Hunter

Lágyabb anyagokat a robotokba!

Aki egy kicsit is nyomon követi a robotok mozgásának fejlődését, az tudja, hogy a kemény, merev anyagokból épített gépezetek a hajlékonyság és rugalmasság hiányában erősen korlátozottá tudnak válni.

Ezt a kellemetlenséget kiküszöbölendő az Egyesült Államokbeli Tufts Egyetem kutatói egy olyan, több tudományágat is átölelő kezdeményezést indítottak útjára, ami a robotok egy új osztálya előtt nyithatja meg az utat. A "puhatestű" robotokra összpontosító projekt a biológia, biokémia, illetve a mikro- és nanogyártás szakértőit ülteti egy asztalhoz a robotrendszerek mérnökeivel.

"Céljainkat összefoglalva azt szeretnénk elérni, hogy az élő sejtekben, szövetekben, szervezetekben megtalálható élő biológiai anyagokon és adaptív mechanizmusokon alapuló robotokhoz fejlesszünk rendszereket és eszközöket" - magyarázta a projekt biomimetikai részéért felelős társigazgatója David Kaplan, akinek elsőszámú segítője Barry Trimmer biológus professzor. Trimmer szerint az ember és a természet alkotásai között a legnagyobb különbség, hogy a biológia jóval kevesebb merev anyagot használ.

Az élő rendszerek is tartalmaznak kemény anyagokat, mint a csont, azonban alapvető építőelemeik puhák és rugalmasak. A biológiai és az ember alkotta dolgok közötti különbség annyira erőteljes, hogy már pusztán az anyagok alapján észrevehető, taglalta Trimmer. A Tufts csapatának célja egy valóban puha, mozgó robot kifejlesztése, ami egy élő állatéhoz hasonló képességekkel rendelkezne. Munkájuk négy fő területre fog összpontosulni: a puha testű robotok vezérlő rendszerei, a biomimetikus és bionikus anyagok, a robot tervezése és kivitelezése, valamint a kutatásalapú platform-technológiák fejlesztése és alkalmazása.

Trimmer meggyőződése, hogy korábbi, hernyókkal végzett kutatása hasznosnak bizonyul ezen a területen is, és hathatós segítséget nyújt a világ első puhatestű robotjának megépítéséhez. A professzor több mint 15 éve tanulmányozza a hernyók idegrendszerét és biológiáját, hogy megértse, hogyan kontrollálják a lények folyadékmozgásukat egyszerű agyuk alkalmazásával, és hogyan képesek ízületek nélkül elérni finom mozgásukat.

Kaplan laboratóriuma - ami a biopolimerek előállítására koncentrál - nemrégiben alkotott meg egy "fúziós proteint", ami elsőként egyesíti magában a pókselyem erősségét a szilíciumdioxid szövevényes szerkezetével. Kaplan úgy véli, hogy Trimmer éles szavaival ellentétben az utóbbi években rendkívüli előrelépéseket sikerült elérni a lágy anyagok fejlesztésében és felhasználásában az emberek által alkalmazott eszközök egészen széles körében. "Mindazonáltal nagyon nehéz olyan puha eszközöket készíteni, melyek képesek mozgásra és pontosan irányíthatók is. Ez a legfőbb oka amiért a robotok gépiesen mozognak" - tette hozzá Kaplan.

A kutatók szerint a puha anyagok alkalmazásával a robotok képesek lesznek alakjuk formálására, így egészen kis helyekre is bepréselhetik magukat vagy egy-egy részüket, emellett jobban tudnak majd közlekedni az egyenetlen felületeken. Köteleken vagy vezetékeken kapaszkodhatnak, sőt a kényes műveleteket, mint egy orvosi beavatkozás, is nagyobb biztonsággal végzik majd.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • lee56 #19
    Az egy picit még odébb lesz, medikus nanorobotok :)
  • Inquisitor #18
    OFF: "persze pontatlanabb is, csakugy mint ahogy az ember is pontatlan"
    Láttam egy videót a 24 lépéses Tai Chi-ről. Egy dimbes dombos, kopott fűves kis területen vették fel, és centire ugyanoda érkezett a végén az emberke ahonnan elindult, pedig nem úgy nézett ki, hogy baromira erre koncentrált volna. Szóval ez is beidegződéseken múlik. Van aki annyira parás, hogy pl. 3-ből 1x magára önti még a pohár vizet is, és van aki meg trapézokon ugrál kötél nélkül.
  • Inquisitor #17
    Előző robotos topikba linkeltem az utolsó Honda Asimo promó videóját, 2007 januári. Elég jól tud menni, oldalazni, féllábon álni és futni. Csak idő kérdése a többi ... ha pedig nem erőltetik az avult mechanikus részeket és a merev fém/műanyag alkatrészeket, akkor még jobb lesz a helyzet.
  • Aquir #16
    Tökjó lenne ilyen pihe puha robot :) úgy szeretnék robotpárnát ami altatódalokat ont, vagy kajarobotot, amit benyelsz és helyrehozza a bélműködést :D
  • kvp #15
    "LoL... rendesen járni még egyse tud, de már a jövőbe tekintenek, hogy hogyan fog kötélre mászni"

    Mivel a kutato valamilyen hernyofelesegrol beszel, ez a fajta robot soha nem is fog tudni jarni, mivel nem lesznek labai.

    Egyebkent a mai robotok leginkabb a kulso vazas rovarokra emlekeztetnek, kivul a merevites, belul a mozgato rendszer. Belso vazas megoldas, kivul puha anyaggal, es a ketto kozott a mozgato mechanikaval mar elegge hasonlitana a gerincesek felepitesere. A japan fejlesztesek egy resze ilyen.

    Meghajtasra pedig en szemely szerint valamilyen linearis motort hasznalnek (pl. elektromagneses, pneumatikus vagy piezo rendszerut). Az emberhez hasonlo mozgast pedig nem puhatestu robotokkal, hanem a jelenlegi programozott motorvezerles neuralis fuzzy logikara cserelesevel lehet megoldani. Egy ilyen rendszer programozas nelkul alkalmazkodik a kornyezetehez es 'veletlenul' emberibb a mozgasa is. (persze pontatlanabb is, csakugy mint ahogy az ember is pontatlan)
  • Master Jenky #14
    LoL... rendesen járni még egyse tud, de már a jövőbe tekintenek, hogy hogyan fog kötélre mászni :P
  • majtika32 #13
    puha robotok :D:D:D:D, lassan ott tartunk h nem kell gyereket csinálni mert ott lesznek a gyerekrobotok :DDDDDDDD
  • ssdb #12
    hajrá... :D
  • PíszLávJuniti #11
    Ezaz, csinaljunk minel tobb gyurmafigurat :C
  • Berber #10
    Terminátor 3?