320
SEGÍTSETEK!
  • TomBond
    #120
    Mi a magyarázata a fotocellát megvilágító fény színének?
    Tud valaki segíteni?
  • bens
    #119
    melyik suliba jársz bakker?
    atomfizikusnak készülsz?
  • jAsOn VoOrHeEs
    #118
    Hali! Nekem is szükségem lenne egy kis segítségre. Fizikatanárunk adta fel ezt a 4 kérdést, s holnap ilyen és ehhez hasonló feladatokból lesz doga. ( a tanárunk soxor hajlamos olyan kérdéseket feltenni nekünk amire az osztályból senki nem tudja a választ :D ) Nost most ezek a feladatok is ilyenek, fingunk nincs hozzá, ezért szeretném a segítségeteket kérni, hátha tudtok valamelyik feladatban ezek közül segíteni:

    1. Egy H-atom mekkora hullámhosszúságú fotonnal jut alapállapotból a Brackett-sorozatba?

    2. Lehet-e egy H-atom gerjesztett állapotban hatszor akkora relatív méretű, mint alapállapotban?

    3. Mihez kell több energia egy H-atom gerjesztésekor:

    n=2 állapotról n=3 állapotba jutás vagy
    n=3 állapotból n=4 állapotba jutáshoz?

    4. Mekkora hullámhosszú fotonnal lehet gerjeszteni egy 1 nm ( nanométer :) ) nagyságú molekulát?

    ( Na ezek tipikusan azok a kérdések amiknek a válaszához lövésem nincs, s gondolom az osztályunkban nem vagyok egyedül )
    Ha van valami ötletetek, akkor plz segítsetek. ( bár szvsz ez a doga akkora karó lesz, mint két ház )
  • bens
    #117
    régen volt már amikor ezt tanultam, (tanították) de asszem egy bizonyos hőmérséklet alatt áll be ez az állapot. de ez nagyon alacsony. nézd meg a fvtáblázatban, a nitrogén milyen hőmérsékleten folyékony.
  • SZU
    #116
    De neked írtam! ;)

    Jó, szóval arra gondoltam, hogy a lehüléssel arányosan változik át a mágnes szupravezetővé, vagy fix fokon, vagy csak a hirtelen lehülés miatt?
  • bens
    #115
    nincs pénzed olyan hűtőre... :-DD

    (bocs, ha nem nekem írtad...)
  • SZU
    #114
    Ha berakok a hűtőbe egy nagy mágnest, akkor képes lesz hasonlóra?
  • bens
    #113
    folyékony nitrogénnel lefagyasztják a mágnest, így szupravezetővé válik, és elhanyagolható lesz az ellenállása. ez a mágnesnek egy sajátos tulajdonsága, nagyon érdekes. amikor megint felmelegszik, a mágneses mező visszaalakul az eredetire.
  • REALista
    #112
    Szerintem folyékony nitrogént!
  • SZU
    #111
    Elmondaná valaki, hogy itt mit is láthatunk?

    A mágnesesség rendben van, de mit öntött rá, miért, ilyesmi. =)

  • Dévidke
    #110
    Nem tudom, hogy ez segít-e valamit: (A jelölések, hogy egyértelmű legyen meg nekem könnyebb)

    kis L = L
    L null = L0
    delta t = (csak) t
    V null = V0
    alfa = A

    Szóval:

    L=L0(1+At) /^3 harmadikra emeljük
    L^3=L0^3(1+At)^3 kibontogatjuk
    L^3=L0^3(1+3At+3A^2t^2+(At)^3)
    azt nem tudo, hogy miért de ebből le lehet hagyni: 3a^2t^2+(At)^3
    Így marad:
    L^3=L0^3(1+3at) ami megegyezik
    V=V0(1+3At)
    Annak majd nézz utána, hogy hogy lehet az hogy lehaggyuk amit mondtam
    De elméletileg ez az összefüggés közöttük!
    (Az is lehet, hogy ellaludtam óra közben azért nincs meg az a rész, bocs)
  • TomBond
    #109
    Próbálkozok a fizika tételek kidolgozásával. Találtam egy ilyen kérdést: Tárja fel a kapcsolatot a lineáris és a térfogati hőtágulási tényezők között szilárd testeknél! A könyvben nem találok semmit a füzetbe pedig csak ennyit írtunk: A lineáris és a térfogati hőtágulási tényező szoros kapcsolatban áll egymással.

    Tudnátok segíteni? Mi az összefüggés?
  • Iori
    #108
    Van egy 2*10(hetediken) tömegű hajó ami egy 6 fokos lejtő tetején áll. A csúszási súrlódási együttható 0.11. A hajó lefog e csúszni magától, ha nem akkor mennyi erő szükséges ahhoz hogy felhúzzással (nem lökéssel!) elinduljon a hajó.

    Kiszámoltam elöször a gyorsulásást, ami egy negatív szám lett (ebből következtettem ki hogy nem csúszik le magától), de ma azt mondták nekem hogy ez abszólut nem így van,de nem mondták meg hogy hogy kell megoldani. Az érdekelne hogy akkor mit is kell elöször kiszámolni (elindul-e vagy nem) és utána ha nem akkor hogyan tovább. Ez lenne a kérdésem. HTX előre is! :)
  • Gézu88
    #107
    Köszi én is hasonlóan gondoltam csak nem voltam biztos benne
  • Csupáncsak
    #106
    A válasz egyszerű: A különböző hullámhosszú (vagyis színű) fénysugarak a prizmán különböző mértékben törnek meg. Minél nagyobb a hullámhossz, annál kevésbé törik meg a fény. A látható tartományban a vörös fény hullámhossza a legnagyobb,ez törik meg a legkevésbé, ezért felülre kerül. Ezt követi a narancs, a sárga, a zöld, a kék, végül a legkisebb hullámhosszú, az ibolya.
  • Gézu88
    #105
    az iagzán pontos magyarázatára lennék kíváncsi, olyan válaszokat ne is írjatok h CSAK meg h MERT ILYEN A FÉNY TERMÉSZETE
  • Gézu88
    #104
    Miért bomlik elemeire a fehérfény ha 3szögletű prizmán halad át?????
  • Iori
    #103
    megcsináltam már idöközben, 707 méter lett a megoldás ha jól számoltam
  • North
    #102
    Érdekel még?
  • Iori
    #101
    ok sebaj, köszi mindenesetre ;)
  • smity 8D
    #100
    tehát pont alatta van. míg dobja a csomagot közbe folyamatosan távolodik ellentétes irányba. valami olan eőnek kel a háttérben lennie ami hajó felé, vagyis a repülő haladóirányával ellentétesen még plusba megdobja a csomagot. esetleg a hátra áramlott levegőnek van egy mghatározott ellenálái ereje , ami részben korlátozza a repülő elölre haladtát de ugyanakkor a hűta mögött lévő dolgokat "meglöki".

    hát nemtom. én fizkábol mindig rossz voltam.
  • Iori
    #99
    oké megprobálom.

    500 méterrel a tengerszint felett repül egy repülő 60 m/s sebességel. Egy hajó egyenesen alatta (a repülő alatt) 10 m/s sebességel halad az ellentétes irányban. A hajótól számítva milyen távolságról kell a pilotának ledobnia a csomagot hogy pont a hajóra essen.

    Én azt nem értem hogy ha egyenesen alatta van és a hajó az ellentétes irányban mozog akkor hogy a fenébe fog a csomag a hajóra esni??? Vagy rosszul értelmezzem én is? Probáltam ugy megoldani hogy a hajó nem egyenesen alatta van hanem távolabb, de igy se tudtam mit kezdeni vele.
  • smity 8D
    #98
    magyarul még csakcsak tudnám. letod fordítani?
  • Iori
    #97
    An airplane is flying at an altitude of 500 m over the ocean at a speed of 60 m/s. A ship is moving along a path directly under that of the airplane but in the opposite dircetion at 10 m/s. At what horizontal distance from the ship should the pilot of the airplane drop a parcel meant to land on the ship's deck?

    Plz segítsetek ! :)) Neki álltam de nincs ötletem hogyan tudnám elkezdeni.
  • FFX
    #96
    Hy! Valaki nem tudja hogy kell kiszámolni hogy mekkora egy pontszerű töltésre ható eredő erő?
  • KeKKSZike
    #95
    Már nem aktuális... :D
  • KeKKSZike
    #94
    Sziasztok!!
    Segítségeteket kérem...

    Fizika lecke

    A fogalmak megvannak, de a feladatokat nem tudom megcsinálni. :( (nem vagyok sajnos valami jó fizikából). Szóval ha valamelyik feladatot megtudná valaki csinálni(első feladatnak elég csak az "a" része), annak nagyon megköszönném, minkettő lenne a legjobb, de nem vagyok maximalista nem akarlak fárasztani titeket! Minél hamarabb, előbb kéne a segítség! Köszi szépen!!
  • peterpotty014
    #93
    képleteket a váltakozó áram jegyében, jelek jelentésével együtt!. egy körbe sorba kondenzátor rákapcs 220V (50Hz) körnek eredő ellenálása 150Ω a huzal ellenállása 10Ω.
    a, Mekkora a körben az áramerősség effektív értéke?
    b, Mekkora a hálozati U és áramerőség közti fázis eltolódás?
    - Please help me! doga!
  • Trade
    #92
    Egy vekeony fuggoleges szigetelo rudon kicsiny 10^-6C pozitiv elektromos toltesu gyongy mozoghat surlodasmentesen fel es le.A rud aljan van egy ugyanilyen gyongy rogzitett helyzetben.
    Mekkora a felso gyongy tomege ha egyensulyi allapotban 50 cm a tavolsag kozottuk. Ez meg van Coulomb ero tart egyensulyt a grav erovel.tomeg:0,01kg.
    b:Mekkora fuggolegesen lefele mutato sebesseget kell a felso gyongynek adnunk ha azt akarjuk elerni hogy 10 cm-re kozelitse meg a ket gyongy egymast. Negyzetes uttorvenyt probaltam hasznalni de hianyzik az ido F=m*a? vagy hogyan,milyen keplettel lehet meghatarozni a kezdo sebesseget?
    c:Lefele meglokott gyongy a legalso helyzete elere utan is szabadon mozoghat.Mozgasa soran az also rogzitett gyongyhoz kepest max milyen magasra emelkedhet? Na ehez a kerdeshez nem tudtam hozzafogni

    Tud vki segiteni?
  • khamwass
    #91
    Alapíccsunk fyzyka fan klubbotö...
  • praksi
    #90
    Joule -nak kell helyesen írni
  • Perba
    #89
    Joul(munka) életrajza hol található meg?linkre gondolok
  • Cnut
    #88
    Izé... vonzz vagy taszít? Ez mondjuk benne van abban hogy, hatást gyakorol.
  • hen-tes
    #87
    nyelvtanilag rossz
    nincs benne hogy mire gyakorol hatást
  • jAsOn VoOrHeEs
    #86
    Na nekem azt mondta a fizikatanárom, hogy ebben a definícióban van egy kis hiba. Ha megmondjuk, hogy mi benne a rossz akkor ad egy 5-öst :D

    Íme a definíció:

    Egységnyi az a töltés ( 1 Coulomb ) amely a vele egyenlő nagyságúra 1m távolságból 9x10( a kilencediken ) N hatást gyakorol!

    Várok esetleg 5leteket :D
  • R9
    #85
    Egy 100g tömegű kiskocsit nekilökünk egy nyomóerőmérőnek.
    Az erőmérő 1.5N-t jelzett miközben a leálló kiskocsi 4cm-rel nyomta be a rugóját!
    Mekkora volt a kiskocsi kezdeti sebessége?


    Ez a feladat,én így csináltam:



    Jó lett vagy rossz?
  • KeKKSZike
    #84
    De kár... Azért köszönöm!
  • Aquir
    #83
    hm
    segítenék, de nem rémlik a levezetés módja.
  • KeKKSZike
    #82
    Fontos lenne, szóval ha valaki tudna nekem segíteni, azt nagyon megköszönném!
  • KeKKSZike
    #81
    Itt a feladat; Az ember szervezete a nehézségi gyorsulás 5-szörösét viseli el károsodás nélkül. Legalább mekkorának kell lennie azon körpálya sugarának, amelyen függőleges síkban teljes kört írhat le egy 720km/h sebeséggel haladó repülőgép?

    És a megoldás is megvan, csak nem tudom, hogy hogyan kell levezetni?!

    Megoldás; Ha a nyomóerő 5mg, akkor 1000m; ha az eredő erő 5mg, akkor 800m