283
Elegáns Univerzum - húrelmélet és a többi vad elképzelés. Lehet-e...?
  • Irasidus
    #243
    "miaz hogy helyi erők? nyilvánvalóan a kentaur rendszerben lévő bolygók az ottani csillag felé zuhannak.. ...
    "így van a távolság négyzetével csökken.. de vajon elérhető így a nulla? a másik az.. hogy úgy tűnik nincs olyan hogy nulla a fizikában.. planck állandó van.. planck hossz, planck idő.. és egyébb származékai"

    Pontosan ezt jelenti, az Alfa Centauri közelében ha léteznek bolygók, akkor a csillag sokkal erősebb gravitációt fejt ki, mint a távoli Nap. Az erő azt jelenti, hogy két test közti kölcsönhatás eredményeként a testeknek megváltozhat az alakja vagy a mozgásállapota.Ez lehet gravitációs, impulzus, mágneses, árapály, súrlódás, sugárnyomás, és még számtalan egyéb erő. Nem kell a helyi szót túlmisztifikálni, azt jelenti ami itt helyben van, aminek tényleges van hatása. Így érthető mondón, csak elméletileg nem nulla gravitáció, de gyakorlatilag nulla, mivel egy bizonyos távolságon túl már más erők erősebbek, és így nincs hatása, mivel az Alfa Centauri semmiben nem változtatja meg a Nap mozgásállapotát, ahhoz nagyobbnak kell lennie a gravitációnak, mint a Nap pekuliáris sebességének.

    "viszont ha eltűnne mondjuk az a csillag .. vele együtt a tömege is.. akkor egy kicsit megváltozna a föld és az egész naprendszer pályája is..talán nem mérhető szinten.. de elméletileg
    úgy tudom a gravitációnak nincs távolsági limitje.."

    Nem. Nincs ilyen szoros viszony a két csillagrendszer között, a Nap pekuliáris sebessége nagyobb mint a szomszédos csillag gravitációja. A Nap lendülete is egy erő. A gravitáció elméletileg végtelen, gyakorlatilag nem, erre utaltam fent.
  • errorista
    #242
    szegény papagáj barátunk :(
    lehet hogy egy órát ellógott?
  • overseer-7
    #241
    miaz hogy helyi erők?

    nyilvánvalóan a kentaur rendszerben lévő bolygók az ottani csillag felé zuhannak..
    viszont ha eltűnne mondjuk az a csillag .. vele együtt a tömege is.. akkor egy kicsit megváltozna a föld és az egész naprendszer pályája is..talán nem mérhető szinten.. de elméletileg
    úgy tudom a gravitációnak nincs távolsági limitje..

    így van a távolság négyzetével csökken.. de vajon elérhető így a nulla?
    a másik az.. hogy úgy tűnik nincs olyan hogy nulla a fizikában.. planck állandó van.. planck hossz, planck idő.. és egyébb származékai

    szerintem

    a tömegközéppont nyilván valóan csak szemléltetés és egyszerű bemutatás volt.. (mert vannak itt olyanok is akik úgy tudják, hogy üreges a föld belseje.. és még rosszabb is van) ha így lenne nem ahogy mondtam.. nyilván nem lenne árapály jelenség és tidal locking.
  • Irasidus
    #240
    A gravitáció a távolság négyzetével csökken, és egy ponton túl a helyi erők nagyobbak, mint a távoli gravitáció hatás, így nem fog minden tömeggel rendelkező test minden egyes tömegközéppont felé zuhanni. Főleg, hogy egy méreten túl már ez az egyszerűsítés nem működik, és nem tömegközépponttal kell számolni, hanem tömegtesttel (valójában minden tömegtest, és nem tömegközéppont). A nyomásnak meg van értelmes definíciója is, talán kered ki a googléval.
  • overseer-7
    #239
    Ha úgyvesszük, hogy a bolygóhoz tartozó térgörbület hol a legnagyobb.. akkor a középpontban.
    Ha a g értékét vesszük, az a bolygó felszínén a legnagyobb. A tömegközéppontban a g értéke 0.

    De minden a bolygón lévő anyag ebbe a tömegközéppontba szeretne esni.
    A barionos anyag nem lehet egyszerre ugyan azon a helyen.
    Tehát.. nyomás jön létre. mert az anyagnak súlya van.

    Viszont..a bolygó és a bolygó minden anyaga egyszerre nem csak a tömegközéppont felé akar zuhanni.. hanem ugyan úgy zuhan minden más tömeggel rendelkező anyag felé az univerzumban.
    A tér görbülete mentén.
    Nyilván valóan a minél távolabbi tömeges anyagok annyival kisebb hatással vannak a tér görbületére mint amennyivel távolabb vannak.
    A gravitációs vonzóerő is exponenciálisan csökken a távolság függvényében. Csak a G sokkal laposabb, gyengébb, de sokkal távolabbra fejti ki hatását, mint a többi 3 alapvető kölcsönhatás.

    szerintem
  • errorista
    #238
    > Szokás szerint összekeveritek a _gravitációs gyorsulást_ a _gravitációval_. A gravitáció a Föld-tömegközpontjában a legnagyobb. OMG.

    Ez alatt mit értesz?
  • errorista
    #237
    Nem tudok programozni. Kiosztottál mindenkit hogy így úgy keverik a fogalmakat, de számomra nem derült ki, hogy mire is gondolsz pontosan.
  • Irasidus
    #236
    Értem én, hogy tudsz programozni, de ez egy szöveg, se értékhalmaza, se rendezése. Most ugye csak trollkodsz?
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.07.13. 06:30:00
  • errorista
    #235
    illetve a "gravitáció a legnagyobb".

    a "gravitáció" értékhalmaza rendezett, egyáltalán?
  • errorista
    #234
    ha egy szó, akkor a "gravitáció" az
  • Irasidus
    #233
    Melyik szó nem világos, egész pontosan? Azt értem ami oda van írva. Esetleg olvasd el, miről beszéltek addig, hogy nulla a gravitáció a föld belsejében, mert nem esik szabadon tovább.
  • errorista
    #232
    > Szokás szerint összekeveritek a _gravitációs gyorsulást_ a _gravitációval_. A gravitáció a Föld-tömegközpontjában a legnagyobb. OMG.

    Ez alatt mit értesz?
  • errorista
    #231
    > Szokás szerint összekeveritek a _gravitációs gyorsulást_ a _gravitációval_. A gravitáció a Föld-tömegközpontjában a legnagyobb. OMG.

    Ez alatt mit értesz?
  • Irasidus
    #230
    Igen, ha te kijelented csak így minden magyarázat nélkül, hogy ostobaságokat beszélek, akkor az úgy is van, ne is foglalkozz azzal amit írtam, csak trollkodj tovább, és személyeskedjél! Jól csinálod, ehhez értesz, és ez a lényeg, legalább addig sem terjeszted azt a rohadt nagy sötétséget, ami a fejedben van. THX!
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.07.09. 20:53:08
  • overseer-7
    #229
    Jólvan.. akkor közelítsük meg máshonnan a dolgot..
    bizonyítsd be, hogy a föld belsejében elméletileg miért nincs hatalmas nyomás?
    Hogyan alakulhatnak ki üregek a föld belsejében?
    Leszámítva a köpeny területeit, ahol még nem olyan nagy a nyomás.. és kialakulhatnak zárványok.

    A másik, meg hogy a föld nagy része alattunk folyékony állapotban van.. a kőzetek és fémek láva formájában
  • gombabácsi
    #228
    te iszonyatos ostobaságokat beszélsz (mind igaz amit írsz, csak semmi köze a témához amiről beszélgetünk)
    betudom ezt direkt céltudatos szemétségnek, úgyhogy ignore on
    ovodásgyerek
  • gombabácsi
    #227
    pár centire? ezt gondold újra

    annak meg hogy a föld középpontjában is hat pl a nap gravitációja totálisan semmi köze a kérdéshez amiről beszélgetünk...
  • Irasidus
    #226
    A gravitáció nem esést jelent. Attól, hogy nem esik szabadesésben valami, nem azt jelenti, hogy nincs gravitáció! Egyébként, meg Föld középpontja nem esik egybe a tömegközépponttal így a tömegközéppont felé kellene "esnie" Legalábbis Móriczka fizika szerint. Mert valójában a Föld nem tömegközéppont, hanem tömegtest, illetve a gravitáció nem csak a tömegtől függ, több más tenzorból áll, és ezekkel számolva soha nem lesz nulla a gyorsulás sem, mint az egyszerűsített középponti értelmezés szerint. Szóval ezt kétszeresen bebuktat, ne erőltesd, mert én még mindig tudom folytatni! Nehéz tantárgy lehetett neked a fizika, szerintem hanyagold, ez nem neked való.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.07.07. 00:02:33
  • overseer-7
    #225
    elvileg minden tömeg az univerzumban, minden más tömegre hat gravitációsan..

    A föld tömegközéppontjában ugyan úgy van gravitáció.. a földhöz képest mint inercia rendszer csak azért nincs g gyorsulás.. mert a tömegközépontban a gravitációs erők kiegyenlítik egymást.. ettől a ponttól akár csak egy centire is..már az ott lévő tömeg.. a középpontfelé igyekszik..esni..mozogni.
    Itt már "súlya" van.. erre a tömegközéppontra több ezer km vastag anyag igyekszik mozogni.. ez az ami ezt a borzalmas nagy nyomást terheli a tömegközéppontra.
    Viszont a tárgyak legnagyobb súlya a bolygó felszínén van.
  • gombabácsi
    #224
    tehát merre esnek a dolgok a föld középpontjában?
    merre hat a gravitáció és merre hat a gravitációs gyorsulás?
    :)
  • gombabácsi
    #223
    és mitől van nyomás?
  • Irasidus
    #222
    Hogy, lenne már nulla a gravitáció a Föld belsejében? Eszem megáll. Szokás szerint összekeveritek a _gravitációs gyorsulást_ a _gravitációval_. A gravitáció a Föld-tömegközpontjában a legnagyobb. OMG.
  • Katalizátor
    #221
    Nyomásról volt szó...
  • gombabácsi
    #220
    "nem fogom megmagyarázni.. fogadd el, hogy így van."

    hát nem fogod, de eddig se tetted. csak írogattál olyanokat hogy "Azért mert a középpontra több ezer kilóméternyi anyag súlya támaszkodik.." :D
    miközben 0 gravitáció van ott és a környékén se több... támaszkodik :)
    meg szép képeket linkeltél :)
  • overseer-7
    #219
    jajjj jajj.. de nehéz..
    nem fogom megmagyarázni.. fogadd el, hogy így van.
    Attól mert nincs gravitációs gyorsulás a föld középpontjában.. még kurva nagy a nyomás.
    Csak fogadd el.. és azt is, hogy nem lehetséges, hogy üreges a föld.
  • gombabácsi
    #218
    sőt, a sugár felétől csökken a gravitáció. illetve még előbbről talán
  • gombabácsi
    #217
    "Azért mert a középpontra több ezer kilóméternyi anyag súlya támaszkodik.."

    :)
    miért támaszkodna? :D nincs ott gravitáció...
    alapvető ismeretek haha
    meg szép rajzocskák
  • maki85
    #216
    ha egy neutron csillag felszínén bekövetkezik egy 1 mm-es rengés, az földi viszonylatban mintha a Himalája süllyedne le tengerszintre
    de ettől még lehet, hogy a csillag belseje üres:)))))
  • maki85
    #215
    példaképpen nézd csak meg, mekkora a nyomás egy gázbolygó, Jupiter, belsejében
    a hidrogén fémes állapotú

  • overseer-7
    #214
    látod itt a gond..
    alapvető ismeretek nélkül gondolkodni a világról.. = káosz
    Miért is hatalmas a nyomás a középpontban?
    Azért mert a középpontra több ezer kilóméternyi anyag súlya támaszkodik..
    Ma nagy kihívást jelent olyan robot megalkotása is ami 4 km mélyre le tud menni az óceán mélyére.

    Képzeld el mekkora a nyomás pár száz km mélyen..
    Nincs anyag ami kibírná.. amely gázzal töltött üreget lenne képes fenntartani.. akár csak 1 köbcentit is.
    A víznek is több molekuláris állapota van különböző nyomások mellett.
    Még az atomszerkezet is megváltozik az óriási nyomás miatt.

    A plazma mellett még létezik egy 5. halmazállapot is a neutroncsillagokban .az óriási nyomás és gravitáció miatt.. ez a degenerált.. elfajult anyag halmazállapota.
    Ami egyetlen nagy hatalmas atommá olvassza össze az összes különálló atomot.
    Az elektronokat belepréseli a protonokba. és neutronok tömegévé változik az anyag.
    A hatalmas nyomás..
  • gombabácsi
    #213
    mitől nagy a nyomás? :)
    a nap belsejére hivatkozni abban a kérdésben, hogy mi van a föld belsejében... hááát... :)
  • overseer-7
    #212
    az igaz, hogy a gravitáció nulla... de mekkora a nyomás?

    a nap belsejében is nulla a gravitáció.. a hőmérséklet és a nyomás meg akkora, hogy összeolvadnak a protonok..
  • gombabácsi
    #211
    "A föld belseje fizikailag képtelenség, hogy üreges legyen..."

    miért is? nulla ott a gravitáció.
    meg mekkora üregről beszélünk? 10cm? 100km?
  • maki85
    #210
    ez nekem is feltűnt, de, ha ingyen van, csak vigye:))
  • BladeW
    #209
    Nem baj, azért egy kis önreklám még véletlenül csak belefért :)
  • Amiga
    #208
    Mindegyik elmélet hibás,. és ezt már Adams régen bebizonyította. A Föld középpontjában egy óriási irányítóterem van, ahol egerek dolgoznak.

    Amúgy elismerésem, czihaki tényleg bámulatraméltó hatékonysággal dönti romba a topikokat. Ez a kijelentése azért ad némi okot a reménykedésre: "Egyébként elmegyek az oldalakról...". Bár úgy látom, akik tényleg "tudományos" értékek mentén szerettek volna eszmét cserélni, már elmenekültek.
  • maki85
    #207
    mondjuk legyen üreges úgy, hogy a mag és a köppeny közötti részt a a jóistentudjavagymégősem energia tölti ki (??!!)
    DE, ha így van akkor legalább olvassák már el egymás írásait, hiszen czihaki szerint a Föld nem régen volt "folyékony" állagú, hanem a belsejéből kiindulva emészti fel a fekete energia, és lesz folyékony, mások szerint pedig a bolygónk belsejében egy óriási civilizáció létezik belső nappal, tengerrel felhőkkel, földrészekkel
  • maki85
    #206
    sok sikert a kiállításodhoz!!!
  • overseer-7
    #205
    A föld belseje fizikailag képtelenség, hogy üreges legyen..
    bármit is írunk ide.. előtte muszáj, hogy alapszintű tudásunk legyen a természettudományokban..
    czihaki. neked egy külön topik kellene.. ahova írhatsz.. ahol te írsz.. s veled beszélgetnek.. nagyon súlyosan szétba*od a tudományos topikokat
  • czihaki
    #204
    maki85- Valóban sokat fizettek volna a bemutatásokért, egyenként egy milliót az amerikai és egy indiai, de még többet az angol és az ausztrál. Sorban meg is egyeztem mindegyik Szkeptikus társasággal, hogy melyik fog először, majd utána a következő, eljönni értem és kivinni magukhoz. S melyiknek mit vállalok bemutatásképpen. Miközben ezt letárgyaltam interneten keresztül, az alatt az idő alatt, a legfontosabbat amire a legjobban kíváncsiak voltak mindnyájan, és én is régen, még 1991 tavaszán abbahagytam, a kilépést kezdetem volna megismételni. De sajnos csak részben sikerült minden kísérletem. Ahova készültem kilépésem után, oda meg is érkeztem, még az ottani segítő személy is felfogta, érzékelte azt, hogy ott vagyok, de nagyon rövid idő állt csak rendelkezésemre, mert a lélek energiám az egy percnyi idő elmúltával már vissza is csapódott a testembe, akkorát ütve a szívemre, hogy majd kiugrott a mellkasom. S minden újabb kísérletnél ugyan az történt. Tehát szégyen ide, szégyen oda le kellett mondanom mindenről.

    Az igazsághoz hozzátartozik, hogy előtte pár évvel egy nagyon nagy idegességtől infarktust kaptam, ami után szépen rendbe is jöttem, bár azóta is szívgyógyszeren élek és véralvadásgátlóval mert a jobb szívkamrám ingervezetője elpusztult.... ami azt eredményezi, hogy a jobb kamra nem mozdul egy percen keresztül, csak a bal kamra dolgozik. Aztán amikor az egy perc letelik akkor kap a jobb oldal egy elektromos ütést a szinusz csomótól.-- ma már tudom hogy ez a lélek ütése. és ezt éreztem akkor is amikor visszahuppant a testembe és megcsapta a szívem jobb kamráját és attól egyszer megint összehúzódott. aztán ismét áll.

    Egyetlen perc bemutatásra viszont nem elég- ha még is vállaltam volna helyben a kísérleteket hosszabb ideig, akkor elképzelhető, hogy a szívem végképp feladja. DE a férjem és a nagyobbik unokám hallani se akart többé erről és ha én nem mondok le róla, akkor az unokám írt volna és mondta volna le a bemutatásokat. Ez van, ha a világunk politikai vezetői nem olyanok lettek volna amilyenek, akkor bemutathattam volna sokkal előbb. De kísérleti állattá nem akartam válni, de kémkedésre se lettem volna hajlandó egy olyan világban ahol a nagyhatalmak kiszámíthatatlanok és hatalomra török.

    Kiállításom jövő tavasszal lesz, egy pályázatra jelentkeztem, amit a nagyobbik unokám talált az interneten feltéve.- ott nyertem meg május 20.-án a kitűzött díjat 200 ezer Ft és elfogadtam, hogy a képeimet kiállítják tavasszal - mindent ők intéznek. Kiskunhalason lesz a múzeumban a kiállítás.

    köszönöm az érdeklődésedet maki85