180
  • Ecology #140
    Azt írta itt valaki,hogy az idő az "ősrobbanás" előtt nem létezett mert együtt keletkezett az univerzummal abban a pillanatban amikor az az üveggolyó méretű terület hirtelen a másodperc töredéke alatt nagyobbra tágúlt min a látható univerzum.Sőt azt írta ,hogy az időt az eberek találták ki!Ez kérem tévedés! Az idő mindíg is létezett és létezni is fog! Mert csak gondoljunk bele abba hogy a robbanást is előidézte valami abban a bizonyos üveggolyónyi területen belűl ami valamilyen reakció folytán ment végbe és az is eltartott egy ideig amig bekövetkezett! És az üveggolyónyi terület az hogy és mikor kerűlt oda ahol volt? És azon kívűl a kis területen kívűl mi volt akkor? Egy biztos! A mai tudományos állás szerint egyetlen dolog van ami mindenre kihat és hatással van mindenre az egész világmindenségben és az nem más mint az IDŐ !!
  • roliika
    #139
    És mi van ha nem végtelen? Mi van ha a "végéhez" érve s saját univerzumunk egy saját párhuzamos világába jutunk, és annak a peremén a saját párhuzamos...stb...mert ez is lehetséges...miért ne lenne az.:-)
  • roliika
    #138
    Na ha csak annyi lenne...sokkal több. De szerencsére egyre több ember ismeri be a 4d-t is ami amár zért fejlődés. Ugye a 4. az idő..mármint a mozgás. Ha mozgáz nem lenne..na nem is folytatom.
  • keve
    #137
    Most vagyok csak meglőve....Ki gondolta volna,...hogy ilyen kicsi és ilyen határai vannak
    az UNIVERZUM-nak....Vagy egyáltalán mit nevezünk annak??? Az általunk ismert vagy feltételezett objektív és ezek szerint,....mármint az ábra szerinti "belátható" és bekeretezett világot???
    S ha jól megnézzük,....akkor azon a tölcser szerű "hálón" belül milliárdnyi általunk ismert és ismeretlen "halmazok",...galaxisok...és tejutremdszerek,...vannak,...ami önmagában is megfoghatatlan mennyiség az EMBER számára,....DE.....DE....de ha jól megnézzűk az ábrát,...láthatjuk, hogy az a hatalmas,..általunk "ismert"...mert ugye már a születésének első pillanatjait is "ismerjük"......tehát ismert UNIVERZUM...is csak egy része,...és bátran kijelenthetem,..nagyságát tekintve(ha egy általunk ismert kitzerjedésre gondolunk...!!) is csak egy parányi,...atomnyi nagyságú létező valami,...az ismeretlen és soha meg nem ismerhető VÉGTELEN-nek,......ahol szintén csak a VÉGTELEN-nel kifejezhető hasonló vagy teljesen eltérő univerzumok LÉTEZNEK!!!!!...............
  • tothzozo
    #136
    Találtam egy ide illő cikket akit érdekel olvassa végig.(tele van egyenletekkel)
    Hetesi Zsolt:
    (ELTE TTK és BKMÖ CSKI)
    A KOZMOLÓGIA ALAPJAI

    Bővebben


    Itt
  • DonCosta
    #135
    Érdekes amit az atomok és a világegyetem viszonyáról írtál. Bennem is felmerült már ilyen gondolat. Nagyon kézenfekvőnek tűnik az a hasonlóság. És ilyen alapon ez nagyon sok szintes lehet. Érdekes, hogy eddig ezt senkitől nem hallottam még. Pedig ez is van olyan jó elmélet mint itt jónéhány. :) Nem mondom, hogy jobb csak ennek is lehet annyira valós alapja.
  • tothzozo
    #134
    A legújabb adatok az ősi Univerzumról
  • plamex
    #133
    vagyhogy a pingvinek földbecsapódó kakája évente összességében hány miliméterrel téríti ki a Földet a pályájáról
  • plamex
    #132
    most miért akarod te meghatározni hogy én min gondolkozzak ? Ha jól esik akkor azon is elgondolkodhatok hogy az eldobható papírpelusok hogyan befolyásolják a globális éghajlatváltozást... ha úgy tetszik
  • greg971
    #131
    Szerintem gondolkozzatok azon , mi lessz a vacsi.
  • HUmanEmber41st
    #130
    Így elmondható,h az Univerzum 4 dimenziós
  • Macc
    #129
    Erre a legfelfoghatobb valasz: A vilagegyetem egy olyan gombben helyezkedik el, aminek a kozeppontja es a felszine ugyanaz a pont(!).
  • greg971
    #128
    HÖ?
    Azt már szeretem amikor olyasmit akartok megmagyarázni ami jóformán megmagyarázhatatlan...Tanultatok , olvastatok vagy hallottatok erről a témáról "valamit" vagy igaz, ami szerintem kizárt, vagy fikció, ami a legelképzelhetőbb számomra.Nem azt állítom ezzel, hogy a sok fikció között nem bújik meg az igazság , de talán ha a napi problémáitokat tudnátok megoldani ami szeribtem önmagában is elég nehéz feladat , minthogy ilyen KOZMIKUS témába bonyolódtok bele.----A cikkhez kapcsolódó kérdésem : honnan is "fogták" be ezt a sugárzást ? de hagyjuk is a kérdéseimet ...szerintem ez a legjobb : világegyetem körülbelül 4%-a látható anyag, 23%-a sötét anyag, míg a fennmaradó közel 73% sötét energia - bár utóbbi kettőről senki sem tudja mi is az valójában.Tehát mindenki tud mindent, csak bizonyítani nem tudja...ez olyan mint a relativitáselmélet mindenki beszél róla, de senki sem érti. Na szevasztok

  • dez
    #127
    De: alagúthatás nélkül nem beszélgetnénk most mi itt. :)
  • wanek
    #126
    Ilyenre még nem volt példa.
  • tothzozo
    #125
    Érdekes vélemények és hozzászólások írtatok,érdekes és megborzongató téma.

    Ott kezdeném, hogy sötét anyag. az mi? Nem tudjuk, de itt van.
    Régen nem tudták, hogy a levegő mi?
    Van és kész.
    Ma nem tudjuk mi a tér- és a sötét anyag.
    Van és kész.

    És itt most elgondolkodtam, hogy miért van az emberekben ekkora a vágy az univerzum megértésére.
    (ami persze rám is igaz)
    Megérteni olyasmit ami emberi ésszel felfoghatatlan.
    Vagy mégsem?
    Képesek leszünk megérteni egyszer, és akkor mi lesz?
    Istenek leszünk?
    Új univerzumikat hozunk létre?

    Szóval az "inteligencia" nem véletlenül alakult ki és nem véletlen, hogy vágyunk az univerzum megismerésére.

    Amit még szerettem volna, hogy ha a mi világegyetemünket nézzük, a felépítése szerint.(látható anyag)
    Egyszerűsítve minden atomokból az atomok részecskékből a részecskék meg ? valamiböl.
    Nem lehet, hogy mi is (világegyetemestül) része vagyunk egy sokkal nagyobb dolognak ami persze része valaminek?

  • Muhomak
    #124
    Így van aki szédül kiszáll. :)
  • dez
    #123
    Majd mindenképp készíts magadról fotót, amikor épp a szemed előtt demonstrálnak 1-2 "teljességgel lehetetlen", de azért már majd egy évszázada ismert kvantummechanikai effektust... :)
  • dez
    #122
    Ez kb. olyan kérdés, mintha azt kérdeznéd, mi van a játéktéren kívül a Quake3-ban. :)
    Igen, ez egy utalás akar lenni... :)
    "Állítsátok meg a világot, ki akarok szállni!!!" :)
  • Szefmester
    #121
    ha a kozmosz végtelen az azért gáz mert nem tudjuk rendesen felfogni... ha meg véges, akkor felmerül a kérdés mi van a határain túl?
  • Ecology #120
    A kozmosz a kozmosz része, és nincs eleje se vége!
  • nenad
    #119
    vagy azert, mert az mindennek az alapja...
    :)
  • KayJay
    #118
    Köszi Amergin! Nagyon érdekes elmélet, talán leht benne vmi :) Sosem gondoltam volna... Hmm... :)
  • Amergin
    #117
    Egyikünk se fogja itt megmondani a 'tutit'. Ugyanakkor kellemesen el lehet filózni erről.Ehhez egy kis adalék. Nekem eddig ez tűnik a legszimpatikusabbnak.
  • roliika
    #116
    LOL
  • wanek
    #115
    "legyen bármilyen a cikk, szoljon az ufokrol, a magzatelvetélésröl, vagy csillagfigyelésröl, esetleg egy uj traktorrol, mindig eljutunk a kvantumfizikához" - ez pedig azért van, mert az egy olyan keret, amiben szabadon lehet bármit halandzsázni.
  • roliika
    #114
    Jóóó? Köszi! :-DD 4 kemény nap alatt lett ilyen.:-) Szerintem extra gagyi. Nem volt időm. A rajt lévő progit szadd le! Az a vizsgamunkám remélem tettszik majd!
  • roliika
    #113
    Jóccakátot neked is! :-) Igen azis jó, mikor téma van új számmtekk cuccokról és az afrikai éhező árvák is ide kerülnek néha..-) Az is komoly dolog csak nem ez a téma.:-)
  • Atees1987
    #112
    jo a honlapod!!!
  • Kelta
    #111
    asszem kifulladt a téma..
    érdekes megfigyelésem van, itt.
    legyen bármilyen a cikk, szoljon az ufokrol, a magzatelvetélésröl, vagy csillagfigyelésröl, esetleg egy uj traktorrol, mindig eljutunk a kvantumfizikához...király, nem?

    na jóccakát nektek
  • roliika
    #110
    Konkréten a réten aszondod, a Sliderek hozzanak 1 párhuzamos világból 1 almátot? :-D Vagy mondják meg merre fúj a szél holnap után a ház jobb oldalánál délben?:-) Erre asszem kicsit várni kell.
  • Kelta
    #109
    Kezdünk egyröl beszélni.. csak máshonnan közelitjük meg a problemát..
  • Neakardtudni
    #108
    Majd ha a párhuzamos univerzum elmélet jobban magyarázza a világ jelenségeit, mint a mostani elméletek, akkor sűrűn egyetértek vele. Papíron, matematikai elméletekkel sok mindent le lehet gyártani, csak ugye, az a fránya bizonyítás, az elmélet alapján tett jóslatok beigazolódása ne kavarna be a szépen csiszolt elméletekbe.
  • Neakardtudni
    #107
    Minden Hawking iránti tiszteletem mellett, ezzel a felvetéssel szerintem több új kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol. A szingularitástól, mint megismerhetetlen állapottól egyesek berzenkednek, pedig éppolyan dolog, mintha valaki, aki ismeri a húrelméletet, megkérdezné, hogy miből vannak a húrok. Nincs rá válasz. A Heisenberg féle határozatlansági elméletet nagy nehezen lenyelték, pedig az sem mond mást, mint hogy a világ egy bizonyos ponton túl nem ismerhető meg egzakt pontossággal (nem lehet egyszerre pontosan mérni egy récseszke sebességét és irányvektorát). Innentől kezdve az egész 0. másodpercig elméletgyártás az marad, aminek neveztem: elméletgyártás. Megpróbálunk fizikai törvényeket extrapolálni egy olyan problémára, amelyet nem mérhetünk, amelyről csak közvetett információnk van, és amelyet nem is tudunk reprodukálni, sőt hasonlót sem találunk a létező világegyetemben. Innentől kezdve kicsit akadémikus vitának tűnik az egész.
  • roliika
    #106
    Tuti, csakhogy párhuzamos univerzumok tényleg vannak! És aki azt mondja hogy nem , az a "legújabb" eredményekkel nincs tisztában.
  • Kelta
    #105
    Sose beszéltem hagyományos térröl az univerzumunkon kivül...
    látod, megint olyat irsz amit én nem.
    és én irtam azt hogy nem mond ellent a mai elméleteknek! illetve kérdeztem töled, hogy ugyan miben mondd ez ellent???
    kicsit mellébeszélsz, de azért kedvellek
  • Ironka
    #104
    Viszont amit Kukacos írt, és amiről én is hallottam, továbbra sem mond ellent annak, hogy a mi saját téridőnk visszagörbül önmagába és ezt az "entitást" hívjuk univerzumnak. És ezért nincs értelme hagyományos térről beszélni az uiverzum határain túl.
  • Neakardtudni
    #103
    Volt egy jó elmélet az egészre :) Valaki, aki nem is tagadja, hogy nagy Mátrix rajongó, azt mondta, hogy a modern MMORPG-kben a játékos mozgási sebességét lekorlátozza, hogy a klienshez milyen gyorsan tudja eljuttatni a szerver a játékos előtti térrészben található nem statikus objektumok információit, illetve a kliens milyen gyorsan tudja betölteni a statikus térelemeket a telepített fájlokból. Magyarul, ha túl gyorsan mész, akkor a világnak nincs ideje betöltődnie. Na erre mondta a srác, hogy "Az Univerzum szerverében ez a határsebesség a fénysebesség" :) Szerintem van olyan jó elmélet, mint a párhuzamos univerzumok :)
  • Ironka
    #102
    " Ősrobbanás szingularitás nélkül

    A szingularitás a tudomány számára olyan megfoghatatlan fogalomnak bizonyult, amelyet jobb elkerülni. Ha sikerülne kiküszöbölni az ősrobbanás szingularitás problémáját, a fenti ezzel kapcsolatos kérdések értelmüket vesztik. Hawking a mikrovilág történései kapcsán megismert Heisenberg-féle határozatlansági elvet hívta segítségül, amely megengedi, hogy bizonyos paraméterek ne bírjanak konkrét értékkel. Ha ez a két paraméter a tér és az idő, az Univerzum keletkezésének nem kell többé határozott időpontot tulajdonítanunk, és ezzel sikerül megkerülni az eredet kérdését. Einstein relativitáselméletéből tudjuk, hogy bár a tér és az idő tapasztalataink szerint jól elkülönül, a valóságban elválaszthatatlanul összekapcsolódik. Amikor az Univerzum mérete még nagyon kicsi volt - az elemi részecskéknek megfelelő nagyságrendre kell most gondolni - , a tér és az idő, mint paraméterek a határozatlansági elvnek megfelelően nem voltak külön értelmezhetőek, és az idő csak ezt követően folyamatosan merült fel a térből. Ennek megfelelően a Világegyetem ekkor igaz véges volt, de határtalan: nem lehetett megmondani, mikor keletkezett. Nincs szüksége többé külső okra, "Teremtőre", önmagától is létezhet. A kvantumingadozások mindemellett arra is magyarázatot adnak, hogy hogyan alakulhatott ki egy homogén állapotból a mai struktúrált világ."
  • Kelta
    #101
    Naaa, nem mondod?? namostz nem vagyok okos, csak én is olvastam valami hasonló alapokat...nyilván az emberi felfogó képesség határai( sokan még a végtelent se fogják fel)és a fizikai müszereink gyarlósága miatt soha nem kapunk teljes valos képet a "világrol"