Berta Sándor

Borfajtákat ismer fel az elektronikus nyelv

Egy spanyol-német kutatócsoport olyan berendezést fejlesztett ki, amely képes ízük és más jellemzőik alapján azonosítani és rendszerezni a különböző borokat.

A szakemberek által egyszerűen csak elektronikus nyelvnek elnevezett hordozható eszköz segítségével a borok azonosítása, a hamisítványok kiszűrése bárhol elvégezhető, nincs szükség költséges és hosszadalmas laboratóriumi vizsgálatokra.
A kiegészítő szoftver összehasonlító próbáknak és teszteknek, valamint a különböző méréseknek köszönhetően először megtanulja azonosítani a különböző nedűket, majd később már képes megmondani, hogy milyen szőlőből és mikor készítették őket.

"Jó felkészítéssel a rendszer képes lesz kiszűrni a hamisított borokat" - hangsúlyozta Cecilia Jiménez-Jorquera, a programban résztvevő Centro Nacional de Microelectrónica spanyol kutatóközpont munkatársa.

Az elektronikus nyelv lelke egy multiszenzoros chip, amely képes mérni a pH-értéket, valamint a bor ammónium- és más fémtartalmát. Az elemzést végző program kimutatja a nedű cukor- és alkolholtartalmát. Minél több értéket és mérést végeznek el a rendszerrel, annál pontosabbá válik. Az előnyei miatt a berendezés akár minőségellenőrzési feladatok elvégzésére is alkalmas lehet, így a borászok akár már a gyártási folyamat közben megtudhatják, hogy milyen lesz az adott évjárat. A megoldás további előnye, hogy rendkívül könnyű és egyszerű felépítésű, a méréseket végző részt egyszerűen összekötötték egy laptoppal, amelyre feltelepítették az elemző szoftvert.

"Az elektronikus nyelv egyelőre csak prototípus, nem kereskedelmi forgalomba szánt termék, azonban a továbbfejlesztése még érdekesebbé teheti a borászat számára és elősegítheti a későbbi piaci megjelenését" - mondta Cecilia Jiménez-Jorquera.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • L3zl13 #11
    Igen. Vannak olyan fémek amelyeket alkálifémeknek hívnak...
    Nem értem ezzel mit akartál mondani.
  • Epikurosz #10
    vannak olyanok is, hogy alkálifémek
  • L3zl13 #9
    Így van, de mivel a pozitív töltésű ionok illetve csoportok általában fémek, ezért gyakran ezt is egy kupac alá veszik azokkal.
  • L3zl13 #8
    Nem olvastam az általad említett korábbi eszközről, és ez a mostani hír sem tér ki túlzottan a technikai részletekre, de szerintem semmi gond a hírértékkel.

    Először is a "jó e már a bor" kicsit más, mint felismerni egy adott borfaját.
    Az előbbihez kb annyi kell, hogy megmérjék a cukortartalmat, mert más nem nagyon változik a borban az érlelés folyamán. A borászok tudják, hogy mekkora volt a cukortartalom amikor eltették a bort, és hogy mennyinek kéne lenni az adott borfajtánál érés után. Ennyi.

    Másrészt meg nem derül ki a fenti hírből, hogy milyen elven működik. Kémiai szenzorok, vagy valam más. De még ha csak ugyanarra lenne képes, mint az általad említett eszköz, de más működési elven, annak is lenne hírértéke. Hiszen más környezetben, más anyagoknál vagy akár némileg eltérő felhasználási területen esetleg ez az eszköz sokkal hatékonyabb lehet.
  • T0nk #7
    "valamint a bor ammónium- és más fémtartalmát."

    Az ammónium nem fém.
  • moikboy #6
    "Egy spanyol-német kutatócsoport olyan berendezést fejlesztett ki, amely képes ízük és más jellemzőik alapján azonosítani és rendszerezni a különböző borokat."

    Nem az ízük alapján azonosítja hanem a különböző oldott anyagok koncentrációja alapján. Ízt kizárólag az emberek (meg az állatok) éreznek, mivel az íz alatt valójában az ízÉLMÉNY-t értjük.
  • Turdus #5
    Nem, élesben használták valamelyik francia borászatban. (Már nem emlékszem pontosan melyikben, mert sok-sok éve volt)
  • Zulu12 #4
    "Minél több értéket és mérést végeznek el a rendszerrel, annál pontosabbá válik"
    Majd csak be fog rúgni a gép !
  • immovable #3
    képzeld el csubbakát részegen
  • dawinD #2
    gondolom azok terv, vagy igen kezdeti fázisban voltak.. ja majd lézer pisztollyal rohangálnak Tokajban.. aha.