140
  • Commandante
    #20
    Azt most nem rovom fel neked, hogy a stilusodat valami utszeli csehoban edzed, vagy hogy csak masokat alpari modon leugatni jarsz az SG-re, mert neha en is igy vagyok ezzel. Viszont valami nem attol lesz igaz vagy felreertelmezes, mert sokan ordibaljak. A topicba pedig barki beirhat (megjegyeznem sajnos), de ha neked igy jobb:
    "csak nehogy a terroristak kezere keruljon!"
    "biztos a zUFO-k csinaltak"
    "höhö, sötet anyga, höhö, sötet, erted, sötet?"

    Kerlek, fogadjatok be! Ne közösitsetek ki! Pls!
  • Praetor
    #19
    Na te IQ betyár, akkor szóljál be ha letettél valami értékelhetőt ebbe a topicba.

    Nem kell másokat leugatni azért mert szerinted nem akkora az agyának a sűrűsége, mint amekkorának a tiedet hiszed.
  • Commandante
    #18
    Az elso ket "szerintem" sztono, mert nem csak szerintem. :o)

    A fekete anyag lehet hogy magat a galaxis alakjat torzitja, es nem a fenyet. A tobbit tartom....
  • Commandante
    #17
    Szerintem a cikk nem ezt mondja, pontosabban a törpecsillag nem fer bele a sötet anyag definiciojaba. Szerintem a "sötet" jelzo nem arra utal, hogy nem lathato (= nincs fenye, nem turozi vissza a fenyt, stb.), hanem arra, hogy a gravitacios torzito hatasan kivul semmi mas nem utal a letezesere:

    "A kutatók a Hubble felvételein sikerült kizárólag azt a finom torzulást megmérni, amit a láthatatlan anyag gravitációja okozott a galaxisok alakjában" - azaz a galaxisok fenyet elteriti, igy a galaxisokat mas alakunak latjuk, mint amijenek valojaban.

    Ugyan ezt a "galaxisok fenyet torzito gravitacios hatas"-t hasznaltak fel arra, hogy a fekete lyukakat levadasszak, mert a fekete lyukak gravitacios hatasa lencsekent mukodik, igy torzitja a "mogotte" levo galaxisok kepet. Csak a sotet anyaggal ellentetben a fekete lyukak "anyagkent" mukodnek, pl ütkozes utjan novelik a tomeguket.
  • kukacos
    #16
    ... lehetnek.
  • kukacos
    #15
    Magyarán nem kvantumjelenségről van szó, de nagyon fontos tulajdonságot jelent az ütközésmentesség. Arra lehet belőle következtetni, hogy a sötét anyag nagy sűrűségű, kisméretű objektumokból áll. Ezek még mindig lehetnek olyan törpecsillagok, amelyekben nem gyulladt ki a fúzió, de akár egzotikus óriási tömegű részecskék is.
  • kukacos
    #14
    Egy galaxis látható anyaga is simán áthatol egy másikon anélkül, hogy akár csak egy csillaguk is összeütközne, mégsem igaz, hogy egy csillag képes lenne áthatolni a másikon. Az ütközésmentes tulajdonság egyedül annyit mond, hogy a sötét anyag, ha részecskékből áll, akkor a sűrűségéhez képest pontszerű objektumokból áll össze, tehát igazából arról van szó, hogy az ütközés esélye elhanyagolhatóan kicsi.

    Egyébként a kvantummechanikáben semmi különös nincs abban, hogy egy részecske "áthatol" egy másikon, tekintve, hogy igazából annak sincs értelme, hogy egy részecske itt vagy ott van. Ennél sokkal furcsább áthatolásokat is tud az elmélet, ilyen például az alagúteffektus, amikor egy részecske úgy ugrik át egy energiagátat, hogy a gát megmászásához sosem volt elegendő energiája...
  • Turmoil
    #13
    Ők is kapjanak valamit Karácsonyra? Nesztek egy kis sötét anyag
  • IoIa
    #12
    Nincs itt semmiféle sötét anyag, csak unatkozó és ábrándozó csillagászok.
  • IoIa
    #11
    Úgy látszik, hogy a csillagok háborúja c. megaszar sorozat rányomta a bélyegét mindenre. Sötét oldal, sötét erő, sötét anyag, sötét energia. Ez MEGALOL !!!
  • FtranX
    #10
    Egy netutrínó gond nélkül áthalad a Fölfön is. Csak nagyon kevés akad meg. Valahol olyasmit írtak, hogy egy négyzetcentiméternyi felületen másodpercenként többtízmilliárd(?) neutrínó halad át.
  • SYB
    #9
    "Egyáltalán lehetővé teszi az ilyen jelenséget a kvantummechanika?"

    Az elektron is képes áthaladni az atommagon.
  • Turmoil
    #8
    Ti is csak pár elnagyolt pixelt láttok CGA felbontásban? :)
    Komolyan, ilyen képek alapján levonni ilyen következtetéseket. De hát ők a tudósok, nem én:)

    Amúgy az anyageloszlásos feltevés érdekes, mert ha a sötét anyag eloszlása azét nem egyenletes, mert nem ütközik, akkor a valós anyagnak pont egyenletesnek kellene lennie, mert az meg ütközik és lesznek belőle csillagok, meg bolygók. Nincs itt egy kis ellentmondás?
  • Darth Sith
    #7
    ez érdekes, végre valami fejlemény. Már egy jó ideje foglalkoztat eza téma, hogy mi lehet az a sötét energia/sötét anyag. Végre kezdenek az információ morzsák fojdogálni. :)

    Nagyon érdekesen hangzik ez, hogy a sötét anyag részecskék áthaladnak egymáson. Eddig csak olyasmiről hallottam hogy pl egy neutrino kéeps áthaladni többméter ólomfalon fennakadás nélkül. De hogy a részecskék egymáson is átmenjenek.. Ez nagyon érdekes. Egyáltalán lehetővé teszi az ilyen jelenséget a kvantummechanika?
  • [NST]Cifu
    #6
    Ez esetben minden képen ott kellene lennie annak a koszfoltnak, nem? :)
  • burninhell
    #5
    én se értem, de sztem azok se akik írták :) ez csak tippelés és találgatás :) de azé érdekes
  • Epikurosz
    #4
    Úgy csináltok, mintha értenétek...
    Pedig dehogy. :-)
  • rolika
    #3
    igen, hogy mi is ez egyátalán?
    hogy-hogy nem ütköznek egymással?
    ez nekem már-már kvantumjelenségnek tűnik...
    jó cikk. több ilyet :)
  • Praetor
    #2
    Kiváncsi vagyok, hogy mikorra fogunk rájönni a sötét anyag és a sötét energia lényegére.

  • akyyy
    #1
    lehet h ez csak egy kis kosz a lencsén:)