4322
mit ajánlotok?
  • Vanek
    #520
    vki nekem is válazpljon pls!!!
  • francois
    #519
    akkor csak 512est lehet dualozni? és akkor azt a bisban nekem kell beállítani vagy autmatikusan dualozza?
  • francois
    #518
    Ha valakinek van használható ötlete, segítsége, tippe akkor lécci privát message-be kösz.
  • biomage
    #517
    nem lehet 256 MB os ramot 512 MB rammal dualozni
  • francois
    #516
    Hello a dual channel érdekelne mert elvileg azt tudja a boardom csak a biosban nem vágom hol lehet beállítani? Van 2*256 ddr ramom. Amúgy lehet 256 rammal dualozni vagy 512-vel?
  • Vanek
    #515
    hi! nem vagyok egy nagy pc-s,szval nem értek a márkákhoz,ezért tőletek kérek segítséget. Van egy 256-os memóriám ami manapság elég kevés,1.72gh,geforce fx 5700Le gépem...Szval igazából sztem egy memóriabővítés kéne,512-re gondoltam,csak nem tom hol vegyem,meg mennyibe kerülnek,meg melyik a "jó". Segítségetek előre is köszönöm...
  • Gabesz amd64
    #514
    lehet!
  • czky
    #513
    BGA? Nemtom mit jelent, de így nevezik azokat a kicsi memóriacsipeket (ddr2, ddr3).
  • czky
    #512
    Biztos régi az alaplap, vagy csak válogatós.
  • Gabesz amd64
    #511
    ez a BGA mit jelent?
  • Gabesz amd64
    #510
    na most itt jön a góc!

    beraktam az én gépembe az egyik twinmos mellé és ottan jó!
    pedig az Én twinmos-omon nagy csipek vannak!
  • czky
    #509
    Én nem csodálom, hogy az 512-es (BGA tokozású) nem kompatibilis a régi ramokkal. Nincs vele semmi gond. A régit adja el, és vegyen mellé ugyanolyan (BGA) tokozású memóriát!
  • Gabesz amd64
    #508
    üdv!

    az lenne kérdésem hogy haver vett egy 512Mb ddr 400-as memcsit! infineon-t!

    az a gond hogy az alapjába(ami egy ECS N2U400-A) na már most ebbe a lapba 3 memcsit lehet berakni!
    volt neki egy 256_Mb ddr Samsung memoriája!

    És a gond a következő:ha berakom az 512-őt akkor nem történik semmi : bekapcsol a gép és csak a 256Mb-osat ismeri fel!átraktam a másik két helybe is de ott is ugyanez a helyzet!
    úgyis megpróbáltam hogy csak az 512-est hagytam benn(akármelyik dimm-be!) akkor felismerte!

    ez furcsa egy kicsit!Beraktam egy 128Mb-os memcsit is a gépbe a 256-os mellé de úgy mindkettő működött!
    ha csak a 128 és az 512 van benn akkor csak a 128Mb-ost ismerte fel...

    valami gáz van az 512Mb-ossal szerintem de egyedül meg tökéletesen megy!Amúgy ezen a memcsin kisebb csipek vannak(olyanok mint a DDR2-es memcsin!)

    szal valami ötlet?
  • Pill
    #507
    Nem rossz! Az uj P4-es rendszerekhez nem ertek! ott fugg a ram sebessege az FSB-tol? Amugy art a memorianak ha emeljuk a feszultseget? Sok helyen olvastam hogy 2.6v-rol 3.3v-ra emeltek es igy jo kis eredmenyeket ertek el. De en azt is hallottam hogy hamarabb elszall a memo ha tobb feszultseget kap!
  • Punker
    #506
    hm?
    párszor pár helyen már le lett írva :)
  • [NST]Cifu
    #505
    No, mik derülnek itt ki...
  • Punker
    #504
    630-as P4 + 2x512 533-as DDRII
  • Pill
    #503
    Milyen geped van?
  • Punkerwork
    #502
    soha nem próbáltam húzzni szal engem hiába kérdez :)
  • [NST]Cifu
    #501
    Ehh... hát a P4 tuningban én nem vagyok annyira otthon, kérdezt Punker-t, ő az ász ilyen téren. :)

    Teljesítményben egyébként szerintem azért a 200Mhz-el magasabb proci sebesség többet nyom a latba, mint a 60Mhz-el gyorsabb ram (de szigorúan szvsz).
  • Pill
    #500
    de ha mar 500-on van a RAM akkor a proci is eleg magas orajelen jar szove szerintem az 500MHZ magasabb idozitesekkel jobb nem?
    En nem tudom mit tegyek most. koltsek extra penzt jo memoriara es huzzam a 2.6-os P4-em 3GHZ-ig hogy az FSB legyen 230 vagy olcsobb memoria es 5:4 aranyban 3.2-ig huzni a procit hogy a memoria 198-on mennyen! melyik lenne jobb teljesitmenyben es mennyivel?
  • Gabesz amd64
    #499
    ezt nem most írták hanem régebben olyan tél környékén.
  • Gabesz amd64
    #498
    szerinted rinyálok akkor tévedsz!

    ha rinyálok azt levezetem írásba is!
    És most ha ezt a memcsit vettem akkor mivan!úgyse szólhattál volna bele a döntésembe...csak egy vagy másfél hónappal előbb amikor itt kérdeztem hogy melyik is a jó.

    És várom a jó válaszokat,hogy megtudjam hogy mik is a memóriára jellemző dolgok.
    És "csak" most kaptam meg a normális választ Loogan-tól és Cifu-tól.
    Ha visszaolvasol életbe írták ezt eddig ide.
    De gondolom most ha valaki vesz memóriát akkor eltudja olvasni(#481) és már el tudja dönteni hogy melyik memóriát válassza a kisebb késleltetésűt vagy a magas MHZ-űt!?

    Én nem tudtam elolvasni mert nem voltam tájékozodott efelől,de hallotam hogy ha minél kisebb a CL akkor az jobb a játékhoz...és erre Én olyan memcsit vettem aminek kicsi a késleltetése.
  • [NST]Cifu
    #497
    Az ideális a kis késleltetés és a nagy Mhz. :)

    Ha asszinkron is lehet nyomatni (mondjuk Banyapapa rámutatott arra, hogy AthlonXP-nél ez nem játszik), pl. A64-nél, akkor próbálkozni kell, melyik a nyerőbb. Én a két végletett próbáltam (400Mhz, 2-2-2-6 vs. 500Mhz, 2.5-3-3-7), de lehet, hogy mondjuk 440Mhz-en is bírta volna a 2-2-2-6 időzítéseket, legfeljebb kellett volna 2.8 voltot adni neki (ezt azért nem próbálgattam, mert 4 modullal akartam használni, csak mikor gondjaim lett az A64 memóriavezérlőjével, akkor próbáltam ki, hogy megy két modulal).
  • Loogan
    #496
    Mondjuk ha elolvasnád azokat a hozzászólásokat, amiket Neked írtak válaszképpen (feltéve ha érdekel a válasz...), és megnéznéd a #481-es hozzászólásban szereplő cikket, és értelmezve el is olvasnád, akkor kb. fény derülne, arra amire a #492-ben vakarod a fejed.
    Tessék itt van a cikk újra, az elejétől: Tomshardware-s cikk a RAM tuningról
  • Punkerwork
    #495
    nem viccelek, és igen első naptól azt mondom hogy sz@rhangos annak a VGA-nak a hűtése, a különbség hogy én azért mondom hogy ha más is venni akar az tudja, de te nem hiszed el hogy nem rossz szándékból mondjuk amit mondunk, inkább játszod szokás szerint a fürdős qrvát és rinyálsz, engem nem zavar már megszoktam tőled, de mást ne ugass le ha segíteni akar.
  • Gabesz amd64
    #494
    kösz a segítséget
  • Gabesz amd64
    #493
    elég vicces vagy megint!

    Te is vettél már szar dolgot,vagyis nem szar dolgot csak gagyit!
    csak téged nem osztott le még senki hogy mért ilyet vettél mért nem olyat!

    mert ha leosztott volna valaki és egy idő után akkor büntit adnál neki!

    na mindegy!

    Én meg azt mondom hülye vásárlást csináltál mert Asus6600Gt-t vettél!
    Rosz döntésed volt mert hangos a hűtöje!
  • Gabesz amd64
    #492
    akkor mér írták azt egyesek hogy jobb a játékra a kisebb CL mint a nagyobb MHZ?

    ha ugyvan akkor tuningolom a memcsit!
    De ha feljebb emelem a Mhz-et akkor változik a késleltetés is?
  • Gabesz amd64
    #491
    mit kell elismernem??
  • [NST]Cifu
    #490
    Ő azt írta, hogy jobb az alacsonyabb időzítés, mint a magasabb Mhz. Én erre reagáltam.

    Az egy más tészta, hogy meddig lehet hajtani (itt az a fő kérdés, hogy hányszoros szorzójú a proc, és hogy lockos-e). Nekem pl. azért nem sikerült a 2500+-os prockómat 2200Mhz fölé hajtani, mert a 333Mhz-es ramjaim már a 400Mhz-et is csak tré időzítésekkel tudták elérni (11x200Mhz FSB = 400Mhz DDR). De láttam 10x250Mhz-en futó Barton-t is, 500Mhz-en futó ramokkal - igaz vízhűtéssel. :)
  • Banyapapa
    #489
    Igen, nem jó?:i
  • Punkerwork
    #488
    DDR400 (PC3200), the latest and fastest DDR memory standard, supports bandwidth up to 3.2GB/s to provide enhanced system performance. (Note: PC3200 Max. to 2 banks only; PC2700 Max. to 4 banks only)


    erre gondolsz?
  • Banyapapa
    #487
    Deeee, pont te irtad nekem a multkor hogy az XP-k azt csipik ha szinkronban mennek a memoval.
    És azt irta a srác a 400memjei 300 mennek (elöször ez volt a bibi nála),legalábbis aláirásában 2200+XP van, nekem 2400+ a 400 memok mennek 133(266)-on:P
    És igy jó.

    Hm, most nézem birnia kellene a 400 memokat annak az asus-nak: klikk
  • Punkerwork
    #486
    Geb@sz-on ne rágj be elvakult fanatista, ha nem veszed komolyan akkor szórakoztató része a hardware fórumnak :)
  • [NST]Cifu
    #485
    Banyek, akkor menj a rákba, munka mellett itt próbálok segíteni, hogy megértsd miről van szó, te meg csak nyafogni tudsz, mert nem tudok 5 perc alatt utánanézni és begépelni a választ!
  • Loogan
    #484
    Nem baj. A Tiéd rövidebb, tömörebb. :)
  • [NST]Cifu
    #483
    Na, amire bepötyögtem, már ketten reagáltak sokkal precízebb válasszal...
  • [NST]Cifu
    #482
    A Memória időzítések a kiolvasás időzítései, vagyis hogy mely műveleteket hány órajel alatt végzi el. A főbb időzítések (általános felírás: CAS-tRCD-tRP-tRAS):

    CAS - Column Address Strobe: Oszlop Cím Impulzus (késleltetés). Ez mutatja meg, hogy hány órajel alatt mutat rá a memóriamátrix oszlopára, ez talán a legfontosabb, ezért is főleg ezzel jelzik a ram időzítéseit.
    tRCD - RAS to CAS Delay: Mennyi idő (hány órajel) alatt vált át RAS-ról CAS-ra.
    tRP - Row Address Strobe: Sor Cím Impulzus. Ez mutatja meg, hogy hány órajel alatt mutat rá a memóriamátrix sorára.
    tRAS - Active to Precharge Delay: Mennyi órajelnek kell eltelnie amíg egy aktivált sort deaktiválni lehet. Ideális esetben CAS + tRP + 2 az értéke (tehát pl. 2-3-2-6 v. 3-3-3-8)

    A saját tapasztalatom az volt, hogy a 400Mhz 2-2-2-6 és az 500Mhz 2.5-3-3-7 között ez utóbbi javára billent a mérleg játékok alatt (Doom3-ban kb. egy fps eltérés).
  • Loogan
    #481
    Tessék magyarul is:
    RAM-tuning a BIOS-ban

    A különféle BIOS-okban rengeteg fajta memória-beállítással találkozni. Bár a beállítások lényege minden esetben ugyanaz, elnevezésük rendkívül sokféle lehet. Az alábbiakban a legfontosabb beállítások rövid ismertetése következik . a zárójelben a leggyakoribb értékeik olvasható, s az ideális az aláhúzott beállítás. Ahol tudtunk, néhány alternatív elnevezést is felsoroltunk. Elõfordulhat, hogy nem mindegyik BIOS-ban létezik mindegyik beállítási lehetõség.

    Automatic Configuration (On/ Off) (automatikus beállítás) (DRAM Auto, Timing Selectable, Timing Configuring) Ha kézi memória-beállításokat szeretnénk, ezt kell kikapcsolni.

    Bank Interleaving (Off/ 2/ 4) (memóriabank átfedés) (Bank Interleave) A DDR RAM chipek 4 memóriabankból épülnek fel. Az átfedéses címzés növeli a teljesítményt.

    Burst Length (4/ 8) (sorozatnagyság)

    A burst length azt határozza meg, hogy egy átvitel során hány adatblokk kerüljön feldolgozásra. Ideális esetben egy átvitel egy memóriasort tölt meg a Pentium 4, vagy az Athlon XP L2 cache-ében. Ez 64 bájttal, vagyis 8 adatcsomaggal egyezik meg.

    CAS Latency tCL (1.5/ 2.0/ 2.5/ 3.0) (CAS várakozási idõ) (CAS Latency Time, CAS Timing Delay) Ez a szám azt határozza meg, hogy az oszlop kijelölése az adatok a kimeneti regiszterbe történõ megérkezése között hány órajel telik el. A memóriagyártók a modul által támogatott leggyorsabb beállítást szokták CL-értékként feltüntetni.

    Command Rate CMD (1/ 2) (utasítássebesség) (Command Rate, MA 1T/2T Select) Az órajelek száma, ami alatt a kívánt adatzónát tartalmazó modul és chip kijelölhetõ. Ha minden memóriabank foglalt, a CMD értékét egy helyett kettõre kell állítani, ami érezhetõ lassulást eredményez.

    RAS Precharge Time tRP (2/ 3) (RAS feltöltési idõ) (RAS Precharge, Precharge to active) Az órajelek száma, ami az áramkörök feltöltéséhez kell a sor megcímzése elõtt.

    RAS-to-CAS Delay tRCD (2/ 3/ 4/ 5) (RAS-to-CAS késleltetés) (RAS to CAS Delay, Active to CMD) A sor meghatározása és az oszlopot megcímzõ jel elküldése közti idõ. Ha ezt 2-re állítjuk, akár 4% sebességnövekedést is elérhetünk.

    Row Active Time tRAS (5/ 6/ 7) (soraktivitási idõ) (Active to Precharge Delay, Precharge Wait State, Row Active Delay, Row Precharge Delay) Az a késleltetési idõ, aminek két különbözõ sor megcímzése között kell eltelnie.

    Memory Clock (100/ 133/ 166/ 200 MHz) (memória-órajel) (DRAM Clock) A memóriabusz sebessége. A beállítások többnyire az FSB arányában történnek. A DDR technológia segítségével a tényleges adatráta megduplázódik.

    Itt a link. Kicsit régi, de érdemes az egész cikket átolvasni.