180
  • zpe
    #1
    "David Spergel, a WMAP egyik kutatója szerint a folyamat egyetlen másodperc trilliomod része alatt egy üveggolyónyi területet nagyobbra tágított, mint a látható univerzum."

    Akkor gyorsabban tágultunk 300000 km/sec-nél,legalábbis egy darabig, utána miért nem és előtte miért igen ?
  • AA11
    #2
    De vajon az az irtózatos energia ami ezt felszabadította,szabadjára engedte honnan van? Mi volt előtte?Miért robbant?
    Ha Hawkings elmélete igaz, akkor nem lehett óriási fekete lyuk sem, hiszen 10 a századikon év alatt az információvesztés miatt "elpárolog".
    Ez itt a kérdés

    Üdv
  • irkab1rka
    #3
    Jó a válasz, mert újabb kérdéseket vet fel.
  • Tiberius B
    #4

    mégtöbb kérdés, honnan lehet tudni, hogy hány éves egy foton?
  • rolika
    #5
    szinte lefényképezték az ősrobbanást...
    egyébként nem sérti meg ez a drámai felfúvódás a fénysebesség határértékét? vagy mivel kvantumjelenség, ezért nem számít?

    és ha elég messze elnézünk (jobb, nagyobb, erősebb stb. távcsővel), elméletileg meglátjuk magát a nagy bummot is? és ha még messzebb, akkor meg nagy semmit?
    kicsit sok ez nekem :D
  • Tiberius B
    #6
    10 a 100-adikon?
    pár nagyságrenddel az univerzum kora fölött
  • dez
    #7
    Ha nem tévedek, itt a tér maga tágult ki, nem a benne lévő anyag. (Tényleg, nem lehet, hogy nem is tágult ki, csak "belsőleg" átalakult?)
  • nearo
    #8
    Nem a tér tágult, csak mi mentünk össze...
  • roliika
    #9
    Igazából kvantum szinten BÁRMI lehetséges ha jól tom.
  • eke
    #10
    Tehát Alan Guthnak igaza volt az inflációs tágulási modellel kapcsolatban....
  • roliika
    #11
    Na ez a lol csókolom! -> " 23%-a sötét anyag, míg a fennmaradó közel 73% sötét energia - bár utóbbi kettőről senki sem tudja mi is az valójában." És tökre igaz! Azt se tudjuk mi van körölöttünk.
  • Kelta
    #12
    Két dolgot nem értek.

    1: ugye a fényseb. a max. a mai fizika szerint, akkor ez most gyorsabb volt?

    2: ok, ösrobbanás, létrejött az univerzumunk....de
    mibe? mibe tágult bele a látható univerzum???
    hiszen a mi "tágulásunk" a végtelen térben elenyészö méretü, vagy hogy is van ez? nem volt tér elötte? akkor mibe tágult bele, vagy önnmaga hozta létre, akkor az egész csak addig tart amig tágult? utána nincs, vagy hogyis?
  • scooterbr
    #13
    Na igen. Hova is tágul ez tovább. Végtelen ciklusba lehet vele jutni.
    Az egész univerzu benne van még valamibe és abba tágul bele. Na de mi aza valami amibe benne van?
  • Tiberius B
    #14
    Miért lenne muszály beletágulnia vmibe, mivan, ha külső szemlélők csak egy gravitációs pacát látnak, ami nem kommunikál velük egyéb úton, ergó szingularitás, fekete lyuk?
  • Tiberius B
    #15
    Honnan tudják ilywen pontosan az arányokat?
  • Xantia
    #16
    Nem értem. Abban a 300.000 éves felvételben a Mi mostani anyagunk (protonjaink, elektronjaink) is benne vannak.
    Akkor most fényképet készítettünk a múltról?
    Vagy az 300.000 éves felvétel a lemaradt, utánunk jövő anyag képe, amely most ért el hozzánk? Tehát 13 milliárd év múlva utolért néhány fénysebességgel száguldozó foton, amely 300.000 évedik évben lévő anyagról indult el.
  • waterman
    #17
    collstockkal, centivel, meg multiopti-pupilométerrel saccometriát felhasználva megmérték.
  • Frosty01
    #18
    jaja kb :)
  • Kornan
    #19
    Majdnem mindenki kérdez valamit.Szerintem ez még sokat fog változni,ahogy újabb és újabb megfigyeléseket tesznek.Az biztos,hogy millió kérdést lehetne feltenni mi?-miért?-hogyan?....Pl:Hipotetikusan tegyük fel,hogy eljutunk az anyag határáig,utána mi van,csak a végtelenségig üres űr?És hogyan és mi tágul?Az anyag?Ez nekem is magas ha egyszer lessz időm előveszek egy témát boncolgató könyvet,lehetőleg minél modernebbet..
  • kristiaan
    #20
    ez pont olyan, mint az a kerdes hogy:
    Mi volt elobb, a tyuk vagy a tojas?
  • Tiberius B
    #21
    attól függ, milyen tojás
    ezzel kéne inkább foglalkoznia a köztudatnak: mi volt előbb, az ok vagy az okozat?
  • Tiberius B
    #22
    meg részecske vagy hullám?
  • rigidus
    #23
    "Az egész univerzu benne van még valamibe és abba tágul bele. Na de mi aza valami amibe benne van?"

    Egy masik univerzumban?

    Netan onmagaban?

    Netan minden szubatomi reszecskeben? (bennunk is?)

    Netan Ciklikusan felrobban, majd sajat sulyatol osszeroppan, s ettol ismet felrobban?

    Netan nem csak egy ilyen univerzum van, hanem sok milliard egymas "mellett", s mind ugyanezt csinalja?

    Netan utkoznek is es egymast is robbantgatjak?
  • rigidus
    #24
    Netan, mikroszkoppal tobbre mennenk mint muholdakkal?
  • Darth Sith
    #25
    jó néhány kérdés felmerült bennem, ezzel a cikkel kapcsolatban.

    HOgyan tágulhatott ilyen gyorsan, ha átlépi a 300k km/s os sebességet, amelyet nem lehet? mert csak így tudott ilyen gyorsan tágulni. Az egy dolog hogy a kvantummechanika sok mindent megenged, de az univerum, amekkorára kitágult az már nem szubatomi méret. Lassan öszekéne hozni az M elméletet, mert nagyon nem jó hogy ekkora eltérések vannak a kvantummechanika és a relatiitás elmélet között.
    Másik kérdés, ha szubatomi méretü volt, és tágult, hova tágult? mi volt körülötte? Mi lassította le? Lehet hogy valamelyik párhuzamos univerzum egyikébe tágult bele, akár egy fehérlyuk? Bár már az is felmerült bennem, hogy mivel nem tudjuk behatárolni az univezumunk szélét, honnan tudjuk hogy nem egy feketelyukban vagyunk, amely kívülről szingularitásnak néz ki, belülről meg..? Egy válasz tíz új kérdést vet fel...
  • SlyFory
    #26
    hú ez egy jó cikk. Nekem csak az maradt meg, hogy a tér többsége egy sötét energia. Vagyis lehet hogy ez az ERŐ:D és akkor lehetek jedi ha nagyon akarok. Vagy sith. Mondjuk mind1 csak járjon hozzá egy Natalie Portman. na jó8 erre rápihenek....
  • Ironka
    #27
    "Két dolgot nem értek.

    1: ugye a fényseb. a max. a mai fizika szerint, akkor ez most gyorsabb volt?

    2: ok, ösrobbanás, létrejött az univerzumunk....de
    mibe? mibe tágult bele a látható univerzum???
    hiszen a mi "tágulásunk" a végtelen térben elenyészö méretü, vagy hogy is van ez? nem volt tér elötte? akkor mibe tágult bele, vagy önnmaga hozta létre, akkor az egész csak addig tart amig tágult? utána nincs, vagy hogyis?"

    1: nem volt gyorsabb, mint dez is írta, itt a tér tágult ki gyorsan, benne a fény a saját törvényei szerint működött

    2: a fentiből következik, hogy semmibe sem tágult bele, hiszen a tér is az ősrobbanással jött létre, nem a végtelen térben tágulunk, hanem a tér maga.

    Ha végiggondolnád rájönnél, hogy a te elméleted szerint lenne a világegyetemnek egy fizikai középpontja, amitől minden tágul, lenne egy "helye" az ősrobbanásnak, ami hülyeség. Minden objektum egyenletesen tágul az összes többitől (persze csak azokra érvényes, amiknél a gravitáció hatása már elenyésző, pl galaxisok), a sebessége csak a köztük levő távolság függvénye.
    A földi megfigyelő számára mindig úgy tűnik, mintha ő lenne a világegyetem középpontja, mert látszólag tőle tágul minden. De ez ugyanígy tűnne, hogyha az Androméda-ködben ülnénk.

    A legegyszerűbb analógia erre egy lufi felszíne, amire pöttyöket rajzolsz és aztán a lufit felfújod. A pöttyök egyenletesen távolodnak egymástól, amelyik kétszer olyan messze van az kétszeres sebességgel , és mindegyik távolodik mindegyiktől. A lufi FELSZÍNÉNEK még sincs középpontja. És emiatt mondják, h az univerzum véges, de nincs határa. Ha megállna a tágulás és egy űrhajóval elindulnál az egy véletlenszerűen kiválasztott irányba soksoksok év múlva visszaérkeznél az ellenkező irányből. Mentél egy kört. :P

    Ez Kornannak is ment.
  • Csirke4
    #28
    Tojás!
  • Ironka
    #29
    "Mentél egy kört."
    Magyarul a világegyetem (tere) visszagörbül önmagába. 2D-ben ilyen egy gömb, 3D-ben már nehezebb számunkra elképzelni.
  • Ironka
    #30
    2D-ben ilyen egy gömb FELSZÍNE
  • wanek
    #31
    Ismét szemfényvesztés. Ha ilyen jól tudnak mindent: "új WMAP megfigyelések elárulják milyen volt az univerzum az ősrobbanást követő első trilliomod másodpercben", akkor most már azt is elárulhatnák, hogy merre kell néznem az égbolton, hogy pont arra nézzek, ahol a robbanás történt, ha volt ilyen egyáltalán (szerintem nem volt).

    Más: azt, hogy nincs a fénysebességnél nagyobb sebesség, csak azok állítják, akik elfogadják a relativitáselméletet.

    Más: már sokszor olvastam, hogy a relativitáselméletet nagyon sokszor igazolták. Viszont a kvantumelmélet ellentmond ennek. Akkor hogy is van ez? Mégsem igaz a relativitáselmélet? Vagy a kvantumelmélet nem igaz? Esetleg egyik sem igaz?
  • Cat #32
    a fény sebessége folyamatosan változott az univerzum történetében, ezt már eddig is bizonyították.
  • Cat #33
    "Abban a 300.000 éves felvételben a Mi mostani anyagunk (protonjaink, elektronjaink) is benne vannak."

    Igen.

    Sztm olvassátok el a két korábbi WMAP cikket, pár dolog világos lesz: http://www.sg.hu/kereso.php?mit=wmap
  • Cat #34
    az ősrobbanást a kozmikus háttérsugárzás bizonyítja.
  • wanek
    #35
    Miért is? Azért mert egyszer valaki így gondolta, és azóta mindenki ezt harsogja?
  • Ironka
    #36
    Olvasd már el a #27-es postot...

    "akkor most már azt is elárulhatnák, hogy merre kell néznem az égbolton, hogy pont arra nézzek, ahol a robbanás történt, ha volt ilyen egyáltalán (szerintem nem volt)."
    Ezt én is elárulhatom bármilyen csilivili technika nélkül. Bármerre. Benne ülünk a közepében, ahogy minden más is az univerzumban. :P
  • valamit
    #37
    hüm, de ha elfogadjuk a lufis elméletet... ott két irány van (ugye a 3. dimenzió egy új sík, amelyik végtelen minden irányban ugyancsak), egy a lufi belseje fele (a robbanás epicentruma bizonyos értelemben), egy pedig a külső környezet fele... nem?
  • Cat #38
    http://www.sg.hu/cikkek/29317/a_vilagegyetem_veges_es_kisebb_is_mint_gondolnank
  • HUmanEmber41st
    #39
    -pillanatképet az univerzum ősrobbástól számított körülbelül 400 000 éves állapotáról,
    közelebb visznek hozzá, azáltal hogy pontos, -számszerű rálátást biztosítanak a világegyetem legelső másodpercére.

    Tudományos cikk grat....
  • wanek
    #40
    A tágulás 3D-ben történt, így annak VAN középpontja. A lufis hasonlatod erőteljes csúsztatás.