228
  • BiroAndras
    #108
    "Akkor most bot helyett beszéljünk a legkisebb elemi részecskéről ami nem bontható további részekre. Ennek az elmozdítása a részecske "másik felén" nem jelentkezik azonnal "csak" fénysebességgel?"

    A bizonytalansági reláció miatt ez a kérdés elég bonyolult. A részecske nem egy szilárd golyó, hanem egy kirejedés nélküli pont (illetve rettenetesen pici húr az újabb elméletekben), aminek nincs konkrét helye, hanem egy függbvény írja, le, hogy hol milyen valószínűséggel lehet megtalálni. Tehát valamiféle valószínűségi paca a részecske (és még az sem biztos, hogy összefüggő).
    Pontként nyílván a "másik fele" nulla távolságra van, így nincs gond. A húrok meg olyan picikék, hogy a bizonytalansági reláció miatt nincs jelentőssége a kiterjedésüknek.
  • Kutuvoz
    #107
    Ne ragadjunk le ennél a kérdésnél, hogy lehetséges-e olyan botot csinálni ami nem deformálódik!

    A kérdés itt sztem az, hogy ha van egy olyan bot ami nem deformálódik akkor megjelenik-e az információ a másik oldalon vagy nem.
  • Kutuvoz
    #106
    Nem is terjed!!!
    Az összenyomhatattlan bot minden egyes atomja bőven 10 m/s alatt sebességen mozog.
    Csak az információ sebessége haladja meg a fény sebességét, de ez nem fizikai sebesség.
    Kivéve, ha meg tudod mondani egy információnak a tömegét.

    Példa:
    Információ: "A kutya az ugat."
    Kérdés mennyi ennek az információnak a tömege?

    Információ: Egy bot 10 cm-rel odébb lett pöckölve.
    Kérdés megint csak az, hogy mennyi ennek az információnak a tömege.

    "NonsenS" kérdése:
    "Tehát ha meglökök egy tárgyat, akkor az az erő hullámként terjed tova?"


    A válasz: igen DE

    ideális esetben NEM!!!

    Ideális eset, hogy a bot teljesen rugalmatlan, összenyomhatatlan, stb.
  • BiroAndras
    #105
    "ha belerúgok egy 1000 fényév hosszú botba (köze nincs az impulzusnak a fénysebességhez), valamint nem görbül, és mondjuk elhanyagoljuk a tömegét, mert különben nehéz lenne mozdítani, akkor a másik fele is azonnal mozdul, mert ilyen feltételekkel ez már sima newtoni fizika."

    Nem feltételezhetsz olyat, ami nem igaz, és épp a vizsgált esetben alapvető fontosságú. A bot deformálódik mindenképp, és a deformáció szépen végigterjed rajta a fénysebességnél jóval lassabban. Kicsi és elég merev botoknál ez elhanyagolható a legtöbb esetben, de ilyenkor nem.
  • AgentKis
    #104
    A "botot megmozdítjuk" mechanikus hatás. Mechanikus hatás roncsolás nélkül nem fog gyorsabban terjedni, mint a hang az adott anyagban (ahogyan a részecskék egymásnak továbbítják a mechanikai impulzusokat.)
  • NonsenS
    #103
    Na, a botos témához egy kis Wikipedia. Wiki szerint: "Semmilyen hatás nem terjedhet gyorsabban a vákuumbeli fénysebességnél.".
    Hatást mond. Tehát, ha a botot megmozdítjuk, akkor a hatás, vagy információ, vagyishogy megmozdítottuk, nem terjed(het) gyorsabban a fénynél.
  • AgentKis
    #102
    Akkor gondolj mondjuk a földrengésre (a föld elég szilárd anyagnak tűnik) szeizmikus hullámok vannak, (jól kimutatható ha tetszik mérhető) terjedési sebességgel, és nem azonnali hatások.
  • NonsenS
    #101
    Abben nincs igazad, hogy a fény a vízben lassabban terjed. Csupán törik ide, oda, gyakorlatilag a sebessége nem változik, csak cikk-cakk-ban több utat tesz meg. Ezért lassabb a vízben és a vákuumban mérhető a "normál" sebessége.
    Mondjuk ez nem zárja ki, hogy a fény sebessége változzon bizonyos körülmények között, de sztem ez nem így van.
  • wanek
    #100
    Ez az egész időutazás egy fikció. Semmilyen reális alapja nincs.
    Még ha valaki a fénysebesség többszörösével is tudna haladni valahova, akkoris csak azt érné el, hogy ahova ment, az ottani dolgokról hamarabb értesül, mint ha ott maradt volna, ahonnan elindult. De ez mitől lenne időutazás?
  • NonsenS
    #99
    Ha gyorsabban mozgok, mint a körülöttem lévő tárgyak, akkor tényleg gyorsabban is haladok az időben, csakhát ez egy igen pici eltérés lenne. Mert ugye ahogyan a tér, úgy az idő is rugalmas. Azt lehet, hogy lassan mozogsz, hogy lassabban menj az időben, de akkor sem mész visszafelé. Hogy az idő múlásának előjelét megváltoztasd, ahhoz a fénysebességnél gyorsabban kéne menni, és akkor ténylegesen vissza haladnánk az időben. De akkor tényleg fellépnek a paradoxonok, úgymint pl ha a szüleid befolyásolod, nem születsz meg, nem tudsz visszamenni és befolyásolni őket bla bla bla.... gondolom nem kell ragoznom. Ha erre van vmi épkézláb megoldás, akkor jó lenne. Amit itt írt vki, hogy az mind más idő és más világ lenne, jónak tűnik, de akkor is végig kéne gondolni az egészet alaposan.
    A botos ügy elég érdekes. Tehát ha meglökök egy tárgyat, akkor az az erő hullámként terjed tova? Szvsz ezt kéne eldönteni, mert ha igen, akkor az információ sem terjedhet gyorsabban, mint a fény. De szerintem nem ez a helyzet, és a bot vége ugyanakkor megmozdulna el.
  • AgentKis
    #98
    Vasból meg nem lehet hajót építeni...
  • laci3000
    #97
    Véleményem szerint csak "visszatekinteni" lehetne a múltba,
    tehát ha úgy tetszik iformációt szedni........
    (ténylegs fizikai utazásról szó sem lehet
  • roliika
    #96
    Ráadásul ha vissza lenne gyorsítva, visszaállna egyenesbe! Mert giroszkóp...
  • roliika
    #95
    :) Itt a korong tömege és a forgatási eneria a lényeg. Ha nagyobb a tömege a korongnak mint a motornak akkor nem dől az el...pláne ha gyorsan forog...jójó az hogy gyors elég tág fogalom....mondjuk 10 000 ford/sec. 2kg korong, fél kg motor...esetleg 1 kg.
  • AgentKis
    #94
    A levegőben a hang (kifejezetten) lassan terjed, főleg a szilárd dolgokhoz képest. Az acélrúdnan kb. 5100 m/s-mal ez több mint 10szerese a levegőének. Egy megpöckölt acélrúd esetén ez lenne a terjedési sebessége az információnak. Hangsebesség
  • BaltásRém
    #93
    Gondolkozom, de sztem nem maradna stabilan villanymotorral. Mert kölcsönhatás van a korong, meg az egész mozgásrendszer között, megtartva az egyensúlyt. A villanymotor önkényesen forogna, és felborulna az egész rögtön sztem.
  • norbre
    #92
    ez jó .. teccik..
  • AgentKis
    #91
    Kérdésem: Milyen sebességgel terjed a fában végig a törés???
    Nyílván semmilyennel.

    Az általa okozott rezgés a fa ép részeiben a fában
    érvényes hangsebességgel. Pont azért, mert ha valami ennél gyorsabban akarna terjedni benne akkor roncsolást okozna (pl. ha belelövünk). Ez a terjedni akaró valami (esetünkben a töltény) gyorsabban terjedhet a fában mint a hangja. A fa másik oldalán előbb is fog kiérni (feltéve, hogy átmegy) mint az általa okozott rezgés.
  • roliika
    #90
    Azért megemlíteném, hogy ezeknél a "kütyüknél" a fizika működik és méretezhető minden, csak épp 1-2 szabály egymásba ütközik...főleg a régiek. vagyis nem a szabályok ellen vét, hanem a szabályokat állítja egymással szembe. :D
  • roliika
    #89
    Igen. 1 sima korong...pörgettyű...giroszkóp. Ha 1 motor fordulatszámon tartaná. akkor ez akármeddíg ilyen szépen és meghökkentőn forogna körbe-körbe megalázva a fizikát.
  • Korner83
    #88
    Előzőmben: Az információ terjedési sebességéregondoltam.

    Mondok egy egyszerű példát.

    Barátnőm tőlem 340 méterre lakik. Át akarom hívni estére :), és megbeszélem vele, hogy ha jelzek neki, indulhat hozzám. (Ez a jelzés lesz az információ ugyebár) Namost ha átkiabálok neki, hogy indulhat, akkor a hang terjedési sebessége miatt ez az információ kb. 1 másodperc alatt ér át hozzá. Ha viszont van kettőnk között egy 340 méteres bot, akkor azt megpöckölve a hang sebességének többszörösével fogja megkapni ugyan ezt az információt. Ezt remélem belátjátok. Pedig a pözkölésem a botot csupán 1 km/órás sebességre gyorsítottam fel, mégis az 1200km/h hangsebességet is túllépte az infórmációm terjedése! Na most akkor mi a helyzet? (A távolság lehetne 3400 m is csak akkor 10 mp lenne az idő a hangjelzésnek míg megteszi az utat, a bot viszont most is ugyan olyan gyorsan jelez.)
  • Korner83
    #87
    A legkisebb elemi részecskére is azt állítjátok, hogy ha elmozdul adott irányba, akkor ez az információ ezen részecske "másik felén" (akárcsak a botnál) nem azonnal fog jelentkezni, "csak" fénysebességgel terjed át? Szerintem azonnal. Semmi nem mozgott fénysebességgel és nem áll fenn a hullám jelenség sem, ami a bot részecskéire jellemző volt és amire hivatkoztatok. Így az információ viszont átlépi a fénysebességet.

    A legkisebb elemi részecske ezen esetben legyen egy kvark.
  • BaltásRém
    #86
    a videón valami forog a rúd tetején a gömbben ??? érdekes felvétel !
  • Inquisitor
    #85
    "Amúgy az elektronok vándorlása is meckanikai jellegű, ..."
    Ühüm?
  • roliika
    #84
    Amúgy gond van az eddíg tanított fizikával, nem is kicsi. Elavult. Newtonnak nem voltak fejlett mérő eszközei szegény tuti örült volna párnak...de sajnos még mindíg elfogadottak a szabályai, mert nagyjából jól leírják a környezetet...nagyjából.

    Itt egy videó, amin 1 nyeles giroszkóp, vagy pörgettyű látható, maga a giroszkóp körülbelül 150éves szerkentyű.

    Ha a forgó részt 1 dobba tennénk, akkor zárt mechanikai rendszerről beszélhetünk. Érthető, hogy miért így mozog, csak az a baj, hogy a Newton-i szabályok szerint ennek el kéne dőlnie mint 1 könek és nem foroghatna körbe körbe, mintha valamin fel lenne güggesztve.

    De EZ sem működhetne, a középiskolai...és úgy egyébként tanult fizika szerint. De már régrbben említettem, hogy láttam olyan mechanikus kütyüt ami 100kg-os terhet képes volt megemelni, szintén giroszkopikus elven...zárt rendszer.
  • L3zl13
    #83
    "Teslához semmi különöset nem fűznék fozzá..."

    Érdekes, hogy ezekről a fantasztikus kutatási eredményekről azonben semmi olyan részlet nem maradt fent, ami alapján reprodukálhatóak lennének.
    Ezek után pedig nem alkalmazhatóak tudományos vitákban.

    Tudod hány híres, precíz tudós vétett hatalmas számítási hibákat az elméleteiben? Ha meg lennének Tesla számításai, akkor utánna lehetne számolni, és lehetne ez alapján valamit mondani a jelenlegi elméletek igazságára vonatkozóan, de ezek hiányában nem.

    Tesla precíz volt meg korrekt mások leírása alapján? A sorozatgyilkosok meg általában rendesek, és kedvesek az ismerőseik szerint.
  • L3zl13
    #82
    Mint azt AgentKis is írta. A bot részecskéi nem mozognának fénysebességgel, de az adott példában az infoemáció sem, mert az anyag összenyomható bizonyos mértékben. Te ezt nem érzékeled egy normál botnál, de ettúl még a lökés egy lökéshullámként fog végighaladni a boton, ami már pont elég lesz ahhoz, hogy az "információ" se lépje túl a fénysebességet.

    Persze eltekinthetsz az anyag összenyomhatóságától, de mivel ez az adott példában számottevő tényező, ezért a példa már nem lesz valós. -> Ezért aztán nem is tudsz következtetéseket levonni a mi univerzumunkban működő szabályokra vonatkozóan.
  • roliika
    #81
    Naaaaaa! És mikor letörök 1 ágat bekövetkezik a hangrobbanás? Amúgy az elektronok vándorlása is meckanikai jellegű, mégsem hangsebességgel terjed.

    Valaki írta itt a múltat. Szerintem oda is vissza lehet menni, és nem sérül semmi az égvilágon, mert mikor visszamész, ettől az idősíktól eltérő idősíkba csöppensz, ahol a jövő másképp néz ki mint itt, és nem csak te alakítod /bár azt hiszed/, hanem mindenki...ahogy most is...pontosabban az utak megvannak előre, hogy ki merre és mikor megy, tesz-vesz, de a csomópontokat kilehet választani amiből újabb csomópontok, lehetőségek ágaznak le, attól függ melyiket választod, arra mész, de alapjábanvéve előre lejáccott mecss.
    /Hú de kikaptunk máltától wazze ritkán nézek focit mert útálom, de most megint elegem lett pár évre/.
  • AgentKis
    #80
    Amennyiben a bot anyagból van, benne a mechanikai hatások az anyagra jellemző hangsebességgel fognak terjedni. Ha vákuumból akkor lökéshullám nem terjed benne, csak pl. a fény.
    Egyes hatások fénysebességnél gyorsabban szállítanak informásiót, de azokra nem mondanám, hogy terjednek, mivel az utat nem járják be a mi 3 dimenziónkban a 2 adott pont között, tehát pl. félúton nem lehet megfigyelni őket.
  • roliika
    #79
    Ha az almát visszaküldenéd 1 perccel akkor hirtelen ott teremne ahol 1 perce volt, vagy visszafelé kezdene mozogni vele együtt...de akkor már nem emlékeznél hogy visszaküldted.
  • BaltásRém
    #78
    Szerintem is lehetséges a fénysebességnél nagyobb sebesség !
    De bárhonnan nézed, vizsgálod, képtelen vagy mérni többet. Ehelyett a te kis inerciarendszeredben a tömeg nő, stb....
    Tehát ha van is, akkor sem tudod mérni, érzékelni.
  • Korner83
    #77
    Pontosan! A bot(vagy rtészecske) nem lépné túl a fénysebességet, csak az információt közvetítené "végetlennel".
  • assdf
    #76
    Szép kis vita megy itt is :)
    Szerintem teljesen egyértelmü hogy lehet a fénynél gyorsabban menni, ezt minden este érzem amikor felnézek az égre és azt látom hogy minden végtelen, nem tudom elképzelni hogy pont egy kis fix sebesség vagy gyorsulás lenne a határ (ami ráadásul nevetségesen kicsi már csak a mi univerumunk méretéhez képest is a többiről meg nem is beszélve).
    Ez volt a dolgok érzelmi része, objektiven meg én meg is megosztom veletek az én kis elméletem amivel a fizika tanárom annó elhajtott...
    Szóval adva van a fénysebesség ami ugye állandó elvileg. Minnél jobban megközelited, annál nagyobb lesz a tömeged annál nehezebb lesz gyorsitani stb és elvileg ezért nem lehet sosem elérni, és ezért nem lehet a fénynél gyorsabban menni. Ez eddig stimm, de mi van akkor ha más körülmények között a fény sebessége eltérő? (ugye tudjuk hogy vákumban a leggyorsabb, vizben lassabb stb). Márpedig ha eltérő akkor simán lehet hogy specko körülmények között akár lehet 10x 100x 1000x gyorsabb is mint a mi általunk vélt 300ezer km/s, igy aztán ugye nem megyünk gyorsabban a fénynél (tehát nem sértjük meg az einsteinni elméletet) viszont mégiscsak 10x 100x 1000x gyorsabban haladhat az ürhajónk mint amit eddig hittünk. Na erre varjatok gombot... (egyébként csillagászok fedeztek fel olyan galaxisokat amik a fénysebesség töbszörösével száguldottak, de nem akarták elhinni ezért kicsit átformálták az elméletet, miközben pl az én hasraütött elméletem erre is tökéletes magyarázatot ad és az eredeti elv sem sérül...)
    Na szóval amikor ezt előadtam a fizika tanárnak annó, akkor csak hebegett habogottt és végül jól elhajtott a .csába ebből is érzem hogy itt valami nem stimmel.
  • BaltásRém
    #75
    Ja ,nem kutuvoznak válasz, hanem roliikának,bocs elnéztem
  • BaltásRém
    #74
    Nekem kicsit üresnek tűnik az időutazás rész amit mondasz, mert egyértelmű, de végülis magyarázatot ad...
    Tehát időutazás az, ha lerakok egy almát az asztalra, várok 1 percet, és elkönyvelem, hogy az almát visszaküldtem az időben 1 percel, mert ott volt akkor is. Hisz amit teszünk, az már a "multban" történik....Ezért gondolom, de teccik ahogy írtad ! :)
  • roliika
    #73
    Hú...elég érdekes dolgokat írtok. :)

    Vegyük a qwa hosszú bot esetét először ami tök szilárd.
    Menjünk le atomi szintre.
    Most még lejjebb a kvarkok szintjére /azért alfába nem kell lemenni/.
    Most még lejjebb a szuperhúr gyűrűk szintjére.
    Most még lejjebb az ismeretlen szintjére ami az alap alapja és nincs jejjebb semmi.

    Namost a fentiekből épül fel minden, akármi is legyen az. Így ha 1 frankón merev qwa hosszú valamit megtolunk és benézünk az ismeretlen szintjére, láthatjuk, hogy a hatás azonnali, mert a fénysebességgel történő elmozdulást semmi nem indokolja, semmi nem gátolja a terjedési sebességet. Mert egyszerűen nincs semmi ami gátolná...nincs ott téridő nincs ott semmi hiszen ez az ismerhető anyag legalja.

    Teslához semmi különöset nem fűznék fozzá, akit érdekel ki volt ő és mit csinált, rég elolvasta, akit meg nem és kukaságokat ír ide, hogy nem fogadták őt el, meg kétes dolgokat művelt, ő nincs tisztában arról, hogy mit beszél. Teslának jó szokása volt, hogy mindent a leg részletesebben kiszámolt, még az eléje tett étel térfogatát is, a műszaki életben pedig rendkívül precíz volt. És korrekt.

    Időutazás:
    Már hogy ne lenne lehetséges? Amikor lemész a boltba és veszel 1 kiló kenyeret, időutazást követsz el. Ahogy haladsz, körülötted változik a téridő, iszonyat minimális mértékben de változik. Ha esetleg repülővel utazol, ott a változás már ezred másodpercekben mérhető. Az űrhajózás esetén és több napos kiruccanásokkor 1-2MP! az eltolódás köszönhetően a hatalmas sebességnek és a közben eltelt időnek. Mellesleg ilyenkor az alany az időben előre halad. Ami ugye elvileg nem lehet mert meg se történt még...de mégis. Mikor flemelsz az asztalról valamit azt sem e jelenben teszed, mert a jelen 1 végtelenül kicsi időpillanat, bármit csinálsz azt a jövőben követed el. A jövő "terjedésének" sebességének a mértéke a környezettől, vagyis a téridőtől függ. Remélem érthető voltam.Hogy hogy lehet ezt a "görbületet/téridőtorzulást" módosítani, ezt még csak most kapisgálják.
  • Kutuvoz
    #72
    Nem teljesen értem itt a botos példánál, hogy ki beszél fénysebességről, lökéshullámról, stb. A bot minden egyes atomja csak a lökés sebességével Pl. 1 m/s megy. Itt semmi nem megy fénysebességgel! És nincs lökéshullám sem ha a bot végtelenül szilárd. (Ilyen persze nincs, csak a mi példánkban.) Az az információ, hogy a bot egyik felét meglökték az jelentkezhet azonnal a bot másik felén, mert az információnak nincs tömege!

    Egyébként ha jól tom, folytatnak olyan kísérleteket, persze más módszerekkel, hogy az információt fény sebességnél gyorsabban juttassák el az egyik pontból a másikba.
  • Sadist
    #71
    Jövőbe utazni elméletileg lehetséges, ha megközelítenéd a fénysebességet, viszont visszafelé nem tudnál utazni, mert az ok-okozati összefüggést nem lehet felcserélni.
  • sathinel
    #70
    Hm látom még mindíg a fénysebességről van szó. Akkor nézzetek sok spectrumot, és olvasgassatok. A világűr bizonyos részeiben máshogy viselkedik a fizika. Ha a földi viszonyokat veszed akkor igen nem lehet fénysebességre anyagot gyorsítani, de ez néha mégis megtörténhet.Pl a feketejukat is úgy tartják mindent elnyel, de mégis naprenszerek alakulhatnak ki a belőle. Ami kicsit ellentmondásos.

    Pl érdekes fizika az is ami az Einstein tévedett volna kisfilmben felventnek. Tehát ott azt boncolgatják hogy több ősrobbanás volt-e, és hogy milyen szabályok szerint jöhetett ez létre. Elég érdekes hogy fizikusok szerint elképzelhetjő hogy a fizika törvényei is máshogy viselkednek bizonyos környezetben. De itt sokan még mindíg évekkel ezelőtti téziseket szajkózva kizárnak valamit. Einstein a korában kicsit bolondnak hatott) de nem volt hülye csak az akkor létező fizikától el mert térni, és ma már tudjuk hogy jól tette. Persze akkor gondolom sokan lenézték hogy bolond ilyen nincs a fizikában.........
  • BaltásRém
    #69
    Én szeretnék hinni az időutazásban, de sztem sem sok esély van erre...
    Egyszerűen azért gondolom, mert akkor folyamatosan tapasztalnánk a jövőből érkezőket...nem ? És ez mint sok film is tükrözi sok paradoxonnal jár...
    Pedig király lenne :)