140
  • ge3lan
    #60
    Az a baj, hogy részben itt fordított a helyzet, mert a számítógépnél előny a kompaktság, távcsövekből viszont egyre nagyobb kell. Régen Newton még maga polírozta a fémtükröt a távcsövébe. Ma meg nemzetközi összefogás kellenek minden új távcsőhöz (már ami nagyobb akar lenni az eddigieknél). Az áttörés szerintem a múlt században megtörtént (optikai tartományban). Sokat javítani már nem lehet a légkör miatt. A rádiótávcsöveknek viszont már a Föld sem elég nagy, az interferometriás mérésekhez részben vagy teljesen ki fognak költözni az űrbe.
    Az ALMA rádiótávcső rendszer még földi lesz (2011, 560 millio dolláros project) ezzel már felbonthatóak lesznek a galaxishalmazok. De egyelőre elérhetetlenül messze van az, hogy távoli galaxisokban csillagokat úgy figyeljünk meg mint pl az Andromédában.

    A nagy, tengeren túli távcsövekhez meg alig lehet távcső időt kapni. Azt is főleg amerikaiak viszik el. Konkrét dolgokkal kell előállni, hogymit akarunk mérni, milyen eredményt várunk, miért fontos az, miért pont ez a távcső, műszer kell. És jó esetben adnak pár napot, de inkább csak órákat. Dehát hol van ez a Hubble űrtávcső több 10 napos integrációs idejű méréseitől?
  • HUmanEmber41st
    #59
    Fellőhetne 1 cég sok kis mini Hubble scope-t, aztán jól eladnák amatőröknek, egyetemeknek..mekkora biznisz lenne...
    A Billi gyerek biztos venne egyet :) :) ( Gates, h 1 értelmű legyen :) )
  • Epikurosz
    #58
    Jóslat:

    A csillagászat jelenleg olyan állapotban van, mint a számítástechnika 1970 előtt. Ha valaki komoly csillagászati megfigyelést szeretne végezni, akkor ún. megfigyelési időt kell kérnie, ami nem egy sima ügy. Párhuzam: a 70-es években még sorba kellett állni gépidőért (számítási kapacitásért) a számítógépközpontokban. Aztán ugye jöttek a személyi számítógépek...

    A távcsövek terén talán nem jönnek a nagyfelbontású személyi teleszkópok mindjárt holnap, de az biztos, hogy a piramis aljának szélesedése áttörést hozhatna.
  • Epikurosz
    #57
    Kérdezek (majd jön a BíróAndris vagy más okos):

    Miért van az, hogy a foton sokkal intenzívebben lép kölcsönhatásba az anyaggal, mint a neutrínó, holott a foton könnyebb és gyorsabb, mint a neutrínó?
  • Indestructible
    #56
    picit OFF:
    "a tauon átlagos élettartama hét nagyságrenddel kisebb a müonénál" ez mit jelent ha a müoné 2 microsec?
    10 es szorzoval ugralnak a nagysagrendek, vagy hogy kell ezt ertelmezni?
  • FtranX
    #55
    :)))
  • ge3lan
    #54
    Egely örökmozgót is csinál, bizots néha átkapcsol abba a funkcióba!
  • FtranX
    #53
    Az Egely kereket elég alaposan letesztelték és arra jutotak a tenyér eltérő hőmérsékletű területei között légmozgás forgatja. Ha jól emlékszem siekrült megforgatni vasalóval és megfelelően felmelegített műkézzel is.
    Ezen kívül, ha bármilyen módon megakadályozták a légmozgást a tenyér és a kerék között, akkor az meg sem moccant.

    BTW anyáméknak is van ilyen kereke, így énis sokat szórakoztam vele. Egyszer alig akart forogni, máskor meg sikerült teljesen felpörgetni. Olyan is volt, hogy teljesen magától forgott.
  • roliika
    #52
    Jól va na...úgy értem nem tól erős pl 1 iránytű mozgatásához...amúgy erős igen. Mármint a mágneses mező...eltéríti a sugárzások nagy részét...stb.
  • Enkil
    #51
    ebben a témában egymástól nagyon eltérő elméletek vannak és mindegyik nagyon bizonytalan

    de az biztos hogy a mérési adatok soha nem lehetnek pontosak ekkora méreteknél mégha bele is számolják is az esetleges kieséseket
  • Epikurosz
    #50
    "Nagyságrendileg akkora erő ez mint a Föld mágneses mezeje...nem túl erős,"

    Azért a Föld mágneses mezeje elég erős. Jaj lenne nekünk, ha nem lenne ilyen erős.
  • roliika
    #49
    Azért Egelyt részben had védjem meg. Mert konkrétan a bioenergia mérője nem 1 hülye ötlet. Más dolog, hogy egyenlőre nem létezik olyan fizikai szabály, ami meg tudja mondani mitől forog a kerék. Ez a krék házilag is elkészíthető 5 perc alatt kb. 5Ft-ból. Színes Ufo magazinban 1-2 hónapja megjelent a cikk,akit érdekel, olvassa el, próbálja ki..megéri. Nagyságrendileg akkora erő ez mint a Föld mágneses mezeje...nem túl erős, és csak az élő anyag képes az effektus előidézésére. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy a fekete anyag létezhet, vagy sok más sugárzás,anyag amit nem ismerünk még. Nehogy azt higyjük,hogy mindent ismer a tudomány már....talán a sötétanyagnak tudható be, hogy az ürszondák, amelyek elhagyták a Naprendszert lassulnak a majdnem tökéletes vákuumban! Na de miért? Erre is választ adhat a sötét anyag, ami persze, lehet hogy nem anyag,csak 1 olyan valami amiről nagyon elképzelésünk sincs csak tudjuk,hogy van...mert ha nem lenne akkor a jelenlegi fizika borulna, csillagrendszerek szétesnének..stb.
  • Epikurosz
    #48
    [URL=http://www.enc.hu/1enciklopedia/fogalmi/fiz_atom/sotet_energia.htm]"A sötét energia részecskefizikai eredete megoldásra váró talány. A gerjesztések nélküli részecskefizikai vákuum ún. zérusponti energiasűrűségének becsült értéke a kozmológiai mérésekből ka­pottnál több, mint száz nagyságrenddel nagyobb. Ha a ma ismert elemi ré­szecs­kéknek léteznek ún. szuperszimmetrikus partnerei, akkor azok ellen­kező előjelű járuléka a zérusponti energiához, majdnem tökéletes kiejtésre vezet. Ez fontos elméleti érv az elemi kölcsönhatások szuperszimmetrikus természete mellett." (c) Patkós András, 2004, MTA)[/URL]
  • Epikurosz
    #47
    Tévedtem (de én legalább beismerem):
    "A sötét anyag összetevőinek kis há­nya­dát neutrínók alkotják. A WIMP (Weakly Interacting Massive Particle) gyűj­tőnevű alkotórészek között főként a forró univerzumban keletkezett, lassan bomló ún. szuperszimmetrikus részecskéket gyanítanak. Közel zérus hőmérsékletű detektorokkal ütközésben leadott impulzusukat észlelve fe­dez­hetők fel."

    http://www.enc.hu/1enciklopedia/fogalmi/fiz_atom/sotet_anyag.htm

    A neutrínók pedig gyenge és gravitációs kölcsönhatásban vesznek részt, elektromágneses kölcsönhatásukról nem tudunk. [...] A neutrínóknak fontos szerepe van a koz­mológiai kutatásokban, ezek képezhetik a világegyetem sötét anyagának egy részét. Fontos feladat tömegük pontos megállapítása, mert ezek be­fo­lyá­solják a világegyetem korábbi és jövőbeli tágulását. A tömeg mérésére vagy a béta-bomlás pontos energiaviszonyait vizsgálják, vagy azt, hogy a neutrínók átalakulnak-e egymásba. Az utóbbi, neutrinó-oszcilláció nevű jelenséget 2003-ban kimutatták, ezért legalább egyik fajta neutrínó tömege nem nulla. A jelenlegi eredmények szerint az elektron-neutrínó tömege kisebb, mint az elektron tömegének százezred része.
  • Epikurosz
    #46
    "Epikurosz, Iola: tehát szerintetek a semmi gravitációs kölcsönhatásban van a (barionos) anyaggal. És a sötét anyagtól a sötét energia felé lépve: a galaxisok peremén ugyanez a semmi sugároz energiát?"

    Saját teóriák felállításához ilyen téren évtizedekre van szükség. Meg azokat nem az SG-n közlik.
    Amit mi tehetünk, hogy elolvassuk okosabb emberek írásait, és pontosítjuk itt egymás vélelmeit. Ami még belefér: ötletek.

    Amit én eddig megtanultam:

    - A sötét anyagot a fizikusok főleg a neutrínókhoz kötik. Arról nem olvastam, hogy a neutrínóra hat-e a gravitációs erő. Itt arra szokták helyezni a hangsúlyt, hogy a neutrínók csak kevéssé lépnek kölcsönhatásba a "rendes" anyaggal. De kölcsönhatásba lépnek.

    - A sötét energia természetével kapcsolatban még kevesebb tudásunk van. Az esetleges hordozójáról meg abszolút semmit nem tudunk. Az elmélet az, hogy a sötét energia kölcsönhatásban van a gravitációs erővel, mert ez gyorsítja a világegyetem tágulását, vagyis semlegesíti a gravitációt.

    Most te következel!

  • IoIa
    #45
    LOL.
  • StarFist
    #44
    Ebből a felfedezésből mikor lesz végre hiperhajtómű és energiapajzs?
  • Zedas
    #43
    Egely szerintem király csávó, úgyanúgy mint Norbi. Hányok tőlük, hogy kihasználják a hiszékeny embereket, viszont azt el kell ismernem, nagyon profin csinálják!

    Egyébként ha visszakeresed lola hozzászólásait, simán látható hogy minden területen mindenkinél okosabb. Ő persze nagyon rendes emer, és mivel mindenkit nagyon sajnál aki nem olyan okos mint ő, pár szavas segítséget nyújt a megvilágosodáshoz a fórumokon. Ő is van olyan király csávó mint Egely vagy Norbi!
  • HUmanEmber41st
    #42
    Egy kérdés:
    A sokat emlegetett vákuum energia a sötét anyag energiakibocsátása lenne??
    Vagy ( a vákuumenergia) ez az "egyszerű" (barionos) anyag elméleti tulajdonsága??

    Szerintem a sötét anyag az éter néven emlegetett 5. elem.
    föld, víz, tűz, levegő, éter

    És a gravitáció a "sötét" anyagra is hatással van?
    Ha nincs, akkor miért nincs?
    Na, majd este megnézem az érdemi válaszokat :) :)
  • Laci73
    #41
    Commandante: Pontosan úgy van, ahogy feltételezed. Ami görbíti a teret, az ott van - csak éppen nem barionos anyag. Bár ez lehet hogy csak nekünk világos :)

    Epikurosz, Iola: tehát szerintetek a semmi gravitációs kölcsönhatásban van a (barionos) anyaggal. És a sötét anyagtól a sötét energia felé lépve: a galaxisok peremén ugyanez a semmi sugároz energiát? Érdekes:)
    Miért nem mondjátok el a saját teóriátokat, három szavas megjegyzések, jópofizás helyett?

    De igazatok van: legyünk jópofák :)
    http://www.ambro.hu/borze/egely/
    Az évezred felfedezése! Nektek már van? :)))

  • Epikurosz
    #40
    Pontosan.

    Íme a Neutrínó dala:

    "Közeli helyeken, dombokon-hegyeken,
    Kibelezett kőbányák üregében,
    Közeli helyeken, dombokon-hegyeken,
    Most is visszhangzik a léptem.

    Ref.
    Itt ül az idő a nyakamon,
    Kifogy az út a lábam alól,
    Akkor is megyek, ha nem akarok,
    Ha nem kísér senki utamon.
    Arcom mossa eső és szárítja a szél,
    Az ember mindig jobbat remél.
    Porból lettem s porrá leszek,
    Félek, hogy a ködbe veszek. "

    Ha tiéd a neutrínó, csak látszólag veszel a ködbe, mert veled van a sötét energia is, ezért nem kell félned semmitől és senkitől. :-)
  • IoIa
    #39
    Túl sok a sötét anyag... a fejekben...
  • Indestructible
    #38
    lehet az agyban ezert rakodnak le a nehez femek, neutrinoval megy a telepatia? :)
  • Indestructible
    #37
    És akkor nem kell muhold, csak ket banya, meg ket lavor nehez viz?
  • Epikurosz
    #36
    Igen, pontosan így van, az ujjbegyeden minden másodpercben több tízmilliárd neutrínó halad át.
    A sötét anyag alatt elsősorban a neutrínót, és társait értik.
    kukacos téved, hogy a sötét anyagot olyan égitestek alkotnák amelyek nem bocsátanak ki fényt. Különben magam is ebben a tévhitben éltem sokáig. A sötét anyag azért sötét, mert nem nagyon tudjuk érzékelni. Bányák mélyére rejtett hatalmas nehézvíztartályokban csípnek el neutrínóból tucatnyit egy nap alatt.

    Különben, az én ötletem volt az, hogy a neutrínók ideálisak lennének adatátvitelre, mert roppant távolságokra lehetne velük az infókat torzításmentesen továbbítani. De ez még odébb van...
  • Epikurosz
    #35
    Hozzám szóltál, seggfej?
  • Caro
    #34
    Azért ez ennél jóval bonyolultabb :)
  • Balumann
    #33
    ja látom van link az eredeti cikkre, tanulok angolul de abból több mint a fele szó ismeretlen
  • Balumann
    #32
    Nekem inkább úgy tünik a cikk hogy inkább köznyelvre egyszerübben levan fordítva, hogy ne csak a tudósok értsék meg :D
    Csak a lényeget mondják el, ki tudja mi van ezek mögött még, hogy miket tudnak, sztem a hátterét azt nem írják le, mert az nem hiszem hogy ekkora cikk lenne mindent leírni, fizikai törvények amik ehez kapcsolódnak stb.
    A StarWars -ot meg nem kéne ide keverni, azt csak Lucas bácsi elképzelése volt mikor még azt találták meg hogy van másik galaxis (asszem legalábbis :D), és sztem egész jó elképzelés, bár a mostani elmélet szerint nagy része lehetetlen.
  • roliika
    #31
    Fizikából érettségiztem..szerintem a 98%-a pontatlan kamu duma...
  • Ackro
    #30
    úgy, hogy bejártak fizika órára :P
  • Ackro
    #29
    én tudtam rosszul... botsánat: For typical neutrinos produced in the sun (energy of a few MeV), it would take approximately one light year (~10^16m) of lead to block half of them.
  • roliika
    #28
    Leszámítva pár apró bakit...mint lp az őrhajó süvít a vákuumban+sipol a lézer...de azért jó! Én is szeretem...de van benne jópár badarság. :-D Űrgolyhólat láttad? Na az a király! :-DDD Más...1000fényév ólom...hátt...nnagyyon kiváncsi lennék hogy számolták ki.:-DD Így miliméterre pontosan.:-D De komolyan! :-D
  • roliika
    #27
    Kvantummechanika mindent lehetővé tesz.:-) Nem is értem miért furcsa pár embernek az ufo vagy szellem téma. :-)
  • FecaA
    #26
    Szerintem meg te vagy a MEGALOL! Még, hogy az SW-t kritizáld?! Az 1ik legjobb sorozat, amit valaha csináltak!
  • Ackro
    #25
    áthalad az több fényév ólmon is. én úgy olvastam, hogy megállításához kb 100 fényév vastag ólomfal kellene
  • Commandante
    #24
    hamut szorok fejemre meg minden
  • Commandante
    #23
    ooopsz, a hiba bennem van, bocsesz, :o)
  • Praetor
    #22
    Ez most nekem szólt?

    Eszem ágában nem volt senkinek sem a lelkivilágába belegázolni.
    Pusztán Epikurosz roppant szellemes beszólására (" Úgy csináltok, mintha értenétek...
    Pedig dehogy. :-) ")reagáltam kicsit nyersen. De ez ki is derül a hozzászólásomból.
  • Commandante
    #21
    Amig pedig fel nem töltöd az asztrofizikai phd-d anyagat az SG-re, addig kuss legyen nekedi! Tovabbi szep napot..