521
Feladat!!!!!!!!
  • Z
    #441
    "Húzott egy egyenest az egyik sziklától a pálmafáig, és ezt a szakaszt elforgatta 90 fokkal" - mi volt a forgatás tengelye? Mi körül forgatta meg a szakaszt? A szakaszfelező, vagy annak a végpontja körül?

    "az egyik végében közbezárt szöget alkot a másik derékszöggel" - mi az a közbe zárt szög?

    "A másik két dérékszögszárat is összeköti" - pontokat szokás összekötni!?!?! Gondolom a szárak végpontjait kötjük össze...

    "így kapott ugye kb. egymásra néző derékszöget" - egymásra 1 darab derékszög nem nézhet.

    "A másik két dérékszögszárat is összeköti, így kap egy 5. egyenest." - honnan jött ez a két másik derékszögszár?

    "A kérdés az, hogy hogyan tudja megtalálni a kincset a két szikla segítségével??" - fémdetektorral...


    Szal tényleg jó lenne egy rajz, mert így nem tiszta, hogy mi hol merre igen tisztelt ex-MBD klántag!

    OFF: Amúgy miért oszlottatok fel, és mikor? Jól kentétek? Kik voltak a fő riválisaitok anno?
  • Aquir
    #440
    ezt rajzold le :)
  • Lacc
    #439
    Mindegy ő se tudja :)
  • I.C.ram
    #438
    Csináld csak, az anyagiakat majd később :)
  • ghost cb
    #437
    Részesedés?
  • I.C.ram
    #436
    NA!
  • I.C.ram
    #435
    Ja! Segicccccsssseeek kiskalózok!
  • ghost cb
    #434
    Most gondba vagy mi? Nemtod hova ástad el!
  • I.C.ram
    #433
    Van egy feladat, amiben segítségeteket kérném!

    Tehát:

    Van egy sziget, ahová a kalózkapitány akarja elrejteni a kincset. Van két szikla a szigeten meg egy pálmafa. (Tök mindegy hol). Húzott egy egyenest az egyik sziklától a pálmafáig, és ezt a szakaszt elforgatta 90 fokkal, majd ugyanaezt megcsinálta a másik sziklával is, így kapott ugye kb. egymásra néző derékszöget, ami az egyik végében közbezárt szöget alkot a másik derékszöggel. A másik két dérékszögszárat is összeköti, így kap egy 5. egyenest. Ezt elfelezi, és elrejti ide a kincset.

    Pár év múlva vissza megy, és döbbenten tapasztalja, hogy nincs meg a pálmafa, mert elpusztult. A kérdés az, hogy hogyan tudja megtalálni a kincset a két szikla segítségével??

    Na én arra jutottam, hogy a a pálmafa helye tök mindegy, mert csak a két szikla határozza meg a kincs helyét, de ezt nem tudom sehogy bebizonyítani. Illetve, ha húzunk egy merőlegest a kétsziklát összekötő egyenesre, akkor ez az egyenes metszeni fogja a kincs helyét, de ezt sem tudom bizonyítani sehogy. Ezek szerkesztési következtetések.

    tud valaki valami hasznosat?
  • Z
    #432
    Ott a pont! Grat!

    Lineáris programozás. :))
  • Z
    #431
  • hansolo54
    #430
    optimumszamitasi modell:

    x: a legyartott T1 termekek szama
    y: a legyartott T2 termekek szama

    3*A1*x + A1*y <= 33
    A2*x + A2*y <= 13
    5*A3*x + 8*A3*y <= 80
    ------------------------
    21*x + 24*y = z -> max.
  • hansolo54
    #429
    ezek szerint te is tanulsz operaciokutatast

  • Z
    #428
    Szóval a táblázat még egyszer:

    _______T1____T2

    A1......3.....1 egység,
    A2......1.....1 egység,
    A3......5.....8 egység.
  • Z
    #427
    Rég voltam már itt. Itt egy feladat:

    Van egy üzem, ahol két terméket gyártanak (T1, T2). Nem a terminátorgyár...

    3 erőforrás áll rendelkezésükre: A1, A2, A3.

    Ezekből a következő mennyiségekkel rendelkezik az üzem:

    A1=33 egység,
    A2=13 egység,
    A3=80 egység.

    A T1 terméket 21Ft/db, míg a T2 terméket 24Ft/db áron tuják értékesíteni.

    A termékek egy darabjának előállításához szükséges erőforrásigény a következők szerint alakul:

    T1 T2
    A1 3 1 egység,
    A2 1 1 egység,
    A3 5 8 egység.

    Kérdés: Milyen arányban kell a T1-t, és a T2-t gyártaniuk ahhoz, ahogy az árbevétel maximális legyen?
  • Z
    #426
    Ugyanmá', ne vedd fel az ilyet, csak kicsit piszkálódtam...
  • mikike
    #425
    kösz kata

    (de biztos vagy benne?)
  • 2XP
    #424
    Jajj, bocs, nem ez volt a szándékom :D Nagyon keveset tudok egyelőre a matekról (gimi), de a prímszámok azért alapvető dolgok lennének, s ha ez lenne a definíciójuk, akkor már hallanom kellett volna.
  • Z
    #423
    Ez úgy adtad elő, mintha mindent kéne tudnod a matekról... :D

    Majd nézek jobb feladatot. Amúgy hol vagy matekos?
  • Z
    #422
    Jogos!

    Az 1 nem prímszám, de csak kimásoltam egy könyvből. Most lebuktam! :DDD

    Azért annyit hozzáfűznék, hogy a törzsszámok azok, amelyeknek nincs valódi osztójuk. Amelyeknek van valódi osztójuk, azok az összetett számok.

    És az 1 nem tartozik egyikbe sem.
  • 2XP
    #421
    Ezt az első megfogalmazást még életemben nem hallottam, pedig matekos vagyok. A prímeknek pedig nem legfeljebb, hanem pontosan 2 osztójuk van.
  • CaviaR
    #420
    Ugyebár a nem prím számoknak 3 osztója van legalább.
    A prím számoknak legfeljebb 2. Ha az egynek csak egy osztója van szerinted mi lehet? Helikopter?
  • 2XP
    #419
    Hát nem igazán, a prímeknek 2 osztója van, az 1-nek pedig csak egy, tehát nem prím...
  • Dzsini
    #418
    meg amikor belekezdik a valószínűségszámítást is... :)
    "mennyi az esélye annak, hogy 32 pakli összekevert kártyából a 16., a 65., és a 221. kihúzott lap pikk ász?"

    és minden idők nagy kedvence nálam: matekzh VALÓDI kérdése:
    "Pistike dobókockát szopogat, és ettől lejönnek róla a pettyek. A kockán ezek a mennyiségek maradtak: 0,1,2,2,3,5 - hányféleképpen jöhett ki ez az állapot?"
    (mondanom se kell, hogy kb 10 percig a társaság a röhögéstől nem tudott nekikezdeni a feladatoknak :))) - aztán kiderült, hogy egy jó nehéz kérdés...)
  • Kata
    #417
    Így van. :) Persze nálunk a legritkább esetben kellet kiszámolni a végeredményt, elég volt, ha a legegyszerűbb alakot felírtad a faktoriálisokkal. Persze nem ilyen egyszerű feladatok voltak, hogy válassz ki ennyiből annyit, úgy hogy bla-bla... Jól meg tudták keverni, hogy az ember azt sem tudta, fiú-e vagy lány...
  • Dzsini
    #416
    oks :)

    meg én azért szeretem ezt, mert az átlag számológép a 70!-tól már kiakad, így meg az ilyen nagyobb értékek is kiszámíthatóak.
  • Kata
    #415
    Ja jó, én mondtam hülyeséget. Csak az elején 5 elemről vartyogtál, utána meg már csak 4-ről. Én nem olvastam végig. :)
  • Dzsini
    #414
    honnan hiányzik neked az 5-ös szorzó?
    és mert a képlet csudaszép, csak egyszerűbb mondjuk 16000 alatt 4et számolni így, mint végigszórakozni a 16000!/(15996!*4!) -t
    így meg 16000*15999*15998*15997/1*2*3*4 és kész.
  • Kata
    #413
    Ezt miért kell ilyen nyakatekerten, mikor megvan rá a képlet? És az 5-ös szorzó hova tűnt?
  • Dzsini
    #412
    adjunk a matekfakultációnak :)
  • Kata
    #411
    taps
  • Dzsini
    #410
    a ! jel meg a faktoriális, ami azt jelenti, hogy 1től az adott számig összeszorozzuk a pozitív egészeket (5! = 1*2*3*4*5 ) (az 1 annyira nem kötelező, de hivatalosan kell :)) )
    az n alatt a k-t meg úgy, hogy pl a 9 alatt 4:
    9*8*7*6 / 1*2*3*4 (vagyis fentre n-től visszafele k db számot, lentre pedik k!) (ez a kifejtése annak a csudaszép képletnek, és ezzel lehet lottónyeremény-esélyt is ;) )
  • Kata
    #409
    és ha nekünk N elemből k-t kell kiválasztani, akkor csak az "n alatt a k" egyenletébe n helyett N+k-1 -et írunk, oszt kész.

    6+2-1 alatt a 2 = 7 alatt a 2 = 7!/(5!*2!) = 720/(60*2) = 6
  • Kata
    #408
    n alatt a k jelentése (hátha valaki nem tuggya :D) n!/[(n-k)!*k!]
  • Dzsini
    #407
    persze, hogy nem :) de nekem aszonta az egyetemen a matekelőadónéni, hogy mindig a feladathoz választunk megoldási módszert :) 6gombóc fagyinál pedig teljes értékű megoldást ad ez is :)
  • Kata
    #406
    És ezt te ugyanígy akarod kiszámolni 16000 különböző dolog esetén is? :DDD
  • Dzsini
    #405
    2féle megoldás van, attól függően, hogy a gombócok sorrendje számít-e vagy sem.

    ha számít, akkor az első gombóc lehet 6féle, és a második szintén 6féle 6*6=36 és kész.
    1-1, 1-2, 1-3, 1-4, 1-5, 1-6
    2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6
    3-1, 3-2, 3-3, 3-4, 3-5, 3-6
    4-1, 4-2, 4-3, 4-4, 4-5, 4-6
    5-1, 5-2, 5-3, 5-4, 5-5, 5-6
    6-1, 6-2, 6-3, 6-4, 6-5, 6-6

    ha nem számít a sorrend, akkor a módszer pedig az, hogy az egyik gombóc legyen az 1-es, amihez 6féle másikat választhatunk
    utána legyen az egyik 2-es - ehez viszont már csak 5félét lehet, hiszen az 1-est már kijátszottuk elsőre.
    vagyis 6+5+4+3+2+1 - 21
    1-1, 1-2, 1-3, 1-4, 1-5, 1-6
    2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6
    3-3, 3-4, 3-5, 3-6
    4-4, 4-5, 4-6
    5-5, 5-6
    6-6
  • Kata
    #404
    Ismétléses kombináció, ha n darab közül k-t választunk ki úgy, hogy egy elem többször is előfordulhat - azaz lehet egyforma gombóc fagyi - és a kiválasztás sorrendje nem számít.
    n: elemek száma
    k: kiválasztott elemek száma
    ismétléses kombináció egyenlete: n+k-1 alatt a k
  • wizy
    #403
    hát.... én ugy csinálnám, hogy felirnék hat féle fagyit, és ugy pároztatnám őket egymás után...... értem?:-))))
  • mikike
    #402
    6 féle fagyiból kérünk 2 gombócot
    hányféle összeálllításban kaphatjuk ezt meg?

    ez micsoda?
    kombináció, variáció vagy mi az izé?
    és hogy lehet kiszámolni?