283
Elegáns Univerzum - húrelmélet és a többi vad elképzelés. Lehet-e...?
  • Grusi
    #1
    Igazából kissé félve nyitottam meg e topicot, hiszen mostanság divat, hogy mindenkit leszúrnak, aki meg mer nyitni egy-egy új témát, ám úgy gondolom, hogy e dokumentumfilm-sorozatnak érdemes egy saját zugot szánni.

    Előre le kell szögezni, hogy a film nem a fizikusok számára készült, hanem fizikusok készítették olyan átlagembereknek, mint amilyen én vagyok. Szó van benne a mostanság újult erőre kapott húrelméletről, párhuzamos dimenziókról, és a gravitáció rejtélyes gyengeségéről - igencsak vad elképzelések. Ha érdekel a film, a Google videon megtalálható mindhárom rész, ha van szabad három órád, igazán érdemes megtekinteni - talán újat nem tudsz meg belőle, talán néha zavarni fog, hogy mennyire "hülyének" néznek a sok képi magyarázattal, de biztos vagyok benne, hogy nem érzed majd elpocsékolt időnek. Várom az esetleges hozzászólásokat, kíváncsi vagyok egy-egy igazi fizikatudor véleményére az ilyen vad dolgokról, mert bár közvetlenül semmiféle kihatással nincsenek az életünkre, jó érzés (lenne) belegondolni, hogy a világegyetem cseppet sem olyan statikus, "szabályos" hely, mint amilyennek tűnik.

    (A filmsorozat amúgy nemrég a Spektrumon és a Discovery-n is látható volt.)

    Első rész | Második rész | Harmadik rész

    U.i.: alapfokú angoltudás nem árt... :)
  • Lacc
    #2
    Na ezt megnézem, jó hogy így fent van a neten.
  • Grusi
    #3
    No, fantasztikus, három hónapja fent volt, megnyitom a topikot, és rögtön leszedik... :)
  • Grusi
    #4
    Hah, hál'istennek megvan a Nova honlapján is...

    erre tessék nézelődni
  • Thanatos
    #5
    "kíváncsi vagyok egy-egy igazi fizikatudor véleményére az ilyen vad dolgokról"

    nah iylennel garantálom hogy nemfogsz találkozni sg-n :)
    mükedvelőkkel esetleg, érdeklődökkel esetleg, okostojás kontárokkal esetleg, vagy olyannal aki azt hiszi hogy ő a lángész közbe csak a keze a bilibe lógott..., de igazi fizikatudorok majndem tuti hogy ha valahova nem hát ide nem irnak :P persze egy minimális esély van de az annyira elenyésző hogy jaj... :D
  • immovable
    #6
    Én is láttam ezt a három részt a spektrumon, nagyon jó, de sztem hiába magyarázzák óvodás szinten még így is nehéz téma...oda kell figyelni rendesen...
    Kár hogy ritkán adnak az univerzummal, csillagászattal foglalkozó műsorokat a tematikus csatornák, dehát amíg van net nemgond...:))
    A véleményemre voltál kiváncsi...sztem ez már olyan szintű elméleti fizika és matematika, amire csak azt tudom mondani, lehetséges, érdekes, elképzelhető...de én soha nem fogom teljes valójában megérteni, mint ahogy nehéz elképzelni a távolságok nagyságát is az univerzumban...
    De szuma szummárum sztem lehetséges a húrelmélet, a több dimenzió, az idő viszonylagosága, stb...
  • _Vegeta_
    #7
    Erdekesnek tunik, ezt csekkoljuk majd. :)
    Kivetelesen ertelmes topik nyilt, ennek orulni kell. ;)
  • laca103
    #8
    Tényleg kívételesen érdekes topik, különösen hogy én relatíve mélyebben is geleástam magamat a témába. Meg van nekem az Elegeáns univerzum című könyv mely Brian Grence csodálatos alkotása(mellesleg a film ihletője) és igen előrehaladott állapotban tartok annak végigrágásában. A film meglehetősen komoly részeket hagy ki, de hát "nem fizikusoknak készült". A könyvet mindenkinek ajánlom, tökéletes magyarázatokat ad a relativitás és a kvantummechanika összeférhetetlenségére.
    A húrelmélet szépsége és tisztasága engem egyszerűen megfogott.
    Jó volna kérdéseket felvetni a témában hogy bővüljön a topik.
  • Grusi
    #9
    Igazából nehéz népszerű topikot létrehozni egy háromórás, csak streamelve elérhető, angol nyelvű ismeretterjesztő film köré, de valóban felvet sok-sok kérdést.

    Nekem csak egyetlen lenne: arról volt szó, hogy a feltevések szerint nyolc dimenziónak kell lennie ahhoz, hogy a húrelmélet valamennyire megállja a helyét, de ez a szám ezek szerint nem egyenlő a maximális párhuzamos univerzumok számával? :)

    (hangsúlyoznám ismét, azon dolgoknak, melyeket leír a film illetve könyv, SEMMI bizonyított alapjuk nincsen, csak elmélkedések, tehát a flame-et lehetőleg kerüljük, köszi :))
  • laca103
    #10
    De mindezek ellenére tök logikus, és egyszerűen SZÉP.
  • feketeribizli
    #11
    A scifi filmekből értettem meg ezt a hurelméletet, és nagyon tetszik!

    Szerintem az álmaink ilyen hurdimenziokban zajlanak le.
  • Tiberius B
    #12
    Mintha itt is keverednének a fogalmak, főleg a dimenzióé.
    Pl. a jó régi Bakos szótáram szerint:
    1. térbeli kiterjedés
    2. vmely mennyiség és az alapmennyiségek közötti összefüggést megadó hatványsorozat
    3. méret, nagyság, arány
    Wikipediában meg így írják:
    http://hu.wikipedia.org/wiki/Dimenzi%C3%B3#A_matematik.C3.A1ban
    Bár kicsit kevés.
    A saját fogalomhasználatomat meg sajna nem tom megfogalmazni redesen.
  • palack
    #13
    Már megint ez a túlbonyolítás. Állítólag már 11 dimenziónál tartanak :-)
  • Tiberius B
    #14
    Van az több is.
  • Grusi
    #15
    Szerintem meg a fejünkben... :)
  • Gézu88
    #16
    Aranyos, mármint a másikdimenzióban játszódó álom ötlete, de ez mindössze kémiai anyagok által keltett ingerek.A könyv nekem is megvan, remek írás, de ezt a sorozatot nem láttam, de ha tényleg a könyv alapján készült akkor nem is kell már látnom. Nekem a Calaby-Yau terekkel kapcsolatos fejezet volt nagyon érdekes, kíváncsi lennék ti mit gondoltok ennek valóságosságáról. A neten hiába keresek magyar nyelvű anyagot, semmi értelmeset nem találtam még.
  • Tiberius B
    #17
    Mik is ezek a terek? Én még nem hallottam róluk.
  • Gézu88
    #18
    Jaj, bocsi elírtam ezek Calabi-Yau terek. Röviden arról van szó, hogy a maradék néhány dimenzió, amik nem csavarodtak le, ilyen alakzatokba csavarodtak fel, ezeknek az alakja meghatározza elvileg a fizika törvényszerűségeit is, pl ezeken amolyan lyukak vannak, amik pedig azt határozzák meg hogy hány részecske család van. Mindez elég vad elképzelés, de nagyon egyszerűen leírná a világot, ha így lenne.
  • palack
    #19
    közelít a megoldáshoz, de még gondolkodjatok rajta :-)
  • feketeribizli
    #20
    Van biztosan, mert az ajtó sem látszik a folyosón, ha a fal mellett állunk és ugyanigy egy másik huron rezgő tér sem látszhat, akár a folyosó ajtajai!
  • Gézu88
    #21
    Ó a kis zseni nem vagy te egy picit egoista? És akkor mi a jó megoldás?
    feketeribizli:????????????????????????????????????
  • Ronny
    #22
    most volt a 3. rész a Spektrumon. Még én is értettem belőle valamennyit zsal jóak:)
  • termike
    #23
    Semmi köze a valósághoz.
  • sz4bolcs
    #24
    és ennek?
  • termike
    #25
    mi?
  • deneira
    #26
    sok minden nincs még bebizonyítva, de a legtöbb hipotézist, ha nem is gyakorlatban, de matematikailag bizonyították.
  • deneira
    #27
    ez egy calabi-yau tér, ez egy 4 dimenziós gömb felülete
  • Tiberius B
    #28
    apám!
  • Grusi
    #29
    Nekem inkább origaminak tűnik :D
  • laca103
    #30
    mitől négy dimenziós?
  • deneira
    #31
    ez úgy kell elképzelni, hogy a 3D-s gömb felülete 2D-s, tehát a 4D-s gömb felülete 3D-s. És ez a 3D-s felület a Calabi-Yau alakzat. ilyen alakzatba csavarodik fel a tér a Plank-hossz körüli mérettartományban.
  • deneira
    #32
    De én se vagyok műértő, csak kontár!
  • feketeribizli
    #33
    Csalodás a lét, benne minden elfér!
    Ragya agyi mezők kiáltoznak fujtatnak, s belül az atomok suhognak, dobognak, mint andaluz lovak patái andaluziában.
  • utility
    #34
    Hagy idézzek egy klasszikust a témában:

    If God is a DJ
    Life is a dance floor
    Love is the rhythm
    You are the music

    If God is a DJ
    Life is a dance floor
    You get what you're given
    It's all how you use it

    bruha
  • TommyC
    #35
    nemtudtokvalamijókisletölthetőfizikásműsortaneten?

    =)
  • utility
    #36
    Ez egy köteg wc papír....
  • Ronny
    #37
    micsoda klasszikus:DDDDD
  • utility
    #38
    hát nem, megmondta a tutit
    értelmesebb, mint az, hogy 26 dimenzió
    :DDD
  • steweee
    #39
    ennek az lenne a lényege hogy a tér két pontja közötti távolság az euklidészi rendszer szerint tévesen meghatározható távolságú ? vagyis mivel a fény terjedése után tájékozódunk, lehet egy másik hely "légvonalban" sokkal közelebb vagy távolabb van tőlünk mint azt a fény és annak elhajlásából számítanánk? vagyis ha a tér görbületét vissza tudnánk nekünk megfelelően görbíteni akkor hatalmas távolságokat lehetne áthidalni pillanatok alatt?
  • Tiberius B
    #40
    Ez hogy kapcsolódik?(de, ha jól vettem ki, jót mondasz, csak nem odavalót)