228
  • rolika
    #1
    "magával vonszolva a teret és az időt"

    azt még nagy nehezen el tudom képzelni, hogy a teret valami magával vonszolja. de hogy az időt ?!

    ;)
  • Sadist
    #2
    "Ezt Einstein általános relativitás elméletében is megjósolta"

    Száz éve ez az ember sejtett/tudott valamit, amire most találtak egyértelmű bizonyítékot. És nem ez az első eset! Félelmetes, hogy mekkora koponya volt.
  • Sadist
    #3
    Miért? Ha 3 dimenziót magával vonszolhat, a 4.-et miért ne? A mozgó testek számára is megváltozik az idő, csak nagyon kis mértékben. Fénysebesség közelében viszont már más a helyzet.
  • wanek
    #4
    Nevetséges. Ráadásul van egy csomó ellentmondás a cikkben.
  • Lacc
    #5
    Tényleg nevetséges. Mit képzelnek ezek a japánok, szörnyű.
  • roliika
    #6
    Én ezt nem értem.

    A feketelyuk 1 3...vagyis inkább 4D-s objektum. Tehát nem kör, hanem majdnem gömb. Kijön belőle ez a vasfény, vagy micsoda, de hogyan??? Mert a fényt is magába "szívja" akkor ez a fránya fény hogy megy ki belőle?
    Talán nem is fény, csak információ árad ki belőle amit fénynek látunk? /Azért mert szerintem sem határsebesség a fénysebesség csak az információ terjedésének a sebessége ez...egyfajta korlát de csak a magfigyelés erejéig/ Ugye ennek fényében, a fény az amit max határsebességként tudunk érzékelni, ezért "jön ki a vasfény". Szerintem. Mert az információnak nincs tömege, ezért nem tudja beszívni.

    Hülyeségnek tűnik tudom...de elképzelhető, nem?
  • dez
    #7
    Neked minden nevetséges, ami nem a XIX(!).sz.-i fizika?
  • tothzozo
    #8
    De szép lett! Az SG
  • szivar
    #9
    Én sem értem. Nevetséges az egész...
  • L3zl13
    #10
    "Hülyeségnek tűnik tudom...de elképzelhető, nem?"
    Roliika, tőled nem is vártunk mást.

    "Mert az információnak nincs tömege, ezért nem tudja beszívni."
    A elvileg a fénynek sincs, mégis beszívja. :D

    "Talán nem is fény, csak információ árad ki belőle amit fénynek látunk?"
    Szerintem amit mi fénynek "látunk" az fény. Tekintve, hogy a látással, vagy a műszerekkel fotonokat érzékelünk, ami pedig maga a fény.

    A lényeg itt van: "A felfedezések a fekete lyuk közelében kibocsátott fény"
    Azaz a műhold által vizsgált fény nem a fekete lyukból, hanem a "közeléből", az eseményhorizonton kívülről szermazik.
    Az eseményhorizont az a határ, amelyen belülről már a fény sem szabadulhat ki, de az eseményhorizon feletti részből juthat (és jut is) ki sugárzás.
  • Korner83
    #11
    Ha van egy bot, ami 1000 fényév hosszú és én azt meglököm, akkor a bot másik felén az elmozdulás csak 1000 év múlva fog megérkezni? (Lehet hogy egyből megjelenik) A válasz megmagyarázását próbáljuk meg függetleníteni attól, hogy a bot szerkezete elemi részecskékből áll (Feltehetnénk ugyan ezt a kérdést a legkisebb elemi részecskére is, csak ott ugye 1/1000 piko méter lenne a táv).
  • wanek
    #12
    Ezt nem kellett volna. A hülyeség nem attól hülyeség, hogy mikor mondják. Az ellentmondások sem.
    Ez a "csípőből jól visszavágok a sablondumával" meg nagyon uncsi. Tudsz te néha jobbakat is.
  • roliika
    #13
    "Szerintem amit mi fénynek "látunk" az fény." <- Na akkor kicsit vitatkozok. :) Honnét tudod, hogy valóban a fotonokat /ha van ilyen/ méred, és nem csak az álltala hordozott információt?

    Fotonnak van-e tömege...hááát...ha létezik a részecske /szerintem nem/ akkor van tömege, mert részecske. De nem részecske, csak a mérés miatt az, akkor nincs tömege...de mégis kéne lennie, hiszen energia csomagokat hordoz...vagy mégse? :DD Talán ott csak a görbült téridő hajtja magafelé...az információját...nem határsebesség, mert mi mondaná meg a fénynek hogy az legyen, tehát ha azt feltételezzük, hogy nincs sebessége csak a mérés miatt van...a fenese tudja...tuti nem lehet megmagyarázni 1 3ismeretlenes egyenlettel. :D
  • roliika
    #14
    Ha összenyomható a bot bármennyire is akkor nem azonnali, de ha nem akkor azonnali...jééé...mégsem fénysebességgel terjed... :D
  • Korner83
    #15
    Épp ezt mondtam, hogy ezt próbáld kihagyni. Mert akkor egy poritronnál, vagy a leg elemibb részecskénél mit mondassz? hm?
  • roliika
    #16
    Einsteintől 1 két mondatos ellentmondás:

    "A fénysebesség határsebesség."
    "Minden relatív."
  • Korner83
    #17
    Ezt olvassátok el és irjátok le a véleményeteket róla:
    http://www.jomagam.hu/tudomany/fizika/benko/index.htm
    Egy kis fizika ismeret nem árt hozzá.
  • Korner83
    #18
    Ez tetszik!
  • Korner83
    #19
    Ez is tanulságos és újszerű: http://w3.enternet.hu/fizika/
  • Korner83
    #20
    http://www.youtube.com/watch?v=toUcTzZS43s
  • Korner83
    #21
    kacagjatok
  • menpe
    #22
    kilóméteres off kezdődik: ez a videó kegyetlen kilóméteres off vége.

    vas K vonal...hmm, ezt meg kéne filmesíteni
  • BiroAndras
    #23
    "Ha van egy bot, ami 1000 fényév hosszú és én azt meglököm, akkor a bot másik felén az elmozdulás csak 1000 év múlva fog megérkezni?"

    Nem, sokkal később, mert a "lökés" sokkal lassabban terjed a fénysebességnél.

    "Lehet hogy egyből megjelenik) A válasz megmagyarázását próbáljuk meg függetleníteni attól, hogy a bot szerkezete elemi részecskékből áll"

    Ettől nem lehet függetleníteni a választ.

    "Feltehetnénk ugyan ezt a kérdést a legkisebb elemi részecskére is, csak ott ugye 1/1000 piko méter lenne a táv."

    Egy részecskére is ugyanez érvényes, ha van egyáltalán kiterjedése.
  • BiroAndras
    #24
    "Fotonnak van-e tömege...hááát...ha létezik a részecske /szerintem nem/ akkor van tömege, mert részecske."

    Az általa szállított energiának megfelelő tömege van. Nyugalmi tömege nincs.
  • BiroAndras
    #25
    "Einsteintől 1 két mondatos ellentmondás:
    "A fénysebesség határsebesség."
    "Minden relatív.""

    Az a baj, hogy a második idézet rettenetesen pontatlan, valójában a rel. elm. csak azt mondja, hogy a pozíció, a sebesség, és a gyorsulás relatív.
    Ez látszólag ellentmond a fénysebesség állandóságának, de ha alaposabban megvizsgáljuk, kiderül, hogy megfelelő tulajdonságú téridő esetén mindkettő egyszerre lehet érvényes (és a mérések alapján ez a helyzet).
    http://en.wikipedia.org/wiki/Special_relativity
    http://en.wikipedia.org/wiki/General_relativity
  • L3zl13
    #26
    Nos, ha a fotonok nem léteznek, csak az információt látom, az információnak meg ugye nincs tömege, akkor ugye ennek a szemmel látható információnak tényleg ki kéne jutnia a fekete lyukból, de ez valahogy mégsem történik meg... :F

    Te bezzeg rögtön levontad a következtetést egy félreolvasott mondatból a cikkben, hogy fény nem is létezik, mert ugye kijutott a fekete lyukból valami, amit megmért a műhold...

    "mert mi mondaná meg a fénynek hogy az legyen" He?

    "tehát ha azt feltételezzük, hogy nincs sebessége csak a mérés miatt van"
    Tehát, ha feltételezünk, valamit, ami ellent mond a jelenlegi tudásunknak akkor abból következik, hogy a jelenlegi tudásunk téves... Érdekes elképzelés.

    Eleve nem értem, hogy mi az, hogy feltételezünk valamit egy "méréshez".
    Szerintem feltételezni az elméletekben szoktak, nem a méréseknél.


  • UnnameD
    #27
    Tesla előállított a fénysebességnél 3x gyorsabb részecskéket, ő maga mondta, és sosem hazudott. Túl sok a dolog, amit még nem tudunk, Einsteintől hatalmas nagy felelőtlenség azt állítani (csak mert ő így számolta ki, és a mai kor matematikája még bizonyítottnak látja), hogy a fénysebességnél semmi sem terjedhet gyorsabban. A relativitáselméletnél ő csak az i-re tette fel a pontot, pl. Bohr alkotta meg a kvantumfizikát stb. Bocs, ha valaki zokon vette, nekem ez a véleményen (és így olvastam, halottam a dolgokról)
  • tpeterr
    #28
    Ha egy részecske mozog, akkor van tömege. Tehát, ha mozog a foton, akkor van tömege.
  • L3zl13
    #29
    "ő maga mondta, és sosem hazudott"

    Ez aztán a tudományos érv! :D
    Lehet, hogy nem hazudott, hanem csak tévedett. Ezt ugye nem tudhatjuk meg, mert nem maradt fenn a munkássága.

    "Einsteintől hatalmas nagy felelőtlenség azt állítani (csak mert ő így számolta ki, és a mai kor matematikája még bizonyítottnak látja), hogy a fénysebességnél semmi sem terjedhet gyorsabban"
    Mivel Einstein relativitás elmélete egy elmélet ezért nem felelőtlenség az állítani.
    Az hogy azóta rengeteg ez alapján megjósolható dolgot sikerült mérésekkel is igazolni az elméletet igazolja.

    Eleinte ki is nevették a dolgot, majd később, mikor a jóslatai beigazolódtak, akkor kezdték csak elfogadni.
  • L3zl13
    #30
    A nyugalmi tömege 0, amennyire tudom. Persze definíció szerint, mert nyugalomban lévő foton nem létezik.
  • L3zl13
    #31
    "pl. Bohr alkotta meg a kvantumfizikát stb. "

    Amennyire tudom a relativitáselméletnek nem sok köze van a kvantumfizikához. Sőt tudtommal az egyik legnagyobb probléma a fizikában ezt a két alapelméletet összekapcsolni.
  • Vorpal
    #32
    Ha találkoznátok egy csoportnyi japánnal - megértenétek az egészet,))
    Totális káosz:D
  • L3zl13
    #33
    Nem biztos, hogy káosz. Lehet, hogy csak neked túl bonyolult. :D
  • dez
    #34
    Ami azt illeti, a te hasonló hírekre tett reagálásaid sem túl változatosak. :) Azt nem írod le, mi alapján mondod, hogy hülyeség, stb.
  • dez
    #35
    De ugye tudod, hogy a fénynek (és igazából mindennek) nem csak részecskeállapota lehet, hanem hullám is. És ez nem olyan egyszerű hullám, mint a víz felszínén lévők, hanem egy nagyon speciális állapot, amit a kvantumfizika vizsgál.
  • dez
    #36
    Ma már azt is tudjuk, hogy ez nem mindenre vonatkozik. A kvantummechanikai koherens szuperpozicióban lévő dolgok között egy idő nélküli kapcsolat van, és egy mérés egyszerre az ejti egész rendszert vissza normál állapotba. (Tehát a mérés ilyetén hatása nem fénysebességgel terjed.)

    Ezek alapján működik pl. a kvantumszámítógép is. (Igen, már vannak néhány qubites kísérleti gépek.)
  • dez
    #37
    "mert nem maradt fenn a munkássága."

    De, a munkásságának nagy része fennmaradt. Úgy tűnik, nem sokat tudsz róla, pl. hogy az iparosodás egyik legnagyobb alakjaként tartják számon, és rendeteg meghatározó találmánya és újítását használják ma is. Többek között neki köszönhetjük a 3-fázisú váltóáramos egyközök nagy részét.
  • roliika
    #38
    De most az hogy a fénysebesség határsebesség szúrja a csőröm...éss hajnalban..vagy tegnaőp hajnalban jelentették be, hogy tudtak teleportálni 1 "Bárium...vagy Czécium" atomot...de ha csak a fény infóját teleportálját amit műár rég megtettek, az sem fénysebességel terjedő infó hanem azonnali. Persze próbálják kimagyarázni, hogy ez nemis az aminek láttszik, meg belefér a fizikába...de ez csak magyarázkodás, nehogy kiútálják őket.
  • roliika
    #39
    Azta...bocs a sok hibáért, 3 helyre írok 1*re...
  • tpeterr
    #40
    látom dez, hogy tisztában vagy Schrödinger részecske-kettősság elvével :-D