiderata #582
    A szélturbina készítés kézikönyve valakinek volt a kezében?
  • forrai
    Azért ebben a topikban illene arról is beszélni...
  • forrai
    A hőszivattyú szerintem is jó dolog. Sajnálom viszont, hogy senkit nem érdekel az adszorpciós, és abszorpciós változat, amelyek már 60-80 (leginább 90-200 oC fűtőközeggel működtethetők). Persze nem csoda, van oka.

Mert jelenleg csak a villamos lobbi nyomul, a gázszektor és a megujuló sunyítanak valamiért e tekintetben. Talán több gáz szeretnének eladni?
    Igaz, baromi drága még, de azért, mert sehol nincs igazi sorozat- igény. Dumálunk a környezetszennyezésről, vizet prédikálunk, bort iszunk.
  • drevil666
    Nem rajtam múlik Magyarország energetikája.
    Ha rászánom magam levegőkazánom lesz. 5,2 misi most (de ebben már a az aktív hűtés kiegészítés (nem csak a passzív), kollektoros meleg víz készítés és 8-12 órás folyamatos működést lehetővé tévő aksi is lesz.)
    Szélerőművet nem akarok pedig áll itt kihasználatlanul egy generátor.
  • forrai
    Az sem teljesen igaz, hogy csak lakóparkok építhetők.
    Tekercselhető műanyagcsővel falufűtési rendszerek is kialakíthatók, Ausztriában is vannak.
    Valahogy Magyarországon terjed legjobban az egyedi gázfűtés, mi vesszük a legtöbb gázt.
    Most pedig a gázt már erőműben szeretnénk égetni, hogy a hőt kidobhassuk, és bonyolult módon hőszivattyúval visszanyerjük?
    Oké, ez is lehet koncepció.
    Nekem, nekünk mindegy, vagy nem?
    Volt itt már, fa, szén, villany, olajkáélyha, távfűtés, egyedi fűtés, gázfűtés, és lesz még minden más is.
    Érdekes, hogy az ember, aki pedig olyan okos, miért leginkább csak anyagcserét használ? Villannyal neki is könnyebb lenne....
  • forrai
    Csak most irtam le, hogy az az áram, amit a levegő kazán használ, ritka kivétellel 30-35% hatásfokkal készül az atomerőművekben, és más hőerőművekben is. Akkor a szállitási veszteségekről még nem beszéltünk.
    A levegő kazán: hőszivattyú.
    Mondd azt, mert olyan van hőbázison is. Az sokkal hatékonyabb, mint a villamos kompresszoros, mert összességében kevesebb primer energiát fogyaszt.
    Csak kinek az érdeke, hogy olcsó legyen?
  • drevil666
    Levegőkazánnal egyedi fűtésű házak fűtése is megoldható.
    Erőművek hulladékhőjének távfűtési rendszerekbe történő táplálásával csak lakóparkot, közintézmények fűtése oldható meg.
    Geotermikus erőmű is lehet minden ökörhugyozásnál, de az áramot szállítani olcsóbb, mint erőműveket építeni és minden családi házba bevezetni.
  • forrai
    A levegőkazános fűtés abból az áramból táplálkozik, amelynek előállításához Paks 5K dt-vel a Dunába folyónyi melegvizet bocsát ki, Visontán meg a Heller tornyok a levegőbe engedik a hőt.
    Ezt a veszteséghőt varázsolja vissza a levegőkazán, néha még azt sem.
    A gázmotoros áramtermelésnél viszont hasznosul ennek a hőnek jelentős része a távfűtésben.
    Vagyis ami az egyik helyen fölösleg, az máshol hiány.
    Valahogy csak össze lehetne ezt hangolni...
    Csak azért írom ezt, mert egy olyan szlogen, hogy "levegőkazán", kissé megtévesztőnek tartok.
    A hőszivattyú persze jó dolog, de csak ha jóval több energiát takarít meg, mint amit igényel.
  • drevil666
    idézet a topic bannerből: "Szélturbina, a régi szélmalmok modernkori változata, a megújuló energiák meghatározó szereplője"

Általában Hungaryban alig fúj a szél, ha meg igen akkor annyira, hogy le kell kapcsolni a szélerőműveket nehogy károsodjanak.
    Akkor inkább geotermikus energia. vagy atomenergia és levegőkazános fűtés.

• Molnibalage
    Nem, nem atomreaktor. Csak megemlítettem, hogy ott állítanak elő fűtési célokra...

Egyébkét az az erőmű is dob ki hőt a Dunába bőven. 5 fokkal melegebb vizet lehet csak a Dunába enedni. Kelenföldnél ez olyan 6000 tonna / óra víz, pedig az 100 MW-os nagyságrendű erőmű. Akkor képzeld el Paksot, hogy mennyi vizet áramoltat át, mert ott is 5 fok a korlát...

A BME-n van kutató reaktor és mintha lenne még egy kutatóintézetben. (SZTAKI?)
  • drevil666
    számszerűen? 5-10 °C? 20 már jó lenne.
    Kelenföldön atomreaktor? Pakson kívül nem csak valamelyik egyetem asszem: BME van mini reaktor kísérletekhez?
  • Molnibalage
    Atomerőműnél nem hallottam még erről. A franciáknál lehet, hogy van ilyen, mert kisebb blokkjaik is vannak.

A Kelenföldi Erőmű állít elő fűtési melegvizet, lényegében csak ezért létezhet még az erőmű. Viszont annak nagyságrendje Paks hulladékhőjéhez képes semmi. Azért azt sem szabad elfelejteni, hogy hiába dob ki Paks MW-ra sok hőt, azt nem 100 fokos víz formájáan teszi. Hiába 1000 MW-os a teljesítmény, ha ezt irtózatos tömegárammal és baromi kis delta T-vel csinálja...
  • drevil666
    A hűtőközeget (nem a primer kőrből) nem használják valahol a világban fűtésre? Ha nem is 100%ban, de mellékágból elvezetve nagyobb lakóparkoknak.
    Mondjuk Bp-t kíváncsi vagyok mennyire örülne egy a.e-nek pl Csepelen?
  • joebacsi
    valami forrás?