180
  • roliika
    #100
  • Kelta
    #99
    Hm, lehet, elég egyedi elvont példa valami elméleti pont mozgását leirni :)
    akkor az is jó példa lehet hogy a gondolatom is gyorsabb a fénynél..:)mer máris a vénuszon vagyok...grrrrrrr, n.i..ncs..le--veggöö.vissza gyorsan :)
    szóval, az azért tetszik hogy olyan dolgokat akarunk felfogni, amire a földön szeritnem jó ha 10-en képesek..valamennyire :) de nem adom fel..
    tudnom kell.
  • kukacos
    #98
    Ez egyáltalán nem zagyvaság, sőt, a fizikusok gyakorlatilag ugyanezt mondják. Az a "nagyobb tér" valami nagyon fura, kvantummechanikai furcsaság, esetleg sok-sok dimenzióval, amiben kvantumfluktuációk történnek, és Univerzumok ott alakulnak ki, ahol ilyen vákuumbuborékok összeérnek. Én se értem a tizedét se az ezekben az elméletekben előforduló technicus terminusoknak, de képileg nagyon hasonlít. Ami miatt ez mindig csak elmélet marad az az, hogy arról, hogy mi van az Univerzumon kívül, definíció szerint nem lehet biztos tudomást szerezni, így ezek az elméletek a fizikusok szerint is csak a tetszetős mesék birodalmába tartoznak.
  • Kelta
    #97
    Hah, az elsö okos beirás....THX
    ezért maradtam itt, már tudom :)
  • kukacos
    #96
    Ha kapisgálod, az jó, mert jobban nem tudom megmagyarázni. Valóban nem sok ilyet látunk magunk körül történni, ezért eléggé megerőszakolja a szemléletet. De azért tegyük hozzá, hogy nem is a vasárnapi nagybevásárlásról beszélgetünk, hanem olyan eseményekről, amelyek egy normál anyaggal nem rendelkező elképesztően furcsa helyen történhetett eónokkal ezelőtt.

    Már miért hülyeség a fénysugaras példa? A fény anyag, de a sugarak keresztezési pontja nem!
  • Neakardtudni
    #95
    Ironka, tök felesleges relativitás-elméletet citálni a 0. másodpercre, maguk a fizikusok is elismerik, hogy arra a pillanatra nincs elméletük: sem a relativitás elmélet, sem a kvantum-mechanika törvényei nem értelmezhetők arra a pontra - ebből a szempontból tökéletes szingularitás. Ha úgy tetszik, a fizika is akkor született meg :) És hogy miért indult el a tágulás? Arra bármilyen magyarázat jó, akár az is, hogy az Úr összráncolta szemöldökét, és beszólt, hogy legyen világosság.
  • Kelta
    #94
    te mondhatsz bármit....
    szeretem az elméleteidet..:)
  • Kelta
    #93
    aha
    szeretem mikor ilyen mondatokkal dobáloztok..

    "A téridő görbülete végtelen benne,"
    az a baj, hogy ezt nem tudod meghatározni, se legalább alapokban megértetni, hogy mit is irtál le..
    (persze, lufi) ez szerintem nem kevésbé zagyvaság mint amit mi irogatunk, csak ezt "okosok"találták ki, ergo. el kell fogadni...
  • Kelta
    #92
    Fogom az elméletedet, csak nem értek vele egyet, de ez nem baj, megférünk egymás mellett :)
    lehet hogy a tér és az idö meg minden ami nekünk az univerzumunk(már amit felfogunk belöle)egyszerre lett, és csak ennyi.
    szerintem meg van egy nevezzük akkor: superuniverzumnak, amiben a mi kis univerzum részünk létrejött kialakitva saját téridejét..
    és ebben a superuniberzumban végtelen ilyen ösrobbanásos univerzum létrejövetel van.
    elhiszem hogy ez neked zagyvaság...de csak két kérdés:
    ellentmond ez bárminek?
    meg tudod 100%ban cáfolni?
  • roliika
    #91
    Nekem van 1 elméletem bár nem vagyok fizikus, mondhatom?...jó akkor egy kettő háááárooom! :-D Szal szerintem sincs idő /Hú ezzel aztán marha újat mondtam/,hanem minden állapot meg van történve. Na ezt bogozzátok ki.:-) Csak eltérő alternatív valóságokban. Ha itt leejtesz 1 poharat, egy másikan nem teszed. És minden testnek megvan az előre létező lehetséges összes mozgás fázisa amit léte során megtesz. És ha úgytűnik valami véletlenül történik vele, az sem véletlen, csak az egyik alternetív univerzumban lévő párja van rá kihatással. Az egészet egyként kell elképzelni idő nélkül. Mint 1 gumi szalag amit húzol, minden pontja befolyásolja valamilyen szinten a másik pontot. Egyenlőre ennyi. Szerintem ez így is sok volt egyszerre.:-) De még dolgozok rajta.:-D Azt már tudjuk, hogy matematikailag bizonyítható az alternetív univerzumok léte, és azt is hogy jelenlegi univerzumunkban minden részecske kapcsolatban állhat a másikkal, pláne ha egykoron közös volt a "szülő". Így sokmindent meg lehetne magyarázni.
  • Magnetic
    #90
    Mindig is jókat kacagtam az ilyen hireken...A szomorú az, hogy egyesek ezért hatalmas pénzt zsebelnek be.
  • Ironka
    #89
    Pedig nem volt semmiféle kiterjedése. Ezért is hívják szingularitásnak. A téridő görbülete végtelen benne, akár a fekete lyukakban.

    Ne a Newtoni logika szerint gondolkodj. Ez már kőkemény relativitáselmélet. :)
  • Kelta
    #88
    Gondoltam..
  • Kelta
    #87
    Sántit nagyon amit irtál, az ok hogy a tér tágulása nem fizikai mozgás, de a benne lévö anyag??, hiszen az is széttágult a térrel együtt,
    vagy lehet hogy ömnnmagukhoz képest nem is mozogtak el, csak a tér körülöttük???hm, lehet:)
    az ollos példa hülyeség, a fénysugaras is, mert a fény is anyag valahol :)
  • kukacos
    #86
    Ez Keltának ment.
  • roliika
    #85
    jajj de kuka vagy, ht odamentek és megszámolták részecskénként és leírták 1 papírra, hogy ez sötét energia az megy ebbe a lavorba, ez sőtét anyag az abba a lavorba, ez meg sima és ez a harmadik lavorba.:-DD Amúgy komolyra fordítva úgy sikerült összehozni, hogy vannak relytélyes erők, pl húzó és toló erők amit nem tudnak mihez társítani, és ha nem lenne sőtét bigyó akkor minden atomjaira potyogna..kb így számolták ki, gagyin megfogalmazva.
  • Ironka
    #84
    Azért, mert a szalagnak van szélessége is. Magyarul föl és le is elindulhatnál és ott határban ütköznél. Meg az amúgy is a lap két oldalát köti össze.

    És ez egyáltalán nem egy helyes elméleti példa, csupán egy analógia a könnyebb megértés érdekében.

    És azért írom le ennyiszer, hogy már én is unom, mert választ ad a kérdésedre:
    "mibe? mibe tágult bele a látható univerzum???
    hiszen a mi "tágulásunk" a végtelen térben elenyészö méretü, vagy hogy is van ez? nem volt tér elötte? akkor mibe tágult bele, vagy önnmaga hozta létre, akkor az egész csak addig tart amig tágult? utána nincs, vagy hogyis?"

    Nincs külön végtelen tér, és abban az univerzum, hanem a kettő egy. És nincs rajta kívül semmi, mert határtalan, még ha véges is. Pont, mint a lufi. Ha ezt nem érted...
  • Kelta
    #83
    azért ezzel van egy kis gondodm, mert ugye, mint irod a tér akkor jött létre...
    de az anyag létezett, ugye valami elképesztö formában, egy iszonyu kicsi pontba összezsugorodva...de bármilyen kicsi is volt az a pont, valamennyi térbeli kiterjedése volt, kellett lennie, hiszen benne valos anyag volt, mégha valami számunkra felfoghatatlan formában is...
    hOl volt az a pont?? pontocska? :)
  • Neakardtudni
    #82
    A soktest problémát nem túl jó ötlet elhanyagolni, kb. annyira nem jó, mint belőtt állapotban az erkély szélén a gravitációt :D
    Mivel a mozgó testek lassítják és gyorsítják egymást, valamint beraknak jópár svédcsavart egymás pályájába, egy idő után már az egész olyan, mint egy összerázott izébizé. Persze az ember azt várná, hogy volt egy nagy bumm, akkor valami táguló héjszerkezetet kapunk, de valamiért az világegyetemnek nem akaródzik ilyen egyszerűnek lennie. Ehelyett van egy sejtszerkezetes, szálakkal átszőtt kesze-kusza valami, ami tágul, ráadásul gyorsulva tágul, azaz az egészbe még belepiszkál az a bizonyos sötét energia is, ami gyorsítja... ÁÁÁÁÁÁÁ!! Én csodálom, hogy a fizikusok nem őrülnek meg (vagy mégis?)
  • kukacos
    #81
    A cikk szövege megint végtelenül bombasztikus és félrevezető. Az inflációs elmélet csak egy elmélet a sok közül, és rengeteg benne a megválaszolatlan kérdés.

    Az elméletet elsősorban azért találták ki, hogy magyarázatot kapjanak az ősrobbanás-elmélet azon problémájára, hogy a háttérsugárzás túlságosan homogén. Ha az infláció nélküli modellekkel számolunk, akkor az jön ki, hogy a Világegyetem túlságosan egyforma volt ahhoz kezdetben, hogy ki tudjanak alakulni a galaxisok. Ezt oldja meg ez az inflációnak nevezett gyorsuló szakasz. Vannak más elméletek is, most az inflációs elmélet az egyik legnépszerűbb. A problémái azonban nem azok, amiket írtál.

    A fénysebességnél gyorsabb tágulás nem mond ellent a relativitáselméletnek. Mi több a relativitáselmélet egyenleteinek egy lehetséges megoldásáról van szó:

    http://en.wikipedia.org/wiki/De_Sitter_universe

    "The exponential expansion of the scale factor means that the physical distance between any two non-accelerating observers will eventually be growing faster than the speed of light. At this point those two observers will no longer be able to make contact. Therefore any observer in a de Sitter universe would see horizons beyond which that observer can not see. If our universe is approaching a de Sitter universe then eventually we will not be able to observe any galaxies other than our own Milky Way."

    A lényeg ott van, hogy a fénysebességnél gyorsabb arra vonatkozik, hogy két megfigyelő között fénysebességnél gyorsabban nő a távolság, DE ugyanakkor SEMMI sem mozog a fénysebességnél gyorsabban! A tér tágulása ugyanis nem fizikai mozgás, maga a távolságmérték változik meg. Ha hirtelen átskálázok egy vonalzót, akár fénysebességnél gyorsabban változik meg egy méter, de ez nem azt jelenti, hogy bármi is fénysebességnél gyorsabban mozgott volna.

    Példaként vegyünk egy ollót, és csukjuk össze. Milyen gyorsan tud haladni a papíron a vágás pontja? Minden fizikai törvénnyel egybehangzóan akár a fénysebesség sokszorosával. Ugyanis itt nincs semmi, ami mozogna, csak egy látszólagos eseménysorozatról van szó. Más kérdés, hogy az olló nem túl jó példa, mert itt valójában anyagi mozgás történik a nyél megnyomásakor, de elképzelhetünk egy óriási ollót, például két lézersugarat, amelyek először keresztezik egymást, majd lassan párhuzamossá tesszük őket. A keresztezés pontja akármilyen gyorsan haladhat. Nincs anyag, ami haladna benne.

    Az a kérdés, hogy "mibe" tágultunk bele, értelmetlen. Számunkra nem létezik az, hogy "az Univerzumon kívül". Igazából egy táguló Univerzumban nem látsz semmi különöset. A térnek mégis vannak tulajdonságai, így mérete is, ami meg tud változni. Épp ez történt az inflációs szakaszban.
  • Kelta
    #80
    a villanásnál tudod mire vigyázz?
    ne állj tank mögé, mert rád olvadhat :)
  • Ironka
    #79
    Nem. A robbanás, amire te gondolsz fix térben történik. Az anyag mozog a térben. Az ősrobbanás egészen más volt. Ott a tér mozgott (kitágult), az ebben lévő anyag is nyilván tágult.

    Bazz, ennyiszer még életemben nem írtam le a tér szót. :P
  • Kelta
    #78
    Ha nem tünt volna fel, ezeket nem én kérdeztem, vitattam..
    a lufis elmélet meg a könyökömön jön ki...vajon mért feltételezitek, hogy ez a helyes elméleti példa????
    Ugy irjátok, mitha már ez eldöntööt tény lenne, és már láttátok is....
    mért nem egy möbiusz szalag pl? a tér ami ömmagába görbül, és csak egy sikon értelmezheted, ha rajta álssz pl a felületén mint 2d lény..? :)
  • Neakardtudni
    #77
    Ha felrobbantjuk magunkat, akkor inkább veszek egy jó Ray Ban szemüveget, legalább a villanást élvezzem (a cukorra és lisztre már amúgy sem lesz idő) :) :) :)
  • Ironka
    #76
    Azért aranyanyám, mart az irány, mint fogalom csak a térben működik. Ha tér változik az egész értelmét veszti. Az a sok csillag és te egyetlen pontból jöttetek, ahogyan a téridő is. Nincs értelme a térben kijelölni, hiszen az is benne volt a pontban.
  • wanek
    #75
    De - ha volt ősrobbanás -, akkor a robbanás közepétől kellett volna minden irányban az anyagnak szétrepülni, nem? És - ha állítólag gyorsulva tágul -, akkor a soktest problémát most (ha globálisan nézed) el is hanyagolhatod.
  • Neakardtudni
    #74
    Sajnos az a baj, hogy a józan eszünk csak a saját méreteinkre szabott világban tud eligazodni. A fogalmaink a velünk egyléptékű világból származnak - aztán amikor lementünk elemi részecske méretekhez, jöttek a gubancok. Heisenberg féle határozatlansági elv, pl. A részecske vs hullám probléma. Egy csomó olyan dolog, amivel a józan eszünk nem tud mit kezdeni, mert a velünk egyléptékű világban nincs rá példa. Attól tartok, egy bizonyos méreten túl (akár kis, akár nagyon nagy méretről legyen szó), az "egyszerű" magyarázatok kora lejárt. (Ami mellesleg engem sem tesz boldoggá, mert valahol én is szeretném érteni a kvantum-csíziót).
  • Ironka
    #73
    Persze, h lehet elméleti síkon akármit feltételezni, viszont ha emiatt nem érted a világegyetem-tágulás témát, és valakik megpróbálja számodra megmagyarázni, akkor miért kell besértődni? Mert segíteni próbálok a megértésben?

    Mert ha kicsit elvonatkoztatsz szvsz egyáltalán nem olyan bonyolult dolog. És azért írom a lufit, mert úgy sokkal könnyebb fölfognia az embernek. -> Amennyiben a téridő sík lenne, leginkább egy lufi felületére emlékeztetne. Ennek a felületnek nincs középpontja, leeresztve a pontok eggyé válnak, ráadásul az egész visszagörbül önmagába. Az ősrobbanáskor pontszerű volt az egész lufi. Most ott állsz valahol rajta (mint egy kétdimeziós lény) és azt próbálod kitalálni, honnan történt a robbanás. Hát persze, h nem menne.

    Egyszer régen volt egy Mézga Aladár rész, ahol egy sík bolygóra szállt le. (Egy korong volt) Na ott voltak ilyesmi problémák...
  • Kelta
    #72
    nem mondod?? vazzeee. kezdek lisztet meg cukrot vásárolni.. :)
  • valamit
    #71
    van ilyen elmélet is, csak épp most úgy néz ki, hogy a tágulás addig fog tartani, míg mindenből foton nem válik és nem fordul vissza a folyamat...

    amúgy, számomra a végtelen számú dimenzióból álló tér éppúgy elképzelhető, mint a végtelen tér... ez esetben lehet, hogy a 96% anyag+energia a többi dimenzió, amit valahogy sose látunk meg, mert egyszerűen nem úgy működünk. (ahogy például a gömb felszínén se tudhatok arról a gázról ami kitölti mondjuk a gömböt)
  • Vorpal
    #70
    Az a jó az emberben. hogy meghal ... amire kiderül a világegyetem igazsága és tökéletessé válunk, már az összes mocskos állatot rég elvitt a szél, és az ember ott fog állni a világ tetején, és akkor is neki kell, hogy legyen az utolsó szava...
  • Vorpal
    #69
    De igen,) felrobbantjuk mangunkat,)))
  • Neakardtudni
    #68
    Wanek, azt remélem tudod, hogy két, egymás gravitációs terében mozgó test pályáját lehet csak megadni pontos képlettel. Ha jól emlékszem, a háromtest problémának, azaz három, saját gravitációs terében mozgó test pályájának leírásához már csak numerikus számításokat lehet használni, illetve csak speciális feltételek mellett léteznek pontos pályát megadó egyenletek (Lagrange féle librációs pontok). Az n-test probléma, azaz n darab, egymás gravitációs terében mozgó test pályáját kiszámítani még numerikus módszerrel is vesződséges, és minél nagyobb az n, annál pontatlanabb. A galaxisban sok milliárd csillag van, az univerzumban sok milliárd galaxis... n-test probléma a köbön. NEM lehet visszavezetni a mozgásukat egy közös pontra, ahonnan az egész kiindult. Nem olyan, mint amikor a CSI-ben rudat dugnak át a golyó ütötte lukakon, hogy megtudják, honnan adták le a sorozatot.
  • Kelta
    #67
    korrekt válasz.
    azt hiszem, nagyon sok mindent(semmit)sem tudunk az univerzumrol..és még nagyon messze van az az idö, mikor megoldások lesznek, és válaszok.
    Remélem addig nem robbantjuk fel magunkat :)
    de ha az ösrobbanással jött létre minden,. és valaki okosan irta elötte nem volt semmi, és értelmetlen arrol beszélni mi volt elötte..
    akkor csak egy kérdés:
    nem lehet hogy elötte is volt egy robbanás-tágulás-összehuzodás??és igy végtelen ciklusokban?? ellentmond ez bárminek is???
  • valamit
    #66
    tudjátok az a vicc, hogy a válasz valószínüleg pofonegyszerű.
    ahogy az volt geocentrikus világképből kilépve is. minden bonyodalom hirtelen magyarázatot nyert...
    ezért nem biztos, hogy a legnagyobb profok fogják megfejteni, mert lehet, hogy a jelen tanultakkal köszönő viszonyba sincs a valódi helyzet.
    mindenesetre érdekes probléma
  • Neakardtudni
    #65
    Rátapintottál, legalábbis az én ismereteim szerint az ősrobbanástól mérik az idő kezdetét, tehát innen van értelme sebességről, gyorsulásról, és más idő függvényében változó fizikai jellemzőkről beszélni. (Beleértve az idő lassulását is :) ) Egyébként vannak elméletek arra, hogy a fizikai állandók - így a fénysebesség is - időben lassan változnak, csak ezek az elméletekkel még több a probléma, mint amennyit megoldanának.
  • Tiberius B
    #64
    egyébként Einstein szerint a világegyetem: tér-idő kontinuum, a kvantummechanika egyébként nem mond ellent a rel. elm.-nek a c határérték mivoltában, csak a másik végletben mozog, mindössze nem teljesek, erre jó az M-elmélet a maga 11 dimenziójával, az idő még mindig 1(!) ebből, éss az már a mostani eredményekre teljesnek mondható lenne, de túl sok változata létezik
  • wanek
    #63
    Apukám! Az, hogy itt egyesek (mint te is) minden következmény nélkül sértegethetnek, az csak az sg-t minősíti. Viszont áruld már el aranyapám, te, mint ős zseni, hogy miért látok bármilyen irányban csillagokat? És miért nem lehet megadni azt az irányt, ahonnan mi jöttünk?
  • Kelta
    #62
    asszem te nem olvastad el amit irtam, de nem baj

    szerinted hülyeség..hát persze, szerinted....
    engem nem zavar ha valaki szembekötövel él, elférsz itt,
    Elfogadom, hogy a mi ösrobbanásunkban a tér és az univerzum egy, hiszen eggyé vált, vagy egyszerre jött létre(mindegy)én csak azt gondolom, hogy ez nem egyedi,.
    szerinted még csak elméleti sikon, csak ugy elgondolkodni rajta, nem lehet??
    mivel sérti a most fennállo elméleteket?
  • Neakardtudni
    #61
    Nem tudják. Próbálnak elméleteket felállítani, és azok alapján magyarázni a jelenséget, és közben olyan egyenleteket és számításokat végeznek, hogy az első oldalnyi képlet után kóvályogva nyúlnál a pálinkásüveg után :) Szóval csinálnak egy elméletet, és várják, hogy a megfigyelések igazolják-e. Ha nem, paff, megy a sutba, és jön egy másik elmélet. A húr elméletre is vagy 30 éven át fújtak a kvantumfizikusok, amíg elfogadottá nem vált. Nem lennék meglepődve, ha tényleg sci-fi-be illő felfedezések jönnének, elvégre kvantum-teleportációt már csináltak, ami azelőtt ugye bőven le volt írva, mint sci-fi baromság.