249
  • dez
    #209
    "A mi műkezünk hatására a kerék nem gyorsult fel még az emberi átlagnak megfelelő maximális sebességre sem. Emiatt elképzelhető, hogy bár a forgás kiváltásához hozzájárul a tenyér hőhatása, embereknél a hőhatáson kívül valami más is szerepet játszik."
  • Crokin
    #208
    Egely-kerek...

    Műkézzel is megforgatták :D
  • dez
    #207
    Te Einsteinen és az összes kvantummachanika-ászon is csak nevetsz... Persze nincsenek saját megoldásaid, csak az, hogy nincs is semmi, ami ne férne bele a klasszikus fizikába, és a többi csak csalás-ámítás. LOL. :)
  • wanek
    #206
    Jellemző. Ez egy tipikusan buta mondás. Az nevet, aki nevet. Aki nem nevet, az nem nevet.
    Az utOljára nálad itt most mit takar? Mire céloztál?
    Mellesleg én mindig nevetek, ha a hozzászólásaidat olvasom. Ennyi sületlenséget összehordani...
  • roliika
    #205
    "Ahány kérdés, annyi válasz." <- És az nevet aki utóljára nevet.
  • wanek
    #204
    "mert ennek függvényében fog kialakulni a végső válaszaz élet, a világmindenség meg minden kérdésére." - nincs olyan, hogy végső válasz. Ahány kérdés, annyi válasz.
  • wanek
    #203
    Mi az az "Élen"?
    A kérdés pedig ostobaság. Te nem élsz? Ugyanúgy meghalsz te is, mint más.
  • wanek
    #202
    Ebben semmi logika nem volt. A világegyetem fogalmával nem vagy tisztában, ugyanis az pontosan az a fogalom, amibe az általad felsoroltak beletartoznak. Minden beletartozik, ennélfogva nem is lehet belőle kettő.
  • wanek
    #201
    "Ami változik, annak mérhető a kora, tehát volt kezdete és lesz vége" - attól, hogy valami mérhető, még bőven lehet végtelen...

    "Ez annyit jelent, hogy sohasem változik, így nem hat rá az idő, nem volt eleje és nem lesz vége." - az idő egy képzett fogalom, így nem is tud hatni semmire. Ha nincs _semmilyen_ változás (globálisan értendő), akkor nincs értelme időről beszélni. Hiszen az idő mérésénél két változást hasonlítunk össze, az egyik általában valamiféle kalibrált szerkezet, általában óra. Ha nincs semmilyen változás, az globálisan annyit jelent, hogy a kalibrált szerkezet sem működik.

    "Tudom, erre nehéz mit mondani, nem is bizonyít semmit, de egyszerűsége miatt nincs mit rajta cáfolni." - volt mit cáfolni.
  • polidani
    #200
    Mi van akkor, ha nem is 1 univerzum van?
    Tegyük fel, hogy ugyanúgy, mint ahogy létezik több naprendszer, galaxis is, létezhet több világegyetem is.
    Persze ez lehet, hogy csak az én csökevényes agyam szülöménye. De csak próbáltam logikusan gondolkozni.
  • polidani
    #199
    És az Élen nagy kérdése:
    Van-e élet a halál előtt?
  • polidani
    #198
    Valószínű, hogy 1 csomó olyan dolog van a világegyetemben, amit nem hogy megmagyarázni nem tudunk, de még nem is sejtjűk, hogy létezik. Amit meg ismerünk, arról szerintem elég hiányos információink vannak. És ez elég sok tévedéshez vezethet. A jó önkritikával rendelkező matematikusok, fizikusok és csillagászok is beismerik, hogy az egyenleteik csak teóriák -letnek igazak, és lehetnek hamisak is. Kisérletezés, megtapasztalás nélkül nem lehet semmit sem biztosra állítani.
  • Nanana
    #197
    [irkab1rka]
    Ezt a választ sok értelme volt beírnod. Először is, mióta van szükség vallásra és egyházra a hithez? (Te nem beszélsz a gépedhez?) Én azért írtam (#166) azt amit, mert szerintem a tudósoknak több hitre van szükségük, és a hívőknek pedig több tudományra. Sem a tudomány, sem a hit nem fog teljes választ találni a teremtés kérdésére a másik nélkül.

    Az, hogy mi volt az Ősrobbanás előtt nehéz kérdés, ezért megpróbálom leegyszerűsíteni a tényeket.
    - Semmiből nem lesz valami.
    - Az idő csak akkor létezik, ha van változás.
    - Ami változik, annak mérhető a kora, tehát volt kezdete és lesz vége.
    - Ha ezt a véges világegyetemet és másik véges dolog hozta létre, akkor azt is létrehozta valami. Ez egy végtelen sor lenne.
    - Tehát a sor elején egy végtelen tényezőnek kellett lennie. Ez annyit jelent, hogy sohasem változik, így nem hat rá az idő, nem volt eleje és nem lesz vége.

    Ennyi. Tudom, erre nehéz mit mondani, nem is bizonyít semmit, de egyszerűsége miatt nincs mit rajta cáfolni. Csak gondoltam megosztom veletek ezt a gondolatmenetet.
  • Wampire1
    #196
    Az amúgy hogy van hogy míg a feket lyuk minden anyagot magába szív még a fényt is(jó az nem anyag) addig valamilyen sugárzást bocsájt ki?
    És milyen sugárzást?Meg állítólag egy idő után az összes fekete lyuk sugárzássá alkul.DE HOGY A FENÉBE HA EGYSZER MÉG A FÉNYT SE ENGEDI KI?Ez nekem magas.
  • Wampire1
    #195
    A világegyetem tágulását vagy Zuttyulását sajnos nem lehet a termodonamika főtételeivel magyarázni mivel azok rá nem vonatkoznak.MOst hirtelen nem jut eszembe, de biztos hogy ezt olvastam a műszaki hőtan könyvemben.valami olyasmi hogy nem minősül termodinamikai rendszernek,vagy...hú de régen vizsgáztam:)
    De volt valami csávóról elnevezett tétel ami ezt mondta ki.Most meg kéne keresenm de sajna otthon maradt én meg ittvok a koliban:(
  • HUmanEmber41st
    #194
    Muszály végére járni a kérdésnek, akár a kreacionistáknak , akár a nagyBUMM-osoknak lesz igaza( amit személy szerint kétlek :) )mert ennek függvényében fog kialakulni a végső válaszaz élet, a világmindenség meg minden kérdésére .
    De, hogy ne menjünk ilyen messzire, van dolga a fizikusoknak-matematikusoknak a gravitáció jelenségével, meg az egyesített mezőelmélettel is, melybe még Albert bácsinak is beletörött a bicskája..
  • cipo000
    #193
    Ez mind szép és jó de attól hogy találgatják hogy mi volt régen még nem lesz semmi sem más. Inkább azt találgatnák hogy lehetne tovább élni hogy aztán tovább találgathassanak.
    Egyépként is nem mind1 hogy, hogy a szarba lett ez az egész ez van és ennek örüljünk. Vagy a sok hülye egy 2. világot is csinálni akar hogy keresi az első kezdetét??
  • unknown nick
    #192
    "Ja, és isten nem osztott nullával, bár kockázik"

    Szerintem nem ismerte a számokat.
  • dyra
    #191
    Tisztelt irkab1rka!

    Ne haragudj, de nézegetem a beírásaid és azt látom, hogy egy okostojás vagy. Az ide beíró emberek nagytöbbsége normális stíusban nyilvánul meg, te meg ehhez képest... Holott neked - pedig úgy látszik, mintha konyítanál valamit ezekhez a dolgokhoz - pontosan tudod kellene, hogy rengeteg kérdés van, ami tisztázatlan, akár Istenről is! Szóval nem elég iskolába járni, a tudást megfelelően kell használni és nem kell kigúnyolni a másikat. Tudtommal még a mai napig él a vita a "nagy zuttyról" és bár nem értem miért mond ellen a termodinamikának, de a gravitációnak sehogysem mond ellent. Szóval az is lehet. Na, röviden ennyi.
  • irkab1rka
    #190
    "a rövid hullámhosszon könnyebb leadni)" bocs úgy értem valószínűbb.. álmos vagyok, holnap meg kresz vizsga...
    szurkoljatok :D
  • irkab1rka
    #189
    "Hogy lehet, hogy a fénysebességgel haladó sugárzás mögötte jár az anyagnak?"

    Na akkor nézz utána annak, hogy mekkora a fény sebessége, és ez mitől függ, olvass utána a boise(?)-einstein kondenzátumnak (vagy booze?)

    Pex, Kornan: több ilyen fórumozót

    Nexus6: helyesen: közel fénysebességgel. És ha nem tudod mi a regresziós hipnózis, akkor: google.com, osztán osszad az észtet, lyó? :)))
    A big bang meg egy elmélet. Minden elmélet addig él, amig önellentmondásba nem keveredik, vagy az újabb mérési adatokat már nem képes megmagyarázni ÉS van új a mérésekkel és az elvi feltételezésekkel jobban passzoló elmélet.

    "qwantummező" EZ JÓÓÓ :) Rolika, a mai napomat is bearanyoztad (tegnap átsiklottam felette). Keep up the good work buddy.

    Nanana: 'Van egy tétel, Occam Borotvája: "Ha egy jelenségre két magyarázat lehetséges, akkor az egyszerűbb magyarázatot fogadjuk el."'
    Neked csak anyit: a világot isten teremtette, mert ennél egyszerűbb magyarázat nincs. Soha többet nem kell olvasnod se írnod, csak fizesd az egyházi adót, és gyónjál rendszeresen.

    Brueni: "van egy olyan elmélet, hogy nagy zutty...és ez így megy a végtelenségig." Aha. Igaz ez ellentmond a termodinamika egyik főtételének, de sebaj. Tegyük fel, hogy a mostani szabályok időben és vagy térben lokálisak, azaz csak a mérési tartományban értelmezhetőek, azon túl nem. Egyszerűsítve: amit látok (mérek) az van, a többin meg ne spekuláljunk, mert nem mérhetem, tehát nincs is. Ajánlom a keresést a szubjektiv idealizmus/the matrix iránáyban. :) Na jó, keress rá inkább a hawkins sugárzásra (feketelyukak robbanása helyett párolgás)

    Alexandrovich: Minden létező az alacsonyabb energiaállapot felé törekszik. Ha nem közölsz energiát, akkor lead (általában alacsony hullámhosszon, mivel a rövid hullámhosszon könnyebb leadni). A jég esete elég egyszerű, ha nem celziuszban, hanem kelvinben gondolkodsz. Van egy szobád 273+30K hőmérsékleten, és egy olvadó jégkockád 273K-en. Amig olvad a jégkocka, addig hőt kap a szobától, tehát annak hőmérsékletét csökkenti (hőt von el a szobától). Ha megfagy, akkor minden pont fordítva, tehát hőt közöl a szobával. Eddig gondolom tiszta.
    Ha egy pumpával (lassan, hogy ne a súrlódás legyen a fő tényező) összenyomod a levegőt, akkor felmelegszik a levegő. Ezzel ellenben ha egy gáz térfogatát növeled, akkor a hőmérséklete (és nyomása) csökken. Ha a világegyetem tágul, akkor térfogata (mihez képest persze) nő, tehát hőmérséklete csökken. A többit már összerakod magadtól :)
    Persze ez cak egy elmélet, minthogy Mózes megnyitotta a vörös tengert, csak ezt mondjuk mérni is tudjuk :DD

    Dyra: "Na szóval a fekete lyuk igazából olyasmi lehet, mint egy feneketlen kút, szerintem egészen biztosra mondom: nincs mérete és térfogata".
    google, eseményhorizont. Ja, és isten nem osztott nullával, bár kockázik ;)

    HumanEmber41st (most már 43rd? :) ez új volt, teccik :))
  • HUmanEmber41st
    #188
    Hogy én is képviseljek ( a régebbi fórumozók által már kissé talán unalmas) álláspontot is:
    Van egy örökkévaló és ténylegesen végtelen HELY.
    Az itt lakók időnként ( ami kb számukra olyan, mint nekünk a napok múlása) kicsomagolják és összerakják ( mint a karácsonyfa alatt a kisvasutat :) ) ezt a Világegyetemet melyben millió és millió Univerzumok vannak hasonló fizikai törvényekkel. Aztán a LAKOSOK "beköltöznek" ezekbe az Univerzumokba és jól elfelejtik a kivezető utat. Azok a LAKOSOK akik kimaradtak ebből a "mókából" persze mindig segíteni próbálnak a bentrekedt társaiknak, próbálják a kivezető utat megmutatni. Aztán, mikor már végre mindeki "kijött" szépen összecsukják, és elteszik a polcra. Aztán egy idő múlva megint előveszik, kicsomagolják és kezdődik minden elölről...
  • Alexandrovich
    #187
    Asszem einstein mondta. Végtelen számú kísérlet sem bizonyíthatja, hogy igazam van; egyetlen kísérlet is bizonyíthatja hogy tévedtem.
  • NEXUS6
    #186
    Teljesen igaz, feltéve ha a mikrohullámú háttérsugázás eredete az ősrobbanás.

    Szal visszakanyarodtunk az eredethez.

    Van monnyuk 10 tény ami kapcsolatban áll az ősrobbanással, ebből 5 valószínűsíti az ősrobbanást, a másik 5-öt meg úgy magyarázzák hogy ne mondjon ellent neki.

    Ha a cikk szerint a mikrohullámú háttérsugárzás nem olyan mint, amilyennek lennie kéne, akkor az eredete sem biztos. Ha nem biztos akkor már csak 4 érv van az ősrobbanás mellett 6 meg ellene.

    A CBM térkép jelenlegi állapota nem jelenti autómatikusan a sima geometriájú univerzumot, csak ha feltételezzük a felfúvódást, a sötét, energiát és a sötét anyagot.
    Olyan dolgokat amit valójában nem ismerünk, csak az eredeti elméleteink fenntartása miatt tételezzük fel őket.

    Azon kívül a geometria egy dolog, a topológia meg egy másik, márpedig a CBM-térképeak van egy quadropol karakterisztikája, ami egy sima gömbszimmetrikus topológiánál bonyolultabra utalhat.
  • dyra
    #185
    Üdv emberek, gondoltam én is hozzászólok!

    Na szóval a fekete lyuk igazából olyasmi lehet, mint egy feneketlen kút, szerintem egészen biztosra mondom: nincs mérete és térfogata. Nem is lehet. Néhány fórumozó folyamatosan nyomja azt, hogy mi volt az ősrobbanás előtt. Szerintem ennek a kérdésnek semmi értelme, mert az időre nem szabad úgy gondolni mint egy folyóra, az idő megfigyelőnként más és más. És mint tudjuk a gravitáció is erősen befolyásolja, így egy fekete lyukban akár meg is fordulhat az idő folyása. Ezen kívül bizonyított dolog, hogy a komplementer fotonok a fénysebességet meghaladó gyorsasággal "informálják" egymást. Sokan azt mondják ez nem lehet. De mégis így csinálnak. Ha ez valóban így van, akkor elképzelhető az, hogy valahova még el sem indulunk, de már ott leszünk. Az a baj, mi emberek a legfőbb kérdést sem tudjuk megválaszolni, amit először fel kéne tennünk maguknak. Az pedig így hangzik: Hogyan határozzuk meg a világot, hogyha az, aki megfigyeli nem meghatrozható?
  • roliika
    #184
    Ha a B részecske az A és A-t méred akkor B-t rontod el, merthogy az információ csak fénysebességgel terjedhet /mérés infója/, ámde a hatás lehet gyorsabb, akár azonnali is.
  • roliika
    #183
    :) Ok THX! :)
  • wanek
    #182
    "Arról van ugye szó, hogy az A részecskét nem mérhetem meg, mert azzal elrontom, de megmérhetem apárját, a B részecskét, és ebből megtudhatom mérés nélkül az A részecske állapotát is." - milyen érdekes ez: A részecskét el lehet rontani egy méréssel, B részecskét nem. Itt tart ma a fizika?
  • GKA014
    #181
    Ehhe. Érdekes. Pont ma tanultam a föcileckémet és volt benne szó az ősrobbanásról. Az én könyvemben az van, hogy az egész egy minden egy tök forró gólyóban volt, ami felrobbant és ebből keletkeztek az elemi részecskék és az atomok, majd ezekből a felhők és a felhőkben a hidrogénből és héliumból álló gáz összesűrűsődött, felmelegedett és megindultak az energiatermelő folyamatok. Fura, hogy most az egészre rácáfolnak, egy egyszerű méréssel.
  • BiroAndras
    #180
    "Szal, ha a víz megfagy és, hogy a rendezettséget ellensúlyozza hőt bocsájt ki De, ha hőt bocsájt ki, akkor a környezetet nem melegítenie kéne?"

    De igen. Csak ha a környezete nála nem hidegebb, akkor nem tud neki hőt átadni, és nem képződik több jég. Ezért van az is, hogy amíg a fagyás tart, a víz hőmérséklete nem csökken.
  • BiroAndras
    #179
    "A világegyetem tágulása az egyetlen bizonyítható jelenség ami életben tartja az Ősrobbanást emléletét."

    Nem csak ez. Ott van a kozmikus háttérsugárzás is, meg még egy nagy halom jelenség.
  • BiroAndras
    #178
    "De még mindíg nem teljesen értem. Az ok, hogy 2 teljesen elszigetelt azonosítható részecske kell. De miért közös ősből?"

    Ha közös a forrásuk, akkor a megmaradási tételeknek alapján az egyik állapotából lehet következtetni a másikéra. Ezt használja ki a kísérlet. Arról van ugye szó, hogy az A részecskét nem mérhetem meg, mert azzal elrontom, de megmérhetem apárját, a B részecskét, és ebből megtudhatom mérés nélkül az A részecske állapotát is. Ezzel akarta Einstein kitrükközni a határozatlansági relációt. És azért jön be a távolhatás, mert az A részecskének értesülnie kell azonnal a B-n végzett mérésről, hogy érvényes maradjon a kvantumfizika. A Bell egyenlőtlenség pedig arról szól, hogy a klasszikus és a kvantumos magyarázat statisztikailag különböző eredményt jósol, így kísérletileg eldönthető, hogy melyik a helyes.

    Ja, az előbb elfelejtettem : Nem ERP, hanem EPR.
  • kutyak
    #177
    Csak nagyon röviden: nem állítottam, hogy igazam van. Mindössze - ismervén Rolika "munkásságát" itt az sg-n, szkeptikusan fogadtam egy "hagyományos" tudomány által még nem bizonyított, alátámasztott jelenség valódi voltát. Talán közrejátszik ebben az is, hogy a Rolika által oly nagyra tartott elméletek, berendezések és jelenségek a legtöbbször pillanatok alatt megcáfolhatók. Az áltudományos maszlaggal sok hozzá nem értőt meg lehet etetni. Elég néhány különleges fogalom (általában nem létező, vagy hülyeség) és az átlagember számára máris hihető. Tudásom és felkészültségem alapján én is az átlagemberek közé sorolom magam, azonban fenntartással fogadom azokat a "feltalálókat és tudósokat", akik elképesztő szenzációs felfedezéseket tesznek, de valahogy mégsem a tudományos lapokban publikálnak, hanem pl. a Fókuszban. Én nem szándékozom tűzzel-vassal írtani ezeket az embereket, csak egyszerűen felbosszant a bulvárszenny. Nem állítom, hogy Rolika favoritjai közül mindenki sarlatán, ha kellően megalapozott és bizonyítható az ipse elmélete, akkor nincs okunk kételkedni - nekem pedig különösen nincs.
  • BiroAndras
    #176
    "Na jó de mi alapján mért? Színkép elemzés+háromszögelés. Nem? Méréshiba."

    http://map.gsfc.nasa.gov/m_uni/uni_101shape.html
  • Alexandrovich
    #175
    Bocsi andrás, csak egy kérdés, de ez most komoylan érdekel. Szal, ha a víz megfagy és, hogy a rendezettséget ellensúlyozza hőt bocsájt ki De, ha hőt bocsájt ki, akkor a környezetet nem melegítenie kéne? Most lehet csak fáradt vok és azért nem látom át, szal ne néz hülyének.
  • BiroAndras
    #174
    "Egy nálam nagyobb tudású emer egyszer azt mondta, h van a fizikában egy szabály, miszerint az anyag zárt térben egyre inkább a káosz felé törekszik. Az univerumban ez mégsem így történt, nagyon is szabályos rendszererk alakultak ki... miért?"

    Az ősrobbanáskor az univerzum eléggé rendezett volt. Pontosabban alacsony volt az entrópiája. A hétköznapi fogalmaink szerint persze kaotikus volt, de nem volt tökéletesen rendezetlen. Az entrópia általános növekedése pedig gyakran együtt jár a lokális rendezettség kialakulásával (önszerveződés). Pl. amikor a víz megfagy a rendezettsége növekszik (hiszen szabályos kristály jön létre). Ennek ellensúlyozására rengeteg hőt bocsájt ki, ami az energia egyik legrendezetlenebb formája.
  • Alexandrovich
    #173
    Egy fekete lyuk felrobbanásához azért kéne egy kis energia, mivel azt a néha csak pár centis kis darabkát, amibe jópár tonnát bele lehet nyomni és, még szívja magába a bolygókat valami miatt szétrobbanjon, háát azért az nem semmi, mondjuk minden lehetséges, csak jah. Akkor ez is mindig így volt?
  • brueni
    #172
    bár akkor már fel kellett volna fedezni pl. egy szétrobbanó fekete lyukat. de tudtommal ilyet még nem tettek...
  • brueni
    #171
    van egy olyan elmélet, hogy nagy zutty.
    tehát most tágulunk, ez egyszer megáll, akkor elkezd viszafele mozogni minden, egyre gyorsulva zuhan minden egy középpont felé és egyszercsak minden ott van egy pontban és egy irgalmatlan nagy erejű fekete lyukká zömül. oszt ha már ezt nem bírja, akkor újra szétrobban és megint kezdődika a tágulás és lehűlés.
    és ez így megy a végtelenségig.
  • Alexandrovich
    #170
    IGazából ez az egész marha érdekes. Szal, ha volt ősrobbanás, valóban, akkor mi volt előtte? És a semmiből hogy lett valami. Ugyebár elméletileg anyag nem keletkezik, nem tűnik el, csak átalakul, de, ha a semmiből lett valami, akkor ennek az elméletnek hibásnak kell lennie. ÉS, ha már sok ősrobbanás volt, akkor valamikor kellett lennie elsőnek, tehát azelőtt is volt a nagy semmi. De mi van, ha volt valami, ami midnig si volt. Az hogy került oda (nomeg hova). Szal sztem ezt marha érdekes kutatni, engem is nagyon érdekel, de teljes bizonyossággal, rájönni az ember soha nem fog, hogy mi volt. Igazából ebben az egészben az idő a nagyon zavaros sztem. Amúgy sztem az ember nagyon a saját világában él, és sztem sokkal kevesebbet tud, mint amennyit hisz, hogy tud. NAgyon el kéne rugaszkodnia valóságtól és a környezetünktől, és nagyon beállít agyunak kéne lenni ahhoz, hogy valóban rájöjjünk mi volt.Lehet, hogy ez az egész úgy volt, amit ma természetfelettinek nevezünk ( nem istenre gondolok), pedig mégis van tudományos magyarázata. Sztem sok víz lefolyik még a Dunán, mire ebben az egészben jóval előre haladunk, de lehet addigra a Duna is visszafelé fog folyni