218
  • darph
    #18
    nincs is olyan hogy evolucio
  • Loverman
    #17
    semmi gond, dez általában mindig a hitetlen fikázó szerepében tündököl:D ettől lesz még rosszabb és rosszabb a róla kialakult kép, mindent indulattal fikáz:)
  • juzosch
    #16
    Ha jól értem arra gondolsz, hogy csak azért más a lábuk, mert pl a fára-mászástól máshogy erősödtek meg.
    Ezzel az a gond, hogy a ,mai technikával már könnyen megvizsgálható, hogy a gén változott, vagy csak a körülmények hatása.
    Másrészt ezt az elképzelést lövi az, hogy a fán élők első nemzedékei más tulajdonságokal rendelkeztek, mint a későbbiek. Holott tökugyanott nőttek föl.
  • juzosch
    #15
    A jegesmacihoz elég egy albínó barnamaci:)
  • juzosch
    #14
    Félreértelmezed a mutációt. Ez nem egy ritka, nagy változást jelentő esemény. Mutáció mindig van. Minden egyes új egyed génállománya kicsit más, mivel mutálódott. Ezen mutációk összessége okozza, hogy egy kicsit nagyobb lesz az új egyed, más a színe kicsit, vagy a lábai kicsit rövidebbek/hosszabbak.
    Atól függően, hogy a génállomány milyen fontosságú részén történik, lehet semmi hatása nincs, lehet csak kicsit más lesz az egyed, de lehet, hogy akkora változást idéz elő, hogy akár teljesen életképtelen lesz.
  • Cat #13
    én ugytudom a jegesmedvék párezer év alatt alakultak ki, váltott a színük fehérre, nőtt szőr a tappancsukon stb., szóval alapvetően megváltoztak alig pár száz nemzedék alatt. Szóval a gyorsaság eddig se volt kérdéses.
  • dez
    #12
    Szóval ez kb. olyan, mintha mondjuk célszerűen megváltozna egy program működése, és azt gondolnánk, véletlenszerűen átíródott bájtok következménye, holott csak konfigurációs beállítások változtak.
  • dez
    #11
    #10
  • dez
    #10
    Szerintem itt genetikailag eleve kódolt a különféle hosszúságú lábnövesztési képesség, és láb hosszát szabályozó géneket a külső tényezők befolyásolják. (És akár a "aktuális beállítás" öröklődhet is.) Tehát nem mutációk általi genetikai változásról van szerintem szó... Ahhoz ez túl gyors. Ha mégis alapvető genetikai módosulás történik, akkor az nem véletlenszerű...
  • djukel
    #9
    lófasz
  • juzosch
    #8
    A lábuk hossza a génekben van eltárolva. Ez maga a színtiszta evolúció.
  • juzosch
    #7
    A cikk címében benne van a 'lehet' szó. Tehát ők sem titkolják, hogy ez csak egy érdekes, kirívó eset.
  • Cuchulainn
    #6
    Ahhoz, hogy a lábuk hosszabb legyen muszáj, hogy történjen genetikai változás...
  • dez
    #5
    Illrtve inkább látványosnak tűnő.
  • dez
    #4
    Nem tudom, mi ebben az evolúció. Nem történt genetikai átalakulás, csak az egyik tulajdonság (hosszabb láb) először jobban elterjedt, majd visszaszorult közöttük. Ilyen hihetetlen bonyolult következtetések levonásához még nem kell evolúcióbiológusnak lenni. Ez a pali inkább médiahacker (a média számára felkapott látványos eredmény 0 munkával).
  • Picizöldfül
    #3
    jah,érdekes...
  • Cuchulainn
    #2
    Aha, oké mondjuk a cikkben azért kényelmesen elhallgatják, hogy a sebesség ugye elsősorban a nemzedékváltakozások sebességétől függ, valamint attól, hogy eredetileg mennyire volt diverz genetikailag az adott populáció és ugye sokat számít, hogy alapból mennyire változatos az adott faj(ez esetben a viselkedése). Ha nem lettek volna eredetileg is olyan gyíkok(talán csak néhány darab) amik a fára mászást favorizálták, akkor bizony kipusztul az összes. Ugyanez a helyzet, ha mondjuk évente egyszer szaporodó fajról van szó. Szvsz nem kellene ennyire általánosítani, hanem más körülményeket is hozzá kellene íri.
    A másik pedig, hogy maga a kísérlet semmi újat nem hozott, az angliai ipari forradalom idején már megejtett szövőlepkés megfigyelésekhez képest, szóval nem igazán értem miért lenne ennyire korszakalkotó...
  • Darth Sith
    #1
    WOW.. azért nem gondoltam volna hogy ez ilyen gyorsan megy... Gondolom bizonyos esetekben ahol az életük nem függ tőle, nagyon lassan mennek az átalakulások, de ahol a faj fennmaradása a tét, ott teljesen felgyorsul az egész.. nagyon érdekes..