197
  • Epikurosz
    #157
    "Csakhogy a mai emberi élelmiszerek nem éppen ilyenek. "

    Hát akkor rontsuk tovább őket?

    Az emberi szervezet nem 10-20 év, hanem évmilliók alatt alakult olyanná, amilyen, ha csak a Homo sapiensre gondolunk. Érdekes, hogy akárcsak párszáz évvel ezelőtt is, mindenféle vitaminbevitel nélkül éltek emberek, sőt egészségesebbek voltak, mint a maiak. Az orvostudomány fejletlensége (betegségek) és a háborúk miatt persze alacsonyabb volt az átlagéletkor. Többet voltak tiszta (!) levegőn, többet mozogtak, több fizikai munkát végeztek, a nők nem tömték magukat fogamzásgátlókkal. Én természetesen nem az amish életfelfogást propagálom, hogy ne legyen fejlődés, merevedjen meg minden egy szinten, de muszáj a fejlődést rossz irányba elvinni?
    Miést ne lehetne ötvözni a modern kor által nyújtott előnyöket a régi jó hagyományokkal?
  • marcio mela
    #156
    "a magzatvédő vitamin" = fólsav.
    "magzatvédő vitaminok" = fólsav + sok egyéb.

    Jó tisztázzuk:



    Írta:
    Dr. Czeizel Endre
    orvosgenetikus

    Tehát egyes számban magzatvédő vitamin.

    link
  • marcio mela
    #155
    A mesterséges B11 vitamin felszívódása jobb, mint a természetesé.
  • marcio mela
    #154
    Egy szélsőséges példa.1845-ben nem tudom mennyire volt nemesítve a burgonya írországban de biztos nem sokat permeteztek meg nem génmanipuláltak.Az lehetett aztán a biogazdálkodás.Aztán jött a phytophthora infestans.A lakosság 30%-a éhenhalt másik része meg az USA-t gyarapította meg még néhány másik országot,hogy ne rontsa tovább a statisztikát.8,000,000 ember lakta és ma még mindig csak 4,000,000.
    Szerintem azok a több ezer évig bevált gabonák gyér termést adhattak.Fogadni nem merek rá de egy ismeretterjesztő filmből úgy emlékszem az alma őse alig volt nagyobb mint egy nagyobb cseresznye.
  • dez
    #153
    (És a spenót még az egyik legegészségesebb...)
  • dez
    #152
    Ja, a hófehér pékárú nem lesz tőle jobb, hogy az 500-féle hiányzó anyag közül 5-öt pótolnak. Alig több marketingnél. Jó kis fekete kenyér, igazi, jó minőségű, teljes kiörlésű rozsból (vagy gabonakeverékből), az az igazi. Ha a régiek tudták volna, hogy a király kalácsa nem is olyan jó...
  • dez
    #151
    "a magzatvédő vitamin" = fólsav.
    - ez hiányzik a leginkább, pedig a terhesség elején nagyon fontos, sok kell belőle, és hiánya komoly bajokat okoz. (A fólsav alapvetően fontos sejtosztódáskori DNS-sokszorosításhoz.)
    link
    "magzatvédő vitaminok" = fólsav + sok egyéb.
  • dez
    #150
    Ehhez az kellene, hogy a terhesség előtt már semmiféle hiány ne legyen, azaz addig is nagyon egészségesen éljen, és olyan élelmiszereken éljen, amik tele vannak mindennel, ami kell. És persze a terhesség alatt is. Csakhogy a mai emberi élelmiszerek nem éppen ilyenek. Pl. annyi fólsavhoz, amennyi optimális lenne, napi több tányér spenótot kellene megennie...

    Nézd meg az állatokat: a növényevők egész nap esznek, mégpedig friss gyümölcsöket, zöldféléket, stb., a ragadozók meg őket... Az ember meg mit eszik? Ételnek álcázott ipari hulladékot. :)
  • marcias
    #149
    Az a probléma hogy kezdünk oda jutni, hogy mennyivel gyorsabban megy az autó ha van benne üzemanyag, mint amikor nincs...
    A teljesen kiüresedett gabonába már utólag kell belerakni a nyomelemeket, hogy érjen egyáltalán vmit... talán rossz irányba indultunk és azokat a gabonákat kéne termeszteni, amelyek több ezer évig beváltak, nem pedig génmódosított szarokat. De persze, a termelékenység mindenek felett... még akkor is ha belepusztulunk
  • marcio mela
    #148
    A spenótban, sóskában, brokkoliban, sok B11 vitamin van.Természetes úton is bevihető.Egy nőnek a kritikus időszakban naponta 15 tányér spenótot
    kellene minden nap elfogyasztani.
  • marcio mela
    #147
    Igen.Hol így hol úgy írják.A lényeg a tabletta amit a leendő kismamák kapnak nem csak B11-vitamin-t (folsavat) tartalmaz,hanem még sok mást.Amikor egy nő azt mondja ő szed magzatvédő vitamint akkor nem egy vitamint hanem vitaminokat szed meg egyebeket.
    link
  • Epikurosz
    #146
    A terhes, áldott állapotú nőnél - már ha nem ba...a szét a fejét cigivel, meg ilyenekkel - csodálatos módon működnek az ősi ösztönök. Ott, ahol én születtem, mindenki tudta, hogy az állapotos asszonyok kívánósak, és a férj, rokonság próbálta is megszerezni nekik azt, amit megkívántak (és csak olyan élelmet kívántak meg amúgy, amely az adott térségben elérhető volt, szerintem gyerekkori emlékek munkálkodtak ilyenkor). Én is, egyébként, amint már utaltam rá, ezt az ösztönt próbálom felébreszteni magamban (mert bennünk, férfiúkban is megvan ez ám!), vagyis azt eszem, amit épp kívánok. A test egy csodálatos valami, jelzéseket küld, és nem kell mást tenni, mint figyelmesen meghallgatni. Ez még a lelkiekre is érvényes. ("Hallgass a szívedre..." :-)
  • Epikurosz
    #145
    Na, kész, de msot már tényleg. De valóban olyan vagy.

    "Micsoda lehetőség olyan élelmiszerbe keverni a folsavat amit szinte mindenki fogyaszt."

    Kezdetben volt ugye az ige. És a teljes őrlésű liszt. Biobúzából vagy biorozsból. A malom- és pékipar elkezdett fejlődni, olyannyira, hogy elkezdték kilúgozni a gabonákat, a kenyér egyre fehérebb lett, az emberek tekintete meg egyre sötétebb (költői kép kedvéért :-)

    Ezt amúgy végigjátszották/-uk számos más termékkel is. Amikor annyira sikerült mindent finomítani, hogy az már kezdett az emberek egészségére menni, akkor feltalálták a táplálékkiegészítőket. Az élelmiszerekből kisepert vitaminokat és ásványi anyagokat most már be leeht vinni tabletta formájában, vagy egyeseket bele lehet keverni a lisztbe, sóba, ivóvízve stb. Persze, mindennek ára van - fogyasztó fizess!
    Szép új világ, mondhatom...



  • marcio mela
    #144
    Örülök hogy most az egyszer sikerült összefogni egy ilyen ügyben, mint a génmanipulált élelmiszerek kérdése.
    Azt hiszem a géntechnológiával nemesített (GM) növények hazai termesztéséről volt szó és hát van olyan is hogy ipari felhasználás.
    mert ezek a termékek még nincsenek olyan régóta a piacon hogy tudnák bizonyítani hogy mondjuk 10-20 év elteltével milyen károkat okozhat a szervezetben,
    Azt hiszem az USA-ban 1992-ben engedélyezte az FDA és 1994-ben hozták forgalomba az első GMF-t (Genetically Modified Food) ami paradicsom volt.
    akár annak a génkészletére is befolyást gyakorolva aki megeszi.

    Génmanipulációt okozhat emberben?Roncsolja a DNS-t?Ez kezd fantasztikus lenni.És ebben biztos vagy?
    Az pedig, hogy energiatermelésre használnák csak fel, gyenge érv, hiszen ha már egy ágazatban engedélyezett, onnan már csak egy lépés hogy élelmezési célra is felhasználják!
    A parlament a jogalkotó nem a gyártó/forgalmazó ahogy most is látszik.
    De azt hiszem hiába tiltják nálunk ha máshol meg nem.A határt meg nem ismerik a pollenek.A szél szárnyán vagy a ruházaton messze eljutnak.Az olyan GMO (genetically modified organism) amelyik tud szaporodni az meg is teszi.
  • dez
    #143
    (Ja, és ebben persze teljesen igaza van Ceizelnek. Kevesen tudják, hogy a rosszullétek egy része, és a lábak fájdalmai, visszeressé válása a fólsavhiány jele ilyenkor.)
  • dez
    #142
    Én úgy tudom, hogy a magzat védő vitamin az éppenhogy a fólsav.
    Itthon pl. Ceizel propagálja, hogy gyermekvállalás előtt kezdje el szedni a leendő anya, és a terhessé első 3 hónapjában mindenképp szedje, az áltagosnál jóval nagyobb adagban.

    Viszont: bizonyos esetekben elsősegíti a rák növekedését, ha az már kialakult, így talán nem kellene mindenkibe tömni, válogatás nélkül.
  • dez
    #141
    Ez nagyszerű, csak jobb lett volna, ha történetesen nem a DDT-vel érik ezt el, hanem valami mással.
  • dez
    #140
    A gyógyszereket is sokáig tesztelik, több lépcsőben egészen az emberes kísérletekig, pedig sokkal kevesebb ember kerül velük kapcsolatba, és összességében is sokkal kisebb veszélyt jelent...
  • marcio mela
    #139
    de meg kellene kérdezni a az amerikai katonákat, (illetve az elhunytak rokonait) hogy Vietnámban, miután rájuk szórták a DDT tartalmú szert (hogy a "büdös vietkongokat lássák a növényzet mögött)

    Maradjunk annyiban az Agent Orange dioxinokkal szennyezett gyomirtók keveréke a DDT meg rovarírtó de hogy árnyaljam a DDT-ről kialakult képet megint idézek: megakadályozta a tífuszjárvány tombolását a második világháború idején, felmérhetetlen mennyiségű emberéletet mentve meg. Sőt, Indiában a hatvanas években 75 millióról 100 ezerre mérsékelte a maláriás megbetegedéseket, a kórt hordozó szúnyogok irtásával.
  • AranyKéz
    #138
    Mielőtt fikázol gondolkozz el mit is mondtam.
  • szivar
    #137
    Elb...tam. Nem termékenységet, hanem pont az ellenkezőjét :(.
  • marcio mela
    #136
    és azt sem tudják biztosan mi lesz a következménye sokkal később
    De hát vannak különböző szűrők,független vizsgálatok és többször amik minimalizálják a kockázatot.Néha történnek sajnálatos tévedések de a rendszer működik.A nyereség/kockázat aránya elfogadható.Azt akarod,hogy legyenek kísérleti alanyok akiket születéstől halálukig megfigyelnek és évtizedek után döntik el,hogy káros vagy nem?
  • szivar
    #135
    Megoldható lenne a dolog, de... Amíg a pékek ügyvezető főmániákus vezérigazgató pót tartaléákos alcsicskása úgy gondolkodik, hogy ez a liszt árába be lesz építve, és 3 forintal drágább mázsája, és mi elhasználunk évente 1000T lisztet, az annyi mint 30000E pénz. Nem. Nincs pénz.

    Ha nem törvényben kötelezik erre a malmokat, akkor majd csak olyan 10-20 év múlva lesz bevezetve a dolog.
  • szivar
    #134
    "Ezt nem értem mit akar jelenteni.Ugyan mit akarsz?Ne növekedjen az egy dolgozóra eső megtermelt érték?"

    Valószínűleg arra lehetett célzás, hogy a gmo alkalmazásával esetenként a fele munkaerőt ki lehet hajtani a csába, mert nem kell permetezni, meg több is terem ugyanazon a darabon, stb.

    "És a farmernek?Ha többet takarít be?Ha az eladott termés értéke és a befektetett munka;üzemanyag;stb értékének különbsége nagyobb?
    A GMO csak annak hoz hasznot aki a vetőmagot előállítja?Akkor ugyan ki venné meg?"

    Jelenleg magyarországon nincsenek farmerek. Csak parasztok meg Tsz félék. Rövid távon mindkettőnek megéri a dolog (napszámosok v. alkalmazottak, egyre megy). Hosszú távon meg senkinek sem.

    "És az emberek maguk meg a megválasztott vezetőik fogják megnézni,hogy a pácolt heringemben lehet nátrium benzoát és mennyi?Megvannak a megfelelő intézetek és szolgálatok amiknek az a feladata,hogy csak biztonságos élelmiszer kelüljön forgalomba.Már megvannak,nem kell megint kitalálni.Nem befolyásolják őket gazdasági érdekek.Nyugodt lehetsz."

    Minden szart el lehet adni. Be van szépen csomagolva, rá van írva hogy mit tartalmaz. Kezdjük az E-betűs izékkel. Háromnegyedéről csak azt tudják hogy van. Illetve azt is hogy ha megeszed, nem döglesz meg két-három héten belül. Ezen anyagoknak a hosszú távú hatásairól semmit sem tudnak (szinte). Egy részük természetes anyag (karamell, tejcukor, stb). Egy szép nagy szelet meg bizonyítottan mérgező, meg is van határozva az egészségügyi határérték, amely nagyjából sz@rt sem ér.

    Mint az egszeri kávénál. Bevizsgáltak x mennyiségű és y külömböző forgalmazótól származó kávét. Volt benne valami toxin, ami egy picikét rákkeltő. Szerinted mi volt a vége? Megemelték az eü határértéket. Sajnos ez az apróság nem kapott elég publicitást, de utána lehet nézni a neten.

    "És az elképzelhetetlen,hogy olyan GMO-t akarnak csinálni amiben mondjuk több nyomelem meg vitamin van.Hiszen van egy nagy összeesküvés aminek az a célja,hogy minnél egészségtelenebb de kívánatos élelmiszereket hozzanak létre.Csak a rövidtávú meggazdagodás a fontos."

    Elképzelhető a dolog, de... A nyomelemeknek is oda kell kerülniük valahonnana, előbb utóbb elfogy a földből. Ezt mesterségesen kell majd pótolni. A vitaminok meg... Vagy van benne vagy nincs. Bizonyítsa be valaki.

    És nem összesküvésnek kell nevezni, hanem költséghatékonyságnak.

    Továbbá egyik országnak sem szabadna függenie egy másik országtól, pláne ha alapvető élelmiszerekről van szó. Rengeteg munkaerő válna szükségtelenné a mezőgazdaságban, ez egy kicsit meglátszana a többi szektorban is. Így sem kicsi a munkanélküliség, ez még rádobna egy lapáttal. Továbbá hosszú távú hatásairól a gmonak szinte semmi információ sincs. Ez megnyilvánulhat rák és egyébb mutációk formájában is.

    Ezenkívül meg semmi garancia sincs arra, hogy 'véletlenül' nem keveredik-e a vetőmagba (pár tízezred arányban) olyan vetőmag, ami pl. termékenységet okoz, vagy pedig csak szimplán kinyírja a lakosság zömét.


    Bocs hogy kötözködök, de te pont a lényeg felett siklasz el, vagy csak simán egy reklámember vagy.
  • marcio mela
    #133
    Nem tudom,hogy jön ide a rendőrkapitány meg ez a hangnem de ok.Vándorolj ki vagy mozgólaborral menj vásárolni de egyszerűbb ha nem eszel nem iszol.Szívjál levegőt aktív szén szűrős gázálarcon oszt kész.
  • marcio mela
    #132
    nem értem azokat, akiknek tetszik a gmo

    Most idézek: Az USA-ban 1998-ban tették kötelezővé a liszt
    folsavval történő dúsítását és a következő évben már
    38%-kal csökkent a lakosság vér-homociszteinszintje.
    Ugyanakkor a szívinfarktus gyakoriságban is 18%-os
    csökkenést észleltek, noha a két jelenség ok-okozati kap-
    csolata egyelőre nem állítható.

    .
    .
    .
    A folsav az agykoponyahiányos és a nyitott gerinces születések számát legalább 41%-al csökkenti.

    (A folsav és a magzatvédő vitamin nem ugyanaz.A magzatvédő vitamin az említett születési rendellenességek számát 90%-al csökkenti.)



    Micsoda lehetőség olyan élelmiszerbe keverni a folsavat amit szinte mindenki fogyaszt.Az USA malomipara olyan fejlett technikával rendelkezik,hogy képes a lisztbe keverni.De sok ország nem.Magyarország se.Nem tudom megoldható-e,hogy a gabona maga termelje de ha igen hát nem lenne nagyszerű?
  • Frank99
    #131
    és te vagy 19 éves???

    jujuujjjjjjj....!

    Microsoft és az összes szoftver?????

    jujujujjjjjj!
  • Epikurosz
    #130
    "Megvannak a megfelelő intézetek és szolgálatok amiknek az a feladata,hogy csak biztonságos élelmiszer kelüljön forgalomba.Már megvannak,nem kell megint kitalálni.Nem befolyásolják őket gazdasági érdekek.Nyugodt lehetsz. "

    Ne haragudj, nincs kedvem megnézni az adatlapod: te ennyire kis hülye vagy? Én sem vagyok irtó öreg, de annyi korrupciót láttam már életemben itt Magyarországon, hogy az unokáimnak is elég lenne. Amikor a Bp.-i rendőrfőkapitány a szemedbe hazudja a TV-ben, hogy a legényei nem ahsználtak viperát, majd a bizonyító felvételek bemutatása után nemhogy elmenne a p..ba, hanem még kitüntetést is átvesz - no ez a mélypont. És ugye rendőrkapitányról van szó, a törvények betartatójáról. Most hirtelen kiragadtam egy példát, mert aktuális, de lehetne soroln az ügyészséget, a bíróságokat, a parlamentet, a minisztériumokat, a polgármesteri hivatalokat, a köztársasági elnököt (aki kegyelmet ad korrupt orvosoknak, pld.), a doppingoló sportolókat stb. stb.
    Néha visszagondolok serdülőkori önmagamra, mennyire naív voltam, mennyire hittem az igazságban, a tisztességben, a fair playben és amikor a szüleim próbáltak lehozni a földre, mennyire haragudtam rájuk.
  • AranyKéz
    #129
    A Microsoft visszaél a monpolhelyzetével! Gonosz, gonosz multicég!

    Tiltsuk be az összes szoftvert!
  • marcias
    #128
    Te meg nyugodt lehetsz hogy a szervezetek nem a te érdekeidet fogják nézni, hanem azokét akiktől a pénzügyi alapokat kapják (állam és gazdasági szervezetek)
  • marcio mela
    #127
    És az elképzelhetetlen,hogy olyan GMO-t akarnak csinálni amiben mondjuk több nyomelem meg vitamin van.Hiszen van egy nagy összeesküvés aminek az a célja,hogy minnél egészségtelenebb de kívánatos élelmiszereket hozzanak létre.Csak a rövidtávú meggazdagodás a fontos.
  • marcio mela
    #126
    Fontos szempont tovabba, hogy az emberek egeszseget erinto kerdesekben ne a gazdasagi, hanem az azon tulmutato hosszutavu erdekek ervenyesuljenek. Ezen erdekeket csak az emberek maguk es neha a valasztott vezetoik tudjak kepviselni, de a profitorientalt szervezetek (cegek) nem. Sot ok kifejezetten ellenerdekeltek lehetnek.

    És az emberek maguk meg a megválasztott vezetőik fogják megnézni,hogy a pácolt heringemben lehet nátrium benzoát és mennyi?Megvannak a megfelelő intézetek és szolgálatok amiknek az a feladata,hogy csak biztonságos élelmiszer kelüljön forgalomba.Már megvannak,nem kell megint kitalálni.Nem befolyásolják őket gazdasági érdekek.Nyugodt lehetsz.
  • marcio mela
    #125
    Egy hagyomanyos novenyeket termelonek nem lehet minden evben eladni a vetomagot, de gmo eseten ez szuksegszeru. A gyarto cegnek megeri.
    És a farmernek?Ha többet takarít be?Ha az eladott termés értéke és a befektetett munka;üzemanyag;stb értékének különbsége nagyobb?
    A GMO csak annak hoz hasznot aki a vetőmagot előállítja?Akkor ugyan ki venné meg?
  • marcio mela
    #124
    Ha csak gazdaságossági szempontból nézzük a témát akkor sem elhanyagolandó hogy a humán tőkét (emberi munkavégzőképesség) milyen mértékben roncsolja, és a humán tőke szintentartása lehetséges marad-e, vagy sem.
    Ezt nem értem mit akar jelenteni.Ugyan mit akarsz?Ne növekedjen az egy dolgozóra eső megtermelt érték?
  • marcias
    #123
    Ha szánsz rá egy kis időt, akkor nem fogsz csalódni :)
  • marcias
    #122
    Lásd, az MTA-t már sikerült is... :(
  • Epikurosz
    #121
    Aszem meggyőztetek. Írok levelet az angyalnak, hogy hozzon nekem Karácsonyra - akár utánvéttel - egy kenyérsütő masinát. :-)
  • AgentKis
    #120
    Ez az egyetértés csak addig fog tartani, amíg le nem kenyerezik valahogy vezetőink nagy részét. Nem adok a dolognak 1 kormányzati ciklust sem. Remélem Én vagyok pesszimista csak...
  • AgentKis
    #119
    A Neten is van sok recept, szegény faterom amíg élt sütött nekünk kenyeret egy ilyen géppel. Nagyon fincsi volt a kenyér akkor is, ha nem sikerült teljesen, kicsit zömökebb volt, de jó ízű, tápláló és 5-7 napig friss.
  • marcias
    #118
    Evvel arra akarok utalni hogy sztem ha már otthon sütsz kenyeret akkor nem érdemes fehéret inkább barnát vagy/és magosat, nagyon jókat lehet csinálni. A géphez adnak ált. egy receptkönyvet is, abból lehet válogatni.